„S&P“: Lietuvos pramonė atsparesnė nei Baltijos kaimynų, padėtis išlieka stabili

Kartu pažymima, kad Lietuvos pramonė yra atsparesnė nei Baltijos kaimynų, teigiamai vertinama vykdoma fiskalinė politika, stabilus ir žemas valstybės skolos lygis.
Tikimasi, kad šalies ūkis šiemet augs 2,3%, o kitąmet, stiprėjant vidaus ir užsienio paklausai, įsibėgės iki 2,9%. Analitikai prognozuoja, kad 2024-2027 m. Lietuvos biudžeto deficitas sieks vidutiniškai 2% BVP, tuo tarpu valstybės skola išliks stabiliai nedidelė (2024 m. II ketv. ji sudarė 37,4% BVP) . Vidutinė infliacija, pasak agentūros, šiemet sumažėjusi iki 1%, kitus trejus metus sieks apie 2,5%.
Skolinimosi reitingo nekeitė
S&P analitikai Lietuvos situaciją vertina kaip stabilią, todėl buvo priimtas sprendimas nekeisti gegužę šaliai suteikto „A“ ilgalaikio skolinimosi reitingo (stabili perspektyva).
Kaip pranešime nurodė Finansų ministerija, Lietuvai suteikta stabili perspektyva atspinti agentūros ekspertų lūkesčius, kad karas Ukrainoje neišplis į NATO narių, tarp jų ir Lietuvos, teritoriją.
Ekspertai mano, kad rizikas dėl regioninių geopolitinių pokyčių atsvers įsibėgėjantis ekonomikos atsigavimas dėl stipresnės vidaus ir užsienio paklausos, bei išlaikoma apdairi fiskalinė politika.
Paskutinį kartą „S&P Global Ratings“ Lietuvos reitingą peržiūrėjo šių metų gegužę, nustatydama „A“ (stabili perspektyva) ir palikdama galioti A-1 trumpalaikio skolinimosi reitingą.
Spalio mėnesį Lietuvos turėtą reitingą – „A (aukštą)“ su stabilia perspektyva – mūsų šaliai patvirtino ir „DBRS Morningstar“ kredito reitingų agentūra, o „Moody’s Investment Service“ atliko periodinę Lietuvos kredito reitingo peržiūrą. Šios agentūros analitikai Lietuvos situaciją vertino kaip stabilią, todėl buvo priimtas sprendimas nekeisti šiuo metu šaliai suteikto „A2“ ilgalaikio skolinimosi reitingo (stabili perspektyva).
Tuo tarpu „Fitch Ratings“ lapkritį dar kartą patvirtino anksčiau Lietuvai suteiktą „A“ ilgalaikio skolinimosi reitingą ir paliko stabilią perspektyvą.