Optimizmas - su atsargų bagažu

Publikuota: 2018-01-29
DENISo BALIBOUSE („Reuters/“Scanpix“) nuotr.
DENISo BALIBOUSE („Reuters/“Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Šiemetiniame Davoso pasaulio ekonomikos forume dominavo optimizmas – peno teigiamoms pasaulio plėtros perspektyvoms pametėjo ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF), ir verslo vadovai. Tačiau pastarieji įžvelgia ir grėsmių, tarp kurių - geopolitinė nežinia, kibernetinės bei terorizmo grėsmės ir kt. Centrinės ir Rytų Europos regiono verslo lyderiai labiau nei kiti nerimauja dėl verslui reikalingų įgūdžių turinčios darbo jėgos stygiaus: šiame problemų rate sukasi ir Lietuva. Jas spręsti patariama dabar – ekonomikos pakilimo metu.

Davoso susitikimo išvakarėse paskelbtas verslo vadovų lūkesčių tyrimas atskleidė, kad lyderiai šiemet kur kas pozityviau vertina ateitį, palyginti su ankstesniais metais. Kompanijos PwC atlikta maždaug 1.300 vadovų apklausa rodo, kad 57% jų tikisi spartesnio pasaulio ekonomikos atsigavimo 2018-aisiais – tai beveik dukart didesnis rodiklis nei pernai ir didžiausias teigiamas pokytis nuo pat 2012 m., pirmųjų apklausos metų.

„Vadovų optimizmą dėl pasaulio ekonomikos daugiausia lemia tokie stiprūs ekonominiai rodikliai. Akcijų rinkoms augant ir tikintis, kad BVP augs visose pagrindinėse rinkose, toks vadovų pasitenkinimas – ne staigmena“, – komentuoja Bobas Moritzas, PwC valdybos pirmininkas.

Savo atnaujintą pasaulio ekonomikos ataskaitą paskelbė ir TVF. Joje konstatuota, kad pernai planetos BVP augo sparčiausiai per septynerius metus (3,7%), prognozuojama, kad šiemet ir kitąmet augimas taps dar spartesnis.

Vadovai teigiamai vaizduojasi ir savo vadovaujamų kompanijų ateitį, tačiau nepaisant optimizmo dėl ekonomikos apskritai, verslo lyderiai mato ir grėsmių. PwC apklausos respondentai nerimauja dėl geopolitinės nežinios, kibernetinių grėsmių, terorizmo, pagrindinių įgūdžių prieinamumo ir populizmo.

Centrinės ir Rytų Europos verslo vadovai tyrime atsiskleidė kaip blaiviai padėtį vertinantys optimistai – jie mato visas grėsmes, bet yra įsitikinę savo galimybėmis jas įveikti. Viena iš didžiųjų šio regiono grėsmių verslui – darbo jėgos stygius. Nors pozityvūs lūkesčiai teikia vilčių, kad įmonės daugiau investuos į plėtrą ir kurs naujas darbo vietas, tačiau augimo potencialas gali likti neišnaudotas dėl kvalifikuotos darbo jėgos ir talentų stygiaus – tiek Lietuvoje, tiek regione, tiek pasaulyje. Analitikai ragina kuo greičiau ir efektyviau spręsti darbo jėgos trūkumo problemą – tai daryti reikia neatidėliojant, pasinaudojant ekonomikos pakilimu. Sparčiau į priekį žengianti Vakarų Europa atsiliekančiųjų nelauks – apie dviejų greičių Europą Davose užsiminė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Šiųmetį ekonomikos forumą vienijo tema – „Kaip kurti bendrą ateitį susiskaldžiusiame pasaulyje“. Davosas sulaukė daugelio išsivysčiusių šalių vadovų, tačiau bene svarbiausiu forumo įvykiu buvo laikomas JAV prezidento Donaldo Trumpo apsilankymas – pirmiausia dėl jau išgarsėjusios savo koncepcijos „Visų pirma – Amerika“, kuri propaguoja protekcionizmą – būtent šio reiškinio vengti netiesiogiai ragino daugelis aukštų kitų šalių politikų. Pagrindinėje Forumo diskusijoje dalyvavusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad didėjanti pasaulio fragmentacija, tam tikrų valstybių noras užsidaryti ar apsaugoti savo rinkas muitais veda prie dar didesnės saviizoliacijos ir ekonominio nuosmukio.

Itin lauktoje kalboje paskutinę forumo dieną JAV prezidentas liaupsino Amerikos politiką ir pasiekimus per jo kadenciją bei ragino pasaulio verslininkus ir kompanijas investuoti į šalį. Baltųjų Rūmų vadovas dar kartą pakartojo, kad Amerika jam yra pati svarbiausia, tačiau pažymėjo, kad taip turėtų galvoti kiekvienas valstybės vadovas. Be to, p. Trumpas tikino, kad „Visų pirma - Amerika“ nereiškia, kad valstybė pasaulyje yra viena ir neatsižvelgia į kitus. Kartu prezidentas pasidžiaugė, kad jam pavyko įgyvendinti didžiausią istorijoje JAV verslo reguliavimo sumažinimą ir pažaboti prieš verslą nukreiptų „nerinktų biurokratų savivalę“. Kaip ir tikėtasi, prezidentas taip pat kalbėjo apie teisingos tarptautinės prekybos sistemos svarbą. „Mes įgyvendinsime savo prekybos įstatymus ir atkursime sistemos integralumą. Tik reikalaudami teisingos ir abipusės prekybos, galime sukurti sistemą, kuri yra teisinga ne tik Amerikai, bet ir visoms valstybėms. JAV ilgiau nebetoleruos tokių reiškinių, kaip intelektinių teisių vagystės ar priverstinis technologijų atskleidimas, subsidijos pramonei bei dempingas“, – kalbėjo p. Trumpas.

VŽ nuomone, Davoso forumo metu dominavęs optimmizmas - geras signalas pasaulio ekonomikai. Tačiau miegoti ant jos augimo laurų neverta niekam, ypač - Centrinės ir Rytų Europos šalims, išgyvenančioms ryškią darbo stygiaus problemą: ji verslo plėtrai trukdo ir Lietuvoje. Spręsti ją reikia būtent dabar, kai BVP auga, kai galima imtis esminių reformų negesinant „gaisro“. Ir nepamirštant, kad geopolitinės grėsmės - ne kažkur ateityje, jos - jau čia pat.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Pramonininkai Vyriausybei: dialogo imitacija – vis dažnėjantis reiškinys 2

Verslas tikisi, kad valdžia įsiklausys į jo pasiūlymus, ką reikėtų daryti, siekiant šalies ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.03.25
Mažėjo neigiamas prekybos balansas

Šiemet sausį, palyginti pernai sausiu, eksportas padidėjo 7,8%, importas beveik nepakito.

Prekyba
2019.03.12
Su ES suderinta vidutinė metinė infliacija – 2%

Pagal su kitomis ES valstybėmis narėmis suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI) 2019 m. vasarį apskaičiuota...

Verslo aplinka
2019.03.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau