„Litgas“ ir „Statoil“ pasirašė sutartį dėl SkGD tiekimo

Ketvirtadienį pasirašyta ilgalaikė sutartis dėl suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) tiekimo Klaipėdoje baigiamam statyti terminalui. Sutartis užtikrins mažiausiai 540 mln. kubinių metrų SkGD tiekimą per metus.
Preliminari penkerių metų kontrakto vertė siekia 2,53 mlrd. Lt.
Kainą nustatys pagal britų indeksą
Strategiškai svarbi sutartis pasirašyta tarp UAB Litgas ir Norvegijos bendrovės Statoil, kuri buvo pasirinkta konkurso būdu.Pasirašius sutartį Dominykas Tučkus, Litgas generalinis direktorius, informavo, kad penkerių metų trukmės kontraktas užtikrins minimalų dujų kiekį, reikalingą terminalui veikti.Tam reikia bent 540 mln. kubinių metrų per metus. Tai yra maždaug viena šeštoji Lietuvos poreikių. Tad tokio kiekio tiekimas ir yra užtikrinamas šia sutartimi, kalbėjo jis.Norvegų tiekiamų per SkGD terminalą dujų kaina bus nustatoma pagal Jungtinės Karalystės gamtinių dujų biržos National Balancing Point (NBP) indeksą.Kaip teigiama Litgas pranešime spaudai, remiantis paskutinių 4 mėnesių ES dujų biržose vyraujančiomis kainomis, Lietuvoje pristatytos SkGD kainuotų 9001000 Lt už 1000 kubinių metrų, įvertinus dujų kaloringumą.Be abejo, gamtinių dujų rinka pasižymi sezoniškumu ir kainos žiemą turi tendenciją būti aukštesnės, ypač esant šaltam orui, pabrėžė p. Tučkus.Palyginti, Gazprom su AB Lietuvos dujos susitarė dėl tiekimo už 370 USD (apie 960 Lt) už 1.000 kub. m.Paklaustas, kokia bendra pasirašytosios sutarties vertė visam jos veikimo laikotarpiui, p. Tučkus atsakė: Kaina ir vertė nėra fiksuota. Kur kainos indeksas nukeliaus per penkerius metus, turbūt šiandien niekas negali pasakyti. Bet preliminariais skaičiavimais, bendra kontrakto vertė galėtų siekti tarp 2,5 mlrd. Lt ir kiek daugiau kaip 3 mlrd. Lt.Pasak jo, po penkerių metų bus rengiamas naujas konkursas tiekti dujas terminalui Klaipėdoje.
Tieks reguliuojamiems gamintojams
Per SkGD terminalą gaunamos dujos bus tiekiamos reguliuojamiems energijos gamintojams, tarp jų yra dauguma Lietuvoje esančių šiluminių elektrinių, pridūrė p. Tučkus.Jis priminė, kad terminalas per metus gali priimti apie 3,5 mlrd. kubinių metrų dujų, tai yra visiškai padengti Lietuvos poreikį. Tačiau Lietuvos valdžios atstovai tikisi, kad dujas per terminalą Klaipėdoje įsigys ir kaimyninės valstybės, pavyzdžiui, Latvija ir Estija.Spaudos konferencijoje, skirtoje sutarties pasirašymui, dalyvavęs Algirdas Butkevičius, ministras pirmininkas, džiaugėsi, kad, pasak jo, iš keliolikos pasaulinio masto tiekėjų pasirinko geriausią ir su juo suderėta dėl konkurencingos kainos.Tai, anot premjero, reiškia, kad per SkGD terminalą gaunamų dujų kaina leis derėtis su Rusijos dujų koncernu Gazprom dėl jo Lietuvai tiekiamų dujų kainos.
Terminalas baigiamas statyti
SkGD terminalas Kiaulės nugaros saloje jau baigiamas statyti. Jis turėtų pradėti veikti šių metų gruodį. Jau rugsėjį arba spalį numatoma, kad į Klaipėdą atplauks Pietų Korėjoje pastatytas laivas su išdujinimo įranga Independence.Terminalo statyba, įveikusi daug kliūčių, sėkmingai juda link pabaigos, pabrėžė premjeras.Jis kartojo, kad terminalas užtikrins Lietuvos realią energetinę nepriklausomybę.Ponas Butkevičius žadėjo, kad artimiausiu metu sužinosite ir daugiau naujienų apie idėjas energetikos srityje, bet tų idėjų nekonkretizavo.Sutartį su Litgas pasirašęs bendrovės Statoil SkGD prekybos ir tiekimo veiklos viceprezidentas Geiras Heitmannas pripažino, kad Lietuva ir Baltijos šalys yra naujas regionas norvegiškų suskystintųjų dujų tiekimui. Jis neatmetė, kad bendradarbiavimas su šiuo regionu bus plėtojamas toliau ir per terminalą Klaipėdoje bus teikiami didesni dujų kiekiai.Mes suinteresuoti plėsti savo veiklą per terminalus, kurie yra netoli mūsų. Mes nuolat analizuojame pasaulines rinkos tendencijas, sakė norvegas.Lietuvos energijos, kurios antrinė įmonė yra Litgas, valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Dalius Misiūnas džiaugėsi, kad pasirašius sutartį ir pradėjus dirbti terminalui Klaipėdoje Lietuva turės ženkliai didesnį lankstumą apsirūpinant energijos žaliavomis, nes terminalas užtikrins realią dujų tiekimo alternatyvą dabartiniam monopolistiniam tiekimui.Kaip VŽ rašyta birželį, Statoil valdo kol kas vienintelę pramoniniam eksportui tinkamą dujų skystinimo gamyklą Europoje. Sniovito SkGD įmonė yra pastatyta Melkiojos saloje Norvegijos jūroje. Į gamyklą 160 km ilgio vamzdynu dujos pumpuojamos iš 21 atviroje jūroje eksploatuojamo gręžinio, atšaldomos iki 160 laipsnių žemiau nulio temperatūros ir perpilamos į tanklaivius. Per metus iš gamyklos eksportuojama beveik 5,6 mlrd. kub. m SkGD. Didumą Europoje parduodamų gamtinių dujų (31% ES viso dujų importo) Statoil transportuoja vamzdynais, taip pat iš šelfe bei atviroje jūroje veikiančių platformų.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti