2012-11-07 23:01

"Arvi" iš Serbijos vyriausybės prašo apie 170 mln. Lt žalos atlyginimo

Vidmantas Kučinskas, "Arvi" valdybos pirmininkas
Vidmantas Kučinskas, "Arvi" valdybos pirmininkas
Tarptautinis investicinių ginčų sprendimų centras (ICSID – International Centre for Settlement of Investment Disputes) 2013 metų balandį turėtų paskelbti sprendimą Lietuvos investuotojų - "Arvi" įmonių grupės ir "Sanitex" ginče su Serbijos vyriausybe. Lietuvos investuotojai prašo, kad už nusavintas investicijas jiems būtų atlyginta apie 50 mln. eurų (172,6 mln. litų) žalos.

"Arvi ir ko" valdybos pirmininkas Vidmantas Kučinskas BNS patvirtino, kad arbitražo posėdis paskirtas 2013 metų balandžio 21 dieną Londone.

"Yra paskirta data - balandžio 21 diena. Reiškia, kad dokumentai priimti, procesas įvyks. Dabar ruošiamės į Londoną", - BNS sakė jis.

Pasak V.Kučinsko, arbitražo sprendimas bus galutinis ir neskundžiamas. Jeigu ICSID sprendimas bus palankus Lietuvos verslininkams, kurie trąšų gamyklos "HIP-Azotara" nusavinimą laiko politiniu serbų sprendimu, ir jiems bus priteista prašoma kompensacija, su serbais bus tariamasi, kaip nuostolius kompensuoti.

"Jeigu teismas pripažins, kad jie kalti, po to gali būti derybos, kaip mes norėtume kompensuotis tuos pinigus - ar grįžti į tą įmonę, ar pasiimti kompensaciją iš valstybės. Aišku, aš dabar bijau dirbti su Serbijos vyriausybe ir su tuo, kas ten vyksta. Buvo viena valdžia - puolė mus, dabar kita valdžia - lyg ir švelniau, procesas sukasi į kitą pusę. Matyt, toje valstybėje tokia dalykai ir darysis visada - dėl to baisoka", - BNS sakė "Arvi ir ko" valdybos pirmininkas.

Pasak jo, kol nebus arbitražo sprendimo ir juridinio pagrindo, su Serbijos valdžia nesikalbama dėl galimos nuostolių atlyginimo formos.

"Jeigu teismo sprendimas bus mums palankus, tuomet kita pusė ieškos galimybių, kaip elgtis, kaip kompensuoti ir kokiu būdu tą įgyvendinti. Tada ir reikės apsispręsti, ar mes ten norime grįžti, ar ne", - sakė V.Kučinskas.

Jis sėkmė laiko ir tai, kad ICSID priėmė nagrinėti "Arvi" ir "Sanitex" skundą, nes tai, anot V.Kučinsko, yra politinė byla.

"Arvi" grupė, kuri kartu su partneriais 2006 metais Serbijoje įsigijo "HIP-Azotara“ trąšų gamyklą, į tarptautinį arbitražą kreipėsi po to, kai Serbijos privatizavimo agentūra 2009 metais nutraukė privatizavimo sutartį ir neatlygintinai nusavino daugiau nei 100 mln. litų vertės investicijas Serbijoje. Šalies vyriausybė Lietuvos investuotojus apkaltino įsipareigojimų nevykdymu.

Serbijos privatizavimo agentūra kaltino Lietuvos įmonių ir Serbijos bendrovės konsorciumą, kad šis be jos sutikimo už 32,5 mln. eurų pardavė karbamido gamybos cechą, kuris sudarė 10,9 proc. "HIP- Azotara" balansinės vertės. Pagal privatizavimo sutartį naujieji savininkai galėjo parduoti turto, kurio vertė ne didesnė kaip 5 procentai.

Už tai buvo skirta 10 mln. eurų bauda, tačiau dalies pinigų nepervedus iki 2008 metų pabaigos, paskelbta apie privatizavimo sutarties nutraukimą.

Serbijos privatizavimo agentūros bei pagrindinės kreditorės - valstybinės dujų įmonės "Srbijagas" sprendimu 2011 metų gruodžio mėnesį "HIP-Azotara" buvo inicijuota bankroto procedūra.

***
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

52795
130817
52791