Kas tai? Eksperto įžvalgos

COVID-19 pagalba smulkiajam ir vidutiniam verslui. Nuo ko pradėti?

Publikuota: 2020-05-13
„Matome vis labiau augantį verslo poreikį pasinaudoti valstybės pagalba“, - dabartinę smulkiojo ir vidutinio verslo situaciją nusako Mindaugas Rudys, Šiaulių banko Paslaugų vystymo tarnybos vadovas. Bendrovės nuotr.
svg svg
„Matome vis labiau augantį verslo poreikį pasinaudoti valstybės pagalba“, - dabartinę smulkiojo ir vidutinio verslo situaciją nusako Mindaugas Rudys, Šiaulių banko Paslaugų vystymo tarnybos vadovas. Bendrovės nuotr.

Dėl COVID-19 pandemijos su finansiniais sunkumais susiduria vis daugiau šalies įmonių. Ypač nukenčia smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) įmonės, kurios sprendžia klausimą – kaip išgyventi sustojus ekonomikos varikliui.

Pasak Mindaugo Rudžio, Šiaulių banko Paslaugų vystymo tarnybos vadovo, SVV įmonės yra pažeidžiamos, nes daugelis jų neturi sukaupusios rezervų juodai dienai ir net trumpalaikis pajamų sumažėjimas joms gali būti lemtingas. Pvz., didelė dalis paslaugų ar prekybos įmonių karantino laikotarpiu apskritai negauna jokių pajamų. Su likvidumo problemomis susiduria ir gamybinės įmonės, kurių produkcijos paklausa smarkiai sumažėjo, iškilo problemų su atsiskaitymais tiekėjams, finansinių įsipareigojimų vykdymu bankams, mokesčių valstybei mokėjimu.

Valstybė, numačiusi 5 mlrd. Eur paramos paketą nuo koronaviruso nukentėjusio verslo gelbėjimui, bando tiesti pagalbos ranką. Šiaulių bankas – viena pirmųjų šalies finansų institucijų, pradėjusių administruoti „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) COVID-19 paramos priemones verslui, teikiamas bankuose.

„Matome vis labiau augantį verslo poreikį pasinaudoti valstybės pagalba – pasinaudoti esamų paskolų palūkanų kompensavimu, atidėti paskolos mokėjimą arba gauti kreditą lengvatinėmis sąlygomis. Mūsų banko specialistai yra gerai susipažinę su administruojamomis  pagalbos verslui priemonėmis, tad verslui nereikia žinoti visų niuansų, mes pakonsultuosime dėl jų tinkamumo, patarsime ir dėl dokumentų pildymo detalių“, — sako M. Rudys.

Įmonės, kurios pastaraisiais metais veiklą vykdė sėkmingai, tačiau po karantino susidūrė su likvidumo problemomis, šiuo metu gali pasinaudoti šiomis priemonėmis: 100% palūkanų kompensavimu, paskolomis nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams, laikinu paskolų mokėjimo atidėjimu bei portfeline garantija paskoloms.

Palūkanų kompensavimas

Įmonės gali kreiptis į INVEGA dėl esamo kredito 100% palūkanų kompensavimo. Palūkanos kompensuojamos pilnai atidėto paskolos grąžinimo laikotarpiui, bet neilgiau kaip 6 mėnesius ir ne ilgiau kaip iki šių metų pabaigos. Tiesa, prieš kreipiantis į INVEGA reikia su banku suderinti kredito grąžinimo atidėjimo sąlygas bei pasirašyti susitarimą.

M. Rudys pasakoja,, kad ši INVEGA priemonė nukentėjusiam verslui buvo paskelbta prieš mėnesį ir jau dalis verslininkų pasinaudojo galimybe laikinai palengvinti mokėjimus bankui. „Atidėjimo laikotarpiu klientai bankui nemoka nei kredito, nei palūkanų, todėl visos lėšos gali būti skirtos įmonės veiklai“, — naudą nusako pašnekovas.

Tiesa, pretenduojančios į šią priemonę įmonės turi atkreipti dėmesį į tam tikrus apribojimus. Ši priemonė skirta tik smulkiajam ir vidutiniams verslui, be to,  pagal ES reikalavimus, valstybė negali remti verslo daugiau kaip 200.000 Eur suma (de minimis pagalba). Todėl, jei įmonė jau pasinaudojo parama šiai bendrai sumai, ji negalėtų pretenduoti į palūkanų kompensavimą.

„Šiuo metu palūkanų kompensavimu gali pasinaudoti ne visų verslo sektorių įmonės, tačiau INVEGA vis mažina apribojimų kiekį. Tikimasi, kad jau greitai kreditų palūkanų kompensavimu  galės pasinaudoti ir transporto įmonės, kurioms bankai atidės lizingo grąžinimus“, — padėtį apibūdina M. Rudys.

Paskolos labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams

Jei SVV įmonė pastaraisiais metais veiklą vykdė sėkmingai, tačiau po karantino susidūrė su likvidumo problemomis, tokiu atveju ji gali gauti paskolą labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams. Šią paskolą galima panaudoti būtiniausioms apyvartinėms lėšoms.

Paskola teikiama lengvatinėmis sąlygomis.

M. Rudys atkreipia dėmesį, kad į lengvatinę paskolą pretenduojanti įmonė turi pasverti šio kredito būtinybę.

„Nors šios paskolos sąlygos yra itin palankios, svarbu suprasti, kad kiekvienas kreditas didina įmonės įsipareigojimus. Klientus raginame skolintis atsakingai ir, iškilus abejonių, pasitarti banke“, — rekomenduoja Šiaulių banko atstovas.

Sąlyga, kad lengvatinę paskolą gali gauti įmonė, kurios veiklą iki karantino pradžios galima pavadinti sėkminga, reiškia, kad tokia bendrovė neturėjo skolų „Sodrai“ ir Valstybinei mokesčių inspekcijai, nebuvo likviduojama ar restruktūrizuojama. Dėl paskolos besikreipianti įmonė turi pateikti informaciją, kad apyvarta po karantino sumažėjo 30%, ir, palyginus su 2020 m. kovo 1 d., įmonė išlaikė 50% darbo vietų. Be to, įmonės nuosavas kapitalas turi sudaryti bent pusę akcinio kapitalo.

Portfelinė garantija paskoloms 2

Įmonės, kurios dėl pandemijos susidūrė su likvidumo problemomis ir kreditui neturi pakankamo užstato, dabar gali pasinaudoti INVEGA valdoma Portfeline garantija paskoloms 2. Ši priemonė skirta esamų paskolų pertvarkymui arba apyvartai skirtoms naujoms paskoloms.

Pasak M. Rudžio, dėl pandemijos daug Lietuvos įmonių dirba ne visu pajėgumu arba yra laikinai sustabdžiusios veiklą, todėl, negaudamos pakankamai pajamų ar iš vis jų netekusios, jos turi likvidumo problemų.

„Jei įmonė yra paėmusi paskolą, jos iššūkiai — dar didesni, nes ji nebegali vykdyti savo prisiimtų finansinių įsipareigojimų. Pritaikęs Portfelinę garantiją paskoloms 2, bankas gali padėti įmonėms lanksčiai atidėdamas esamos paskolos grąžinimą arba suteikdamas naują finansavimą apyvartinių lėšų papildymui“, — įvardija pašnekovas.

Ši priemonė taikoma iki karantino pradžios sėkmingai dirbusioms bendrovėms, kurių apyvarta po karantino sumažėjo daugiau nei 30%, o finansiniai srautai tapo nepakankami turimiems įsipareigojimams dengti.

Maksimali pertvarkomos ar naujos paskolos suma sudaro 5 mln. Eur, o trukmė gali siekti 72 mėnesių. Galimos įvairios paskolos formos: kreditas, kredito linija, finansinis ir grįžtamasis lizingas.

Kaip išvengti klaidų

M. Rudys pastebi, kad daliai dėl COVID-19 pagalbos priemonių besikreipiančių bendrovių kyla klausimų, kaip tinkamai užpildyti visus reikiamus dokumentus.

„Pastebime, kad dalis verslininkų nėra gerai susipažinę su šių priemonių sąlygomis, neteisingai užpildo paraiškas, todėl tenka jas koreguoti. Tokių klaidų įmonių vadovai išvengtų, jei pasitartų su specialistais – mūsų banko verslo konsultantai gali patarti dėl turimų pagalbos priemonių, taip pat padėti pildant reikalingus dokumentus. Kiekvienos įmonės situacija yra skirtinga, todėl kviečiame pasitarti“, — teigė M. Rudys.

Dėl klaidų paraiškos atmetamos ir jas reikia koreguoti, taip pat dažnai pateikiamos jau pasibaigusios sutartys su tiekėjais ar patalpų nuomotojais, todėl verta atidžiai pildyti dokumentus, kad parama verslą pasiektų kuo greičiau.

[infogram id="95d71de8-8f12-4f67-a4dd-f7433f4fb06c" prefix="3OU" format="interactive" title="TR:VS"]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Inovatyvi paslaugų teikimo platforma sprendžia integralumo problemas ir leidžia įstaigoms savarankiškai teikti e. paslaugas Verslo tribūna

Įsismarkavusi pandemija privertė Lietuvą, kaip ir kitas pasaulio valstybes, atsisukti į skaitmeninius...

2020.12.03
Saugumo operacijų centrai – koncentruota gynyba prieš kibernetines atakas Verslo tribūna

Šiemet pandemija ne tik išmušė iš po kojų patikimas verslo strategijas, bet ir tapo padažnėjusių atakų...

2020.11.26
„Planas A“: kaip išlikti naujoje realybėje Verslo tribūna

Prie Šiaulių banko pagalbos projekto „Planas A“, kurio tikslas – sunkmečiu padėti smulkiajam verslui,...

2020.11.26
Tarp svarbiausių darbuotojų savybių – gebėjimas „kalbėti duomenimis“ Verslo tribūna

Nuolat augantis mus pasiekiančios informacijos srautas ir riboti laiko ištekliai daro įtaką kasdien priimamų...

2020.11.19
„Kelių priežiūra“: darbuotojų ugdymas augina konkurencingumą Verslo tribūna

AB „Kelių priežiūra“ įkurta 2017 m., sujungus 11 regioninių kelių priežiūros įmonių. Pora metų vėliau prie...

2020.11.16
Naujoji verslo realybė: kaip likti prie „Plano A“ Verslo tribūna

Šiaulių bankas iniciavo smulkiesiems verslams skirtą pagalbos projektą „Planas A“. Vienas iš jo tikslų –...

2020.11.04
Ypatingos svarbos infrastruktūros apsauga nuo kibernetinių grėsmių: ką turime žinoti Verslo tribūna 1

Ypatingos svarbos infrastruktūros teikiamų paslaugų, tokių kaip elektros energijos, vandens, transporto,...

2020.10.29
Skirtingi autentifikavimo būdai – kas laimėtų saugumo lenktynes? Verslo tribūna

Ilgą laiką buvęs mūsų atpažinimo karaliumi, slaptažodis sulaukia vis daugiau kritikos. Neretai slaptažodžiai...

2020.10.15
„Planas A“ – gelbėjimo ratas Lietuvos smulkiajam verslui Verslo tribūna 2

Smulkusis verslas dažnai vadinamas Europos stuburu, žemyno konkurenciniu pranašumu, šalies ekonomikos...

2020.09.24
Sėkmingos partnerystės formulė– bendradarbiavimas  Verslo tribūna

Viena pagrindinių verslo ar projektų sėkmės sudedamųjų dalių yra patikima partnerystė. Svarbu turėti puikią...

2020.08.13
Kodėl Lietuvai reikia sektorinių saugumo komandų ar centrų? Verslo tribūna

Apie kibernetines atakas prieš įmones girdime vis dažniau – ir su skausmingesnėmis pasekmėmis: išvilioti...

2020.07.15
Kaip saugoti informaciją: didžiausi pavojai ir gerosios praktikos Verslo tribūna

Mokėjimas efektyviai keistis informacija yra vienas kertinių gebėjimų, leidusių žmonijai pasiekti tą...

2020.07.09
Restruktūrizavimas – kaip gelbėti karantino nualintą verslą Verslo tribūna

Dažnai manoma, kad restruktūrizavimas yra paskutinis žingsnis prieš bendrovei skelbiant bankrotą. Tačiau...

2020.07.02
Robotizacija pramonėje: nuomos modelis naudą skaičiuoti leidžia iš karto Verslo tribūna 1

Inovacijos pagreitis ir globalios konkurencijos mastai pramonės įmones skatina skaitmenizuoti ir...

2020.06.04
Kibernetinė erdvė 2020 m: kaip verslui išvengti programišių minų lauko Verslo tribūna 1

Robertas Muelleris, buvęs JAV Federalinio tyrimų biuro vadovas, yra sakęs, kad pasaulyje egzistuoja dviejų...

2020.05.28
COVID-19 pagalba smulkiajam ir vidutiniam verslui. Nuo ko pradėti? Verslo tribūna 4

Dėl COVID-19 pandemijos su finansiniais sunkumais susiduria vis daugiau šalies įmonių. Ypač nukenčia...

2020.05.13
Saugumo operacijų centrai (SOC) – kas tai ir kaip jie veikia? Verslo tribūna

Saugumo operacijų centrai (SOC) visame pasaulyje įvardijami kaip viena efektyviausių priemonių stebėti...

2020.05.05
Vokiški gamybos sprendimai nėra tik didžiųjų privilegija Verslo tribūna 1

Teoretikai ir futurologai akcentuoja, kad sočią ateitį verslui kurs tik inovacijos, gebėjimas išnaudoti...

2020.04.29
El. prekyboje svarbi ne vien el. parduotuvė Verslo tribūna

COVID-19 tapo iššūkiu tradicinei prekybai ir įprastiems verslo modeliams. Daugelis įmonių bando...

2020.04.15
Kintanti verslo realybė verčia ieškoti naujų saugumo sprendimų Verslo tribūna 1

COVID-19 pandemija visame pasaulyje perrašo verslo strategijas ir vietoje plėtros, investicinių ar inovacijų...

2020.04.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus