Vienaragių sėkmei įkandin

Publikuota: 2022-04-11
„Imago“ / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
„Imago“ / „Scanpix“ nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Prasidėjęs karas Ukrainoje pirmomis dienomis gyvenimą tarsi išmušė iš vėžių – skubiai imta svarstyti apie Lietuvos saugumą ir perspektyvas. Atrodė, kad šalis sulaikė kvėpavimą, stabtelėjo ir investuotojai. Tačiau šią sumaištį po truputį jau keičia supratimas, kad Lietuva yra NATO skydo valstybė, o atidėti projektai palengva grįžta į įmonių valdybas. Regiono patrauklumą padidino ir antrą vienaragį Lietuvoje pagimdęs sandoris.

Nors artima kaimynystė su agresore Rusija šiaip jau neprideda patrauklumo Lietuvos investiciniam klimatui, investuotojų patarėjų teigimu, vis labiau nuogąstaujama ne dėl geopolitinės padėties, o dėl ekonominių perspektyvų ir investicinės grąžos.

Mantautas Paškevičius, „Strategic Staffing Solutions“ vykdomasis viceprezidentas, kalba, kad bendra aplinka tiesioginių užsienio investicijų (TUI) pritraukimui Lietuvoje išlieka patraukli. Investuotojai vertina ilgalaikes perspektyvas, tačiau neatmeta, kad kol padėtis Ukrainoje išlieka sunkiai nuspėjama, galima tikėtis „laikino“ investuotojų delsimo priimti investavimo sprendimus.

Lyg ir natūralu, kad bet koks nestabilumas – ekonominis ar geopolitinis – vienaip ar kitaip investuotojus skatina suklusti ir galbūt devynis kartus pamatuoti. Tačiau investicijų srities specialistai teigia, kad tikrai nėra pagrindo kalbėti apie investicijų sulėtėjimą. Rūta Skyrienė, asociacijos „Investors’ Forum“ vykdomoji direktorė, teigia, gal ir nereikėtų tikėtis, kad 2022 m. vėl bus rekordiniai, tačiau įmonės skelbia apie plėtros planus. Darbai vyksta ir susidomėjimas Lietuva niekur nedingo. Pasak jos, tiesiog mes patys turime aktyviau nuraminti investuotojus, kad esame NATO nariai ir saugumo situacija Lietuvoje yra visiškai kito lygmens.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Elijus Čivilis, „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius, tikina, kad šiuo metu investicijų agentūra „neturi indikacijų“, kad Lietuvoje veikiantys tarptautiniai verslai keistų savo planus.

Andrius Francas, su užsienio kompanijomis Lietuvoje dirbančios „Alliance for Recruitment“ partneris, mano, kad, kaip ir bet kuriuo sunkmečiu, šiemet didžiausias viltis reikėtų sieti ne su naujų, o su jau esamų investuotojų plėtra, ypač gamyboje.

„Deja, karas kiša koją, nes prarasta yra dalis rinkų, iš kur arba atkeliaudavo žaliavos, arba keliavo dalis pagamintos produkcijos. Ir viskas labai priklausys nuo to, kaip vystysis ir kiek ilgai truks Rusijos ir Ukrainos karas“, – kalba A. Francas.

Jis taip pat mano, kad gamyboje bus sudėtinga prisitraukti naujų investuotojų, kurie turi sąsajų su Kinijos rinka. Ši šalis ne tik blokavo importą iš Lietuvos, bet ir pagrasino tarptautinėms kompanijoms neįsileisti Lietuvoje pagamintos produkcijos.  

Minint pozityvius ženklus, galima paminėti paslaugų centrus – jų plėtra nestoja. Štai „AmerisourceBergen“ neseniai paskelbė didinsiantis darbuotojų skaičių iki 700. Taip pat paslaugų centrą Vilniuje kuria Baltijos šalyse veikianti švedų baldų kompanija „Nobia“.

Tačiau bene džiugiausia pastarųjų dienų žinia – Lietuvoje turime ilgai lauktą antrąjį vienaragį. Ketvirtadienį Tomo Okmano ir Eimanto Sabaliausko įkurta kibernetinio saugumo bendrovė „Nord Security“ pranešė apie pirmą pritrauktą išorės kapitalą: 100 mln. USD investiciją gavusi įmonė pasiekė 1,6 mlrd. USD įvertį. „Nord Security“ pritraukta pirmoji išorės investicija suteiks postūmį Lietuvos startuolių ekosistemai, kurioje tikimasi ir daugiau vienaragių, prognozuoja rizikos kapitalo fondų atstovai. Pasak jų, į Lietuvą atėję nauji investuotojai gali paskatinti į regioną atkreipti dėmesį ir kitus.

Tai, kad sandoris įvyko tuo metu, kai rinkose vyrauja nerimas, parodo, jog Lietuvos regionas užsienio investuotojams patrauklus ir su juo viskas gerai. Taip mano ir premjerė Ingrida Šimonytė. „Tai didelis žingsnis į priekį ir didelis tarptautinis pripažinimas. Be to, tai yra konkretus įrodymas, kad investuotojai Lietuvoje gali jaustis saugūs – šiuo atveju jie savo pinigais balsavo, kad Lietuva yra saugi šalis. Sveikinu ir linkiu nepritrūkti entuziazmo siekti naujų tikslų“, – teigė ji.

Didžiausią investicijų potencialą IT srityje specialistai įžvelgia įmonėse, bėgančiose iš Baltarusijos, Rusijos. Tačiau „fintech“ įmonių plėtra vertinama skeptiškai.

„Kodėl? Todėl, kad nėra aiškios žinutės, kokių naujų „fintech“ verslų laukia Lietuvos bankas. Oficialiai nepasakyta, tačiau matome, kad kartais sumažėjo naujai išduodamų licencijų skaičius, paraiškos atmetamos. Tad čia proveržio šiemet nematau“, – aiškina A. Francas.

VŽ nuomone, nors sumaištis tarp investuotojų pamažu slopsta ir jie atgauna saugumo jausmą, reikėtų neužmiršti, kad kova dėl investicijų nesilpnėja, tad tenka galvoti, kaip sustiprinti Lietuvos konkurencingumą. Recepte – vis tie patys, ne iki galo įdiegti komponentai: reikia dar labiau gerinti verslo aplinką, mažinant biurokratinę naštą. Investuotojams kliūva 32% GMP tarifas, kuriuo apmokestinamos pajamos virš „Sodros“ „lubų“ – užsieniečiams keista, kodėl kvalifikuota darbo jėga apmokestinama labiau. 

Į Lietuvą ateinančioms įmonėms yra ypač svarbūs žmogiškieji ištekliai. Todėl dažniausi klausimai, kurie girdimi iš užsienio investuotojų, sukasi apie tai, ar pavyks skubiai rasti vietinių talentų, ar pavyks perkelti darbuotojus iš kitų šalių ir pan.

 

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Pagalbai – valstybės kišenė arba sugebėjimas prisitaikyti

Rusijos pradėtas karas Ukrainoje ir dėl jo Rusijai bei Baltarusijai paskelbtos sankcijos tapo paskutiniais...

A. Zujevas. Valstybinės sistemos gali tapti perkamiausia Lietuvos eksporto preke

Šiuo metu Lietuvos Finansų ir Ekonomikos ir inovacijos ministerijų dėka vyksta puiki iniciatyva – viešojo...

Nuomonės
2022.05.17
Siūlote algą vokelyje? Turbūt juokaujate 17

Kol darbuotojai nepradės atsisakyti dirbti įmonėse, kuriose atlyginimo dalis mokama neoficialiai, tol dalis...

Nuomonės
2022.05.17
E. Petrulis. Neutralioji palūkanų norma – kodėl ji mums turėtų rūpėti 1

Neutralioji palūkanų norma yra viena prieštaringiausių sąvokų finansų teorijoje, nes, skirtingai negu dauguma...

Nuomonės
2022.05.16
„Suprasti“ Rusiją 22

Viena žymiausių sovietologių, žurnalistė Francoise Thom savo naujausiame straipsnyje bando atsakyti į...

Nuomonės
2022.05.16
R. Skyrienė. Vyriausybės veiklos ataskaita: ar stiklinė pusiau tuščia?

Visi esame puikūs vairuotojai, kai vairuojame sėdėdami ant užpakalinės automobilio sėdynės. Tokios mintys...

Nuomonės
2022.05.14
R. Vilpišauskas. Ginčai dėl Europos ateities 1

Tuo metu, kai Europos ateitis sprendžiasi karo laukuose ir miestuose Ukrainoje, ES institucijose vyksta...

Nuomonės
2022.05.13
Pažiūrėkite į veidrodį 3

Panašu, kad Rusiją jau visai netrukus užklups naujas galvos skausmas – neutralumo politikos atsisakančios...

Nuomonės
2022.05.13
N. Mačiulis. Akcijų rinkos raudonuoja: kur ir kaip dabar investuoti 15

Šių metų pradžioje daugelis akcijų indeksų pasiekė rekordines aukštumas, tačiau pastaraisiais mėnesiais...

Nuomonės
2022.05.12
Gudručių laikams turi ateiti galas 53

Iki gegužės pabaigos – per ateinančias dvi su puse savaitės – didžioji dalis Lietuvos juridinių asmenų...

Nuomonės
2022.05.12
P. Neuding. Šiaurės šalių neutralumo pabaiga 2

Per visą Šaltąjį karą „nesijungti prie jokių aljansų taikos metu ir būti neutraliai per karą“ buvo ne tik...

Nuomonės
2022.05.11
R. Baravykas. Ar Lietuvos institucijos moka valdyti duomenis, kad jie kurtų vertę?

Pastaruoju metu visame pasaulyje duomenų tema tampa vis aktualesnė. Turbūt nieko nereikia įtikinėti, kad...

Nuomonės
2022.05.11
Ne tik pareiga, bet ir teisės 2

Šiandien, švenčiant Pagarbos mokesčių mokėtojams dieną, verta dar kartą priminti, kad mokesčius turime mokėti...

Nuomonės
2022.05.11
A. Skinulis. Kodėl naudotos elektromobilių baterijos nepatenka pas atliekų tvarkytojus?

Europa siekia, kad visos naudotos pramoninės ir elektra varomų transporto priemonių baterijos turėtų būti...

Nuomonės
2022.05.10
Kol neatburzgė griovėjai 2

Britiško kapitalo bendrovei „Intersurgical“, pasistačiusiai Pabradėje pirmąjį visiškai automatizuotą...

Nuomonės
2022.05.10
S. Sierakowskis. Moralinis Vokietijos pacifizmo bankrotas 1

Po užsitęsusio nėštumo Vokietija pagaliau pagimdė sprendimą siųsti į Ukrainą sunkiąją ginkluotę. Tačiau...

Nuomonės
2022.05.09
Politinių lavonų brigada 6

Rusijai vis dar bandant pademonstruoti savo karinę „galybę“, Maskvos centre vėl marširuoja kolonos, palydimos...

Nuomonės
2022.05.09
V. Juzikis. Kaip nustatyti, kokią įtaką karas turi grūdų rinkai?

Prasidedant naujam žemės ūkio sezonui, lūkesčius dėl palankių oro sąlygų užgožia karas Ukrainoje. Rusijos...

Nuomonės
2022.05.06
„Nematomi“ matomo sąrašo herojai 1

Registrų centro tinklalapyje galima rasti sąrašą, kuriame išrikiuoti vadovai su apribotomis teisėmis. Nors...

Nuomonės
2022.05.06
Kai tenka mokėti didžiausią reputacijos kainą 3

Nors vadovėlių apie krizių valdymą netrūksta, į aštrias situacijas įklimpusių verslų istorijų ir pamokų –...

Nuomonės
2022.05.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku