Kas tai? Eksperto įžvalgos

Bankrotą atidėkite – išbandykite restruktūrizavimą

Reklama publikuota: 2020-03-27
Simona Čečytė, advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ teisininkė
svg svg
Simona Čečytė, advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ teisininkė

Rengiant naująjį Juridinių asmenų nemokumo įstatymą (JANĮ) netilo kalbos, jog JANĮ yra skirtas būsimai ekonominei krizei. Deja, niekas net nenumanė, kad krizė ateis taip greitai ir gaus pandemijos COVID-19 pavadinimą. COVID-19 sukeltų pasekmių sumažinimui Vyriausybė yra patvirtinusi ekonomikos skatinimo planą, bet pagalbos verslui priemonės gali būti nepakankamos išgelbėti visus verslo subjektus. Tad ekonominių sunkumų turintis, tačiau vis dar gyvybingas, verslas neturėtų pamiršti verslo gelbėjimo įrankio ir bankroto alternatyvos – restruktūrizavimo, kurį reglamentuoja JANĮ ir kuris gali būti naudingas su finansinėmis problemomis susidūrusiam verslui.

Nuo šių metų įsigaliojęs JANĮ įtvirtina įmonių restruktūrizavimui itin palankų teisinį reglamentavimą.

Pirma, JANĮ teikia prioritetą restruktūrizavimo procesui, numatydamas lankstesnes sąlygas jį inicijuoti.

Antra, JANĮ sudaro galimybę inicijuoti restruktūrizavimo procesą įmonei esant net ir labai sudėtingoje finansinėje situacijoje. Iki JANĮ įsigaliojimo restruktūrizavimo procesas buvo tik nemokumo ribos dar nepasiekusių įmonių gelbėjimo įrankis. Tuo tarpu vadovaujantis JANĮ, restruktūrizavimo byla gali būti keliama netgi ir nemokiai įmonei, jeigu ji yra gyvybinga, t. y. tęsianti ūkinę komercinę veiklą, leisiančią įmonei vykdyti savo prievoles ateityje.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Trečia, JANĮ numato galimybę pertvarkyti verslą savarankiškai, be nemokumo administratoriaus pagalbos, o nemokumo administratoriaus atlygiui sutaupytas lėšas skirti prievolių vykdymui ar įmonės būtinųjų poreikių tenkinimui.

Ketvirta, JANĮ įtvirtina didesnį kreditorių lygiateisiškumą, kurio galiojant Įmonių restruktūrizavimo įstatymui, dažnu atveju būdavo pasigendama. Galiojantis JANĮ numato, kad visi kreditoriai restruktūrizavimo procese yra skirstomi į dvi grupes: (i) kreditorių, kurių reikalavimai užtikrinti įkeitimu ir/ar hipoteka; (ii) kitų kreditorių. Visais svarbiausiais restruktūrizavimo procese kylančiais klausimais yra būtina gauti kiekvienos kreditorių grupės pritarimą. Tai reiškia, kad įsigaliojus JANĮ neatsiejama sėkmingo restruktūrizavimo dalimi tapo dialogas tarp visų, netgi mažųjų įmonės kreditorių, hipotekos kreditoriui, dažnu atveju, nebesuteikiant svertų vienvaldiškai valdyti restruktūrizavimo procesą.

Restruktūrizavimo procesas finansinių sunkumui turinčioms įmonėms gali būti naudingas ne vienu aspektu.

Pirma, teismui priėmus pareiškimą dėl restruktūrizavimo bylos iškėlimo, įmonės ir kreditorių atžvilgiu įsijungia dviguba apsauga, nes: (i) įmonė apsaugoma nuo jos turto pardavimo pagal jau išduotus vykdomuosius dokumentus dėl skolų išieškojimo, ir (ii) įvedamas kreditorių lygiateisiškumas siekiant, kad nei vienas kreditorius savo reikalavimo nepatenkintų anksčiau už kitus.

Antra, teismui nusprendus iškelti įmonei restruktūrizavimo bylą, įmonės apsauga jos kreditorių atžvilgiu dar labiau išsiplečia. Nuo teismo nutarties iškelti nemokumo bylą įsiteisėjimo dienos iki teismo nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą dienos yra sustabdomas įmonės prievolių vykdymas, atsiranda draudimas atlikti įskaitymus, įmonės atžvilgiu skaičiuoti netesybas ir palūkanas, parduoti ar kitaip perduoti įmonės turtą, reikalingą jai išsaugoti ir kita. Papildomos apsaugos tikslas yra sudaryti sąlygas įmonei ir jos kreditoriams vesti konstruktyvų tarpusavio dialogą ir be papildomos įtampos spręsti dėl visų interesus labiausiai atitinkančio restruktūrizavimo plano patvirtinimo.

Trečia, teismui patvirtinus restruktūrizavimo planą visi – įmonė ir jos kreditoriai – privalo laikytis restruktūrizavimo plano nuostatų. Tai reiškia, kad įmonė turi pareigą vykdyti visas restruktūrizavimo plane numatytas priemones įmonės mokumui atkurti ir laikytis sutartos prievolių vykdymo kreditoriams tvarkos. Tuo tarpu kreditoriai negali reikalauti prievolių įvykdymo anksčiau, nei yra numatyta restruktūrizavimo plane, ir turi pareigą suteikti įmonei pagalbą, dėl kurios buvo susitarta restruktūrizavimo plane.

Ketvirta, sėkmingai įgyvendinus restruktūrizavimo plano nuostatas ir įmonei atkūrus mokumą, pasibaigus restruktūrizavimo procesui tolesnę savo veiklą įmonė gali tęsti be jokių apribojimų, gerokai sumažinusi arba visiškai eliminavusi turėtą skolų naštą.

Nors gali pasirodyti, kad įsigaliojus JANĮ restruktūrizavimas staiga tapo labai paprastu ir visiems įveikiamu procesu, apsigauti nereikėtų. Jau iš pirmųjų teismų nutarčių matyti, kad teismai JANĮ nuostatas vertina gana griežtai, todėl nepakankamas dėmesys tinkamam kreditorių informavimui ar kitų JANĮ nuostatų įgyvendinimui gali baigtis lemiama nesėkme teisme. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Per parą nustatyti 2.365 nauji COVID-19 atvejai 9

Praėjusią parą nustatyti 2.365 nauji COVID-19 atvejai, mirė 15 žmonių, rodo šeštadienį paskelbti Statistikos...

Verslo aplinka
2021.11.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku