Lietuvių mokslo sėkmės istorijos: nuo CERN iki Mėnulio

Publikuota: 2016-10-06

Didžiausia Nobelio viltis, CERN fizikas, misijos „Lietuva Mėnulyje 2018“ vadovas, moterų lyderystės skatintoja, 18-metis IT genijus ir kiti mokslo pasaulio lietuviai garsina mūsų šalies vardą ir keičia mokslo vaidmens visuomenėje suvokimo ribas.

Šie su mokslu susiję lietuviai – vieni iš pirmųjų svečių, kurie lapkričio 4–5 d. renginyje „Išmani Lietuva“ dalysis savo įkvepiančia patirtimi ir sėkmės istorijomis. Siūlome plačiau su jais susipažinti.

Jaunimui barjerų nėra

Dar mokantis bakalauro studijose, galima pradėti siekti pasaulinių, o gal net kosminių aukštumų. Tai įrodo Mikalojaus Brazdžiūno pavyzdys: jis tapo pirmuoju Lietuvos studentu, gavusiu galimybę stažuoti NASA (JAV aeronautikos administracijoje). Stažuotė įkvėpė Vilniaus universiteto (VU) biofizikos magistrantą, ir jis šiuo metu vadovauja studentų projektui „Lietuva Mėnulyje 2018“.

Mikalojus pasakos, kaip kartu su savo komanda kuria modulį, kuris Lietuvos šimtmečio proga bus pakeltas į Mėnulį. Lietuvių misijos tikslas – išauginti pirmąjį augalą kitame kosmoso kūne.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kita VU auklėtinė Ingrida Olendraitė, būdama bakalauro studentė, padėjo atvesti VU bendramokslius į vieną mokslo olimpų. Praėjusį rudenį ji su komanda pirmieji iš Baltijos šalių dalyvavo prestižiniame biologijos konkurse „iGEM“. Naujokams nusišypsojo laimė – jie gavo aukso medalius už projektą „ColiClock“, kuris sprendžia bakterijų senėjimo klausimus.

Daug pasiekti galima dar būnant mokykloje. Pavyzdžiui, 18-metis Petras Šlekys savo pirmąją IT bendrovę sukūrė būdamas vos 14-os. Programavimo nuo mažens mokęsis jaunuolis sako, kad rašyti kodus gali išmokti bet kas. Tačiau, norint tiksliąsias žinias, paversti į bendrovę, reikia siekti ir verslumo įgūdžių.

„Išmanioje Lietuvoje“ jis pasakos apie savo vykdomus įvairius pasaulinio lygio projektus. Tarp įmonių, kuriose jau yra dirbęs p. Šlekys, – JAV technologijų bendrovė „Microsoft“, interneto naršyklės kūrėja „Mozilla“.

Nuo studijų – prie darbų

Apie savo įkvepiančią mokslinę ir visuomeninę veiklą pasakos ir palyginti neseniai studijas baigę lietuviai. Vienas jų – Aurelijus Rinkevičius, dirbantis Visatos paslapčių laboratorijoje CERN (Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijoje). Taip, tai ta pati vieta, kur veikia didžiausias pasaulyje – 26 km ilgio – hadronų greitintuvas.

Vienintelis CERN laboratorijoje dirbantis fizikas iš Lietuvos ir eksperimentinės dalelių fizikos mokslų daktaras savo darbais prisidėjo prie žiniasklaidoje plačiai aprašytos dalelės – Higgso bozono – tyrimų. Savo gimtinės Aurelijus nepamiršta – Lietuvoje užsiima mokslo populiarinimu ir naujų dalelių fizikos rezultatų pristatymu šalies mokslininkams.

Renginyje kalbės ir Kauno akademiškiausias jaunuolis, vienas pirmųjų lietuvių, gavusių Harvardo teisės mokyklos magistro laipsnį, Justinas Jarusevičius. Šiuo metu Justinas dirba Moteikos ir Audzevičiaus advokatų kontoroje, tačiau didelę dalį savo laiko ir žinių Justinas skiria visuomeninei veiklai. Siekia tarptautinėje arenoje pristatyti Lietuvos pasiekimus investuotojų teisių apsaugos srityje.

Pirmoji Tarptautinių prekybos rūmų Jaunųjų arbitrų forumo konferencija Baltijos šalyse buvo surengta Justino. Taip pat jis atstovauja Lietuvai Jungtinių Tautų (JT) Tarptautinės prekybos teisės komisijos projekte rengiant Niujorko konvencijos taikymo gidą. Be to, yra Tarptautinės arbitražo akademijos Paryžiuje ambasadorius Lietuvoje.

Justinas taip pat konsultuoja jaunus gydytojus, rezidentus dėl geresnių socialinių garantijų, teikia teisinę pagalbą Lietuvos jėzuitų gimnazijoms.

Jeigu įdomu, kaip Lietuvos švietimas atrodo pasauliniu mastu, apie tai galės papasakoti Lina Benete. Ji dirba su švietimo projektais, kurie padeda JT įgyvendinti vieną pagrindinių tikslų – pasaulinį pilietinį švietimą.

Šiuo metu Lina vadovauja UNESCO klasterio biuro Kazachstanui, Kirgizijai, Tadžikistanui ir Uzbekistanui Švietimo skyriui. Anksčiau ji kartu su UNESCO tyrė švietimo būklę Azijos ir Ramiojo vandenyno regionuose.

Įtakingi profesoriai

„Išmanioje Lietuvoje“ galėsite išgirsti ir dviejų profesorių įkvepiančias istorijas. Pirmas jų – šią savaitę garsiai nuskambėjęs prof. Virginijus Šikšnys. VU Biotechnologijos instituto profesorius kartu su kolegomis atrado, kad CRISPR sistemų Cas9 baltymas gali būti panaudotas tiksliam DNR redagavimui, siekiant kryptingų genomo pokyčių.

Tai – proveržis genetikos srityje, leidžiantis greitai ir paprastai redaguoti visų gyvų organizmų DNR. Šios technologijos taikymas medicinoje atveria naujų kelių gydant paveldimas ligas, o žemės ūkyje – kuriant naujas augalų veisles, atsparias sausrai ar ligoms.

Už šią technologiją p. Šikšnys kartu su keliais kitais pasaulio mokslininkais jau gavo prestižinę JAV „Warren Alpert“ fondo premiją. Jis tapo pirmuoju lietuviu, gavusiu šį apdovanojimą.

Verta paminėti, kad CRISPR/Cas9 technologija yra nuolat linksniuojama tarp būsimų Nobelio premijos nugalėtojų.

Fizikos prof. dr. Dalios Šatkovskienės istorija – vienas įrodymų, kaip būnant tiksliųjų mokslų atstovu galima padėti spręsti socialines problemas. Mokslininkės darbai laužo stereotipus, susijusius su moterimis, kurios dirba tiksliųjų mokslų srityje.

Jos koordinuojami projektai skatina moterų lyderystę ir lyčių lygybę mokslo srityje. Vienas pavyzdžių – pernai Lietuvoje vykęs tarptautinis simpoziumas, skirtas lyčių lygybės politikai Europos mokslo ir inovacijų srityje.

Žemiškas mokslas

Mokytis – tai ne tik graužti knygas ar daryti eksperimentus laboratorijose, bet ir įgauti praktinių įgūdžių. Apie šiuos „Išmanioje Lietuvoje“ pasakos Giedrius Kavaliauskas, vienas pirmųjų šalyje pradėjusių platinti techninių, kūrybinių erdvių (angl. makers space) judėjimą.

Techniniai gamintojai – tai žmonės, kurie laisvu laiku arba kaip laisvai samdomi darbuotojai užsiima vienetinių daiktų gamyba ir eksperimentine veikla. Žinoma, tokių žmonių yra jau seniai. Tačiau esminis viso judėjimo bruožas yra būrimasis į bendruomenes, o susirinkus panašiai mąstantiems, žinių ištroškusiems kūrėjams kartais gimsta ir šiuolaikinių verslų.

Lapkričio 4–5 d. „Litexpo“ parodų centre Vilniuje vyks renginys „Išmani Lietuva“, kuris apims tris konferencijas: „50 kelių į sėkmę“, „Ateities komandos DNR“ ir „Verslo alchemija“.

„50 kelių į sėkmę“ – tai didžiausia įkvepiančių patirčių konferencija. Čia savo istorijomis dalysis Lietuvos talentai iš įvairių sričių – menininkai, sportininkai, verslininkai, mokytojai, mokiniai, studentai, kūrėjai, inovatoriai ir kt.

„Ateities komandos DNR“ - įvairių padalinių vadovai, savo sričių lyderiai vertins profesijos didžiausius ateities pokyčius ir perspektyvas, ko reikia, kad būtume kuriantys profesionalai.

„Verslo alchemija" - įmonių vadovų ir mokslo atstovų susitikimo vieta, sėkmingų atvejų pristatymas. Atsakysime į klausimus, kaip mokslas padėjo išauginti verslus, padaryti proveržį bei kokie yra verslo iššūkiai, kuriuos galėtume išspręsti pasitelkus mokslą.

Taip pat renginio metu vyks išmanių sprendimų paroda, veiks pramogų erdvė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Efektyvus žemės ūkio sektoriaus rizikų valdymas – kokybiško maisto tiekimo užtikrinimui Verslo tribūna

Siekiant užtikrinti pakankamą kokybiško maisto tiekimą ir tai galintį garantuoti žemės ūkio sektoriaus...

Išmani Lietuva
2022.05.20
Užderėjo startuolių sandorių: ko reikia Lietuvai, kad galėtų pasileisti plaukus Premium

Rekordiniais 2021 m. lietuviški startuoliai pritraukė daugiau nei 430 mln. Eur investicijų, tačiau šie metai...

Inovacijos
2022.05.19
Didžiausios agromaisto inovacijų dirbtuvės Baltijos šalyse paskelbė apie naują vadovę Verslo tribūna

Didžiausios Baltijos šalyse agro ir maisto inovacijų dirbtuvės „ART21”, neseniai paskelbusios apie...

Išmani Lietuva
2022.05.18
Rekordinė „Bitės“ sutartis: tinklą atnaujins „Ericsson“ įranga

Telekomunikacijų bendrovė „Bitė“ pasirašė tinklų įrangos sutartį su Švedijos bendrove „Ericsson“. Anot...

Inovacijos
2022.05.17
Paskola virtuvei ir niekam kitam – kaip finansus keis blokų grandinė Premium

Finansinių technologijų („fintech“) kompanijos per pastarąjį dešimtmetį iš esmės pakeitė žaidimo taisykles...

Inovacijos
2022.05.16
LB įkurtas Finansų rinkos plėtros centras 2

Lietuvos bankas (LB) įkūrė Finansų rinkos plėtros centrą. Naujas padalinys ieškos būdų, kaip stiprinti...

Inovacijos
2022.05.16
„Fintech“ centrą vadina iliuzija: Lietuva – dar tik kelio pradžioje Premium

Ozanas Ozerkas, Lietuvoje veikiančio specializuoto banko „European Merchant Bank“ („EMBank“) savininkas,...

Inovacijos
2022.05.16
Kriptoįmonių žinutė: Lietuva rizikuoja perspausti su reguliavimu Premium 1

Konkretūs planai, kaip reikėtų sutvarkyti kriptopaslaugų rinkos reguliavimo klausimą, viešai buvo pristatyti...

Inovacijos
2022.05.13
A. Armonaitė: dalis svarbių valstybės duomenų – Briuselyje

Nemaža dalis svarbių Lietuvos valstybės duomenų kopijų saugoma „saugioje vietoje“ Briuselyje, sako ekonomikos...

Inovacijos
2022.05.12
Bus konsoliduojamos dar 67 įstaigų IT sistemos 1

Vyriausybė trečiadienį pritarė dar 67 institucijų informacinių technologijų (IT) infrastruktūros...

Inovacijos
2022.05.11
Žemės ūkio ateitis – natūraliai atsistatantis ir gyvybingas dirvožemis Verslo tribūna

Žemės ūkio sektorius išgyvena permainas, kurias skatina siekiai didinti produktyvumą mažinant poveikį...

Išmani Lietuva
2022.05.11
Lietuvos paštas grėsmes stebi pasitelkęs kibernetinio saugumo sprendimus Verslo tribūna

Kiek mažiau nei prieš metus Lietuvos paštas priėmė sprendimą maksimaliai išnaudoti turimą Saugumo...

Išmani Lietuva
2022.05.10
„Teltonika“ pro logistinius iššūkius išlaviravo su dvigubu augimu Premium

„Teltonikos“ grupė pernai teigė siekianti per dešimtmetį paaugti 10 kartų. Bent jau kol kas šį planą...

Inovacijos
2022.05.09
Lietuvių CRM kūrėjus „Teamgate“ perka „Xenon Partners“ Verslo tribūna 1

Tarptautinėje rinkoje jau įsitvirtinusius ir nuo 2018 m. prestižiniame „Gartner“ kvadrante pirmaujančius CRM...

Išmani Lietuva
2022.05.06
Talentų grūdų nukrito, bet lietuviška višta jų lesti neskuba Premium 1

Lietuvoje per pastaruosius metus veiklą pradėjo ne viena stambi baltarusiškos kilmės IT įmonė. Jau dabar...

Inovacijos
2022.05.05
Kibernetinio saugumo specialistų patiriamas stresas, tęstinės SOC paslaugos ir kitos tendencijos, turinčios įtakos saugumui Verslo tribūna

Nuo gegužės 17 d. iki birželio 2 d. „Blue Bridge“ kartu partneriais kviečia į nemokamų virtualių seminarų...

Išmani Lietuva
2022.05.05
Tikroji kibernetinio saugumo padėties analizė: 4 dalykai, nuo kurių reikėtų pradėti Verslo tribūna

Bet kuri įmonė, turinti bent 5 kompiuterines darbo vietas, bevielį tinklą, serverį ar viešai prieinamą...

Išmani Lietuva
2022.05.05
Lietuvių startuolis „kevin.“ pritraukė įspūdingą investiciją 6

Mokėjimų sprendimą verslui kuriantis lietuvių startuolis „kevin.“ pritraukė kol kas didžiausią savo rizikos...

Inovacijos
2022.05.04
Sukuri skaitmeninį dvynį – atsiveria klodai naujų galimybių Premium

Išmaniojo miesto terminas viename ar kitame kontekste kartais nuskamba jau kurį laiką. Iš esmės tai apibrėžia...

Inovacijos
2022.05.04
„Telia“ šviesolaidžio spartą didina iki 2 Gb/s

Telekomunikacijų bendrovė „Telia“ pradeda teikti 2 gigabitų per sekundę (Gb/S) spartos šviesolaidinį...

Inovacijos
2022.05.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku