M. Gimbutienė Valdovų rūmuose: minint 100–ąsias gimimo metines

Publikuota: 2021-01-23
Prof. Marija Gimbutienė, habil. dr. Vytautas Urbanavičius, habil. dr. Adolfas Tautavičius, prof. habil. dr. Albinas Kuncevičius prie Valdovų rūmų krosnies maketo. Fotografas A. Tarvydas. 1993 m. Iš asmeninio A. Tarvydo archyvo. 
svg svg
Prof. Marija Gimbutienė, habil. dr. Vytautas Urbanavičius, habil. dr. Adolfas Tautavičius, prof. habil. dr. Albinas Kuncevičius prie Valdovų rūmų krosnies maketo. Fotografas A. Tarvydas. 1993 m. Iš asmeninio A. Tarvydo archyvo. 

Simboliška, kad Vilniaus gimtadienio išvakarėse, sausio 23 d., sueina 100 metų, kai čia gimė pasaulinio garso archeologė, Senosios Europos – baltų ir indoeuropiečių neolito ir bronzos amžiaus kultūrų – tyrinėtoja prof. Marija Birutė Alseikaitė-Gimbutienė (1921–1994), rašoma Valdovų rūmų pranešime žiniasklaidai.

„Tai – ypatinga sukaktis, į kurią atkreipė dėmesį ir UNESCO, paskelbusi 2021-uosius prof. Marijos Birutės Alseikaitės-Gimbutienės metais. Turime nedaug tokio pasaulinio garso mokslo žvaigždžių, tad džiugu, kad šią iškilią asmenybę prisimins daugelis atminties institucijų. Tarp jų – ir Valdovų rūmų muziejus, kuris kartu su Lietuvos istorijos institutu šių metų balandžio pabaigoje planuoja surengti nuotolinę tarptautinę mokslinę konferenciją“, – pranešime cituojama dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė, Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja.

Keitė vietas, bet ne veiklą

Ypatingas žmogus gimsta tik ypatingoje šeimoje – taip apibūdinama patriotiška, šviesi Alseikų šeimą: tėvas, gydytojas Danielius Alseika (1881–1936), be visų savo pareigų, rašė į žurnalus „Varpas“ ir „Ūkininkas“, vėliau įsteigė ir leido ne vieną leidinį, dalyvavo politinėje veikloje.

1918 m. Vilniaus g. 28 jis atidarė pirmąją lietuvišką polikliniką ir ligoninę, čia dirbo ir jo žmona, M. B. Alseikaitės-Gimbutienės mama, akių gydytoja Veronika Janulaitytė-Alseikienė, aktyvi visuomenės veikėja, vadinama ir pirmąja Lietuvos fizike.

Alseikų šeima keitė gyvenamąsias vietas, tačiau nekeitė savo veiklos: šelpė nukentėjusiuosius nuo karo, įkūrė Lietuvos sanitarinės pagalbos draugiją, 12 našlaičių prieglaudų, organizavo kovą su trachoma tarp moksleivių, įsteigė mergaičių amatų mokyklą, kartu su bendraminčiais – Vilniaus lietuvių švietimo draugiją „Kultūra“.

Kai gimė prof. M. B. Alseikaitė-Gimbutienė, šeima gyveno Jogailos gatvėje, netoli savo pačių išlaikomos ligoninės. Jų butas buvo pagarsėjęs kaip lietuvybės židinys, jame lankėsi žymūs to meto šviesuoliai Maironis, Vydūnas, Jonas Basanavičius, Antanas Žmuidzinavičius ir kt.

Tėvai itin daug dėmesio skyrė vaikų išsilavinimui: Marija Alseikaitė mokėsi Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijoje (pirmoji lietuvių gimnazija, kurią 1915 m. įkūrė Mykolas Biržiška, J. Basanavičius ir Povilas Gaidelionis), vėliau – Kauno „Aušros“ mergaičių gimnazijoje, o nuo 1938 m. – Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakultete, kur studijavo lituanistiką, tautotyrą ir etnologiją.

1940 m. šis fakultetas buvo perkeltas į Vilnių ir čia įsteigta Archeologijos katedra, vadovaujama dr. Jono Puzino.

Grįžusi į sostinę, prof. M. B. Alseikaitė-Gimbutienė pasirinko Lietuvos priešistorės studijas ir 1942 m. parašė diplominį darbą „Laidosena Lietuvoje geležies amžiuje“, 1946 m. – daktaro disertaciją „Laidosena Lietuvoje priešistoriniais laikais“, kurią apgynė Tiubingene (Vokietija).

Vykstant Antrajam pasauliniam karui, 1944 m. prof. M. B. Alseikaitė-Gimbutienė su vyru Jurgiu ir dukrele Danute persikėlė į Austriją, o 1945 m. – į Vokietiją, kur dėstė Heidelbergo ir Miuncheno universitetuose. 1949 m. Gimbutų šeima išvyko į JAV, čia mokslininkė dėstė Harvardo, vėliau – Los Andželo Kalifornijos universitetuose. 1964 m. prof. M. B. Alseikaitei-Gimbutienei suteiktas profesorės vardas.

Toli, bet arti

Į Lietuvą M. B. Alseikaitė-Gimbutienė grįždavo retai, tačiau čia vykstančiais archeologiniais tyrinėjimais labai domėjosi.

Archeologas, šviesaus atminimo habil. dr. Adolfas Tautavičius (1925–2006) savo atsiminimuose rašo, jog pirmasis pasaulinio garso mokslininkės apsilankymas Žemutinės pilies teritorijos ir svarbiausio objekto joje – Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos – tyrimų vietoje įvyko 1960 m. rugpjūčio 23 dieną.

Išvakarėse prof. M. B. Alseikaitė-Gimbutienė atvyko į Vilnių susitikti su mama. „Man su ja bendrauti neteko. Rugpjūčio 23 d. su P. Kulikausku buvo užsukusi į pilies teritorijos kasinėjimus, bet čia užtruko vos kelias minutes. Susipažinome, apsidairė ir pranyko“, – rašė habil. dr. A. Tautavičius. Prisimenant to meto politinį kontekstą ir ypač tai, kaip buvo vertinami šie tyrinėjimai bei iš užsienio atvykstantys asmenys, tai nestebino – veikiau rodė išmintingą profesorės apdairumą ir norą nesukelti kolegoms problemų.

Iš tyrinėjimų – nauja kryptis

1967–1980 m. prof. M. B. Alseikaitė-Gimbutienė dalyvavo daugelyje archeologinių kasinėjimų neolito gyvenvietėse Pietų Europoje (Jugoslavijoje, Graikijoje, Italijoje). Publikuota tyrinėjimų medžiaga vėliau padiktavo naują kryptį pasaulio archeologijoje – archeomitologiją.

Profesorė išleido 23 monografijas, šimtus straipsnių, kuriuose aptinkama ir taiklių įžvalgų apie Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijos radinius. Pavyzdžiui, čia rasta grindų plytelė su dviuodege sirena Meliuzina atskleidžia prof. M. B. Alseikaitės-Gimbutienės tyrinėtą Senosios Europos deivės kultūrą.

Pranešime cituojamas Valdovų rūmų muziejaus Mokslinių tyrimų skyriaus vedėjas Gintautas Striška neatmeta galimybės, kad šią plytelę mokslininkė galėjo viena pirmųjų tyrinėti ir matyti iš arti apsilankiusi kitą kartą, 1988 m. rugsėjį, vykstant Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijos tyrimams.

Kitą kartą, jau 1993 m. birželį, ji tikrai susitiko su čia dirbusiais archeologais habil. dr. A. Tautavičiumi ir prof. habil. dr. Albinu Kuncevičiumi, o tyrimų vadovas habil. dr. Vytautas Urbanavičius mokslininkei surengė ekskursiją po angarais paslėptus Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos griuvėsius, rodė atkurtų krosnių su prof. M. B. Alseikaitę-Gimbutienę dominusiais vaizdiniais rekonstrukcijas, filmavo pokalbius apie tyrinėjimus (operatorius – Algirdas Tarvydas).

Kaip mena kolegos, nors prof. M. B. Alseikaitė-Gimbutienė tiesiogiai nedalyvavo Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijos tyrimuose, tačiau jos darbuose – daug įžvalgų ir vertingos medžiagos, kuri yra ne tik apie pasaulinius archeomitologinius objektus ir vaizdinius, bet ir apie ypatingą vietą.

Minint profesorės gimimo 100-metį, Valdovų rūmų muziejus kartu su Lietuvos istorijos institutu šių metų balandžio pabaigoje rengia nuotolinę tarptautinę mokslinę konferenciją „Marija Gimbutienė Lietuvoje ir pasaulyje: minint šimtąsias gimimo metines“.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Mokslininkai apie naujausią koronaviruso atmainą: velnias jau čia Premium 1

Šį savaitgalį, vasario 27-ąją, minima Tarptautinė optimisto diena, tačiau kartais atrodo, kad COVID-19...

Laisvalaikis
2021.02.25
MO muziejuje – paroda apie pamirštą Vilniaus dešimtmetį

Kol muziejų ir galerijų duris pandemijos nulemti vyriausybės sprendimai laiko užkaltus, vienas iš būdų...

Laisvalaikis
2021.02.25
Iš leidėjų varpinės: prognozės liūdina, nuotaika prastėja Premium

„Pirmasis karantinas buvo tarsi nuotykis, antrasis parodė, kokia yra realybė, o dabar viskas eina blogyn.

Laisvalaikis
2021.02.25
Statistika be emocijų: kiek žmonių iš tikrųjų gyvena pasaulyje Premium

Apie žmoniją galima galvoti kaip apie didžiulę, eksponentiškai augančią pasaulio gyventojų masę, kuri...

Laisvalaikis
2021.02.24
Mirė tapytojas A. Vozbinas

Sausio 24 d., eidamas 63-uosius metus, mirė tapytojas Aleksandras Vozbinas (1958–2021), pranešė naujienų...

Laisvalaikis
2021.02.24
Vilnius FT reitinge – tarp perspektyviausių pasaulio miestų 1

Vilnius pirmą kartą atsidūrė tarp 25 perspektyviausių pasaulio miestų, skelbiama naujajame „Financial Times“...

Laisvalaikis
2021.02.24
„Twitter“ užblokavo šimtus paskyrų siejamų su Rusija, Iranu

„Twitter“ pranešė, kad užblokavo 373 paskyras, susijusias su Rusija, Iranu ir Armėnija, nes jose skelbiama...

Rinkodara
2021.02.24
Vilniaus savivaldybės 20 aukšte – baras arba kavinė? 2

Vilniaus savivaldybė pranešė ketinanti išnuomoti pastato 20-ajame aukšte esančias patalpas – dienomis jose ir...

Laisvalaikis
2021.02.23
Vilniaus teismas nepriėmė nagrinėti Rusijos estrados artisto skundo   1

Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) nenagrinės Rusijos atlikėjo Filipo Kirkorovo skundo dėl...

Laisvalaikis
2021.02.22
Du ekonomikos mokslininkai apdovanoti Vlado Jurgučio premijomis

10.000 Eur premiją Lietuvoas bankas skyrė Audingai Baltrūnaitei už darbą apie ryšį tarp politinių partijų...

Technologijos
2021.02.22
„MM Grupp“ planas įsigyti „Forum Cinemas“ tinklą Baltijos šalyse neišdegė 1

Estijos konkurencijos departamentui nepritarus verslininkų Marguso Linnamae ir Ivaro Vendelino valdomos...

Laisvalaikis
2021.02.22
FT: J. Assange’as –  kovotojas ar savimyla?  Premium

Jennifer Robinson jau įprato prie neigiamų atsiliepimų apie savo žymiausią ir prieštaringiausią klientą.

Laisvalaikis
2021.02.21
Planuojama steigti partizanų artimųjų DNR banką

Kelios valstybės institucijos svarsto galimybę įsteigti pokario partizanų artimųjų DNR banką. Jo reikia, kad...

Laisvalaikis
2021.02.21
Istorijos: lietuviškosios elektrotechnikos legenda „Šilelis“ Premium

Kartai, kuri nė neįsivaizduoja, kaip jų tėvai ar seneliai pajėgė išgyventi be išmaniųjų įrenginių, XX a.

Laisvalaikis
2021.02.20
„Sugauti tinkle“ – sukrečiantis eksperimentas apie seksualinių nusikaltimų internete mastą

Virtualioje „Nepatogaus kino“ salėje šiuo metu rodomas dokumentinis filmas „Sugauti tinkle“ siunčia svarbią...

Laisvalaikis
2021.02.20
Benzinu kvepiančios tradicijos: lietuviai ir automobiliai Premium

Ką tik minėtos Vasario 16-osios proga VŽ kviečia užsukti į tarpukario Lietuvos automobilių parką – su kariška...

Automobiliai
2021.02.20
Technologijų milžinų ir žiniasklaidos karas: kas bus laimėtojas Premium

„Facebook“ ir „Google“ šią savaitę Australijoje, reaguodamos į šioje šalyje svarstomą įstatymą, kuris...

Rinkodara
2021.02.20
„TV3 grupė“ pristato naują sporto kanalą

„TV3 grupė“ pristato naują televizijos kanalą „TV3 Sport Open“. Jis išplės žiniasklaidos grupės sporto...

Rinkodara
2021.02.19
Kovojančios Baltarusijos nuotraukos – ant MO muziejaus sienos

Nuo vasario 19 iki kovo 4 d. ant MO pastato lauko sienos, Vilniuje, eksponuojamos nuotraukos, kuriose...

Laisvalaikis
2021.02.19
Išrinkti gražiausi lietuviškų įmonių pavadinimai 5

1999-aisiais Jungtinės Tautos vasario 21-ąją paskelbė Tarptautine gimtosios kalbos diena, ta proga Lietuvoje...

Laisvalaikis
2021.02.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus