Dėl Rusijos karių nesėkmės Ukrainoje kaltas ir nešifruotas radijo ryšys

Viena iš daugelio Rusijos nesėkmių Ukrainoje yra radijo komunikacija. Daugybė karių bendrauja paprastais komerciniais radijo siųstuvais-imtuvais, o ukrainiečiai perima jų pokalbius. Tai padeda paaiškinti, kodėl Rusijos pajėgos atrodo taip prastai koordinuotos, papuola į pasalas ir jau prarado tūkstančius karių, įskaitant generolus.
Šiuolaikiniai karo radijo siųstuvai-imtuvai užšifruoja signalus ir daugybę kartų per sekundę keičia jų veikimo dažnį. Taip užtikrinama, kad signalų niekas negalės perimti.
Tačiau dauguma rusų bendrauja nešifruotais aukšto dažnio kanalais, o tai leidžia pokalbių klausytis visiems, turintiems radijo imtuvus.
Rusijos kariuomenė neturi pakankamai modernių technologijų. Jai 2012 m. pradėta tiekti signalus šifruojanti ir aukštesniais dažniais veikianti Azart įranga, tik labai nedidelė dalis Ukrainoje esančių Rusijos karių juos turi.
Ar Azart veikia kaip planuota, neaišku. Kaip rodo kitų šalių patirtis, sukurti patikimas ir saugias sistemas sudėtinga.
Štai britų kariuomenė, prieš keliolika metų įsigijusi Bowman ryšių sistemas, turėjo suderinamumo problemų, o JAV išleido milijardus kurdama Jungtinę taktinę sistemą, kuri turėjo pakeisti daugybę naudotų iki tol. Dalį šios programos galiausiai teko pakeisti.
Kyla ir abejonių, ar rusiška karinė ryšio įranga yra tokia pat efektyvi kaip Vakarų. Azart pavadinimas jau buvo atsidūręs skandale paaiškėjus, kad vietoje planuotų rusų gamybos dalių įrangoje rastos kiniškos. Įtariama, kad iš Azart numatyto biudžeto dėl korupcijos pasisavinta apie 240 mln. USD.
Naudoja racijas
Rusija turi kitų radijo sistemų, tačiau Azart gali būti su jomis nesuderinamas. Net jei elitinis oro pajėgų padalinys turės modernią Azart įrangą, o jį palaikanti artilerija senas sistemas arba komercinę įrangą, jiems reikės komunikuoti nešifruotais kanalais.
Karo nuotraukose matyti, kad rusai naudoja Motorolos, Kenwood ir Baofeng radijo siųstuvus -imtuvus, dar vadinamus racijomis per parastą įrangą karinėms operacijoms.
Ukrainiečiai tuo naudojasi: tarpusavy dalinasi Rusijos kariuomenės radijo dažniais, įrašinėja rusų pokalbius ir perduoda juos savanoriams, kad šie analizuotų informaciją.
Tiesa, kai kurie ukrainiečių neva perimti rusų kariuomenės pokalbiai atrodo kaip Ukrainos propaganda: juose pranešama, kad pusė Rusijos karių kenčia nuo nušalimų, kad neužtenka transporto išvežti žuvusiuosius arba kad rusai šaudo į savus.
Tačiau dalies pokalbių, apie kurių perėmimą skelbė Ukraina, autentiškumą galima pagrįsti mūšio lauke vykusiais įvykiais, rašo The Economist.
Rusams pakenkti gali ne tik perimta radijo bangomis siunčiama informacija. Senesnių radijo siųstuvų-imtuvų buvimo vietą galima atsekti pagal perduodamus signalus, o į pokalbius įsiterpti.
Yra panešimų, kad Rusijos karių naudojamais dažniais, neretai ir mūšio metu, sklinda sunkaus metalo muzika.
Radijo ryšio problemos gali padėti paaiškinti, kodėl Ukrainoje jau žuvo Rusijos generolai ir kiti aukšto lygio karo vadai. Patikimų ryšio priemonių trūkumas gali priversti dalinių vadus įsakymus duoti veidas į veidą, tokiu būdu juos paverčiant taikiniais.
Ukrainos pajėgos kartą skelbė aptikusios ir vėliau nužudžiusios Rusijos generolą, nes šis bendravo nešifruotais kanalais.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti