Inovacijos Inovacijos Inovacijos Inovacijos Inovacijos
2025-03-20 14:44

Verslo angelai 2024 m. didino investicijas, apsukų mažinti neketina ir šiemet

„LitBAN“ tinklo nariai pernai į startuolius investavo 12,1 mln. Eur

Roberta Rudokienė, „LitBAN“ vadovė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Roberta Rudokienė, „LitBAN“ vadovė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Lietuvos verslo angelai, arba kitaip – privatūs asmenys, investuojantys savo kapitalą į startuolius – pernai savo bendras investicijas didino 16%, iki 12,1 mln. Eur. Daugiau nei pusė jų investuoto kapitalo (6,6 mln. Eur) teko lietuviškiems startuoliams, o šiemet investicijas verslo angelai ketina didinti.

Verslo angelų tinklo „LitBAN“ atlikta apklausa rodo, kad pernai jo nariai atliko 277 investicijas į startuolius. Nepaisant to, kad bendras sandorių skaičius mažėjo, vienos investicijos suma augo iki 44.000 Eur. Per 7 veiklos metus „LitBAN“ nariai iš viso yra investavę daugiau kaip 50 mln. Eur.

Roberta Rudokienė, „LitBAN“ vadovė, pastebi, kad pasaulinės investicijos į startuolius pernai paaugo 3%, todėl didesnį verslo angelų aktyvumą ir išaugusias investavimo sumas ji vadina teigiama tendencija.

Pasak jos, tikėtina, kad tinklo nariai panašų investicijų tempą turėtų išlaikyti ir šiemet, nes net 55% narių nurodė ketinantys didinti investavimo apimtį, be to, daugėja bendras skaičius privačių asmenų, norinčių investuoti į startuolius.

„Tikime, kad į verslo angelų veiklą netrukus įsitrauks ir nauja investuotojų karta, pvz., iš savo turimų akcijų-opcionų pardavimų stambias sumas uždirbti pradedantys didžiųjų startuolių darbuotojai“, – pranešime cituojama R. Rudokienė.

Akivaizdžiausių potencialių naujų verslo angelų galima ieškoti pirmajame lietuviškame vienaragyje „Vinted“, kuris pernai per esamų akcijų pardavimą investuotojų buvo įvertintas 5 mlrd. USD. Tuomet „Vinted“ iš viso pardavė akcijų už 340 mln. Eur, o darbuotojų parduotų akcijų vertė sudarė 100 mln. Eur.

Tarp sandorių, kuriuose pernai dalyvavo verslo angelai, sudarytojų galima išskirti pinigų plovimo prevencijos įrankius kuriančią „Amlyze“, dirbtinio intelekto (DI) sprendimus radiologinei diagnostikai vystantį „Oxipit“, lazerinių kosmoso technologijų startuolį „Astrolight“, darbuotojų įsitraukimo programėlę „MELP“ ar echokardiografijos technologijas kuriantį startuolį „Ligence“.

R. Rudokienė atkreipė dėmesį, kad pernai net 24% verslo angelų investuoto kapitalo teko gyvybės mokslų ir sveikatos technologijų sričiai, kuri pralenkė ilgus metus pirmavusius finansų ir verslo paslaugų sektorius.

VŽ primena, kad pernai bendros Lietuvos startuolių investicijos (neįskaičiuojant „Vinted“ esamų akcijų pardavimo) sumažėjo dėl kritusio itin stambių raundų skaičiaus. 

Tuo pat metu duomenys rodė išaugusį vietinių investuotojų aktyvumą ankstesnėse stadijose bei bendrai padidėjusį sandorių skaičių.

Pernai didžiausią rizikos kapitalo investiciją pritraukė naudotų automobilių dalių prekyvietę vystantis „Ovoko“ (20 mln. Eur). Šiemet šį rezultatą jau pralenkė biotechnologijų startuolis „Atrandi Biosciences“, kuris pritraukė 25 mln. USD (apie 24 mln. Eur).

52795
130817
52791