Kogeneracinių jėgainių estafetėje Vilnius lenkia Kauną

Publikuota: 2015-08-25
Kaune naujos kogeneracinės jėgainės projekto įgyvendinimas, preliminariais duomenimis, gali kainuoti 199 mln. Eur, Vilniuje – apie 328 mln. Eur, tikslios sąmatos paaiškės su rangovais pasirašius statybų sutartis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Kaune naujos kogeneracinės jėgainės projekto įgyvendinimas, preliminariais duomenimis, gali kainuoti 199 mln. Eur, Vilniuje – apie 328 mln. Eur, tikslios sąmatos paaiškės su rangovais pasirašius statybų sutartis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Vilniuje iki metų pabaigos planuojama pasirašyti sutartį su UAB Vilniaus kogeneracinės jėgainės statybos rangovais ir esant palankioms oro sąlygoms pradėti naujos elektrinės statybos darbus.

Tuo metu UAB Kauno kogeneracinės jėgainės vystymo projektas, kaip informuoja jį vystančios AB „Lietuvos energija“ atstovai, vykdomas pagal planą, tačiau dar nėra įgavęs tokio pagreičio kaip Vilniaus projektas.

Taip yra dėl to, jog Kaune centralizuotai tiekiamos šilumos ūkio modernizavimo projektą „Lietuvos energija“ vysto su pasirinktu partneriu – Suomijos kapitalo UAB „Fortum Heat Lietuva“, todėl šiuo atveju tenka derinti akcininkų interesus (kol kas akcininkų sutartis su Suomijos kompanija dar nepasirašyta, tai numatoma padaryti iki rugsėjo pabaigos – VŽ). O Vilniuje tokį projektą „Lietuvos energija“ vysto be partnerių, savarankiškai.

Kaune jėgainės projekto įgyvendinimas, preliminariais duomenimis, gali kainuoti 199 mln. Eur, Vilniuje – apie 328 mln. Eur. Tikslios sąmatos paaiškės su rangovais pasirašius statybų sutartis.

Vilniuje – ranga „iki rakto“

Apie tai, jog Vilniaus ir Kauno kogeneracinių jėgainių projektų įgyvendinimas vykdomas pagal planą, rugpjūčio viduryje vykusiame Vyriausybės posėdyje patikino premjeras Algirdas Butkevičius.

Anot premjero, šių projektų įgyvendinimas laiku „yra svarbus ne tik Vilniaus ir Kauno miestų gyventojams, bet ir verslui“, nes leis ne tik sumažinti sąskaitas už energiją, bet ir „padės spręsti ir atliekų sutvarkymo problemą, kuriai Europos Komisija skiria ypač daug dėmesio“.

Vilniuje vystant kogeneracinės jėgainės projektą jau yra gauti 9 potencialių statybos rangovų pasiūlymai. „Iki rugpjūčio pabaigos kvalifikacinius reikalavimus atitinkantys rangovai bus kviečiami teikti pasiūlymus ir su konkurso nugalėtoju iki metų pabaigos planuojama pasirašyti rangos sutartį, tuomet galima pradėti statybas“, - VŽ teigia Ernesta Dapkienė, „Lietuvos energijos“ Korporatyvinių reikalų direktorė.

Numatoma, kad tarptautinį viešąjį pirkimą laimėjęs rangovas kogeneracinių jėgainių komplekso Vilniuje statybos darbus įgyvendins rangos sutarties „iki rakto“ principu. Vilniuje atliekų deginimo įrenginio elektrinė galia, planuojama, sudarys apie 18 MW, šiluminė – apie 53 MW, biokuro įrenginio – atitinkamai 70 MW ir 174 MW. Projekto įgyvendinimas numatytas „Lietuvos energijai“ priklausančiame sklype, esančiame Jočionių g. 13, kuriame yra visa reikalinga infrastruktūra.

Vertinama, kad „Lietuvos energijai“ įgyvendinus Vilniaus kogeneracinės jėgainės projektą, vidutinė šilumos gamybos kaina sostinėje galėtų sumažėti daugiau nei 20%, palyginti su 2013 m.

Pasirašys akcininkų sutartį

Kaune gegužės pabaigoje buvo paskelbta techninė specifikacija Kauno kogeneracinės jėgainės statybų rangos konkurso dalyviams. Iki rugpjūčio pabaigos iš rinkos dalyvių numatoma baigti rinkti pastabas, o iki rugsėjo pabaigos su akcininkais – „Fortum Heat Lietuva“ – pasirašyti akcininkų sutartį. Su šia kompanija dėl naujos kogeneracinės jėgainės Kaune projekto vystymo „Lietuvos energija“ yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį.

Kauno kogeneracinės jėgainės kontrolinį akcijų paketą valdys „Lietuvos energija“. Dėl konkrečių partnerių investicijų bus paskelbta, pasirašius akcininkų sutartį. Vitalijus Žuta, „Fortum Heat Lietuva“ generalinis direktorius, kol nėra pasirašyta akcininkių sutartis, atsisako plačiau komentuoti projekto eigą. „Palaukime, kol bus pasirašyta“, - VŽ sako p. Žuta.

„Kaune pagrindiniai dalykai su būsimais akcininkais jau suderinti, iki rugsėjo pabaigos viskas bus iki galo išgryninta, viskas vyksta pagal planą“, - informuoja p. Dapkienė.

Naujai įrengto atliekomis ir biokuru kūrenamų elektrinių komplekso Kaune šiluminė galia sieks iki 134 MW, elektrinė – iki 41 MW.

Atlikus skaičiavimus paaiškėjo, jog įgyvendinus Kauno šilumos ūkio modernizavimo projektą, nauja kogeneracinė elektrinė pagamintų iki 60% miestui reikalingos šilumos energijos ir sumažintų bendrą pagaminamos šilumos kainą apie 30%.

Tikimasi, kad Vilniuje ir Kaune kogeneracinių jėgainių projektai bus užbaigti per artimiausius porą metų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau