I. Laursas. Nepaisant įvairių grėsmių, technologijų rinka vis dar turi kur augti

Publikuota: 2021-06-16
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Nextury Technology Fund“ investicinio komiteto pirmininkas

Į 2021 metus žiūrima su didžiule viltimi – skiepijimo programos pamažu įsivažiuoja visame pasaulyje, JAV pradeda eksportuoti „Pfizer“ vakcinas, prancūzų kuriamas „Valneva“ skiepas jau yra trečiajame tyrimų etape, o kitų gamintojų skiepai gaminami vis didesniais tempais.

Pirmąjį šių metų ketvirtį situacija atrodė nestabiliai – technologijų bendrovių akcijų kainos svyravo, bet galiausiai matome teigiamus pokyčius: rinka atsigavo, o paskutinių 5 mėnesių „Nextury Technology“ fondo grąža siekė 9,39%. Aukščiausią tašką per pastaruosius metus pasiekęs vartotojų pasitikėjimo lygio indeksas rodo, kad rinka žengia spartaus atsigavimo nuo pandemijos link, nors ir baiminamasi dėl infliacijos pavojaus.

Labiausiai technologijų sektoriuje pirmąjį ketvirtį įtaką darė lustų trūkumas. Su tuo susidūrė visi puslaidininkių gamintojai: „Intel“, „Nvidia“, „AMD“, „Foxconn“, (pagr. „Apple“ tiekėjas). Dėl šios priežasties kenčia praktiškai visa technologijų rinka: lustų trūkumą jaučia tiek telefonų, tiek elektromobilių gamintojai. Tiesa, investuotojams tai nebūtinai yra bloga naujiena.

Šis trūkumas atsirado dėl daugybės priežasčių, tarp kurių, ir keli neigiami reiškiniai, pavyzdžiui, 6 dienas užblokuotu buvęs Sueco kanalas. Tačiau bene labiausiai prie to prisidėjo kompiuterių rinkos augimas: pandemijos metu išaugo paklausa nešiojamiems ir asmeniniams kompiuteriams, taip pat vaizdo plokštėms, (dėl toliau augančios kriptovaliutų rinkos). Gamintojai greitai prisitaiko prie rinkos pokyčių: „Intel“ paskelbė apie 20 mlrd. USD gamyklos statybas, o „Taiwan Semiconductor“ planuoja net 100 mlrd. USD investiciją. Tai reiškia, kad pasiūla paklausą viršija tik laikinai, o šiuos rodiklius išlyginus, iš puslaidininkių gamintojų galima tikėtis ypač gerų rezultatų.

„Tesla“ patiria didžiulį spaudimą Kinijoje

Technologijų kompanija ,,Tesla”, gerai žinoma ne tik kaip elektromobilių gamintoja, bet ir kriptovaliutų turėtoja, paskelbė apie 27% balandį kritusius, bet gegužę į kovo mėnesio lygį grįžusius pardavimus Kinijoje. Tai tampa vis svarbesne rinka kompanijai, tačiau auganti konkurencija ir skandalai dėl retkarčiais neveikiančių automobilio stabdžių elektromobilių gigantui tikrai nepadeda auginti susidomėjimo. Šiemet Kinija uždraudė naudoti „Tesla“ automobilius kariškiams, užimantiems aukštesnes pareigas ar vykstantiems į karines bazes, o Auto Shanghai 2021 renginyje dėmesį atkreipė vienos iš buvusių „Tesla“ automobilio naudotojų šou, kuomet klientė užsilipo ant vieno iš automobilių stogo ir šaukė apie, kad „Tesla“ stabdžiai neveikia.

Užfiksuotas incidento video sulaukė daugiau kaip 220 milijonų peržiūrų „Weibo“ socialiniame tinkle, tai paskatino ir kitų klientų atsiliepimų suaktyvėjimą. Štai Kinijoje vis daugiau naudotojų skundžiasi „Tesla“ stabdžiais. Lyg to būtų negana, „Tesla“ turimo bitkoino kaina nuolat šokinėja ir šiuo metu yra ties 35.000 USD riba. Kadangi pajamos iš šios kriptovaliutos pirmąjį ketvirtį sudarė didžiausią dalį „Tesla“ pelno, antrasis ketvirtis nusimato daug prastesnis.

Technologijų kompanijų plėtra nesustoja

Tai faktas, kurį įrodo visame pasaulyje vis labiau augantis susidomėjimas technologijų kompanijomis bei kompiuterių gamintojais. Šioje rinkoje greitu metu galima tikėtis renesanso. „Apple“ panaudoti, „ARM“ architektūra paremti „M1“ procesoriai susilaukė didėlės sėkmės, todėl manoma, kad dabar savo procesorius, naudojančius šią architektūrą, ruošia ir kitos bendrovės.

Kadangi „ARM“ procesoriai turi ženklius pranašumus, galima tikėtis, kad pirkėjai savo kompiuterius atsinaujinti bus linkę labiau ir kompiuterių pardavimai smarkiai augs. „Apple“ akcijas 2020 metais pardavęs konservatyvusis investuotojas Warrenas Buffettas metiniame susitikime pripažino, kad tai buvo klaida.

Technologijų kompanijos apskritai linkusios užimti vis daugiau įvairių rinkų. Štai „Microsoft“ laimėjo 21,9 mlrd. USD vertės sutartį su JAV kariuomene. Už šią sumą „Microsoft“ parduos „HoloLens“ papildytos realybės akinius kartu su „Azure“ debesų kompiuterijos paslaugomis, o iš „Apple“ vis dažniau sklinda gandai apie automobilio kūrimo procesą. Teigiama, kad kompanija buvo ypač arti susitarimo su „Hyundai-Kia“, tačiau vėliau buvo paskelbta, kad partnerystę nuspręsta nutraukti arba bent jau nukelti.

Viso to rezultatas – ypač pozityvūs technologijų kompanijų pajamų rezultatai pirmajame šių metų ketvirtyje. Analitikų prognozes smarkiai pakeitė „Apple“, „Amazon“, „Microsoft“, „Google“, „Facebook“, ir kiti technologijų gigantai. Ir nors dalies jų akcijų kainos neseniai kiek krito, greičiausiai tai tėra laikina korekcija dėl pasėtos infliacijos baimės.

Infliacijos baimė drebina rinkas

Šių metų gegužę infliacija pašoko iki 5% – tai yra didžiausias šuolis nuo pat 2008-ųjų krizės. Tiesa, verta turėti omenyje, kad infliacijos dydis yra skaičiuojamas lyginant praėjusių metų to paties mėnesio kainas, o 2020-ųjų metų balandį ir gegužę vyko nemaža defliacija. Be to, šiuo metu degalų ir įvairių maisto produktų, (pavyzdžiui, kukurūzų), kainos yra ypač nestabilios. Tad nors visai nesukti galvos dėl infliacijos nereikėtų, palaukti iki liepos ar rugpjūčio, kai pandemijos situacija praėjusiais metais jau kiek labiau stabilizavosi, būtų sveika. Be to, išlieka tikimybė, kad bus nuspręsta infliaciją sustabdyti laikinai manipuliuojant tam tikrų žaliavų kainomis, o įsigyti šiuo metu smarkiai kritusių akcijų gali būti protingas, nors ir kiek rizikingas, žingsnis.

Didelis potencialas augimui

Taigi, nors technologijų kompanijų vertė per pirmąjį šių metų ketvirtį pakilo gana nedaug, visgi potencialas augimui šiuo metu yra didžiulis. Neseniai įvykusi rinkos korekcija ir staigus atsigavimas po jos parodė, kad pasitikėjimas technologijų kompanijomis vis dar yra išlikęs, o augimo potencialas tikrai nėra pilnai išnaudotas.

JAV, Europos ir Azijos rinkos jau yra pasiruošusios pilnam ekonomikos paleidimui po masinės vakcinacijos, kuri kol kas vykdoma ganėtinai sėkmingai. Kitų metų pradžioje tikimasi, kad visiškai atsigaus ir kitos pasaulinės rinkos. Kiek baiminamasi infliacijos, tačiau jeigu vasarą paaiškės, kad tai iš tiesų buvo rinkos kainų korekcija po 2020 metų pradžioje įvykusios defliacijos, liepos mėnesį galime matyti augimą.

Per artimiausius kelerius metus galime tikėtis ir ypač daug inovacijų „medtech“ srityje, kuri ilgą laiką buvo stagnacijoje. Su 5G startu pasaulyje taip pat matysime vis daugiau autonominių automobilių, išmanių namų įrenginių ir kitų inovacijų, o tai reiškia ne tik patogesnį gyvenimą žmonijai, bet ir augsiančią puslaidininkių gamintojų, serverių paslaugų tiekėjų, (tokių kaip: „Amazon“, „Google“ ar „Microsoft“) bei kitų technologijų kompanijų svarbą.

Tad nors 2021-ųjų startas technologijų rinkoje nepasižymėjo įspūdingais skaičiais, galime neabejoti, kad tai tėra dar vieno didžiulio evoliucinio žingsnio ir technologijų rinkos augimo pradžia.

Komentaro autorius – Ilja Laursas, „Nextury Technology Fund“ investicinio komiteto pirmininkas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
G. Matuzas. Kaip susikurti investicijų portfelį iš indeksų fondų

Ilgainiui indeksų fondai pasirodė esą efektyviausias būdas investuoti į įmonių akcijas. Remiantis istoriniais...

Kol kiti investuoja, Lietuvoje užsakinėjamos studijos 8

Pasaulyje bręstant vandenilio bumui, Europos valstybės jau turi parengusios milijardinius sektoriaus...

Karpomos neskiepytųjų „rojaus“ ribos 71

Vyriausybė į dar stipresnius gniaužtus ima skiepų nuo COVID-19 vengiančius asmenis – bus plečiamas sąrašas...

Verslo aplinka
2021.07.27
Teisė atsiriboti nuo tūnančiųjų prieblandoje 43

Rengiantis ketvirtajai pandemijos bangai, kuri Lietuvą grasina užklupti rudenį, ir siekiant suvaldyti...

Verslo aplinka
2021.07.26
L. Zingales. COVID-19 zombių puolimas 2

Vakarų ekonomikoms atsigaunant po COVID-19 sukeltos krizės, bankai ir vyriausybės susiduria su nauja problema...

Verslo aplinka
2021.07.25
E. Leontjeva. Žaliajam kursui – žaliasis posūkis ir valdžioje

Į posūkį link žaliosios ekonomikos pakvietusi Aplinkos apsaugos ministerija turi aiškią viziją ir argumentus.

Verslo aplinka
2021.07.24
Veto – teisingumas ar kovos įrankis?

Rudenį įsigaliosiančius Statybos įstatymo pakeitimus, leisiančius statybos inspektoriams vetuoti projektus,...

Verslo aplinka
2021.07.23
Terorizmo pavojus realus ir mūsų galvose 7

Prieš kelias dienas, eidamas 86-uosius metus, mirė danų karikatūristas Kurtas Westergaardas, kurio...

2021.07.22
Milijonai, pragaištantys įstatymo skylėse

Ilgai žadamas naujas Viešųjų pirkimų įstatymas kartu su Seimo nariais išėjo „atostogų“ – nors dabartinė...

Verslo aplinka
2021.07.21
V. Adomaitis. Ar Lietuvos mokesčių sistema gali stabdyti našumo augimą? 30

Lietuvos mokesčių sistema dažniausiai kritikuojama dėl pernelyg mažo valstybės biudžeto surinkimo,...

Verslo aplinka
2021.07.20
Užkalbėjimai verslo neišgelbės 14

Naujajai COVID-19 atmainai Lietuvoje plečiant savo „valdas“, vis sparčiau mažina apsukas vakcinacijos tempai.

Verslo aplinka
2021.07.20
Kaip sekasi Lietuvos energetinis karas su Latvija 29

Nežinau, ar pastebėjote, bet ši Vyriausybė su energetikos ministru Dainiumi Kreiviu kone nuo pirmosios darbo...

Verslo aplinka
2021.07.19
Kur dingo europarlamentarai? 9

Jų nedaug – vos 11. Bet net ir labai politika besidominčiam tenka gerokai įtempti visas savo atminties...

Verslo aplinka
2021.07.19
R. Verkauskaitė-Kazanskienė. Gyventojai ėmė steigti naujas įmones: ar tam tinkamas metas? 1

Kiekvienas ekonominis sunkmetis išsiskiria tuo pačiu dėsningumu – daugiau įmonių bankrutuoja užleisdamos...

Verslo aplinka
2021.07.18
Viktoro Orbano kelio pabaiga? 12

Po 15 mėnesių trukusios pandemijos net stiprūs vyrai nebėra tokie, kokie buvo anksčiau. Vengrijos ministro...

Verslo aplinka
2021.07.17
D. Štitilis. Lietuva pasaulinio kibernetinio saugumo reitingo dešimtuke! Kas po juo slepiasi?

Jungtinių Tautų Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU), vienijančios 194 valstybes, sudarytame...

Inovacijos
2021.07.16
Reputacija politikams – sunkiai įkandamas aukštasis pilotažas 2

Neatsiejama sėkmingo verslo DNR – rūpestis savo reputacija. Gerą reputaciją turinčiam verslui lengviau...

Verslo aplinka
2021.07.16
Žaliasis smegenų plovimas nebeapsimoka 10

Prieš kelerius metus restoranų tinklas „McDonald’s“ pranešė apie tai, kad, siekdamas kovoti su klimato kaita,...

Verslo aplinka
2021.07.15
Reikia pinigų? Pinigų yra! Bet ar tikrai norime mokėti už trečiąjį karantiną? 25

Šilti orai, grynas oras, lietuviški ežerai, Baltija ir dugne besivoliojanti naujų COVID-19 atvejų kreivė...

Verslo aplinka
2021.07.14
Nesikuklinkite – jūsų mažas verslas kai kam labai įdomus

Jau sunku ir prisiminti savaitę, kuri praeitų be didesnių kibernetinių incidentų. Pasaulio bendrovės viena po...

Verslo aplinka
2021.07.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku