Viešumas po užraktu

Publikuota: 2022-01-10
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Įmonių vadovų duomenų viešumas gali tapti tabu: tuo rūpinasi Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI), nepaisydama, kad dauguma duomenų ir taip yra skelbiama viešose platformose, pavyzdžiui, Registrų centre. Teisininkai su nerimu žvelgia į VDAI veiklą ir teigia, kad pastaruoju metu institucija vis dažniau skiria baudų, nustatinėja kartais ne visai pagrįstus įpareigojimus, kuria beveik alternatyvią teisę. Taip keliamas pavojus viešumui ir skaidrumui.

Precedentu pirmai tokiai VDAI iniciatyvai tapo atvirų duomenų platformos „Okredo“ veikla – ji sulaukė minėtos inspekcijos nurodymo nutraukti juridinių asmenų atstovų (asmens duomenų) tvarkymą.

Platformoje „Okredo“ įmonės gali rasti atvirus Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), Registrų centro (RC), „Sodros“, „Regitros“, Užimtumo tarnybos, Valstybinės darbo inspekcijos, taip pat kitų oficialių registrų duomenis. Dalį duomenų įmonė taip pat perka iš RC per oficialų tarpininką. Jungdama šiuos duomenis, bendrovė pateikia analizes skirtingais kampais. Platformoje klientai gali gauti ir „Okredo“ partnerių „Scorify“ sprendimus – įmonės vertės, kredito reitingo duomenis, kreditingumo ataskaitas.

Tačiau praėjusių metų pabaigoje VDAI ėmė „gesinti“ viešumą, sulaukusi skundo dėl duomenų tvarkymo iš vieno Lietuvos įmonių vadovo, kurio duomenis, konkrečiai – vardą ir pavardę, buvo galima rasti „Okredo“ platformoje.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Neilgai trukus inspekcija patenkino ir dar vieno verslininko pretenzijas: šiuo atveju ji nagrinėjo Jono Dirginčiaus pateiktus kelis skundus dėl RC, UAB „Okredo“, UAB „Debesų kompiuterija“ (DK), UAB „Scorify“, UAB „Baltfakta“ veiksmų.

Vienoms įmonėms numatoma skirti administracinę baudą, o DK įpareigota nutraukti asmens duomenų, gautų pagal pasirašytą su RC sutartį, teikimą minimoms duomenų teikimo bendrovėms.

Minėtas J. Dirginčius pabrėžia, kad „Okredo“ platformoje galima rasti įvairiausių duomenų, įskaitant verslo atstovų gimimo datą, o tai yra naudojama asmens atpažinimui, kai skambinama į banką, VMI ir pan. Jis tikina, kad šių duomenų viešinimas kelia didelių saugumo pavojų ir juridiniams asmenims, ir jų valdomiems verslams.

Teisininkai primena, kad asmenys, steigiantys įmonę, turėtų neužmiršti, jog pateikti duomenys RC tampa vieši, o kartu įvertinti, kokius kontaktinius duomenis pateikia.

Savo ruožtu gimimo data taip pat yra svarbus identifikatorius, siekiant atskirti bendravardžius ir bendrapavardžius, tad šį asmens dėmenį duomenų platformose taip pat galima rasti.

VDAI veikla verslui ir teisininkams pastaruoju metu ima kelti nerimą – institucija vis dažniau skiria baudas, jos vis didėja, be to, nustatinėja kartais ne visai pagrįstus įpareigojimus, kuria beveik alternatyvią teisę.

Nuogąstaujama, kad inspekcija nėra linkusi remtis ir kitų ES valstybių jau priimta praktika, taikant BDAR nuostatas. Bendrijos mastu galioja Atvirųjų duomenų direktyva, kuri įgalina duomenų pernaudojimą – ja siekiama, kad kuo daugiau atvirų duomenų iš valstybių registrų būtų pateikiama visuomenei, verslui, kad juos būtų galima naudoti, kurti papildomus, naujus produktus, kurie sąlygotų didesnį skaidrumą, atvirumą.

„Tuo metu Lietuva su tokiais sprendimais kaip vėžliai žingsniuoja atgal. Kitais žodžiais, prisidengiant BDAR bandoma pasiekti tikslus, kuriems jis tikrai yra neskirtas. Deja, bet inspekcija atskirais atvejais situaciją vertina pernelyg formaliai ir biurokratiškai. Kartu nereikėtų to vadinti šalutiniais BDAR efektais, nes ne paties BDAR tai problema, tiesiog kai kurie „gudručiai“ bando taip pasiekti ne visada skaidrių tikslų“, – įsitikinęs Andrius Iškauskas, advokatų kontoros „Wint“ partneris.

Dar vienas aspektas, teigia teisininkas, – Lietuvoje yra šimtai tūkstančių įmonių, o skundžiasi inspekcijai paprastai tie, kurių reputacija ne pati švariausia, tie, kurie nori kažką nuslėpti, ir prašo, kad jų duomenys būtų neskelbiami, išimti ir t. t.

„Ši situacija pavojinga tuo, kad taip žingsnis po žingsnio prieisime prie to, kad juridinių duomenų apie įmonių vadovus nebematysime: formaliai jie yra vieši, tačiau gali tapti nenaudotini“, – absurdiška situacija stebisi A. Iškauskas.

Pasak jo, niekas neabejoja, kad asmens duomenų apsauga ir privatumas yra svarbūs aspektai, tačiau šiuo atveju susiduriame su dviem skirtingais interesais: teise į asmens duomenų apsaugą ir visuomenės interesus žinoti daugiau apie verslo subjektus.

Dar ne taip seniai viešumoje nuvilnijo skandalas, kai buvo nubaustas portalas „Atvira Klaipėda“ už neva pažeistą BDAR – jis „nusikalto“ pranešdamas apie Klaipėdos miesto savivaldybės valdomos bendrovės „Gatvių apšvietimas“ viešuosius pirkimus.

Teisininkai lygina šį atvejį su „Okredo“ – jų manymu, abiem atvejais BDAR prisidengiama cenzūros tikslais. Ko gero, pamirštama, kad juridinių asmenų viešumo tikslas – kad būtų kuriamas didesnis skaidrumas. Negali teisinėje valstybėje egzistuoti toks reglamentavimas, kai viešų juridinių asmenų duomenų, gautų iš viešo registro, negalima būtų naudoti informacijos teikimo tikslais.  

VDAI verdiktas yra apskųstas – ši byla yra labai svarbi ne tik „Okredo“ kaip įmonei, bet ir visai rinkai, o kartu ir visuomenės informavimui: vieną dieną tokio paties skundo gali sulaukti ir „Creditinfo“ ar kiti panašia veikla užsiimantys rinkos dalyviai. Taip, pasak teisininkų, galima sugriauti visą duomenų industriją. 

VŽ primena, kad neseniai skelbtame „Transparency International“ Lietuvos įmonių skaidrumo tyrime aukščiausių įvertinimų gavo įmonės, kurios viešai skelbia informaciją apie savo skaidrumo politikas, pateikia žinių apie akcininkus, vadovus, įmonių struktūrą ir finansus.

Pavienių verslo įmonių vadovų nenoras teikti informacijos apie save iš esmės prieštarauja vis didesniam visuomenės poreikiui gauti pakankamai informacijos apie tuos žmones, kurie formuoja įmonių strategiją ir kultūrą, veiklos principus, atsako už įsipareigojimų vykdymą. Jei konkretūs asmenys nenori viešinti informacijos apie save, kyla įvairių įtarimų dėl tokių sprendimų priežasties.  

Be to, VŽ nuomone, derėtų nepamiršti, kad Lietuva, kaip ir kitos ES šalys, yra įsipareigojusi sukurti viešą ir galutinių naudos gavėjų, kitaip tariant, akcininkų, registrą. Jame bus matomi ne tik vadovai, bet ir akcininkai, fiziniai asmenys ir duomenys apie juos. Ar ir tuomet bus mėginimų perlenkti lazdą aiškinant, kad BDAR draudžia tokį viešumą?  

 

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Starto pakete – ir „užmarinuoti“ sprendimai

Iki Seimo rudens sesijos starto liko mėnuo. Bet joje, regis, vėsa nepadvelks – be tradiciškai daug aistrų...

Nuomonės
05:50
Naujas balsas Kremliaus chore 12

Kam iš tikrųjų tarnauja žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“, kurios skandalinga...

Nuomonės
2022.08.09
Tvarka su properšomis 3

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams įvesta privaloma tvarka, reikalaujanti, kad nauji pastatai būtų visiškai...

Nuomonės
2022.08.08
V. Vikė-Freiberga. Putinas – ne Petras Pirmasis 1

Rusijos prezidento Vladimiro Putino brutalią agresiją prieš Ukrainą galima paaiškinti tik kaip bandymą...

Nuomonės
2022.08.07
E. Lucasas. Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas...

Nuomonės
2022.08.07
A. Urbonavičius. Nereiktų tikėtis, kad „Lidl“ ar kitas žemų kainų tinklas užkariaus visą šalies prekybos rinką 1

Nors Vokietijos žemų kainų tinklo „Lidl Lietuva“ turimų parduotuvių skaičius tiesiogiai koreliuoja su jo...

Nuomonės
2022.08.06
E. Leontjeva. Palūkanų didinimas – vieniems bizūnas, o kitiems bazuka

Europos centrinio banko (ECB) sprendimas didinti palūkanas pritraukia visų dėmesį. Įmonėms ir namų ūkiams jis...

Nuomonės
2022.08.05
Kai liks tik graužtukai

Europos Sąjungos (ES) sankcijų stabdomos bankų transakcijos į Rusijos bankus gali sustabdyti ir bet kokią...

Nuomonės
2022.08.05
J. Rimas. Baltarusijoje įstrigęs verslas: kokios galimybės liko Lietuvos verslininkams?

Nuo karo Ukrainoje pradžios gausybė įmonių, vedamų etinių ar ekonominių motyvų, pasitraukė iš Rusijos ir...

Nuomonės
2022.08.04
Padidinamasis stiklas gynybos finansavimui

Nors atostogų sezonas pačiame įkarštyje, Vyriausybėje intensyviai vyksta 2023-iųjų biudžeto dėlionė. Ji...

Nuomonės
2022.08.04
O. Mašalė. Ar aviacijai pavyks sukurti 5% Lietuvos BVP?

Neseniai susisiekimo ministras patvirtino Lietuvos aviacijos gaires iki 2030 m. (aka Aviacijos strategija).

Nuomonės
2022.08.03
Apie arbatą, burbulus ir riziką

Restoranų verslas, bankų vertinamas kaip viena iš rizikingiausių veiklų, jau dabar skaičiuoja daugiau...

Nuomonės
2022.08.03
Sustoti dar anksti

Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje sulaukė permainų, kurių būtinybę seniai akcentavo ekonomistai ir...

Nuomonės
2022.08.02
Nežinia gimdo baimes

Nors Ekonomikos ir inovacijų ministerija tikina, jog „iki šiol nebuvo jokių indikacijų, kad lietuviškas...

Nuomonės
2022.08.01
V. Kaušas. Pabrangęs doleris Lietuvos verslus privertė atsigręžti į Azijos valiutas 6

JAV doleriui pakilus į istorines aukštumas pinigines priversti plačiau atverti prekybinių ryšių su Azijos...

Nuomonės
2022.07.31
A. Rutkauskas. Svarbus ilgalaikės sėkmės siekiančių vadovų įgūdis

Įmonių vaidmeniui kovoje su klimato kaita, racionaliam išteklių naudojimui ir darnai su aplinka bei visuomene...

Nuomonės
2022.07.29
Kremliuje virtas jovalas – nei žodis, nei laisvė

Užvėrus ar bent privėrus duris į Lietuvos koncertų sales besiveržiantiems Kremliaus politiką palaikantiems...

Nuomonės
2022.07.29
Verslui reikia ne klumpių, o sportinių batelių

Tradicijoms, kai Lietuvos įstatymų leidėjai ir institucijos apauna verslą sunkiomis perteklinių reikalavimų...

Nuomonės
2022.07.28
Kodėl klaidingai atrodo, kad sankcijos Rusijai nėra efektyvios 32

Praėjus keturiems mėnesiams nuo žiaurios Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios, ėmė blėsti pradinis optimizmas...

Nuomonės
2022.07.27
Pigios indulgencijos „gyvulių ūkio“ neišvaikys

Jau beveik du mėnesiai praėjo nuo dienos, iki kurios juridiniai asmenys privalėjo pateikti finansines...

Nuomonės
2022.07.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku