Mokslininkai sunerimę: nauja kenkėjų rūšis grasina visam pasauliui

Publikuota: 2018-04-11
Mick Tsikas („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Mick Tsikas („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Du vieni baisiausių žemės ūkio sektoriaus kenkėjų susijungė ir gali kelti grėsmę viso pasaulio augalams, įspėja mokslininkai. Jie aptiko dviejų pelėdgalvių šeimos kenkėjų hibridą, kuris ne tik itin greitai vystosi atsparumą pesticidams, bet ir nepastebėtas gali kirsti valstybių sienas ir taip pasklisti po viso pasaulio ūkius.

Aptiktas kenkėjas – dviejų pelėdgalvių, kilusių iš skirtingų regionų, hibridas. Šie kenkėjai minta daugiau kaip 100 augalų rūšių ir dažniausiai naikina kukurūzų, medvilnės, pomidorų ir sojos pupelių derlius, rašo „The Independent“ .

Australijos mokslininkų komanda, atradusi naują kenkėją, sunerimusi – skirtinguose regionuose paplitusių veislių hibridas gali sukurti naują kenkėjų šeimą, neribojamą geografijos. Viską apsunkina tai, kad vien plika akimi pažiūrėjus į kenkėjus, neįmanoma pasakyti, kurie jų yra hibridai.

„Tokie kenkėjai, pakliuvę į kitą šalį, gali būti visai nepastebėti“, - „The Independent“ cituoja daktarą Paul De Parro, Australijos mokslinės CSIRO organizacijos biosaugos ekspertą.

Ištyrusi penkis pelėdgalvius, aptiktus Brazilijoje, mokslininkų komanda atrado, kad visi jie – hibridai.

„Tačiau nei vienas iš hibridų nebuvo vienodas. Tai reiškia, kad kalbame apie kenkėjų būrį, kur skirtingi hibridai gali gyventi vienoje populiacijoje“, - aiškina Tomas Walshas, vienas iš CSIRO mokslininkų, atlikusių tyrimus.

Nors kol kas tiriamas hibridizacijos procesas Brazilijoje, Australijos mokslininkai baiminasi, kad kenkėjai gali turėti neigiamos įtakos ir jų šaliai, kuri ir taip turi nemažai problemų su parazitais.

Australijoje jau dabar gyvena tik šiam regionui būdinga pelėdgalvių rūšis ir mokslininkai įspėja, kad nauji „konkurentai“ kelia dar didesnę grėsmę.

Pasirodo, naujasis kenkėjas itin greitai vystosi atsparumą pesticidams. Manoma, kad kenkėjai gali išplisti ir po kitus Amerikos žemynų regionus.

„Be jau jaučiamos įtakos Pietų Amerikoje, naujausi duomenys rodo, kad 65% JAV agrokultūros derliaus tik taip rizikuoja patirti nuostolių dėl kenkėjų“, - aiškina daktaras Craigas Andersonas, vienas iš mokslinės studijos autorių.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau