Vadovai – apie svarbiausius metų įvykius ir prognozes

Publikuota: 2015-12-31
Iš kairės: Aurelijus Rusteika, „Topo grupės“ valdybos pirmininkas, Dalius Misiūnas, „Lietuvos energijos“ vadovas, Dalius Trumpa, „Rokiškio sūrio“ valdybos pirmininkas, ir Darius Gricius, žiniasklaidos planavimo agentūros „OMD“ generalinis direktorius. VŽ koliažas.
Iš kairės: Aurelijus Rusteika, „Topo grupės“ valdybos pirmininkas, Dalius Misiūnas, „Lietuvos energijos“ vadovas, Dalius Trumpa, „Rokiškio sūrio“ valdybos pirmininkas, ir Darius Gricius, žiniasklaidos planavimo agentūros „OMD“ generalinis direktorius. VŽ koliažas.

Lietuvos įmonių vadovai kaip vieną esminių 2015-ųjų lūžių pateikia euro įvedimą, ne vieną jų sukrėtė teroro išpuoliai Paryžiuje. Sekančiais metais laukiančius iššūkius jie piešia gana šviesiomis spalvomis – gero tikimasi tiek konkrečiuose sektoriuose, tiek valstybės gyvenime.

VŽ pakalbino Lietuvos įmonių vadovus, kurie sutiko pasidalinti savo vertinimais apie svarbiausius, jų nuomone, besibaigiančių metų įvykius ir būsimas 2016-ųjų tendencijas.

Dalius Misiūnas, „Lietuvos energijos“ vadovas:

Svarbiausias 2015 m. įvykis – pradėtas suskystintų gamtinių dujų (SkGD) tiekimas per terminalą Klaipėdoje, kurio tikslas – užtikrinti SkGD terminalo veiklą. Apie 18% rinkos užimančios dujos iš terminalo užtikrina dujų tiekimo saugumą ir nustatė kainų „lubas“ kitiems tiekėjams. Be to, liberalizavus rinką ir padidėjus konkurencijai pirmą kartą buvo pradėta reali prekyba dujomis tarp Baltijos šalių: Estijoje apie 20-22% suvartojamų dujų buvo patiekta iš Lietuvos.

Kitais metais itin svarbi išlieka naujos elektros energijos perdavimo jungčių su Švedija ir Lenkija komercinės veiklos pradžia. Atsiradus šioms jungtis iš naujo perbraižoma regioninė elektros energijos rinka – netrukus paaiškės, koks jungčių poveikis kainoms, kaip keisis elektros energijos srautai ir rinkos dalyvių elgesys, jų užimamos rinkos dalys.

Arvydas Skernevičius, muzikos parduotuvių „Tamsta“ tinklo, muzikos klubo „Tamsta“ savininkas, „Harley-Davidson“ gamintojo oficialusis atstovas Lietuvoje:

Svarbiausias 2015 m. įvykis Lietuvoje – euro įvedimas, jis mus žymiai svariau integravo į Europą. Europos ir pasaulio mastu – įvykiai Paryžiuje, nes ši sostinė juk visai šalia – tai artėja link mūsų. 2016-aisiais laukia karo Sirijoje ir Ukrainoje bei problemų išsprendimas Artimuosiuose Rytuose. Lietuvoje dėmesį patrauks rinkimai į Seimą. Nuo valdžios sprendimų labai daug kas priklauso.

Aurelijus Rusteika, „Topo grupės“ valdybos pirmininkas:

Vienareikšmiškai svarbiausias įvykis šiais metais – euro įvedimas, pakeitęs žmonių sąmonę ir elgesį. Iš pradžių jie išsigando, bet dabar, panašu, kad daugelis tiesiog nustojo bijoti leisti pinigus. Nors perkant kavą visi greitai pastebi, jei ši pabrangsta, bet perkant didesnę prekę skirtumas turi mažesnę reikšmę: ar 300 Eur, ar 400 Eur žmonėms tampa mažiau svarbu. Susidaro įspūdis, kad atsirado daugiau pasitikėjimo euru, žmonės nebijo daugiau išleisti.

2016-ieji bus bandymų apsipirkti internetu metai. Elektroninė prekyba pas mus suaugo, tapo paprastesnė, prieinamesnė, ir visi Lietuvos žmonės, ar bent daugelis turinčių internetą, bandys apsipirkti virtualiai. Ar jiems pavyks, ar patiks – čia jau kiti klausimai, bet pabandys. Jau dabar matome, kaip daugėja naujų pirkėjų internete, o 2016 m., manau, tai išbandys visi.

Dalius Trumpa, „Rokiškio sūrio“ valdybos pirmininkas:

Pieno sektoriui šie metais buvo labai sudėtingi. Tiek mes, tiek kolegos Rusijoje tikėjomės, kad dabartinė situacija pasibaigs jau praėjusį rudenį, tačiau taip neįvyko. Tad kitais metais labai laukiama gerų naujienų, susijusių su šia problema.

Laba džiaugiuosi, kad Vyriausybė ir Žemės ūkio ministerija nusprendė padėti pieno sektoriui ir gavo gana didelę finansinę paramą jam subsidijuoti.

Jei kalbama apie visą pramonę apskritai, neišskiriant pieno sektoriaus, tai svarbiausiu dalyku turėtų tapti Seimui pateiktas socialinis modelis ir jo priėmimas. Tačiau labai norėtųsi, kad jis nebūtų nevykusiai iškarpytas ir netaptų blogesniu už senąjį.

Raimundas Petrauskas, „Schmitz Cargobull Baltic“ generalinis direktorius:

Pernai buvo svarbūs keli dalykai. Vienas – neabejotinai euro įvedimas. Antras – naftos kaina. Pastaroji pakeitė rinkas taip, kad verslas labiau galėjo atsigręžti į Vakarų šalis ir jose konkuruoti. Ir trečiasis – geopolitiniai pokyčiai. Nors šių pokyčių rezultatų dar nelabai matyti, tačiau jie vyksta, Europa keičiasi.

Prognozuotoju būti nedėkinga. Galėčiau spėti, kad didelių pokyčių nebus, o svyravimas į vieną ar kitą pusę neviršys 10%. Metai turėtų būti stabilūs – nesitikime didelio pagerėjimo, bet ir nemanome, kad galėtų būti žymiai prasčiau.

Žinoma, kitąmet augs konkurencija, išliks gabių bei talentingų darbuotojų poreikis., atsiras daugiau drąsių ir gerų idėjų bei jas įgyvendinančių žmonių, kurie jas pavers tikrove. Tuo tarpu Lietuva taps svarbesnė užsienio investuotojams, o ir vietos investuotojai tai darys drąsiau. Vis tik, bankai, manau, nebus tokie optimistiški.

Kęstutis Vanagas, AB „YIT Kausta“ vadovas:

Komercinių ir gyvenamųjų projektų gausa, būsto sandorių skaičius rodo, kad NT rinka pagaliau atsigavo. Manau, kad tai ir yra svarbiausias įvykis mūsų sektoriui. Kitas svarbus, bet nedžiuginantis dalykas, kad šiemet statybos sektorius taip ir nesulaukė naujojo ES paramos periodo lėšų, o tai gana skaudžiai atsiliepė daugelio statybos sektoriaus bendrovių pajamoms.

Taigi, ES lėšų įliejimas į rinką yra vienas laukiamiausių įvykių kitąmet. Taip pat laukiame, kada bus pradėti įgyvendinti privataus sektoriaus anonsuoti projektai, bei viešosios ir privačios partnerystės projektai (angl. „public and private partership“, PPP), kurie kol kas sunkiai skynėsi kelią.

Vaidotas Šileika, „Klaipėdos konteinerių terminalo“ generalinis direktorius ir Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos prezidentas:

Šiemet tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje netrūko svarbių įvykių. Man, kaip uostininkui, vienas svarbiausių – šiemet Klaipėdos uoste pasiekta rekordinė metinė krovos apyvarta. Net sudėtingomis ekonominėmis ir geopolitinėmis sąlygomis gebėjome išlaikyti konkurencingumą ir pasiekti gerų rezultatų, kas labai džiugina.

Kitąmet vienas labiausiai laukiamų įvykių –susitarimas dėl Klaipėdos uosto žemės nuomos teisinio reguliavimo. Europos Komisija (EK) turi priekaištų dabar galiojančiai tvarkai. Jai kliūva uosto įstatyme esanti nuostata, kurioje teigiama, jog uosto žemės nuomininkas turi teisę be konkurso nuomoti žemę, jei joje yra įgijęs pastatų ar struktūrų. EK reikalauja panaikinti šią išimtį, tuo metu uosto naudotojai su tokiu požiūriu nesutinka.

Algirdas Barniškis, muzikos festivalių organizatorius, „Overdraivo“ vadovas:

Mane, kaip ir daugelį pasaulio žmonių, labai sukrėtė teroro aktai Paryžiuje. Tuo metu buvau sąlyginai netoli Prancūzijos sostinės – Liuksemburge, kur vyko muzikos konferencija. Dėl teroro akto renginys buvo nutrauktas. O labiausiai nuliūdino, kad po šių įvykių iš Briuselio skrendant namo į oro uostą buvau įleistas nepatikrinus paso. Buvo pikta, kad Europa taip prastai rūpinasi savo saugumu.

Kalbant apie 2016 m., labai baiminuosi, kad po pernykščio liūdno įvykio festivalyje „Sūpynės“, kai nuo narkotikų mirė jauna moteris, valdžia priims skubotus sprendimus, ir mes, festivalių organizatoriai, kitąmet tapsime savotiškais situacijos įkaitais. Tikiuosi iš valdžios supratimo ir protingų sprendimų priimant įstatymus, reglamentuojančius žiūrovų saugumą festivaliuose.

Šarūnas Dyburis, „AIMS International Lithuania“ vadovaujantis partneris:

Šiais metais, kalbant apie personalo sritį, matėme, kad jungiant telekomunikacijų bendroves „Teo“ ir „Omnitel“ naujam junginiui vadovauti buvo paskirtas lietuvis – Kęstutis Šliužas.

2016 m. laukia naujų rinkos žaidėjų atėjimas į Lietuvą, didelių bendrovių pardavimai ir susijungimai lems nemažą darbuotojų kaitą, kova dėl vadovų ir gerų specialistų tik didės.

Darius Gricius, žiniasklaidos planavimo agentūros „OMD“ generalinis direktorius:

Svarbiausias 2015 m. įvykis – euro įvedimas. Kaip tai bebūtų banalu, tačiau buvo svarbiausias žingsnis, atnešęs įvairiausių permainų ekonominėje plotmėje. Ir vartojai, ir verslas mokėsi per šiuos metus gyventi su euru. Mūsų sektoriui svarbiausias lūžis – mobiliojo interneto naudojimas. Jau kelerius metus to buvo laukta, prognozuota, tačiau tik šiemet matome esminius pokyčius. Tai keičia ir vartotojų įpročius, naujų iššūkių kelia reklamos, komunikacijos planuotojams, taip pat ir verslui – ne visi tam yra pasiruošę.

2016 m. laukiu Seimo rinkimų. Globaliąja prasme visi laukia taikos ir stabilumo tiek politine, tiek ir ekonomine prasmėmis. Tai didžiausia viltis žiūrint į kitus metus.

Antanas Uršulis, JAV kapitalo IT bendrovės „CSC Baltic“ generalinis direktorius:

Mano manymu, pavienis didžiausias įvykis šalies informacinių ir ryšių technologijų (IRT) rinkoje buvo „Teo“ ir „Omnitel“ susijungimas, nes tai turės nemažai įtakos ir pačiai IRT rinkai, ir kitų sektorių bendrovėms bei privatiems asmenims. Šiuo metu didelio poveikio dar nesimato, bet jis bus. Dabar ta kompanija galės pasiūlyti daug konsoliduotų sprendimų, bus stiprus žaidėjas ne vienoje srityje. Sutinku, kad šaliai didelis įvykis buvo ir euro įvedimas. Jis susijęs su kompiuterinių sistemų pakeitimu, bet žiūrint per IRT sektoriaus prizmę ar šiaip technologiniu požiūriu, nemanau, kad tai buvo labai svarbus ar didelis įvykis. Be to, IT didžiąją dalį darbo atliko 2014 m.

Nesugalvoju vieno konkretaus įvykio, kuris kitais metais galėtų turėti didelės įtakos visai rinkai. Manau, kad svarbiausias bus tęstinis įvykis, tendencija – 2016-ieji Lietuvoje bus kontekstinių arba vadinamųjų didžiųjų duomenų proveržio metai. O labiau pažengusiose šalyse didieji duomenys taps dar didesni ir svarbesni. Su kontekstiniais duomenimis susiję ir tai, kokie bus kuriami IRT sprendimai ir paslaugos. Tai turės įtakos visai IRT rinkai ir susijusioms sritims, kaip antai duomenų apsauga ir kibernetinė sauga.

FOTOGALERIJA Vadovai – apie svarbiausius įvykius ir laukiančius iššūkius (11 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
PVM grobstymas ES sukuria 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio neturėtų būti  Premium

Skaičiuojama, kad bendroji Europos Sąjungos (ES) rinka turi 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio apskritai...

Finansai
2020.01.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau