VŽ rekomenduoja: savaitgalio renginiai

Publikuota: 2020-09-11
Fluxus festivalis Kaune. Rengėjų nuotr.
svg svg
Fluxus festivalis Kaune. Rengėjų nuotr.
 

Savaitgalį renginių daug, visokio žanro ir tipo. Masiškiausias jų – tradicinis Vilniaus maratonas, kuris šįmet vyks dvi dienas. Bėgimui nenusiteikusiems – šiuolaikinio cirko, fantastikos, fluxus fesitvaliai, naujos parodos, nemokamos architektūrinės ekskursijos.

Priminsime, kad į visus renginius būtina išankstinė registracija, o atvykus į juos, vykstančius tiek uždarose erdvėse, tiek lauke, būtina dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, laikytis saugaus atstumo nuo kitų renginio dalyvių.

Rugsėjo 12 ir 13 d.  – „Danske Bank Vilniaus maratonas“.

Bėgimo maratonas į dvi dienas skeliamas dėl pandemijos, kad būtų išlaikomas saugus dalyvių kiekis kiekvienos distancijos atskiruose startuose.

Maratono miestelis įrengtas sostinės Katedros aikštėj, čia startuos ir finišuos visų distancijų bėgikai. Į Katedros aikštę bus įleidžiami tik dalyviai, stebėti varžybas bus galima toliau prie trasų.

Maratono programa čia.

Eismo ribojimai mieste čia.

Iki rugsėjo 12 d. Vilniaus Menų spaustuvėje ir buvusiame Lukiškių kalėjime vyksta „Naujojo cirko savaitgalis“.

Pagrindinėje šiuolaikinio cirko festivalio programoje – 6 užsienio šalių trupių pasirodymai, atskleisiantys cirko disciplinų ir žanrų įvairovę.

Pirmą kartą festivalyje pristatomi ir šiuolaikinio lietuvių cirko bandymai: rugsėjo 12 d. Menų spaustuvės erdvėse savo naujus arba apskritai pirmuosius cirko kūrinius rodys 6 lietuvių kūrėjai. Įėjimas į popietę vyksiančius spektaklius nemokamas.

Visa programa čia.

Rugsėjo 12 d. į Kauną kviečia „Fluxus festivalis“.

Festivalio renginiai išsibarstę po visą miestą: nuo ryto galima klausytis poezijos Šilainių kavinėse, su šokėjais Mantu Stabačinsku ir Vasara Visockaite jungtis į kūrybinę laboratoriją Vienybės aikštėje, dalyvauti ir klausytis Kauno pasakų ekskursijoje po Zanavykų turgų, Kauno IV-ajame forte kepti zefyrus.

Nuo 17 val. Santakoje veiks atviros Fluxus kostiumų dirbtuvės, kuriais pasipuošę dalyviai kviečiami prisijungti prie finalinio festivalio renginio – kopimo į Parodos kalną. Jo pradžia 21.30 val., prie Kauno Soboro.

Įkopusiems į kalną festivalio rengėjai žada netikėtą Fluxus programą.

Daugiau apie renginius – festivalio „Facebook“ paskyroje.

Rugsėjo 12 d. Andriaus Mamontovo koncertu Trakų apžvalgos aikštelėje prasideda savaitę Vilniuje ir Trakuose vyksiantis meno festivalis „Trans/misijos“.

Spektaklius, koncertus, parodas, knygas, filmus jame pristatys menininkai iš Lenkijos, Slovakijos, Čekijos, Vengrijos, Ukrainos, Latvijos bei Lietuvos.

Rugsėjo 13 d. Trakų Salos pilies Didžiojoje menėje koncertuos fortepijoninis kvartetas „Confero“, Trakų kultūros rūmų meno galerijoje „Fojė“ bus pristatyta jungtinė paroda „Turbulencija“, Trakų kultūros rūmuose spektaklį „Durys“ rodys Lietuvos nacionalinio dramos teatras.

Visi festivalio renginiai čia.

Rugsėjo 11 ir 12 d. Vilniuje į atidarymo renginius kviečia naujas kultūros kompleksas „Sodas 2123“ (Vitebsko g. 21 ir 23).

Savaitgalį čia vyks performansai, koncertai, diskusijos, reziduojantys menininkai atvers savo studijų duris. Šeimininkai atkreipia publikos dėmesį į „Operomanija“ performansą „Radvila Darius, Vytauto“, galerijoje „Atletika“ atidaromą Arturo Bumšteino ir Gičio Bertulio parodą-performansą „Medica (Melos)“.

Sykiu „Sodas 2123“ jungiasi prie tarptautinio meno ir technologijų festivalio „Arts Electronica“, kuris šįmet vyksta virtualiai.

Atidarymo renginiai čia.

Vilniuje vyksta festivalis „Banchetto Musicale”: rugsėjo 13 d. koncerte „Stella, quam viderant Magi“ Valdovų rūmuose gros lietuvių ir vokiečių ansamblis „Morgaine“.

Koncerte skambės viduramžių kompozitoriaus Giovanni Batista Mosto (1550–1596) motetai ir madrigalai, kurie labiausiai vertinami iš gan gausaus kūrėjo paveldo.

Jo madrigalų knyga (išleista 1584 m. Venecijoje) yra dedikuota Mikalojui Kristupai Radvilai Našlaitėliui (1549–1616), o 1590 m. motetų rinkinys „Motecta liber primus“ skirtas Transilvanijos kunigaikščiui Žigmondui Batorui. Muzikas dirbo pas abu didikus.

Lietuvos nacionaliniame muziejuje (LNM) eksponuojamas seniausias iki šiol Lietuvos archeologinis radinys – 13.000 metų senumo Lyngby tipo kirvis iš Šiaurės elnio rago.

Šis kirvis 2014 m. atsitiktinai buvo rastas Biržų rajone, Parupės kaime. Ištyrus paaiškėjo, jog jis pagamintas 11.145–11.045 m. pr. Kr., o tokio senumo ir tokio tipo radinių šalyje iki šiol nebuvo aptikta. Rago dirbiniai paprastai per tūkstančius metų sunyksta, tačiau Parupės kirvis gulėjo gan drėgnoje terpėje, kuri suveikė kaip konservuojanti aplinka ir leido jam visam išsilaikyti iki šių dienų.

Rugsėjo 12 d. LNM kviečia į parodą lydintį renginį – malkų skaldymo varžybas. Jos vyks nuo 13 val. prie įėjimo į LNM Senojo arsenalo vidinį kiemą.

Rugsėjo 13 d. nemokamų ekskursijų festivalis „Ekskursas: R13“ kviečia kauniečius ir miesto svečius tyrinėti vietos paveldą.

Keliautojai galės rinktis iš 5-ų trumpų ekskursijų (maždaug 45 min. trukmės) po carinės bei modernizmo architektūros pavyzdžius. Ilgesnį pasivaikščiojimą pasiūlys 3 teminiai pasakojimai apie kultūros, pramonės arba amatų paveldą Kaune, organizuojami kartu su „Gražinkime Kauną“ iniciatyva.

„Ekskurso“ paviljonas nuo 10 val. atsidarys prie Kauno Soboro. Ateiti reikia likus bent pusvalandžiui iki norimos ekskursijos pradžios. Jų sąrašas – „Ekskursas“ „Facebook“ paskyroje.

Rugsėjo 12 d. Vilniuje, Fizinių ir technologijos mokslų centre (Saulėtekio al. 3) vyks fantastikos, šiuolaikinės kultūros ir meno festivalis „Lituanicon“, kurio šūkis šiemet „Ateitis yra dabar“.

Nekomerciniame ir nemokamame renginyje fantastikos mėgėjai galės išgirsti savo srities mokslininkų pranešimų, dalyvauti įvairiose kūrybinėse dirbtuvėse, žaisti stalo, kompiuterinius ir virtualiosios realybės žaidimus.

Nuo 1990-ųjų vykstatis „Lituanicon“ vadinamas seniausiu šalies fantastų festivaliu, šių metų rengino programa čia.

Rugsėjo 12 ir 13 d. Nacionalinis Kauno dramos teatras pristato tarptautinę premjerą „Elektra“.

Ją režisavo Slovėnijos jaunosios kartos režisierius Jaša Kocelis. Pagal graikų autorių Sofoklio, Euripido ir Eshilo dramas sukurtame spektaklyje atsiskleidžia ryškūs skirtingų kartų moterų charakteriai.

J. Kocelis yra sukūręs 16 pastatymų gimtinėje, vienas paskutiniųjų J. Kocelio darbų – W. A. Mozarto opera „Užburtoji fleita“ Slovėnijos nacionaliniame operos ir baleto teatre.

Spektaklyje Kaune vaidmenis kuria skirtingų kartų aktoriai. Elektros vaidmuo patikėtas jaunai aktorei Gretai Šepliakovaitei, kitus personažus įkūnija aktorės Jūratė Onaitytė (Leda), Daiva Rudokaitė (Klitemnestra). Taip pat vaidina Tomas Erbrėderis (Egistas), Ričardas Vitkaitis (Agamemnonas), Povilas Jatkevičius (Orestas), Deividas Breivė (Piladas).

Rugsėjo 11 d. Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje atidaroma paroda „Knygos ant medžių neauga: išsaugoti ir perduoti atmintį“.

Ekspozicija pasakoja, kaip Vilniaus žydai skirtingais istoriniais laikotarpiais kūrė ir puoselėjo istorinę atmintį bei tautinę tapatybę. Joje pirmą sykį rodomi unikalūs muziejaus kolekcijos eksponatai, tarp kurių Zeligo Kalmanovičiaus (1885–1944), vieno iš YIVO instituto vadovų, Vilniaus geto dienoraščio rankraščio fragmentai, Vilniaus geto kalinių kurtas plastinis Vilniaus miesto modelis. Šį planą-maketą, 1942–1943 m. Vilniaus gebitskomisaro įsakymu gete gamino profesionalūs architektai, inžinieriai, braižytojai, skulptoriai ir dailininkai. Dauguma jų vėliau buvo nužudyti Vilniaus gete.

Paroda veiks iki 2021 m. vasario 10 d.

nuotrauka::1

Rugsėjo 12 ir 13 d. Panevėžyje vyks architektūros projektas „Pastatai kalba“, kuris kviečia iš arčiau pažinti 14 išskirtinės architektūros pastatų mieste.

Gidai savanoriai bei architektai kviečia į nemokamas ekskursijas, po žinomus ir dar neatrastus Panevėžio pastatus: Panevėžio apylinkės teismo rūmus, Gamtos mokyklą, „Panevėžio bendruomenių rūmus“, „Aukštaitijos“ sporto centrą, Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešąją biblioteką, Santuokų rūmus, Muzikinį teatrą bei kitus. Bus galima sužinoti apie statinių santykį su aplinka, jų atsiradimo priežastis, ypatumus, svarbą bei įtaką miestui, jo plėtrai, susipažinti su pastatų architektais.

Daugiau informacijos čia.

Rugsėjo 11 d. Šiauliuose, Chaimo Frenkelio viloje, atidaroma Antano Sutkaus fotografijų paroda „In Memoriam“, skirta Holokausto aukoms atminti.

A. Sutkus pradėjo fotografuoti Holokaustą išgyvenusių žmonių susitikimus 1988 m. Tai buvo Atgimimo laikas, kurį išgyveno ir Lietuvos žydai. Jiems demokratinės permainos leido garsiau kalbėti apie patirtą skausmą ir siaubą. Per keletą metų (daugiausiai 1994–1997 m.) fotografas sukūrė unikalią portretų seriją, įamžinančią atminimą tų, kurie tapo karo beprotybės kankiniais ir liudytojais.

„Iškart pastebėjau, kad jų veidai skiriasi, – sako A. Sutkus. – Galbūt ne veidai, bet dvasia. Tai daug iškentusių žmonių dvasia.“

Paroda Ch. Frenkelio viloje veiks iki lapkričio 8 d.

Šiaulių Fotografijos muziejuje veikia kita A. Sutkaus paroda – jo archyvinę fotografiją pristatanti „Sveikinimai iš XX amžiaus“. 

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Šįmet vėl bus teikiami „Sidabrinės gervės“ kino apdovanojimai 

Po metų pertraukos grįžta „Sidabrinės gervės“ nacionalinio kino apdovanojimai. Organizatoriai skelbia, jog...

Laisvalaikis
2020.09.21
Planuojantiems keliones rudenį – 25 turizmo naujienos

Šį rudenį planuojantiems atostogas Lietuvoje Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ ir...

Paslaugos
2020.09.21
Vilniaus aukcionas – be proveržio

Praėjusį savaitgalį vykusiame LXIV Vilniaus aukcione proveržio nebuvo – sensacija vadintas puikios būklės...

Laisvalaikis
2020.09.21
Dėl karantino į užsienį keliavo 94% mažiau Lietuvos gyventojų

2020 m. antrąjį ketvirtį Lietuvos gyventojų į užsienį keliavo mažiau, rodo Statistikos departamento duomenys.

Paslaugos
2020.09.21
„Emmy“ apdovanojimai išdalyti nuotoliniu būdu

Rugsėjo 20 d. Los Andžele, JAV, vyko prestižiniai televizijos apdovanojimai „Emmy“. Daugiausia statulėlių...

Laisvalaikis
2020.09.21
Pinigų už neįvykusias keliones neatgaunantys turistai – aklavietėje Premium 5

Seimas šią savaitę nusprendė svarstyti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlomas pataisas, pagal kurias...

Paslaugos
2020.09.20
VŽ lentynoje – naujos knygos

Naujų knygų lentynoje (sutapimas) – ramaus, gilaus skaitymo reikalaujantys leidiniai. Kita vertus, kaip visam...

Laisvalaikis
2020.09.20
„Financial Times“ metų verslo knygos rinkimai: ilgasis sąrašas

„Financial Times“ (FT) ir kompanija „McKinsey“ metų verslo knygą renka kasmet nuo 2005-ųjų. Šių metų...

Laisvalaikis
2020.09.19
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Šį savaitgalį prasidėjo kino festivalių rudeninis maratonas. Startas – Vilniuje ir Kaune. Tęsiasi Europos...

Laisvalaikis
2020.09.18
„Tez Tour“ ir „Novaturas“ atnaujina skrydžius į Kiprą – ar atsivers daugiau krypčių Premium 1

Kelionių organizatorės „Tez Tour“ ir „Novaturas“ nuo rugsėjo 20 d. pradės vykdyti keliones užsakomaisiais...

Paslaugos
2020.09.18
Į kino festivalių maratoną jungiasi ir Kaunas

Šiomis dienomis prasideda didysis kino festivalių rudens maratonas – pradžią skelbia 13-asis tarptautinis...

Laisvalaikis
2020.09.17
Naujas slidinėjimo sezonas: kaukių reikės ir kalnuose Premium 1

Populiarieji Europos slidinėjimo kurortai džiaugiasi sėkminga vasara – jie sulaukė kaip niekada daug...

Laisvalaikis
2020.09.17
„Pirmoji banga“ pristato ir pusšimtį metų draustą L. Bunuelio filmą

Rugsėjo 17 d. Vilniuje prasidėjo ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“. Satelitinio „Scanoramos“...

Laisvalaikis
2020.09.17
Einame į kiną: „Pilis“ Premium

Naujo režisierės Linos Lužytės vaidybinio ilgametražio filmo „Pilis“ pirmuosiuose kadruose kino kamera...

Laisvalaikis
2020.09.16
Paskelbė brangiausių šį sezoną futbolininkų sąrašą

Žurnalo „Forbes“ kasmet sudaromo geriausiai apmokamų pasaulio futbolininkų sąrašo pirmojoje vietoje šįmet vėl...

Laisvalaikis
2020.09.15
Knygos: atsakyti į ungurio klausimą Premium

Ar gali knyga priversti pamilti gyvūną, apie kurį niekada nesusimąstei ir nieko nežinojai? O jei tas gyvūnas...

Verslo klasė
2020.09.13
Kinas: „Platforma“ – pavalgyti užteks ne visiems Premium

Negalima sakyti, kad socialinė distopija kaip žanras anksčiau kinematografijoje buvo nepopuliarus ar...

Verslo klasė
2020.09.13
Muzika: kartu, bet atskirai Premium

Koronavirusas nenumarins koncertų, bet jau esmingai juos pakeitė.

Verslo klasė
2020.09.12
Daugiau nei 50% pasaulio šalių jau sumažino kelionių ribojimus, tačiau atsargumas išlieka

Daug pasaulio turistinių krypčių (53%) pradėjo švelninti kelionių apribojimus, įvestus reaguojant į COVID-19...

Paslaugos
2020.09.12
Per dieną – į Antarktidą ir atgal Premium

Iš Lietuvos per dieną nuvykti į Antarktidą ir grįžti namo nepavysk. Bet, jei nusigautumėt į Australiją arba...

Laisvalaikis
2020.09.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus