Ukraina teigia vykdanti galingą operaciją šalies pietuose, JAV paskelbė apie dar vieną karinės pagalbos Ukrainai paketą

Publikuota: 2022-07-22
Atnaujinta 2022-07-22 21:58
  • JK gynybos ministerija mano, kad Rusija susiduria su kritiniu raketų trūkumu.
  • V. Zelenskis teigia, jog Ukraina turi reikšmingą potencialą didinti nuostolius Rusijai.
  • Ankara skelbia, kad Ukraina ir Rusija penktadienį pasirašys susitarimą dėl grūdų gabenimo.
  • JAV vertinimu, Ukraina sunaikino per 100 didelės vertės rusiškų taikinių.
  • Stambule Ukraina ir Rusija su Turkijos ir JT atstovais pasirašė atskiras, bet identiškas sutartis dėl grūdų eksporto atblokavimo.
  • ES patvirtino papildomą 500 mln. Eur vertės karinę pagalbą.

Ketvirtadienio įvykių juostą galima rasti čia.

[infogram id="21a7083c-79fe-4715-a597-70e18227e693" prefix="5pL" format="interactive" title="2022-07-21 Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

Baigiame pildyti penktadienio naujienų juostą. Naujausias žinias pranešime šeštadienį ryte.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:













Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 

21:54 JAV paskelbė apie dar vieną karinės pagalbos Ukrainai paketą

Penktadienį Baltieji rūmai paskelbė apie papildomą saugumo pagalbos Ukrainai paketą, kurio vertė – 270 mln. USD.

Naująjį paketą sudaro keturios didelio judrumo artilerijos raketų sistemos (HIMARS) ir joms skirta amunicija, keturios vadavietės transporto priemonės, 36.000 vienetų 105 mm kalibro šaudmenų, 3.000 prieštankinių ginklų, iki 580 taktinių bepiločių orlaivių sistemų „Phoenix Ghost“, taip pat pakete yra atsarginių dalių ir kitos įrangos.

Pasak J. Kirby, naujausias paketas padidina bendrą JAV paramą Ukrainai nuo J. Bideno prezidentavimo pradžios iki 8,2 mlrd. USD.

21:37 D. Kuleba: Kyjivas grūdų eksporto klausimu pasitiki JT, bet ne Rusija

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba penktadienį pareiškė, jog Kyjivas tiki, kad Jungtinės Tautos, o ne Rusija, užtikrins Stambule pasiekto susitarimo dėl Maskvos invazijos nutraukto grūdų eksporto atblokavimo įgyvendinimą.

„Ukraina nepasitiki Rusija. Nemanau, kad kas nors turi priežasčių pasitikėti Rusija. Mes pasitikime Jungtinėmis Tautomis, kurios yra šio susitarimo varomoji jėga“, – sakė A. Kuleba per virtualią spaudos konferenciją.

21:10 Žiniasklaida: Chersono srityje į apsuptį pateko 1.000–2.000 rusų

Ukrainos pajėgos apsupo 1.000–2.000 rusų Chersono srityje, šie paprašė „žaliojo koridoriaus“, pranešė „The Insider“, remdamasis šaltiniais Ukrainos ginkluotosiose pajėgose.

Pasak jų, apsuptyje yra trys Rusijos bataliono taktinės grupės, įskaitant specialiųjų pajėgų kuopą ir tankų kuopą.

Net jei grupės pilnai nesukomplektuotos (apie ką anksčiau kalbėjo kariniai ekspertai), karinio personalo skaičius gali viršyti 1.000. Tačiau šaltiniai ginkluotosiose pajėgose ir žvalgybos tarnyboje kalba apie 2.000. Šį skaičių „The Insider“ taip pat patvirtino Ukrainos gynybos ministerijai artimas šaltinis.

UNIAN pažymi, kad ši informacija atitinka karinio eksperto Oleksandro Kovalenkos anksčiau penktadienį skelbtą informaciją, kad rusų kariai pateko į apsuptį netoli Vysokopilios kaimo Chersono srityje ir paprašė „žaliojo koridoriaus“.

21:02 Ukraina teigia vykdanti galingą operaciją šalies pietuose

Ukrainos kariuomenė vykdo galingą operaciją šalies pietuose, naikindama priešo sandėlius ir vadavietes, rusų kariai atsisako eiti į mūšį, lieka apkasuose arba bėga, teigia operatyvinės vadovybės „Pietūs“ spaudos centro vadovė Natalija Humeniuk.

Jos teigimu, padėtis regione yra įtempta, dinamiškai keičiasi, tačiau ją visiškai kontroliuoja Ukrainos ginkluotosios pajėgos.

Kalbėdama apie Ukrainos kariuomenės operaciją, ji pabrėžė: „Kol kas neatskleidžiame detalių, bet tikrai nustebinsime jus tuo, koks bus rezultatas“.

20:57 Lenkija ratifikavo Suomijos ir Švedijos stojimą į NATO

Lenkija penktadienį ratifikavo Suomijos ir Švedijos stojimą į NATO, šioms Šiaurės šalims apsisprendus prisijungti prie transatlantinio gynybos bloko, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, pranešė lenkų visuomeninis radijas.

Prezidentas Andrzejus Duda per ceremoniją šiauriniame Gdynės uostamiestyje pasirašė teisės aktą, kuriuo Lenkija ratifikuoja Suomijos ir Švedijos stojimą į Aljansą.

„Ši diena yra labai svarbi NATO, mūsiškei Europos daliai, Baltijos jūros regionui ir šios pasaulio dalies saugumui“, – pareiškė A. Duda.

Jis pridūrė, kad Suomijos ir Švedijos prisijungimas prie NATO bus svarbus Europos „ateities kartoms“.

20:47 „Perlinkos“ vaikų namų globotiniai ketina grįžti į Ukrainą 

Ukrainos ir Lietuvos institucijos šiuo metu derina procedūras bei dokumentus dėl ukrainiečių vaikų namų „Perlinka“ auklėtinių grįžimo į Ukrainą, penktadienį pranešė portalas 15min.lt.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė portalui patvirtino, kad yra gautas kol kas žodinis Ukrainos institucijų prašymas dėl vaikų grąžinimo į gimtinę. Juos žadama paskirstyti į šeimas. Vaikų grįžimui šįkart neturėtų sutrukdyti teisėsaugos vykdomas tyrimas dėl galimos prekybos vaikais.

Generalinė prokuratūra nurodė, jog „šiuo metu jau yra apklausti visi į Lietuvą atvežti vaikai bei juos lydėję asmenys, kiti liudytojai, išsiųsti tarptautinės teisinės pagalbos prašymai, pradedama gauti informacija apie ankstesnius šio Ukrainoje registruoto institucinio globėjo organizuotus vaikų vizitus užsienyje, renkami kiti tyrimui reikšmingi duomenys“.

Trakų poilsiavietėje apgyvendinti 43 vaikai iš Oleksandrijos vaikų namų į Lietuvą buvo atvežti kovo 2 dieną savanorių iš Lietuvos ir „Perlinkos“ vaikų namų vadovybės pastangomis.

20:45 Lenkija įsigis iš Pietų Korėjos tankų ir lėktuvų

Lenkija ketina įsigyti iš Pietų Korėjos tankų, savaeigių haubicų ir naikintuvų, penktadienį pranešė vyriausybė, Varšuvai stiprinant gynybą po Rusijos invazijos į kaimyninę Ukrainą.

„Ateinančią savaitę pasirašome sutartis“, – per „Twitter“ parašė Lenkijos gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas.

Tinklalapis „wPolytice“ citavo M. Blaszczako informaciją, kad Lenkija planuoja pirkti 48 lengvuosius universalius naikintuvus FA-50, 180 tankų „K2 Black Panther“ ir neįvardytą skaičių savaeigių haubicų K9.

20:37 Ukraina: rusams nepavyko pasistūmėti keliomis kryptimis Donecko srityje  

Ukrainos kariai atrėmė Rusijos puolimą prie Pokrovskės kaimo, esančio už 10 km į vakarus nuo Bachmuto miesto, taip pat puolimą prie Verchnokamianskės ir Ivano Darivkos kaimų, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas vakarinėje suvestinėje. 

Jis teigia, kad taip pat buvo atremtas puolimas Vodianės kaime, esančiame už 20 km į šiaurės vakarus nuo Rusijos okupuoto Donecko.

20:01 Ukrainos ministras: susitarimas dėl grūdų – didelė parama šalies ekonomikai

Ukrainos infrastruktūros ministras Oleksandras Kubrakovas, kuris Stambule pasirašė susitarimą dėl grūdų, feisbuke paskelbtame komentare apibūdino jį kaip „didelę paramą Ukrainos ekonomikai“.

Jis taip pat rašė, kad „dokumentas galioja 120 dienų nuo pasirašymo dienos ir gali būti pratęstas tokiam pačiam laikotarpiui, nebent viena iš šalių paskelbtų apie ketinimą jį nutraukti“.

„Ukrainos jūrų uostų veikimas – tai mūsų indėlis į pasaulinį aprūpinimą maistu ir pasaulio ekonomiką“, – rašė A. Kubrakovas, kuris tikisi, kad tai „pristabdys infliacijos smagratį, tapusį pasaulio problema“.

Kartu jis pabrėžė, kad Ukraina nenustoja kurti alternatyvių logistikos maršrutų ir yra pasirengusi bet kokiam scenarijui.

19:31 R. T. Erdogano patarėjas: Turkija pasirengus padėti išminuoti Ukrainos uostus

Turkija pasirengusi padėti Ukrainai išminuoti jos uostus pagal susitarimą dėl eksportuojamų grūdų gabenimo laivais per Juodąją jūrą atnaujinimo, penktadienį pareiškė prezidento Recepo Tayyipo Erdogano vyriausiasis patarėjas Ibrahimas Kalinas.

Susitarime, kurį Rusija ir Ukraina pasirašė Stambule su Turkijos ir JT pareigūnais, numatyta Juodojoje jūroje nustatyti saugų koridorių laivams, apeinant žinomus minų laukus. Ukraina įrengė minų laukus, siekdama apsisaugoti nuo potencialaus Rusijos amfibinio puolimo.  

Tačiau viename iš susitarimo punktų teigiama, kad „jei prireiktų išminavimo“, būtų galima prašyti „kitos šalies išminuotojų pagalbos“.

19:27 S. Šoigu tikina, kad atidarytų uostų nepuls

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu penktadienį pareiškė, kad Kremlius „nepasinaudos“ Ukrainos uostų išminavimu ir atidarymu pagal su Turkija ir JT sudarytą susitarimą dėl Ukrainos grūdų eksporto atnaujinimo, praneša „Reuters“.

„Rusija prisiėmė įsipareigojimus, kurie aiškiai išdėstyti šiame dokumente. Mes nesinaudosime tuo, kad uostai bus išvalyti ir atidaryti“, – tikino S. Šoigu.

Jis taip pat sakė, kad „šiandien turime visas sąlygas ir visus sprendinius, kad šis procesas (grūdų eksporto atblokavimas – VŽ) prasidėtų artimiausiomis dienomis“.

19:11 ES patvirtino papildomą 500 mln. Eur vertės karinę pagalbą Ukrainai

Europos Sąjunga penktadienį paskelbė patvirtinusi papildomą 500 mln. Eur vertės karinę pagalbą Ukrainai.

Iš jų 490 mln. Eur bus skirta aprūpinti Kyjivą karine technika, o už likusius 10 mln. Eur bus nupirkta degalų, asmeninių apsaugos priemonių ir pirmosios pagalbos rinkinių.

Įskaičiuojant naujausią pagalbą, ES Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms skirta parama iš viso siekia 2,5 mlrd. Eur.

19:04 Rusijoje pradėtas baudžiamasis tyrimas prieš A. Navalno bendražygę  

Rusijos tyrėjai penktadienį pradėjo baudžiamąjį tyrimą prieš besilaukiančią vieno Sibiro miesto tarybos narę, kuri yra viena iš paskutiniųjų kalinamo Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno bendražygių, dar neišvykusių iš šalies ir nepasiųstų už grotų.

Tyrėjai kaltina Ch. Pirogovą liepos viduryje paskelbus „melagingos informacijos“ apie Rusijos kariuomenę, kai ji socialiniame tinkle „Twitter“ pakomentavo pranešimą apie Ukrainoje žuvusių karių laidotuves. Ji rašė, jog norėtų „atgaivinti“ karius, kad šie būtų nubausti už savo vaidmenį invazijoje, o tada galėtų „vėl atgulti į kapus“. Vėliau Ch. Pirogova ištrynė savo žinutę tviteryje, pavadinusi ją „pernelyg emocinga“.

33 metų politikei, pasisakančiai prieš Rusijos karinę invaziją Ukrainoje, gresia iki trejų metų nelaisvės, jei bus pripažinta kalta.

18:14 „Reuters“: dujotiekio „Nord Stream“ turbina įstrigo Vokietijoje dėl Maskvos kaltės

„Siemens“ turbina, neva dėl kurios nebuvimo Rusija sumažino dujų tiekimą Europai dujotiekiu „Nord Stream 1“, įstrigo Vokietijoje, nes Maskva iki šiol nedavė oficialaus leidimo jos gabenimui į Rusiją, skelbia „Deutsche Welle“, cituojanti „Reuters“ pranešimą, kuriame agentūra remiasi dviem informuotais šaltiniais. Plačiau skaitykite čia.

18:07 ES ragina skubiai įgyvendinti susitarimą dėl atnaujinto grūdų gabenimo 

Europos Sąjunga penktadienį atsargiai pasveikino Rusijos ir Ukrainos susitarimus su Jungtinėmis Tautomis ir Turkija dėl grūdų gabenimo laivais per Juodąją jūrą atnaujinimo, galinčio palengvinti pasaulinę apsirūpinimo maistu krizę, dėl kurios milijonams žmonių gresia badas.

„Šiandienos Stambulo susitarimas yra žingsnis teisinga kryptimi, – per „Twitter“ parašė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis. – Raginame jį skubiai įgyvendinti.“

17:53 JAV: Ukraina sunaikino per 100 didelės vertės rusiškų taikinių

JAV vertinimu, Ukraina sunaikino daugiau nei šimtą didelės vertės rusiškų taikinių. Dauguma jų pastarosiomis savaitėmis buvo šalies rytuose, kur vyksta intensyviausios kovos, ukrainiečiams pavykus pagerinti taiklumą naudojant JAV tiekiamą artileriją.

„Šie smūgiai stabiliai mažina Rusijos galimybes aprūpinti savo kariuomenę, vadovauti savo pajėgoms ir jas kontroliuoti bei vykdyti neteisėtą karą“, – sakė JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Markas Milley, kurį cituoja CNN.

Ukrainiečiai „atakuoja Rusijos vadavietes, amunicijos sandėlius, priešlėktuvinės gynybos objektus, radarų ir ryšių mazgus bei tolimojo nuotolio artilerijos pozicijas“, – teigė pareigūnas. Tai prisideda prie platesnio vertinimo, kad Ukrainai pavyko padaryti pažangą prieš Rusijos pajėgas. Tačiau JAV taip pat vertina, kad Rusija vis dar paleidžia „dešimtis tūkstančių“ artilerijos sviedinių per dieną.

„Jie negali to tęsti amžinai“, rusai „išeikvojo daug išmanesnės amunicijos, jų pajėgumai silpnėja“, sakė M. Milley.

Jo nuomone, kova dėl Donecko „greičiausiai tęsis visą vasarą“, o Rusija pasieks lėtų laimėjimų didele kaina. 

17:13 Ukraina ir Rusija pasirašė atskirus susitarimus su Turkija ir JT dėl grūdų eksporto

Ukraina ir Rusija penktadienį Stambule pasirašė susitarimus su Turkija ir Jungtinėmis Tautomis (JT), kuriais siekiama sudaryti sąlygas Ukrainos grūdų gabenimui iš Juodosios jūros uostų ir taip sušvelninti pasaulinę maisto krizę.

Pasirašant susitarimus Ukrainai atstovavo infrastruktūros ministras Oleksandras Kubrakovas, o Rusijai – gynybos ministras Sergejus Šoigu. Plačiau skaitykite čia

Ukrainai sutarčių pasirašymo ceremonijoje atstovavo infrastruktūros ministras Oleksandras Kubrakovas (viršuje, kairėje). Umito Bektaso („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Ukrainai sutarčių pasirašymo ceremonijoje atstovavo infrastruktūros ministras Oleksandras Kubrakovas (viršuje, kairėje). Umito Bektaso („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

16:50 Stambule laukiama sutarties dėl grūdų eksporto pasirašymo pradžios 

„CNN Turk“ transliacijos stop kadras.
„CNN Turk“ transliacijos stop kadras.   

16:28 Rusijos centrinis bankas sumažino bazinę palūkanų normą iki 8%

Rusijos centrinis bankas penktadienį sumažino bazinę palūkanų normą, kuri dabar bus mažesnė negu buvo prieš tai, kai prezidentas Vladimiras Putinas vasarį išsiuntė karius į Ukrainą.

Rusijos bankas sumažino bazinę palūkanų normą nuo 9,5% iki 8% ir pažymėjo, kad „metinė infliacija toliau mažėja“, bet perspėjo, kad „Rusijos ekonomikos išorinė aplinka tebėra sudėtinga“.

Netrukus po to, kai V. Putinas nusiuntė pajėgas į Ukrainą, o Vakarai paskelbė Maskvai virtinę sankcijų, centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą nuo 9,5% iki 20%, siekdamas paremti tuomet sparčiai pigusį rublį. Plačiau skaitykite čia.

15:51 Ukrainos pajėgos teigia sunaikinę Rusijos artilerijos diviziją

Ukrainos ginkluotosios pajėgos praneša apie sunaikintą Rusijos artilerijos diviziją. Feisbuke oro pajėgų paskelbtame vaizdo įraše, teigiama, užfiksuota, kaip iš oro buvo sunaikintos aštuonios 152 mm haubicos „Msta-B“, divizijos personalas, transporto priemonės, amunicija ir Rusijos kariuomenės įtvirtinimai neįvardytoje Ukrainos vietoje. 

15:19 Susitarimų dėl grūdų pasirašymas Stambule numatomas 16:30 val.  

Susitarimus dėl grūdų eksporto Ukraina, Rusija, Turkija ir Jungtinės Tautos turėtų pasirašyti Stambule penktadienį 16:30 val. Lietuvos laiku, rašo „Guardian“.

„Netrukus, dalyvaujant Rusijai, Ukrainai ir JT generaliniam sekretoriui, bus padėti parašai, įveikiant problemas grūdų klausimu, ir tada pasauliui pranešime gerų naujienų“, – sakė Turkijos prezidentas Tayyipas Recepas Erdoganas per renginį Stambule.

15:07 Ukrainos parlamentaras: į susitarimą dėl grūdų įtraukti trys uostai

Derybose dėl grūdų eksporto dalyvaujantis Ukrainos delegacijos narys teigia, kad į susitarimą dėl žemės ūkio produkcijos eksporto sutartais Juodosios jūros koridoriais bus įtraukti trys Ukrainos uostai.

„Eksportas vyks per tris uostus: Odesos, Pietinį (30 km į rytus nuo Odesos uosto – VŽ) ir Čornomorsko“, – Ukrainos žiniasklaidai sakė parlamentaras Rustemas Umerovas.

14:44 M. Podoliakas: Ukraina ir Rusija su Turkija ir JT pasirašys atskirus veidrodinius susitarimus  

Ukrainos prezidento patarėjas Michaylo Podoliakas teigia, kad „Ukraina nepasirašo jokių dokumentų su Rusija. Pasirašome sutartį su Turkija ir JT ir įsipareigojame joms. Rusija pasirašo veidrodinį susitarimą su Turkija ir JT“. 

Be to, anot M. Podoliako, pagal susitarimus Rusijos laivai nelydės grūdus gabenančio transporto ir jokių Rusijos atstovų Ukrainos uostuose nebus, o prireikus visus transporto laivų patikrinimus Turkijos vandenyse atliks jungtinės komandos.

Jis taip pat sako, kad Ukraina pateiks karinį atsaką bet kokioms Rusijos provokacijoms.

14:38 Kremlius: „labai svarbu“ atblokuoti grūdų eksportą iš Ukrainos

Kremlius penktadienį sakė, jog „labai svarbu“ atblokuoti grūdų eksportą iš Ukrainos, Kyjivui ir Maskvai rengiantis pasirašyti susitarimą dėl pasaulinės maisto krizės švelninimo.

„Labai svarbu atblokuoti trąšų, maisto produktų ir grūdų tiekimą pasaulio rinkoms“, – reporteriams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Ukrainos grūdų kiekis gana mažas, bet vis tiek labai svarbu, kad šie grūdai patektų į pasaulio rinkas“, – pridūrė jis.

Vėliau penktadienį Kyjivas ir Maskva Stambule turi pasirašyti susitarimą dėl Ukrainos grūdų eksporto Juodąja jūra atnaujinimo, nors Rusijos pajėgos toliau intensyviai apšaudo Rytų Ukrainą.

14:22 Susitarimą dėl grūdų pasirašys Ukrainos infrastruktūros ministras

Pasirašant susitarimą dėl grūdų eksporto Ukrainai atstovaus infrastruktūros ministras Oleksandras Kubrakovas, CNN patvirtino jo spaudos tarnyba.

Rusijos ir Ukrainos susitarimas, kuriam tarpininkauja Turkija ir Jungtinės Tautos, turėtų būti pasirašytas Stambule vėliau penktadienį.

14:16 Lenkų partija ragina nurašyti Ukrainos skolą užsieniui

 Lenkų opozicinė partija „Razem“ („Kartu“) ragina nurašyti su Rusijos invazijos kovojančios Ukrainos skolą užsieniui, pranešė Lenkijos valstybinė naujienų agentūra PAP.

Tokį raginimą partija per spaudos konferenciją Lenkijos parlamente paskelbė po to, kai Ukrainos oficialių kreditorių grupė, tarp kurios narių yra Kanada, Prancūzija, Vokietija, Japonija, Didžioji Britanija ir Jungtinės Valstijos, trečiadienį pareiškė, jog Ukrainos prašymu bendrai sustabdys Ukrainos valstybės skolos palūkanų mokėjimus nuo rugpjūčio 1 dienos iki 2023 metų pabaigos ir galbūt dar vieniems papildomiems metams.

Partijai „Razem“ atstovaujantys Lenkijos parlamentarai Maciejus Konieczny ir Adrianas Zandbergas reporteriams pareiškė, kad palūkanų mokėjimų įšaldymas „yra žingsnis teisinga kryptimi, bet jo nepakanka“. Pasak M. Konieczny, užsienio skola „yra milžiniška našta Ukrainos biudžetui“ ir prieš karą su šia skola susijusios išlaidos sudarė trečdalį visų biudžeto išlaidų.

13:57 S. Šoigu vyksta į Stambulą pasirašyti susitarimo dėl grūdų

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu keliauja į Stambulą, kur ketina pasirašyti susitarimą su Ukraina, Turkija ir Jungtinėmis Tautomis dėl Ukrainos grūdų eksporto Juodosios jūros koridoriumi, spaudos konferencijoje pranešė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

„Taip, galime patvirtinti, kad gynybos ministras Sergejus Šoigu išvyko į Stambulą. Galime patvirtinti, kad šiandien ruošiamas susitarimas“, – kalbėjo D. Peskovas.

13:45 Ukrainos tarnybos iš Kramatorsko mokyklos griuvėsių ištraukė 3 kūnus

Ukrainos valstybinė gelbėjimo tarnyba praneša, kad jos darbuotojai iš griuvėsių Kramatorsko 23-iosios mokyklos griuvėsių ištraukė 3 kūnus.

Tarnyba taip pat teigė, kad gelbėjimo darbai vietoje yra baigti.

Rusijos gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašnekovas anksčiau penktadienį teigė, kad Rusija raketos smūgiu Kramatorsko mokykloje nukovė apie 300 kovotojų.

13:28 V. Putinas pasirašė L. Žurauskaitės pilietybę panaikinantį įsaką

 Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsaką, kuriuo yra panaikinama biatlonininkės Lidijos Žurauskaitės Rusijos pilietybė. Rusijos spauda praneša, kad ji pati įteikė prašymą pilietybei atsisakyti.

Tuo pačiu įsaku panaikintos dar dviejų asmenų pilietybės.

Iš Murmansko kilusi sportininkė nuo šiol ketina varžytis už Lietuvą, kuriai atstovauti sieks 2026 olimpinėse žaidynėse Italijoje.

13:08 Maskva siekia uždaryti Žydų agentūros padalinį Rusijoje

Rusijos Teisingumo ministerija siekia uždaryti Žydų agentūros – Izraelio organizacijos, kuri rūpinasi žydų repatriacija ir įkurdinimu – padalinį Rusijoje, ketvirtadienį informavo Maskvos teismas.

„Teismas gavo iš Teisingumo ministerijos pagrindinio departamento administracinį skundą prašant išformuoti... organizaciją „Parama ryšiams su žydų diaspora, Žydų agentūra „Sokhnut“, – sakė Maskvos Basmano rajono teismo atstovė Jekaterina Buravcova. Ją citavo rusų naujienų agentūros.

Atstovė teigė, kad prašymas pateiktas po teisinių pažeidimų, bet daugiau detalių nenurodė, sakoma „Interfax“ pranešime.

Pasak atstovės, teisėjas nurodė, kad preliminarus posėdis dėl pateikto reikalavimo bus surengtas liepos 28 dieną.

Po šio pareiškimo Izraelis paskelbė, kad kitą savaitę nusiųs į Rusiją delegaciją „užtikrinti Žydų agentūros veiklos Rusijoje tęstinumo“, sakoma premjero Yairo Lapido biuro pranešime.

12:49 Rusija sako nukovusi 300 kovotojų per smūgį mokyklai

Rusijos gynybos ministerija teigia, kad šalies ginkluotosioms pajėgoms pavyko nukauti iki 300 kovotojų ir dar apie 40 karių su specialia ginkluote per raketos smūgį 23-iosios mokyklos pastatui Kramatorske.

Rusija teigia, kad mokyklą kaip būstinę naudojo „nacionalistiniai kovotojai“. Rusija tiek Sirijoje, tiek Ukrainoje dažnai naudoja taktiką griauti civilinius objektus melagingai prisidengiant, jog smogiama juose esantiems kariniams daliniams.

Šių teiginių nepriklausomai patvirtinti nėra galimybių.

12:12 Padniestrės užsienio reikalų „ministras“: nepriklausomybė ir prisijungimas prie Rusijos yra absoliutus prioritetas

Pastarąją savaitę įtampa toliau kilo Padniestrėje, kai šios nepripažintos separatistinės Moldovos respublikos užsienio reikalų „ministras“ Vitalijus Ignatijevas pareiškė, jog respublikos nepriklausomybė ir po to sekantis prisijungimas prie Rusijos tebėra pagrindinis prioritetas.

Anksčiau šią savaitę ginčas tarp Kišiniovo ir Maskvos įsiplieskė dėl to, kad Moldovos kariai nepraleido į Padniestrę vykusių Rusijos karių. Rusija šioje teritorijoje turi nedidelę karinę bazę.

„Pagrindinė Padniestrės kryptis nepakito per respublikos gyvavimo laikotarpį, kuri atsispindi 2006 metų rugpjūčio 17-os dienos referendume, kuris aiškiai parodo siekį: nepriklausomybė ir laisvas prisijungimas prie Rusijos federacijos. Krašto nepriklausomybė yra absoliutus prioritetas“, – interviu Rusijos valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti“ teigė V. Ignatijevas.

11:51 Prorusiškas režimas Donecke riboja „Google“

Okupuotame Ukrainos Donecko regione ketinama uždrausti „Google“ dėl tariamo „terorizmo ir smurto prieš visus rusus“ skatinimo, pareiškė Denisas Pušilinas, apsišaukėliškos „Donecko liaudies respublikos“ vadovas.

„Ukrainos ir Vakarų nežmoniška propaganda jau seniai peržengė visas ribas. Vyksta tikras rusų persekiojimas, primetamas melas ir dezinformacija. Informacinių technologijų priešakyje šiuo atžvilgiu yra „Google“ paieškos sistema, kuri atvirai, savo kuratorių iš JAV vyriausybės nurodymu, propaguoja terorizmą ir smurtą prieš visus rusus, o ypač Donbaso gyventojus“, – D. Pušilino pareiškimą citavo „The Guardian“.

Anot jo, „jei „Google“ nustos vykdyti savo nusikalstamą politiką ir grįš į teisės, moralės ir sveiko proto rėmus“, Donecke paieškos sistema bus atblokuota.

11:34 Rusija išplėtė „nedraugiškų šalių“ sąrašą

Rusijos vyriausybė išplėtė šalių, „vykdančių nedraugiškus veiksmus, nukreiptus prieš Rusijos diplomatines ir konsulines atstovybes užsienyje“, sąrašą ir į papildomai įtraukė Graikiją, Daniją, Slovėniją, Kroatiją ir Slovakiją.

„Sąrašas nėra galutinis ir, atsižvelgiant į vykstančius priešiškus užsienio valstybių veiksmus, nukreiptus prieš Rusijos atstovybes užsienyje, gali būti išplėstas“, – sakoma Rusijos vyriausybės pareiškime.

Sąraše jau yra daugiau kaip 50 valstybių, įskaitant visas Europos Sąjungos valstybes nares, JAV, Australiją, Jungtinę Karalystę, Šveicariją, Japoniją, Pietų Korėją, Naująją Zelandiją, Norvegiją ir Ukrainą.

11:17 Japonijos gynybos ministerijos ataskaitoje minimos naujos grėsmės iš Rusijos

Japonijos gynybos ministerija paviešino kasmetinę ataskaitą apie saugumo situaciją regione. Joje atkreipiamas dėmesys į naujas grėsmes, kurias kelia Rusijos invazija į Ukrainą, taip pat reiškiamas didėjantis rūpestis dėl Taivano saugumo bei svarstomas reikšmingas gynybos biudžeto didinimas.

Ataskaitoje rašoma, kad Rusijos invazija į Ukraina rizikuoja pasiųsti žinią, kad „vienašališki mėginimai jėga pakeisti status quo gali tapti priimtini“, dokumentą cituoja „Al Jazeera“.

Taip pat pabrėžiama, kad Rusija vis dažniau naudojasi savo branduoliniu arsenalu kaip šantažo įrankiu, o tai gali labai greitai užaštrinti situaciją Azijoje, nes Rusijos branduoliniai povandeniniai laivai Ramiajame vandenyne dažnai atlieka aktyvius veiksmus.

10:48 Dujų srautas „Nord Stream“ išlieka stabilus

Dujų tiekimo srautas dujotiekiu „Nord Stream“  išlieka stabilus, po remonto darbų Rusijai ketvirtadienį atnaujinus jo darbą, rašo „Al Jazeera“.

Vokietiją šiuo metu pasiekia apie 40% dujotiekio pajėgumų, kaip ir buvo prieš 10-ies dienų remonto darbus.

10:26 5 civiliai žuvo Donecko regione ketvirtadienį

Per apšaudymus Donecko regione 5 žmonės žuvo, o dar 10 buvo sužeista, savo „Telegram“ paskyroje pranešė regiono administracijos vadas Pavlo Kyrylenko.

Trys iš žuvusiųjų apšaudyti Siversko mieste.

Jis taip pat pateikė visą Donecko regione žuvusiųjų aukų skaičių nuo invazijos vasario 24 dieną pradžios. Anot jo, regione žuvo 637 civiliai, o dar 1.641 žmonės buvo sužeisti.

10:12 Lietuva pateikė prašymą jungtis prie Ukrainos bylos prieš Rusiją Hagos teisme

Lietuva penktadienį oficialiai pateikė prašymą prisijungti prie Ukrainos bylos prieš Rusiją dėl karo nusikaltimų Tarptautinio Teisingumo Teisme Hagoje.

„Lietuva šiandien oficialiai patiekė prašymą įstoti į bylą Tarptautinio Teisingumo Teisme pagal Ukrainos pareiškimą“, – per spaudos konferenciją Teisingumo ministerijoje penktadienį pranešė Ewelina Dobrowolska.

Teisingumo ministrė pabrėžė, kad ši byla svarbi tuo ir skiriasi nuo kitų, pradėtų tarptautiniuose teismuose, kad joje atsakomybėn traukiama Rusija kaip valstybė.

„Ši byla ypatingai svarbi todėl, kad mes kalbame apie Rusijos atsakomybę, kalbame apie Rusija kaip valstybę, kuri akivaizdžiai pažeidė tarptautinės teisės normas“, – pabrėžė ministrė.

Pasak jos, būtent ši byla, Rusiją pripažinus padarius nusikaltimus, leistų Ukrainai reikalauti žalos atlyginimo.

E. Dobrowolska informavo, kad Lietuva yra trečioji valstybė, kuri oficialiai jungiasi prie bylos, o iš viso ketinimus prisidėti yra išsakiusios 43 Europos bei pasaulio valstybės, taip pat ES, kurios smerkia Rusijos vykdomą karinę agresiją ir jos vykdomus tarptautinius nusikaltimus.

10:02 S. Haidajus: rusai meta visus rezervus į mūšį

Serhijus Haidajus, Ukrainos Luhansko srities administracijos vadas, savo „Telegram“ paskyroje skelbia, kad rusai meta visus turimus rezervus į mūšio lauką.

„Praėjusią dieną beveik visi miesteliai ir kaimai, kuriuos pasiekia Rusijos ginklai, buvo apšaudyti artilerija ir raketomis“, – teigė S. Haidajus.

09:31 JK gynybos ministerija: Rusija susiduria su kritiniu raketų trūkumu

Kasdien platinamame Jungtinės Karalystės gynybos ministerijos ataskaitoje apie Rusijos invaziją į Ukrainą rašoma, kad Rusija greičiausiai susiduria su kritiniu raketų, skirtų smūgiuoti taikiniams ant žemės, trūkumu.

„Donbase, Ukrainos pajėgos toliau sėkmingai atremia rusų mėginimus užimti Vuhlegirsko elektrinę. Rusijos artilerija išlieka sukoncentruota ties Kramatorsko ir Siversko miestais“, – rašoma ataskaitoje.

„Rusija dabar dažniau naudoja oro gynybos raketas smūgiuoti taikiniams ant žemės, nes jai kritiškai trūksta atakos raketų“, – teigiama dokumente.

Teigiama, kad šiam tikslui Rusija naudoja S-300ir S-400 sistemų raketas. Jos neša gana nedidelę kovinę galvutę, nes yra skirtos numušti lėktuvams ir neturi didelio sprogstamo užtaiso. Jos gali būti pavojingos taikiniams atviroje erdvėje arba lengvoje priedangoje, tačiau negali padaryti didelės žalos taikiniams, esantiems viduje.

08:59 Lietuvai skirta 420.000 Eur vaikams su negalia iš Ukrainos priimti

Europos Tarybos vystomasis bankas Lietuvai skyrė 420.000 Eur lėšų, kurios Lietuvoje bus skirtos vaikams su negalia iš Ukrainos priimti, penktadienį pranešė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Europos Tarybos vystomojo banko skirtos lėšos bus nukreiptos vaikams su negalia iš Ukrainos priimti socialinės globos centre „Vija“.

„Europos Tarybos vystomasis bankas antrą kartą mums skyrė lėšų – galėsime dar geriau pasirūpinti nuo karo pabėgusiais ukrainiečiais. Tikiuosi, kad Lietuvai skirtos lėšos padidins mūsų šalies galimybes įgyvendinti tvaresnę užsieniečių priėmimo ir prieglobsčio politiką“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

08:36 S. Lavrovas sekmadienį kreipsis į Arabų Lygą

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sekmadienį kreipsis į Arabų Lygą jos būstinėje Kaire, pranešė ši organizacija.

Kalbą jis pasakys kelios dienos po to, kai Rusija dalyvavo Irano – kai kurių arabų valstybių priešininko – surengtame viršūnių susitikime.

S. Lavrovas susitiks su Arabų Lygos vadovu Ahmedu Aboul Gheitu ir 22 šį bloką sudarančių valstybių atstovais, ketvirtadienį paskelbė organizacija.

08:31 V. Zelenskis: turime reikšmingą potencialą didinti nuostolius Rusijai

Ukraina turi potencialo reikšmingai padidinti Rusijos patiriamus nuostolius per jos invaziją į šalį, teigė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Jis ketvirtadienį išplatino vaizdo įrašą po pasitarimo su kariuomenės vadovybe.

„Aptarėme dabartinę situaciją fronto linijoje, aplink Ukrainą. Aptarėme duotis, kaip sustiprinti pozicijas taktinėse vietose. Ir kruopščiai aptarėme, kaip aprūpinti karius modernia ginkluote – atakų intensyvumas turi būti padidintas“, – sakė Ukrainos prezidentas.

„Pasitarimo dalyviai sutiko, kad turime reikšmingą potencialą judėti į priekį fronto linijoje ir didinti nuostolius Rusijai“, – teigė jis.

08:08 Ankara: Ukraina ir Rusija penktadienį pasirašys susitarimą dėl grūdų gabenimo

Ukraina ir Rusija penktadienį pasirašys susitarimą, kuriuo siekiama sušvelninti pasaulinę maisto krizę ir sudaryti sąlygas grūdų gabenimui per Juodąją jūrą, pranešė Turkijos prezidentūra.

„Grūdų gabenimo susitarimo pasirašymo ceremonija, kurioje dalyvaus prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ir Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas, vyks (penktadienį – VŽ), dalyvaujant Ukrainai ir Rusijai“, – sakė Turkijos prezidento biuras.

07:10 Lietuvoje vyks ukrainiečių egzaminas į Ukrainos aukštąsias mokyklas

Penktadienį į Lietuvą nuo karo pabėgę ukrainiečiai abiturientai Kaune laikys nacionalinį stojamąjį testą į Ukrainos aukštąsias mokyklas.

Stojamasis testas reikalingas visiems ukrainiečiams, norintiems studijuoti pirmosios pakopos arba vientisosiose studijose Ukrainos aukštosiose mokyklose. Testą pasirinkę ukrainiečiai jį laikys nuotoliniu būdu Kaune, Juozo Naujalio muzikos gimnazijoje, pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Stojantiesiems į bakalauro studijas pagrindinė sesija prasideda penktadienį ir tęsis kitos savaitės pirmadienį ir antradienį.

Stojamam testui užsiregistravo 452 ukrainiečiai, jis bus organizuojamas srautais po 72–76 abiturientus. 

Papildoma sesija vyks rugpjūčio 17–18 dienomis, o specialioji – rugsėjo 14–15 dienomis.

07:03 Britų žvalgyba mano, kad Rusijai pritrūks jėgų puolimo tempui palaikyti

Rusijai bus sunku išlaikyti karinės kampanijos tempą, o Ukrainai gali atsiverti galimybė pereiti į puolimą, teigia britų žvalgybos MI6 vadas Richardas Moore‘as.

Anot jo, Rusija jau patyrė didelių pralaimėjimų ir turėjo atsisakyti savo tikslų nuversti prezidentą Volodymyrą Zelenksį ir užimti Kyjivą.

Tai jis sakė kalbėdamas Aspeno saugumo forume, Kolorado valstijoje.

R. Moore‘as teigė kad Rusijos pasiekimai yra mažyčiai ir kad jai pritrūks jėgų kariauti toliau.

„Mes vertiname kad Rusijai bus vis sunkiau rasti žmonių ir technikos per artimiausias keletą savaičių. Jie turės padaryti pauzę, o tai suteiks Ukrainai progą smogti atgal“, – kalbėjo MI6 vadas.

Žvalgybos galva taip pat paneigė gandus, kad V. Putinas serga ir teigė, kad nėra tai patvirtinančios informacijos.

06:32 Lietuva prisijungs prie Ukrainos bylos prieš Rusiją Tarptautinio Teisingumo Teisme

Lietuva penktadienį oficialiai prisijungs prie Ukrainos bylos prieš Rusiją dėl karo nusikaltimų Tarptautinio Teisingumo Teisme Hagoje.

Lietuvos stojimas į Tarptautinio Teisingumo Teismo bylą įvyks 9.30 val. vietos laiku, Hagoje, Nyderlanduose, pranešė spaudos konferenciją penktadienį pristatyti bylai rengianti Teisingumo ministerija (TM).

Ji informuoja, kad ketinimus stoti į šią Tarptautinio Teisingumo Teismo bylą išsakė 43 Europos bei pasaulio valstybės, taip pat ES, kurios smerkia Rusijos vykdomą karinę agresiją ir jos vykdomus tarptautinius nusikaltimus. 

Pasak ministerijos, šioje byloje Ukraina teigia, kad Rusija negali pateisinti savo karinių veiksmų remdamasi melagingais teiginiais apie Ukrainos valdžios vykdytą genocidą Luhansko ir Donecko srityse, taip pat prašė teismo taikyti laikinąsias apsaugos priemones.

Kaip skelbia TM, kovo 16 dieną teismas priėmė nutartį, nurodydamas nedelsiant nutraukti Rusijos ar jos tiesiogiai ar netiesiogiai kontroliuojamų karinių vienetų karinius veiksmus. Šio teismo sprendimo nevykdymas yra tarptautinės teisės pažeidimas. 

Rusijos karo nusikaltimus bei nusikaltimus žmoniškumui tiria ir Tarptautinis Baudžiamasis Teismas.

Be kita ko, Lietuva tarptautinei bendruomenei yra pasiūliusi svarstyti galimybę įsteigti specialų tribunolą dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą.  

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

M. Morawieckis: Prancūzija ir Vokietija valdo ES kaip „faktinę oligarchiją“

Lenkijos ministras pirmininkas antradienį pareiškė, kad Prancūzija ir Vokietija valdo Europos Sąjungą kaip...

Verslo aplinka
2022.08.16
Nedarbas Latvijoje antrąjį ketvirtį sumažėjo iki 6,6%

Nedarbo lygis Latvijoje šių metų antrąjį ketvirtį sudarė 6,6%, rodo šalies statistikos tarnybos reguliariai...

Vadyba
2022.08.16
Estijos rusakalbėje šalies dalyje šalinamas sovietinis monumentas

Estijos vyriausybė antradienį pranešė nusprendusi pašalinti sovietmečio paminklą iš viešosios erdvės...

Verslo aplinka
2022.08.16
O. Scholzas nesutinka su draudimu Rusijos piliečiams atvykti į ES

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad nepritaria draudimui Rusijos piliečiams keliauti po...

Verslo aplinka
2022.08.16
Suomija smarkiai ribos vizų išdavimą Rusijos piliečiams

Suomija nuo rugsėjo 1 dienos apribos turistinių vizų išdavimą Rusijos piliečiams iki 10% dabartinės apimties...

Verslo aplinka
2022.08.16
Iranas pateikė atsakymą į „galutinį“ branduolinio susitarimo projektą

Europos Sąjunga antradienį pareiškė nagrinėjanti Irano atsakymą į „galutinį“ susitarimo dėl 2015 m.

Rinkos
2022.08.16
Rusijos ekonomika verda savo sultyse – parduoti gali, bet pirkti labai problemiška Premium

Vladimiro Putino pradėtas karas Rusijos ekonomiką antrąjį metų ketvirtį nubloškė ketverius metus atgal. Kaip...

Verslo aplinka
2022.08.16
V. Putinas: JAV siekia užtęsti karą Ukrainoje 17

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, antradienį apkaltino Vašingtoną siekiant užtęsti karą Ukrainoje ir...

Verslo aplinka
2022.08.16
EIMIN skaičiuoja, kad administracinė našta verslui per pusmetį sumažėjo 9,5 mln. Eur

Pirmąjį šių metų pusmetį valdžios institucijos administracinę naštą verslui sumažino – sumažėjusių prievolių...

Finansai
2022.08.16
Kinijos centrinis bankas sumažino bazines palūkanų normas

Kinijos centrinis bankas pirmadienį sumažino bazines palūkanų normas, siekdamas paspartinti šalies ekonomikos...

Verslo aplinka
2022.08.16
Eksportuotų prekių kainos birželį augo 16,8%, importuotų beveik trečdaliu

Eksportuotų prekių kainos birželį, palyginti su tuo pačiu metu pernai, padidėjo 16,8%, importuotų prekių –...

Verslo aplinka
2022.08.16
Prognozė: verslo kelionių sektorius visiškai atsigaus tik 2026-aisiais

Infliacija, tiekimo grandinių problemos ir tebesitęsiantys su COVID-19 susiję ribojimai Kinijoje yra vieni iš...

Verslo aplinka
2022.08.16
Dėl kelių įtariamų COVID-19 atvejų kilo sumaištis vienoje Šanchajaus parduotuvėje

Vos du įtariami užsikrėtimo COVID-19 atvejai sukėlė chaosą Šanchajuje, kur minios žmonių bėgo iš vieno...

Verslo aplinka
2022.08.16
Sekmadienį nustatyti 182 nauji COVID-19 atvejai, mirė du žmonės

Per praėjusią parą nustatyti 182 nauji COVID-19 atvejai, mirė du žmonės, rodo antradienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.08.16
M. Majauskas įsitikinęs: MMA kitąmet gali augti 15–19% 30

2023 metais minimali mėnesio alga (MMA) gali padidėti nuo 15% iki 19%, sako Mykolas Majauskas, Seimo Biudžeto...

Verslo aplinka
2022.08.16
A. Anušauskas: Lietuvoje dar rugpjūtį rengiami penki mokymai Ukrainos kariams

Lietuva rugpjūtį pradės penkis apmokymus Ukrainos kariams, sako Arvydas Anušauskas, krašto apsaugos ministras.

Verslo aplinka
2022.08.16
J. Assange'o advokatės dėl šnipinėjimo padavė į teismą JAV žvalgybą

Vyriausybių paslaptis viešinančio tinklapio „WikiLeaks“ įkūrėjo Juliano Assange'o advokatės pirmadienį...

Verslo aplinka
2022.08.16
Prieš prorusišką Donecko teismą stoja penki į nelaisvę paimti europiečiai 1

Rytų Ukrainoje į nelaisvę paimti penki kovotojai iš Europos šalių pirmadienį stojo prieš teismą prorusiškų...

Verslo aplinka
2022.08.16
Be mažiukų neišaugs ir dideli 1

Didžiosios Lietuvos biotechnologijų bendrovės ir toliau demonstruoja sėkmės rodiklius – didėja jų apyvarta,...

Nuomonės
2022.08.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku