IT butelio kakliukas – kas pirmesnis, tas gudresnis

Publikuota: 2013-12-05
Atnaujinta 2015-06-01 16:01
Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo
„Verslo žinios“

Informacinių technologijų (IT) rinkos ekspertai sako pastebintys, jog brangsta programavimo paslaugos, ir prognozuoja, kad kitąmet ši tendencija įgaus rimtesnį pagreitį. Rinkos dalyviai patvirtina – kainos kils. Sektoriuje, kuriame 70–80% įmonės sąnaudų sudaro darbuotojų atlyginimai, kitos išeities nėra.

„Šiuo metu programavimo paslaugų paklausa auga milžinišku greičiu, o paslaugas galinčių suteikti įmonių ir specialistų kiekis beveik nesikeičia. Tai turėtų reikšti ir didelį kainų šuolį, tačiau paslaugos kol kas brangsta lėtai. Galbūt reiškiniui įtakos dar turi buvusi krizė. IT įmonės dar nesiryžta drastiškai branginti savo paslaugų. Visgi manau, kad ryškesnį kainų augimą pamatysime jau kitais metais“, – sako Paulius Insoda, elektroninio verslo ir programavimo paslaugas teikiančios NFQ įmonių grupės vadovas.Anot jo, IT paslaugos po truputį brangsta nuolat, tačiau nedidėjant IT specialistų skaičiui po keleto metų esą reikės kalbėti ne apie paslaugų kainas, bet apie tai, ar apskritai bus kam tas paslaugas suteikti.„Programinės įrangos kūrimo paslaugos ateityje vis labiau brangs ir laimės tie, kas IT sprendimus susikurs anksčiau nei konkurentai“, – įsitikinęs p. Insoda.

Susijusios PDF bylos
Parsisiųskite

Lietuvoje dar pigu

NFQ vadovas taip pat pabrėžia, kad užsakovai vis geriau supranta, kad IT specialistų trūksta ir kad jie yra vieni brangiausių profesionalų. Todėl su didesniais įkainiais, jeigu projektas atsiperka, klientai susitaiko nė nemirktelėję. Ypač užsakovai užsienyje, maitinantys tokias kompanijas kaip NFQ ir „Baltic amber solutions“ (BAS).Pastarosios vadovas Narimantas Bloznelis pabrėžia, kad Lietuvoje IT specialistai geri, o paslaugos dar yra pastebimai pigesnės nei Šiaurės ar Vakarų šalyse, todėl čia steigiami užsienio verslo milžinų paslaugų centrai. Tačiau tai tik dar labiau kelia atlyginimų, o kartu ir įmonių sąnaudų kartelę.„Mažėja tų, kurie vykdo vietos klientų užsakymus, ir daugėja paslaugas eksportuojančių įmonių. Taip didinamas šalies paslaugų kainų vidurkis. Tačiau eksportuojamos paslaugos tikrai yra brangesnės nei teikiamos čia, Lietuvoje. Kadangi mes daugiausia dirbame su eksporto rinkomis, matome, kad dar yra kur kilti ir atlyginimams, ir paslaugų įkainiams“, – sako p. Bloznelis.Anot jo, Lietuvoje programavimo ir kitos IT paslaugos kainuoja maždaug tiek pat kiek Baltarusijoje. Vokietijoje, Rusijoje ir Artimuosiuose Rytuose kainos yra gerokai aukštesnės.Pavyzdžiui, IT paslaugų nuoma Lietuvoje kainuoja apie 1.000–1.200 Lt per dieną, o Rusijoje – apie 1.400–1.600 Lt, o Vokietijoje – daugiau nei 2.000 Lt per dieną.BAS vadovas IT paslaugų brangimo tendenciją įžvelgė šių metų pradžioje – rinkai šiek tiek atsigavus užsakovai pradėjo pirkti daugiau paslaugų ir pasijuto specialistų stygius.

Pabrango paslaugos Indijoje

Anot p. Bloznelio, panaši padėtis yra ir kitose pasaulio šalyse. Pastaraisiais metais gerokai išaugo IT paslaugų nuomos kainos Indijoje, todėl nemažai užsienio bendrovių pradėjo žvalgytis Baltijos, taip pat Vidurio ir Rytų Europos šalyse.„Šiemet sulaukėme užklausų iš įvairių šalių, tarp jų Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės. Daugelis užsakovų šiose rinkose ilgą laiką užsakydavo paslaugas iš didžiųjų kompanijų. Tačiau panašu, kad ir jie pradėjo skaičiuoti sąnaudas, todėl dabar ieškoma pigesnių paslaugų tiekėjų Baltijos valstybėse, Vidurio ir Rytų Europos šalyse. Ne itin aukštas mūsų kainų lygis suteikia Lietuvos įmonėms pranašumo ir atveria nemažai galimybių. Kita vertus, didėja ir konkurencija tarp regiono valstybių. Jei pas mus kainos pakils per daug, užsakovai ras, kas darys pigiau“, – sako p. Bloznelis.Jis prognozuoja, kad kitąmet programavimo paslaugos Lietuvoje gali brangti apie 15%. Aukščiausio lygio programuotojų ir sistemų architektų, turinčių mažiausiai 5 metų patirtį, atlyginimai esą jau priartėjo prie vakarietiškų ir siekia 6.000–11.000 Lt, atskaičius mokesčius, tad keisis lėčiau. O paslaugų brangimui didesnę įtaką turės augantys vidutinio ir žemesnio lygio IT specialistų atlyginimai. Eksportuojamos IT paslaugos, anot p. Bloznelio, gali brangti apie 15–20%.

Projektiniai verslai

Daugiausia namų rinkoje dirbančios kompanijos taip pat akcentuoja specialistų trūkumą. Tačiau jų tonas kiek niūresnis nei eksportuotojų.Tomas Milaknis, įmonių grupės „Alna“ vadovas, pripažįsta, kad kitąmet programavimo paslaugų įkainiai neišvengiamai turės didėti. Tačiau jis, kaip ir NFQ direktorius Paulius Insoda, sako, jog svarbesnis netrukus taps ne įkainių ar atlyginimų, o specialistų trūkumo klausimas. Ponas Milaknis teigia, kad ateities darbuotojų stygiaus problemą turėtų imtis spręsti ir valstybė.„Didėja spaudimas kelti darbo užmokestį, tai sietina su didėjančiu mūsų eksportu ir augančiu skaičiumi užsienio kompanijų, atidarančių savo biurus Lietuvoje. Tai daro įtaką ir paslaugų įkainiams. Čia yra klausimas, į kurį reikėtų pažvelgti iš ilgojo laikotarpio perspektyvos. Vienas iš tokių ilgalaikių būdų – didinti IT studentų skaičių“, – sako p. Milaknis.Trumpuoju laikotarpiu įmonėms esą padėtų ir kvalifikuotos darbo jėgos iš trečiųjų šalių įvežimo bei įdarbinimo taisyklių supaprastinimas, procedūrų sutrumpinimas.Ponas Milaknis taip pat užsimena, jog neprošal būtų ir lankstesnis Darbo kodeksas. Esą jeigu egzistuoja sezoniniai verslai, samdantys sezoninius darbuotojus ir besinaudojantys specialiomis taisyklėmis, reikėtų diskutuoti ir apie galimybę sukurti lankstesnį darbo santykių reguliavimą verslui, kuris gyvena nuo projekto iki projekto. Visos kalbintos įmonės teigė, jog atlyginimai sudaro apie 70–80% jų sąnaudų.* * *

Andrius Plečkaitis, „Infobalt“ inovacijų vadovas:

Lietuvos programavimo, konsultacijų ir susijusios veiklos įmonių apyvarta nuo 2008 m. išaugo beveik dvigubai – iki 1,2 mlrd. Lt. Statistikos departamento (SD) 2012 m. duomenys patvirtina IT paslaugų brangimo tendenciją. Ji ryški paslaugų ir dar keliuose IT sektoriaus segmentuose. SD duomenys rodo, kad pirmąjį 2013 m. pusmetį IT paslaugų bendrovių rezultatai buvo kur kas geresni nei prieš metus – šio segmento bendrovių pajamos pirmąjį pusmetį gausėjo nuo 508 mln. iki 642 mln. Lt, arba 26%. Matome, kad augo jų darbo užmokesčio sąnaudos, o pajamų augimas, skaičiuojamas procentais, viršijo darbuotojų skaičiaus didėjimą šiuo laikotarpiu – vadinasi, kilo ir paslaugų kainos.IT įmonių paslaugų, kaip ir bet kurio kito produkto, kainos priklauso nuo rinkos. Pastebime tendenciją, kad įkainiai keičiasi tuomet, kai įmonė pradeda daugiau dirbti užsienio klientams. O pernai IT paslaugų eksportas išsiplėtė net 82% – iki 260 mln. Lt. Įmonės tokių užsakymų gauna vis daugiau. Tai turi ir ateityje turės poveikį IT paslaugų kainoms pačioje Lietuvoje.Yra gajus mitas, kad IT bendrovės gyvuoja tik iš valstybinių užsakymų ir ES struktūrinės paramos. Tokie teiginiai neturi nieko bendra su tikrove. Tuo nesunkiai galima įsitikinti žvilgtelėjus į statistiką – IT paslaugų įmonių pajamos per 2009–2012 m. viso sudarė apie 3,5 mlrd. Lt., o visai viešojo sektoriaus vykdomai Informacinės visuomenės plėtros programai tebuvo skirta apie 970 mln. Lt. Iki šios dienos iš šių lėšų yra išmokėta 55%, t. y. kiek daugiau nei 500 mln. Lt.Atmetus apie 300  mln. Lt, skiriamų plačiajuosčio RAIN tinklo plėtrai ir infrastruktūrai, IT paslaugų įmonės per minimą laikotarpį iš valstybinio sektoriaus užsakymų gavo mažiau nei 10% savo pajamų.Straipsnis šiandien publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Revolut” pristatė akcijų prekybą standartinių ir „Premium“ planų naudotojams 6

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolis „Revolut“ pristatė galimybę prekiauti...

Rinkos
10:24
„Mediapark“ toliau superka mažas įmones, meta iššūkį NFQ ir „Telesoftui“ Premium 11

Povilo Redko ir UAB „Entra holdings“ (anksčiau „Civitta Holdings“) valdoma informacinių technologijų (IT)...

Technologijos
2019.09.19
Kauno mokslininkai sukūrė išmanų pakabuką, stebintį senjorų sveikatos būklę  8

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai vysto senyvo amžiaus žmonių stebėsenos sistemą, kuri...

Paslaugos
2019.09.18
D. Trumpas savo patarėju nacionalinio saugumo klausimais pasirinko Robertą O'Brieną

JAV prezidentas Donaldas Trumpas įvardijo naują patarėją nacionalinio saugumo klausimais. Robertas O'Brienas...

Verslo aplinka
2019.09.18
„Goopal Pay“ keičia pavadinimą į CBI 1

Kinijos kapitalo finansinių technologijų (fintech) įmonė „Goopal Pay“, kurios akcininkė yra Honkongo biržoje...

Rinkos
2019.09.18
Žmonių norą gauti prizų startuolis pavertė verslu Premium 15

Per trumpą laiką – net keli šimtai tūkstančių „Lympo“ programėlės, skatinančios kuo daugiau vaikščioti ar...

Gazelė
2019.09.17
„NFQ Technologies“ vystomą startuolį „Lemoncat“ perėmė „B2B Food Group“  1

Aštuoniose pasaulio rinkose maitinimo paslaugų verslui skirtas platformas valdanti grupė „B2B Food Group“ už...

Paslaugos
2019.09.17
Atleistas Telecentro valdybos pirmininkas E. Vaišvilas  26

Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) valdybos pirmininkas Egidijus Vaišvilas atleistas iš...

Technologijos
2019.09.16
Skirtingi receptai elektromobilių infrastruktūrai: brangiai arba lėtai  Premium 16

Lietuvos miestuose masiškai įrengiamos elektromobilių stotelės, kurių galios parinkimas derinamas pagal...

Automobiliai
2019.09.16
Artėja virtinės „Microsoft“ produktų pabaiga: kaip tam pasiruošti? Verslo tribūna 18

Daugelis namų vartotojų ir organizacijų, naudojančių „Microsoft“ programinę įrangą, jau spėjo įsidėmėti 2020...

Išmani Lietuva
2019.09.16
Ko vertos lietuviškos „fintechinės“ ambicijos? Premium 5

Kuo būti nenorime – žinome. Bet ar žinome, kuo būti norime? Suaugęs žmogus kasdien priima apie 35000...

Verslo klasė
2019.09.15
Per dešimtmetį „iPhone“ pabrango dvigubai 5

„Apple“ telefonų kainas nuosekliai kėlė metai po metų, bet panašu, jog ši tendencija lėtėja. Pigiausias...

Laisvalaikis
2019.09.15
„Belaz“ gamins savivarčius, kurie dirbs be vairuotojų 6

Baltarusijos valstybinė kompanija „Belaz“, gaminanti itin didelės keliamosios galios sunkiąją karjerų...

Pramonė
2019.09.14
Dirbtinis Mikės Pūkuotuko intelektas: DI organizacijų valdyme šiandien ir rytoj Premium

Suskamba telefonas, skambina draugas. Atsiliepiu, niekas nekalba, perskambinu. Bičiulis dievagojasi man...

Verslo klasė
2019.09.14
Magistralėje Vilnius-Kaunas bus įrengti kintamos informacijos ženklai  6

Ruošiantis modernizuoti automobilių kelią Vilnius-Kaunas, jame bus įrengti ir kintamą informaciją...

Už absurdiškiausius mokslo tyrimus įteiktos „Šnobelio“ premijos 1

Rugsėjo 12 d. Harvarde (JAV) įvyko 29-oji „Šnobelio“ (Ig Nobel) premijų ceremonija. Premija skiriama...

Laisvalaikis
2019.09.14
Ar egzistuoja tobula IT saugumo politika? Verslo tribūna

Prieš kelerius metus „The Economist“ paskelbta mintis, kad duomenys yra nauja nafta, vis dar aktuali ir...

2019.09.13
„Google“ Prancūzijoje skirta beveik 1 mlrd. Eur bauda 14

Technologijų milžinei „Google“ Prancūzija skyrė beveik 1 mlrd. Eur baudą, kad būtų nutrauktas kelerius metus...

Rinkodara
2019.09.13
Lietuviai, kurie padeda skaitmenizuoti Vokietijos pramonę Premium 1

Nuo interaktyvaus turinio kūrimo ir e. mokymų sprendimų bendrovės „Prewise“ šiemet oficialiai atskirta...

Paslaugos
2019.09.12
„City Service“ tarptautinės plėtros planus sieja su AWS ir konteinerizacija Verslo tribūna 4

Didžiausia pastatų ūkio valdymo bendrovė Lietuvoje – „City Service“ – pereina nuo klasikinės IT...

Išmani Lietuva
2019.09.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau