Augantis franšizių populiarumas – saugesnė verslo pradžia sudėtingu metu?

Reklama publikuota: 2022-08-17
„PRO BRO Express“ verslo plėtros vadovas Kristijonas Minelga.
svg svg
„PRO BRO Express“ verslo plėtros vadovas Kristijonas Minelga.

Šie neramūs laikai sukuria daug ir įvairių verslo galimybių, tačiau tuo pat metu išaugusi infliacija, medžiagų trūkumai ir net prastėjančios nuotaikos, ne tik apkartina naujo verslo pradžią, bet ir padaro ją itin rizikinga. Kita vertus, ryškėja tendencija, jog būtent tokiu metu laisvų pinigų turintys verslininkai vis dažniau atkreipia dėmesį į franšizių verslo modelį.

Tai rodo JAV verslo rinka – lyginant su 2021 m. ekspertai šiemet prognozuoja 17 tūkst. verslų prieaugį, sukursiantį ketvirtį milijono darbo vietų. Tą matome ir mes PRO BRO Express tunelinių plovyklų franšizių rinkoje Lietuvoje.

Nors Lietuvoje patikimos bendros franšizių verslo statistikos nėra, augantį jų populiarumą galima iliustruoti JAV skaičiais. Tarptautinės franšizių asociacijos (IFA) duomenimis, 2021 m. tapo išskirtiniais franšizių verslui JAV. Prognozuojama, kad šiemet franšizės sukuriamas BVP pasieks 501 mlrd. JAV dolerių, o bendras franšizių sukurtų darbo vietų skaičius kils iki 8,5 milijonų. Franšizių verslas sudaro 3 proc. viso JAV sukuriamo BVP ir yra reikšminga didžiausios pasaulio ekonomikos dalis.

Neišnaudojame franšizių verslo privalumų

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl franšizės taip stipriai populiarėja net ir pasaulyje neramiu metu – sąlyginai mažesnis rizikos lygis verslui. Investuojant į franšizę perimamas patikrintas, veikiantis verslo modelis, operuojama jau dirbančių objektų finansiniais rodikliais, o ne prognozėmis. Taip pat, kartu su įsimintinu išvystytu prekės ženklu paveldima ir lojalių klientų bazė. Ne mažiau svarbu tai, jog franšizės davėjas yra suinteresuotas investuotojo sėkme ir sistemingai jį įveda į visą verslo valdymo procesą, pateikia jau įrengtą ir pilnai darbui paruoštą objektą, dalijasi sukaupta žinių baze, vykdo mokymus ir konsultuoja viso proceso metu.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Žinoma, franšizės pirkimas nėra šimtaprocentinės sėkmės garantas, tačiau verslo įkūrėjui vystant prekės ženklą klaidos jau padarytos ir pamokos išmoktos, todėl rizika neabejotinai mažesnė, nei pradedant verslą nuo nulio savarankiškai. Lietuvoje tokių tyrimų kol kas nėra atlikta, tačiau tiek franšizių asociacijos, tiek tarptautinių apklausų duomenimis, apie 90 proc. franšizių vis dar sėkmingai veikia ne tik po dvejų, bet ir po penkerių metų nuo savo veiklos pradžios, kai tuo tarpu apskritai 45 proc. verslų patiria nesėkmę per pirmuosius penkerius metus.

Tad tendencija yra tokia, jog franšizių sėkmės rodikliai didesni, nei savarankiškai įkurtų verslų. Be to, šiais laikais išryškėjo ir dar vienas franšizės privalumas – galimybė objektyviai įvertinti verslo atsparumą krizėms ir kaip jo rezultatus paveikė pastaruosius trejetą metų ekonomiką purčiusi pandemija, karas ir rekordinė infliacija.

Nors kuriant verslą pagal franšizę kūrybos poreikio patenkinti gali nepavykti, šis sprendimas yra puikus norintiems ne tik investuoti, bet ir aktyviai įsitraukti į verslo valdymą. Skirtingai nuo investavimo į fondus ar vertybinius popierius, čia ne tik operuojama skaičiais, bet ir tenka priimti sprendimus dėl verslo ir personalo valdymo, plėtros, todėl itin svarbu apsibrėžti patinkančią, įtraukiančią sritį.

Lietuvoje apie franšizių populiarumą galime spręsti iš savo srities. Šiuo metu jau 7 iš 10 veikiančių Express tunelinių plovyklų yra valdomos franšizės būdu, dalis šiuo metu dar vystomų projektų taip pat jau yra parduotos, kaip franšizės, ir veiklą pradės būtent šio modelio principu. Pastebime, jog franšizių populiarumas išlikęs, nepaisant šiuo metu tvyrančių neramumų rinkose, karo Ukrainoje.

Mūsų atveju veikia ne tik tai, jog franšizės yra saugesnis būdas pradėti, bet ir tai, jog mūsų verslas yra sąlyginai atsparus išorės sukrėtimams, nes siūlomų paslaugų poreikis išlieka, o savalaikės investicijos į kaštus mažinančius ir aplinką tausojančius tvarius sprendimus taip pat padėjo amortizuoti karo Ukrainoje poveikį. Įdiegus vandens perdirbimo sistemas net 90 proc. panaudoto vandens susigrąžinama pakartotinam panaudojimui, tad įvertinus, kad per valandą viename tunelyje galima nuplauti daugiau nei 220 automobilių – toks vandens taupymas yra reikšmingas tiek aplinkai, tiek finansine prasme.

Mūsų franšizės gavėjai labiausiai vertina ilgametę patirtį, atpažįstamą prekės ženklą ir išdirbtą verslo modelį, suteikiantį vartotojams gerą patirtį. Franšizės gavėjams nereikia rūpintis paruošiamaisiais darbais – atrenkame geriausias lokacijas naujam objektui, jį suprojektuojame, pastatome. Jiems lieka finansuoti įrangą, skirti lėšų verslo pradžiai ir operuoti verslu, naudojantis mūsų suteiktais verslo valdymo įrankiais. Įkvėpti sėkmės, dalis franšizės gavėjų jau perka po antrą objektą.

Pasiteisinus franšizės modeliui Lietuvoje, tęsime franšizės gavėjų paiešką Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Be to, žengiame ir į užsienį – jau kitų metų pirmoje pusėje „PRO BRO Group“ atidarys pirmąją tunelinę plovyklą Rygoje. O per ateinančius trejus metus Latvijoje iš viso suplanuota iki 10 objektų. Artimiausiu metu planuojame žengti į Estijos rinką. Plėtros eiliškumas yra paremtas išsamia rinkų analize, tad įvertinus vartotojų poreikius, plėtros sąnaudas, planuojame tolesnę plėtrą taip pat ir Skandinavijos šalyse, o ilgainiui – Vakarų Europoje.

Svarstantiems įsigyti franšizę, verta atkreipti dėmesį į penkis dalykus:

Pirmiausia būtinai atidžiai perskaitykite ir įvertinkite franšizės davėjo paruošto franšizės atskleidimo dokumentą (FDD – franchise disclosure document). Ypač atkreipkite dėmesį į finansinius rodiklius, ar dokumentas išsamus? Ar atrodo parengtas profesionaliai, ar mėgėjiškai?

Antra, franšizės davėjai turėtų pasidalinti faktais, o ne pažadais grįstomis prognozėmis, aiškiai pristatyti verslo pajamų ir išlaidų struktūrą. Kadangi stebuklingo rakto į garantuotą sėkmę nebūna, girdėdami vien privalumus, nebijokite užduoti papildomų klausimų.

Trečia, būtinai pabendraukite su kitais franšizių gavėjais ir pabandykite patys pasirinkti pašnekovą, kad nepatektumėte į surežisuotą susitikimą. Taip pat pasidomėkite tiek sėkmės, tiek ir nesėkmės istorijomis, jei tokių yra, kad tinkamai įvertintumėte visus scenarijus.

Ketvirta – nesileiskite skubinami, nes franšizės pirkimas yra rimtas ir didelės investicijos reikalaujantis žingsnis. Sąžiningas franšizės davėjas turėtų būti suinteresuotas Jūsų sėkme ir pasirašyti franšizės sutartį tik suvokdamas, kad esate finansiškai ir psichologiškai pasirengę.

Penkta, susipažinkite su perkamos franšizės rizikomis. Nors verslas kuriamas galvojant apie naudą,  nebūna verslo be rizikų ir iššūkių, todėl jų neįvardijantį franšizės davėją vertinkite įtariai. 

„PRO BRO Group“ – įmonių grupė, tiesiogiai valdanti keturias įmones: UAB „Švaros broliai“, teikiančią automobilių bei patalpų švaros paslaugas Lietuvoje, UAB „PRO BRO Car wash systems“, tiekiančią ir gaminančią automobilių švaros paslaugoms užtikrinti skirtą įrangą bei medžiagas, UAB „PRO BRO Express“, besirūpinančią tunelinių plovyklų franšizių pardavimu bei aptarnavimu, ir UAB „PRO BRO asset management“, valdančią nekilnojamojo turto vystymo projektus.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Rašyti komentarą 0
Lietuvos kosmoso pramonei ieškoma koordinatoriaus 1

Europos kosmoso agentūra (EKA) kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia konkursą Lietuvos kosmoso...

Vadyba
09:34
Moterų lyderystė: ko imtis, kad pandemijos atneštas lankstumas netaptų „spąstais“ Premium

2022 m. asociacijos „Lyderė“ atlikta apklausa parodė, kad pagrindiniai iššūkiai moterų lyderystės srityje yra...

Vadyba
05:45
E. Jakučionytė-Lukšė tapo „FL Technics“ personalo vadove

Nuo šiol „FL Technics“, verslininko Gedimino Žiemelio valdomos aviacijos grupės „Avia Solutions Group“...

Vadyba
2022.08.18
D. Dundulis: kiekviena krizė kaip reikiant išjudina smegenis, o šiuo metu ir yra krizė Premium 4

Dainiaus Dundulio, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinio akcininko, vertinimu, visos tinklo parduotuvės,...

Prekyba
2022.08.18
Ilgi susitikimai, kurie turėjo būti e. laiškais: kaip juos produktyviai rengti? Premium 1

Skirtingi skaičiavimai rodo, kad įvairaus lygio vadovai susitikimuose per savaitę gali praleisti nuo paros...

Vadyba
2022.08.17
A. Ruseckas paskirtas ESO valdybos nariu bei Finansų ir administravimo tarnybos vadovu

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) valdybos nariu bei Finansų ir administravo tarnybos...

Vadyba
2022.08.17
Estijoje infliacija muša rekordus – vien tik ECB palūkanų normų didinimas problemos neišspręs Premium 4

Dėl Rusijos įsiveržimo į Ukrainą ir tebesitęsiančių pandemijos padarinių kilus infliacijos audrai, Estijoje...

Verslo aplinka
2022.08.17
Rugsėjį studijas pradės daugiau pirmakursių, nors nemokamai studijuos 800 mažiau

Aukštosiose mokyklose pirmakursių šiemet bus daugiau nei pernai, nemokamas studijuos 800 mažiau studentų.

Vadyba
2022.08.17
Kol „Apple“ gena darbuotojus į biurą, lietuviai ieško alternatyvų Premium 4

Hibridinis darbo modelis jau yra tapęs norma, tačiau ir jis įgauna naujų formų. Labiau „įrėminančių“...

Vadyba
2022.08.17
Augantis franšizių populiarumas – saugesnė verslo pradžia sudėtingu metu? Verslo tribūna

Šie neramūs laikai sukuria daug ir įvairių verslo galimybių, tačiau tuo pat metu išaugusi infliacija,...

Vadyba
2022.08.17
Loginės užduotys kandidatams: protu širdies nesuprasi, o ši atrankoje darosi svarbesnė Premium

Prašymas išspręsti lygtį, nesinaudojant skaičiuotuvu pasakyti, kiek yra 99 padauginus iš 99 ir panašios...

Vadyba
2022.08.16
Nedarbas Latvijoje antrąjį ketvirtį sumažėjo iki 6,6%

Nedarbo lygis Latvijoje šių metų antrąjį ketvirtį sudarė 6,6%, rodo šalies statistikos tarnybos reguliariai...

Vadyba
2022.08.16
Per penkmetį – 78 mln. Eur ikimokykliniam ugdymui

Valstybė 2022–2027 metais ikimokykliniam ugdymui skirs 78 mln. Eur Europos Sąjungos (ES) lėšų, savivaldybėse...

Vadyba
2022.08.16
Nedarbas Estijoje antrąjį metų ketvirtį paaugo iki 5,8%

Estija antrąjį šių metų ketvirtį turėjo vidutiniškai 41.700 bedarbių, vidutinis nedarbas buvo 5,8%, užimtumo...

Vadyba
2022.08.16
„Ignitis grupė“ optimizuoja trijų antrinių bendrovių valdyseną

Valstybės kontroliuojama energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ keis trijų antrinių bendrovių valdymo modelį –...

Pramonė
2022.08.16
Psichologė N. Norvilė: ne kiekvienas vadovas susimąsto, kad turi ekspertą Premium

Tyrimai rodo, kad dauguma vyresnio amžiaus lietuvių norėtų pasitraukti iš darbo rinkos vos gavę galimybę. Jie...

Vadyba
2022.08.16
Verslas ir vadovavimas Italijoje, JAV ir kitur – ką derėtų importuoti į Lietuvą? Premium

Verslo organizavimas ir vadovavimo principai dažnai yra nulemti aplinkos, kurioje organizacija veikia. Pirštu...

Vadyba
2022.08.15
Kad pakeltų darbuotojų produktyvumą, „Google“ darbuotojų klausia vos 3 dalykų 1

Vasarą darbuotojų produktyvumui sumenkus, Sundar Pichai, „Google“ vadovas, įmonėje pradeda naują „Paprastumo...

Vadyba
2022.08.14
Dėstytojų patarimai yra gerai, bet verslo realybė – visai kitokia Premium

Vien idėjos verslui sukurti neužtenka – reikia ir plano. Kai kurie jį susidėlioja dar studijų laikais,...

Gazelė
2022.08.14
Daugiausiai uždirbančiųjų algos JK šuoliuoja keliaženkliais skaičiais, o mažiausiai – vos 1%

Tyrimai rodo, kad Jungtinės Karalystės (JK) darbo rinkoje formuojasi dvi itin skirtingos darbuotojų grupės.

Vadyba
2022.08.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku