2024-09-16 19:07

Vilniaus senasis teatras verčia baltą istorijos lapą

Iš kairės: Andrius Katinas, Audronis Imbrasas, Ana Ablamonova, Andrius Jevsejevas. Vilniaus senojo teatro 111-ąjį sezoną pristatant, 2024 m. rugsėjo 16 d. Ingos Juodytės nuotr.
Iš kairės: Andrius Katinas, Audronis Imbrasas, Ana Ablamonova, Andrius Jevsejevas. Vilniaus senojo teatro 111-ąjį sezoną pristatant, 2024 m. rugsėjo 16 d. Ingos Juodytės nuotr.
Sulig kalendorine rudens pradžia koncertų ir teatrų organizacijos viena po kitos pristato naująjį sezoną. Vilniaus senajame teatre (buvusiame Lietuvos rusų dramos) 2024/2025 m. sezoną bus daugiau spektaklių kita kalba nei rusų, šokio ir operos pastatymų. Naująjį istorijos puslapį verčiantis teatras pristato 111-ąjį sezoną.

Skaičiuojant pagal veiklos Vilniuje metus, nuo 1945 m. egzistavęs Rusų dramos teatras dabar pasitiktų 79-ąjį sezoną. Tačiau, sakė jo vadovas Audronis Imbrasas, teatras šoka į 111-ąjį sezoną: atsigręžia į 1913-aisiais pagal Vilniaus architektų Vaclovo Michnevičiaus ir Aleksandro Parčevskio projektą vietos lenkų bendruomenės lėšomis pastatyto teatro pradžią. 

Verčiant naująjį teatro istorijos puslapį, vadovui talkina trijų sričių kuratorių komanda: operos ir muzikos kuratorė Ana Ablamonova, dramos kuratorius Andrius Jevsejevas ir šokio kuratorius Andrius Katinas. 

Naujos veiklos kryptys

Naujoji Senojo teatro vadovų komanda brėžia dvi naujas veiklos kryptis: daugiasritiškumą ir daugiakalbiškumą. Kitaip tariant, bus ieškoma novatoriškų raiškos priemonių, hibridinių formų, kuriose organiškai susijungtų įvairios sceninės kūrybos sritys: dramos ir muzikinis teatrai, opera, šokis, šiuolaikinis cirkas, kabaretas, kitos scenos meno formos bei eksperimentinė, laboratorinė kūryba. 

Teatras sieks išlikti kitakalbiams ir įvairioms tautinėms bendruomenėms atvira kultūros erdve, kurioje spektakliai bus rodomi rusų bei lietuvių kalbomis, o ilgainiui – lenkų ir anglų kalbomis.

„Mūsų vizijoje Vilniaus senasis teatras – tai daugiakultūrinė, daugiažanrė sceninės kūrybos erdvė, orientuota ne į vienos tautinės ar kalbinės bendrijos kultūrinių poreikių ugdymą ir tenkinimą, o į skirtingų lygių bendradarbiavimą su didžiausiomis šalies tautinėmis bendruomenėmis“, – VST pranešime cituojamas A. Imbrasas. 

Naujas identitetas

Anot A. Jevsejevo, transformuojant teatrą iš Lietuvos rusų dramos į Vilniaus senąjį, svarbu ne vien pakeisti pavadinimą, pokyčių esmę sudaro ir repertuaro, įvaizdžio, publikos, administraciniai pokyčiai. 

Anot jo, minint 111-ą teatro sukaktį visus metus suplanuota įvairių renginių: premjerų, diskusijų, susitikimų, parodų, koncertų. 

Su planuojamomis 12-a premjerų, ambicingais gastrolių planais Lietuvoje ir užsienyje, edukacinėmis, šviečiamojo pobūdžio programomis, VST žiūrovus pasitiks ir visiškai atnaujintu vizualiniu identitetu. Keičiasi viskas – nuo teatro logotipo, afišų, šrifto iki teatrui naujos spalvinės dermės ir atributikos.

Naująjį teatro vizualinį identitetą sukūrė dizainerė Indrė Klimaitė (studija „Klimaite Klimaite“). Pasak dizainerės, pagrindinė jos studijai tekusi „užduotis buvo sukurti įsimintiną ženklą ir vizualiąja, ir kalbine prasme, kad naujasis teatro pavadinimas labai greitai prigytų ir įsilietų į šnekamąją kalbą“. 

Premjeros

Atsinaujinantis VST liepą paskelbė atvirą kvietimą nevyriausybinėms scenos menų organizacijoms bendradarbiauti kuriant koprodukcijas jungtinės veiklos pagrindu. Įvertinus pateiktų idėjų originalumą, Senojo teatro trupės įtrauktį ir įstaigų repertuarines bei infrastruktūrines galimybes, konkurso nugalėtojais paskelbti VšĮ „Pasak“, kursianti imersinį spektaklį „Taksi Vilnius“, asociacija „Teatronas“, pristatysianti šiuolaikinio cirko ir teatro spektaklį „GRIMM’asos“ pagal pirmąjį brolių Grimų necenzūruotą pasakų leidimą ir VšĮ „Artūro Areimos teatras“, gruodį pristatysiantis spektaklio „Lūšies valanda“ pagal Pero Olovo Enquisto tekstus premjerą, praneša VST.

Pasak A. Ablamonovos, vienos iš konkurso vertinimo komisijos narių, Senojo teatro muzikos ir operos kuratorės, rinktasi tuos pasiūlymus, „kurių įgyvendinimas Vilniaus senajame teatre šiuo metu būtų realistiškas, atlieptų mūsų komandos teatre diegiamą naują turinio formavimo strategiją, ypač jos daugiasritiškumo ir daugiakalbiškumo dėmenis. /.../ Be to, pasirinkome motyvuotus partnerius, turinčius ir tam tikrą finansinį užnugarį bei patirtį. Suvienijus turimus resursus ir energiją mes galėsime siekti aukštesnės meninės kokybės bei plėsti auditoriją.“

Apie prasidedančias permainas rugsėjo 6 d. simboliškai paskelbė režisieriaus Agniaus Jankevičiaus spektaklio „Reforma“ premjera. Naujausią lietuvišką dramaturgiją pristatančių pastatymų suplanuota ir daugiau. Artimiausias jų – lapkričio 9 d. įvyksianti Kristinos Marijos Kulinič pjesės „Geras oras, jei per daug negalvoji“ premjera. 

Lapkričio 21 d. britų senosios muzikos legenda klavesinininkas ir dirigentas Trevoras Pinnockas, drauge su sopranu Lauryna Bendžiūnaite, Šv. Kristoforo kameriniu orkestru ir tarptautiniu pučiamųjų instrumentų ansambliu, Vilniaus, Visagino ir Vilkaviškio publikai pristatys koncertinę programą „Endless Pleasure“, kurioje skambės G. F. Hendelio ir W. A. Mocarto opusai. 

Lapkričio 29 d. VST numatyta režisieriaus Raimundo Banionio spektaklio pagal Erico-Emmanuelio Schmitto pjesę „Smulkūs vedybiniai nusikaltimai“ premjera. 

Šventiniam gruodžio laikotarpiui suplanuotas choreografės Elzės Višnevskytės kuriamas džiazo ir lindyhopo šokio teatralizuotas koncertas, kitų metų kovą – režisieriaus Manto Jančiausko imersinis spektaklis apie patį teatrą ir jo gyventojus, balandį – choreografės Agnijos Šeiko šokio spektaklio „Dezdemona ir 7 mirtinos nuodėmės“ premjera.

Naujojo Senojo teatro sezono kulminacija – dirigento T. Pinnocko ir režisieriaus Gintaro Varno kuriamos G. F. Handelio operos „Acis ir Galatea“ premjera 2025 m. gegužę. 

111-ąjį sezoną uždaryti numatoma atidarymu: 2025 m. birželį teatras pakvies į įvairais teatro erdves apimsiančią Suomijoje reziduojančio prancūzų menininko Vincento Roumagnaco instaliaciją „Season 444“. 

Skelbiama, jog su naujais spektakliais, koncertinėmis ir meninėmis programomis Senasis teatras ketina aplankyti Vilniaus, Visagino, Šalčininkų, Švenčionių, Trakų kitų rajonų žiūrovus.

Istorija, konferencija, gastrolės

Spalio 25–27 d. VST pakvies į renginius, skirtus teatro 111-mečiui: suplanuota teatro istorijos tyrimams ir tapatybės paieškoms svarbi mokslinė konferencija, rengiama kartu su Lietuvos kultūros tyrimų institutu, menotyrininko Helmuto Šabasevičiaus bei scenografės, architektės Sigitos Šimkūnaitės kuriama jubiliejinė paroda.

Senasis teatras ruošiasi ir svarbioms tarptautinėms gastrolėms: spektaklis „Rozenkrancas ir Gildensternas mirę“ lapkritį–gruodį devynis kartus bus parodytas Paryžiaus „Theatre Les Gemeaux“. 

52795
130817
52791