Praverstų ir politikų išmintis

Publikuota: 2018-01-31
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Lietuvos ūkis, pademonstravęs geriausius rezultatus per pastaruosius penkerius metus, šiemet gali augti kiek lėčiau – ekonomistų prognozuojami BVP augimo skaičiai kiek skiriasi, tačiau dėl pagreičio lėtėjimo priežasčių sutariama kone vienbalsiai. Stipresniu ūkio katalizatoriumi galėtų tapti valdžios politika, nukreipta į verslo aplinkos gerinimą.

2017 m. Lietuvos ūkis paaugo 3,9%. Prie rekordinio šuolio prisidėjo tarptautinė aplinka: pagyvėjusi pasaulinė prekyba lėmė ir geresnius Lietuvos eksporto rezultatus. Skaičiuojama, kad praėję metai buvo kaip niekad geri mūsų šalies eksportuotojams: eksportas augo daugiau kaip 12%, tai buvo geriausias rodiklis Europos Sąjungoje (ES). Mūsų šalies eksportuotojams ypač palankiai atsiliepė ES ir euro zonos ūkio augimas – bendras ekonomikos augimo rodiklis pernai siekė 2,5%. Pasinaudodamos tuo, eksportą didino Lietuvos apdirbamosios gamybos ir transporto sektoriaus įmonės. Viena iš svarbių eksporto didėjimo dalių tapo atsigavusios investicijos, jos didino įmonių gamybos pajėgumus.

Šiemet Lietuvos ūkio augimas gali sulėtėti: Lietuvos bankas (LB) šalies ekonomikos spartą vertina bene atsargiausiai – prognozuoja 2,8% BVP augimą. Pasak Dariaus Imbraso, LB Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresniojo ekonomisto, tam didžiausią įtaką turės dvi priežastys. Pirmiausia – užsienio paklausa lietuviškoms prekėms ir paslaugoms augs vangiau nei 2017 m., o tai apsunkins Lietuvos eksportuotojų galimybes toliau didinti pardavimo mastą. Antroji priežastis – toliau mažėsiantis užimtųjų skaičius ir lėčiau kilsiantys atlyginimai ribos namų ūkių vartojimo augimą.

Bene optimistiškiausiai į šiuos metus žvelgiantis Rokas Grajauskas, „Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas, tikina, kad pernai sparčiai augęs Lietuvos ūkis įgautą pagreitį išlaikys ir šiemet: esant geriems eksporto rezultatams, nesustojant vidaus vartojimui ir augant investicijoms, ne tik išliksime tarp sparčiausiai augančių ES šalių, bet ir pralenksime kitas Baltijos šalis. Pasak jo, pardavimo užsienyje sąlygos vis dar bus palankios, nes 2018-ieji žada būti vieni geriausių pokrizinių metų pasaulio ekonomikai: vienu metu atsigauna visos pagrindinės rinkos.

Šiemet tikimasi sulaukti didesnių lėšų iš ES paramos fondų srautų, prisidėsiančių prie spartesnio investicijų augimo. Daugelio eksportuojančių įmonių vadovai aiškina, kad galėtų dar padidinti gamybos pajėgumus, investuoti į naujus produktus, tačiau galimas judėjimas į priekį atsimuša į vieną kone visiems bendrą problemą – darbo jėgos trūkumą. Lietuva vis dar niekaip neišsprendžia demografinių bėdų, pirmiausia – nesiliaujančios emigracijos mastų. Statistikos departamentas vakar pateikė neoptimistiškai nuteikiančius skaičius: pernai 27.900 daugiau žmonių emigravo nei įvažiavo į Lietuvą. Nors visi ekonominiai rodikliai rodo augimą, gyventojai savo padėtį vertina kaip ir 2016 m. Pernykštė infliacija Lietuvoje pernai buvo didžiausia ES ir euro zonoje – siekė 3,9%. Ji ir „apkramtė“ vidutiniškai 8,5% (bruto) padidėjusius atlyginimus. Prognozuojama, kad šiemet algos didės lėčiau, o tai gali atsiliepti vidaus vartojimui. Verslas neišgali spartinti atlyginimų didėjimo, nes tai menkina įmonių konkurencingumą.

Mikrolygmeniu veikiantis verslas didžia dalimi priklauso nuo makrolygmeniu veikiančių politikų. Potencialo Lietuvos ūkiui augti turime – kaip ir veiklos valdžiai. VŽ nuomone, verslo aplinką formuojantys politikai, nustatę silpnąsias vietas, turi pademonstruoti išmintį ir priimti tinkamus, ne tik nūdienos, bet ir rytdienos padiktuotus sprendimus.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Verslo įspėjimai Th. May griežtėja Premium

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, prašo daugiau laiko deryboms su Briuseliu dėl galimų...

Pramonė
2019.02.14
Tyrimas: „Brexit“ be susitarimo Vokietijai kainuotų 100.000 darbo vietų 8

Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos be susitarimo, vadinamasis „kietas Brexit“ (angl. hard...

Verslo aplinka
2019.02.11
Burbulai Kinijoje: ekonominių problemų naujojoje supergalybėje išvengti nepavyks Premium 11

Kas atsitinka, kai nekilnojamojo turto vystytojas, norėdamas atsikratyti vis besikaupiančio inventoriaus,...

Verslo klasė
2019.02.09
Siūlys uždrausti politikams būti viešųjų pirkimų komisijose 1

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pateiks Seimui įstatymų pataisas, kurios numatys draudimą valstybės politikams...

Verslo aplinka
2019.01.31
Prognozės šiemet kabo „ant siūlo“ 5

Lietuvos ekonomikos augimas 2018 m. viršijo prognozes ir buvo kiek spartesnis – šalies bendrasis vidaus...

Verslo aplinka
2019.01.31
Lietuvos BVP 2018 m. paaugo 3,6% 22

Praėjusiais metais Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) padidėjo 3,6%, pranešė Statistikos...

Verslo aplinka
2019.01.30
Vyriausybė nepritarė PVM lengvatai maistui 4

Ministrų kabinetas nesutiko su Seime gimusia iniciatyva nustatyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

Verslo aplinka
2019.01.30
Svarsto, ar dar plačiau atverti vartus „fintech“ įmonėms Premium 8

Įtakingi valdantieji politikai nėra tikri, ar verta skubėti priimti pataisas dėl vairuotojo pažymėjimo...

Verslo aplinka
2019.01.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau