Ankara: Ukraina ir Rusija penktadienį pasirašys susitarimą dėl grūdų gabenimo

Publikuota: 2022-07-21
Atnaujinta 2022-07-21 21:57
  • CŽA skaičiuoja, kad Rusija prarado 15.000 karių.
  • Per apšaudymą Donecko regione apgriautos dvi mokyklos.
  • Rusija po pertraukos atnaujino dujų tiekimą Europai dujotiekiu „Nord Stream 1“.
  • Ukraina sako smogusi dar 6 amunicijos sandėliams Chersone.
  • ES patvirtino papildomas sankcijas Maskvai.
  • Rusija dar nesunaikino jokios Ukrainai padovanotos Vakarų raketinės artilerijos, pareiškė JAV Jungtinio štabų vadų komiteto vadovas M. Milley.
  • Britų MI6 vadovas: rusams netrukus, tikėtina, teks daryti pauzę, Ukrainai atsiras galimybė smogti atsakomąjį smūgį

Trečiadienio įvykių juostą galima rasti čia.

[infogram id="26085f97-fd72-43b8-8fa4-34367e9be35c" prefix="Zlp" format="interactive" title="2022-07-20 Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

Baigiame pildyti ketvirtadienio naujienų juostą. Naujausias žinias pranešime penktadienį 7 val. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:49 JK žvalgybos vadovas: Rusijos galimybės šnipinėti Europoje sumažėjo perpus

Jungtinės Karalystės (JK) užsienio žvalgybos tarnybos MI6 vadovas Richardas Moore‘as teigia manantis, kad Rusijos galimybė šnipinėti Europoje sumažėjo perpus, kai po Ukrainos užpuolimo vasarį iš Europos miestų buvo išsiųsta daugiau kaip 400 Rusijos žvalgybos pareigūnų, veikiančių po diplomatine priedanga, o keli giliai įslaptinti šnipai, apsimetę civiliais, buvo suimti. Taip R. Moore‘as sakė CNN Aspeno saugumo forume.

21:34 Ukraina: Rusijos puolimas trijuose regionuose buvo nesėkmingas

Ukrainos kariuomenė pranešė, kad dar vieną dieną Rusijos pajėgos Charkivo ir Donecko regionuose vykdė intensyvų apšaudymą raketomis ir artilerija, kurį lydėjo oro antskrydžiai. Tačiau ji teigia, kad rusams nepavyko pasiekti laimėjimų nei viename iš šių regionų, o taip pat šalies pietuose.

Charkivo regione „priešas nesėkmingai bandė pulti Velyki Prochody-Pitomnyko kryptimi“, teigia kariuomenės Generalinis štabas. Ši vietovė yra maždaug už 20 km į šiaurę nuo Charkivo.

Donbase, kur vyksta intensyviausi mūšiai, žlugo dar vienas rusų bandymas pralaužti Ukrainos linijas Luhansko ir Donecko pasienyje.

Anot generalinio štabo, Ukrainos ginkluotosios pajėgos atrėmė Rusijos puolimą Lysyčansko naftos perdirbimo gamyklos – Ivano-Darivkos kryptimi. Rusai patyrė nuostolių ir pasitraukė. Be to, jie nesėkmingai atakavo Vuhlehirsko šiluminės elektrinės kryptimi.

Pietuose rusai bandė pradėti puolimą palei Mykolajivo ir Chersono sričių sieną, tačiau buvo atremti. Šioje teritorijoje, aplink Andrivką, pastarosiomis dienomis suintensyvėjo mūšiai, tačiau dabartinės pozicijos, anot Ukrainos, nepasikeitė.

21:08 Ankara: Ukraina ir Rusija penktadienį pasirašys susitarimą dėl grūdų gabenimo

Ukraina ir Rusija penktadienį pasirašys susitarimą, kuriuo siekiama sušvelninti pasaulinę maisto krizę ir sudaryti sąlygas grūdų gabenimui per Juodąją jūrą, pranešė Turkijos prezidentūra.

„Grūdų gabenimo susitarimo pasirašymo ceremonija, kurioje dalyvaus prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ir Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas, vyks (penktadienį), dalyvaujant Ukrainai ir Rusijai“, – sakė Turkijos prezidento biuras.

Krovinių gabenimą per Juodąją jūrą blokuoja Rusijos karo laivai, taip pat minų laukai, kuriuos įrengė Kyjivas, siekdamas apsisaugoti nuo potencialaus amfibinio puolimo. Ukrainos uostuose yra užblokuota iki 25 mln. tonų kviečių ir kitų grūdų. 

21:05 Rusija dėl jai įvestų sankcijų uždraudė atvykti 39 australams

Rusija ketvirtadienį uždraudė atvykti į savo teritoriją 39 Australijos piliečiams, įskaitant žmones, dirbančius saugumo ir gynybos srityse, taip keršydama už Kanberos sankcijas Maskvai dėl jos karo Ukrainoje.

Tarp šių asmenų yra „teisėsaugos agentūrų atstovų, pasieniečių, taip pat gynybos kontraktininkų“, sakoma Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

Ministerijos paskelbtame sąraše yra vidaus reikalų sekretoriaus pavaduotojas Marcas Ablongas, kelių Australijos regionų policijos vadai.

Iki birželio Maskva dėl tų pačių priežasčių buvo uždraudusi atvykti į Rusiją 121 australui.

20:10 Ukraina teigia sudavusi smūgius rusams dviejose vietovėse Chersono srityje   

Ukrainos aviacija Chersono srityje du kartus pataikė į priešo pajėgų ir įrangos sankaupą, pranešė operatyvinė vadovybė „Pietūs“.

Pasak vadovybės atstovo Vladyslavo Nazarovo, auštant Ukrainos pajėgų naikintuvai kartu su pora sraigtasparnių sudavė smūgius rusų pozicijoms netoli Velyka Oleksandrivka ir Olhyno gyvenviečių.

Detalesni rusų nuostoliai tikslinami.  

19:39 JT vadovas vyksta į Stambulą dėl grūdų eksporto sutarties

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas ketvirtadienį vyks į Stambulą, kur Jungtinių Tautų ir Turkijos pareigūnai sieks raštiško bendro susitarimo su Rusija ir Ukraina, kad būtų atnaujintas Ukrainos grūdų eksportas iš Juodosios jūros uostų, praneša „Reuters“.

18:52 Britų MI6 vadovas: rusams artimiausiomis savaitėmis teks daryti pauzę  

Rusijos kariuomenė artimiausiomis savaitėmis, tikėtina, Ukrainoje pradės tam tikrą operatyvinę pauzę, suteikdama Kyjivui svarbią galimybę smogti atsakomąjį smūgį, ketvirtadienį pareiškė Jungtinės Karalystės (JK) užsienio žvalgybos tarnybos MI6 vadovas Richardas Moore‘as, kalbėdamas Aspeno saugumo forume Kolorade.

Jis teigė, kad rusams per kelias ateinančias savaites bus vis sunkiau papildyti gyvosios jėgos gretas.

„Jiems teks padaryti tam tikrą pauzę, o tai suteiks ukrainiečiams galimybių smogti atsakomąjį smūgį“, – sakė R. Moore‘as.

18:29 ES įveda sankcijas sirams, kaltinamiems samdinių verbavimu Rusijai

Europos Sąjunga ketvirtadienį paskelbė sankcijas 10 sirų, kaltinamų samdinių verbavimu kovoti už Rusiją Ukrainoje.

Pagal sankcijas įšaldomas šių asmenų turtas, uždraudžiama išduoti jiems vizas. Šie 10 sirų ir dvi privačios saugumo firmos buvo papildomai įtraukti į ES sankcijų sąrašą, skelbiamą oficialiajame Bendrijos leidinyje.

Tarp asmenų, kuriems bus taikomos sankcijos, yra garsus verslininkas Issamas Shammoutas, oro bendrovės „Cham Wings“ savininkas, laikomas artimu Sirijos prezidento Basharo al Assado šalininku. Plačiau skaitykite čia.

17:54 S. Lavrovas: Rusija apsvarstys Vengrijos prašymą 

Maskva apsvarstys Vengrijos prašymą šiais metais parduoti daugiau dujų, ketvirtadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

„Šiandien mūsų kolegos išreiškė Vengrijos vyriausybės susidomėjimą nauju gamtinių dujų pirkimu šiais metais. Šis prašymas bus apsvarstytas“, – sakė S. Lavrovas per spaudos konferenciją su Maskvoje viešinčiu vengrų užsienio reikalų ministru Peteriu Szijjarto.

„Labai vertinu mūsų santykius. Šiandieninės mūsų diskusijos patvirtina, kad jie yra ilgalaikiai ir strateginiai. Ir mes juos plėtosime visais įmanomais būdais“, – sakė S. Lavrovas.

17:10 Rusijos programišiai platino melagieną apie V. Zelenskio sveikatą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sureagavo į Rusijos melagienas apie tai, kad jis neva yra reanimacijoje.

„Šiandien Rusija paleido dar vieną melagieną, kad valstybei neva nebevadovauja prezidentas V. Zelenskis, nes jis yra ligoninėje, tiksliau – reanimacijoje dėl sunkios būklės, sunkios sveikatos būklės. Tai štai – esu kabinete“, – sakė V. Zelenskis vaizdo komentare, paskelbtame „Instagram“ socialiniame tinkle.

Prezidentas pabrėžė, kad dar niekada nesijautė toks stiprus kaip dabar.

Kaip rašo UNIAN, penktadienį Ukrainos radijo grupė „TAVR Media“ pranešė, kad prieš jos radijo stočių tinklą buvo įvykdyta kibernetinė ataka, ir įspėjo, kad eteryje paskelbta informacija apie V. Zelenskio sveikatos problemas yra neteisinga.

16:39 Charkive padaugėjo žuvusiųjų ir sužeistųjų

Rusijai ketvirtadienį apšaudžius Charkivo miesto rajoną, naujausiais duomenimis, žuvo trys žmonės ir mažiausiai 21 asmuo buvo sužeistas.

Miesto policija pranešė, kad kasetinės bombos pataikė į Barabašovo turgų. Per apšaudymą taip pat nukentėjo autobusų stotelė, sporto salė ir gyvenamasis namas.

Charkivo meras Ihoris Terechovas sakė, kad ankstyvą ketvirtadienį surengti išpuoliai buvo nukreipti į vieną iš labiausiai apgyvendintų miesto, kuriame prieš karą gyveno apie 1,4 mln. žmonių, rajonų.

16:32 A. Lukašenka pripažino, kad Baltarusija – autoritarinė šalis

Aliaksandras Lukašenka, autoritarinis Baltarusijos vadovas, ketvirtadienį pripažino, kad jo šalis yra autoritarinė, bet tvirtino, kad joje nėra politinių kalinių.

„Taip, mūsų valdžios sistema yra griežtesnė. Aš net neatmetu žodžio „autoritarinė“, – sakė A. Lukašenka išskirtiniame interviu naujienų agentūrai AFP Minske. Tačiau jis atmetė „kalbas apie šimtus“ įkalintų žmonių. Plačiau skaitykite čia.

16:29 „Enerhoatom“: Zaporižios AE mašinų salėje rusai laiko sprogmenų ir karinės technikos

Į Zaporižios atominės elektrinės 1-ojo bloko mašinų salę rusų pajėgos atvilko ne mažiau kaip 14 sunkiosios karinės technikos vienetų, taip pat ginklų ir sprogmenų, ketvirtadienį pranešė Ukrainos branduolinių jėgainių operatorė „Enerhoatom“.

Arsenalas yra visai šalia įrangos, užtikrinančios turbogeneratoriaus darbą, įskaitant pagrindinį alyvos baką. Ten esanti lengvai užsideganti alyva šaldo garo turbiną. Šalia taip pat yra sprogaus vandenilio, naudojamo generatoriui aušinti.

„Dėl grobikų karinės technikos specializuotos ugniagesių ir kitos mašinos negali patekti į 1-ojo energetinio bloko mašinų salę. Dėl to gaisro rizika išauga daug kartų, o jo gesinimas tampa itin problemiškas. Jei kils gaisras, pavyzdžiui, atsitiktinai sprogus koviniam komplektui, jo mastas gali prilygti tam, kas buvo per avariją Černobylio atominėje elektrinėje“, – nurodė kompanija. 

Plačiau skaitykite čia.

16:14 „Bloomberg“: aneksuoti okupuotas teritorijas Kremlius nori jau rugsėjį

Kremlius skuba surengti pseudoreferendumus dėl prisijungimo prie Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose, kad Vladimiras Putinas turėtų pagrindą jas aneksuoti jau rugsėjo mėnesį, rašo „Bloomberg“, remdamasis su Kremliaus strategija susipažinusiais asmenimis.

Pasak trijų šaltinių, pseudoreferendumus okupuotose teritorijose ir kitose, kurias Rusijos kariams „pavyks užimti artimiausiomis savaitėmis“, siekiama surengti iki rugsėjo 15 d.

Jų teigimu, už tai atsakingas Kremliaus administracijos vadovo pirmasis pavaduotojas Sergejus Kirijenka. Jis reguliariai lankosi okupuotose teritorijose ir prižiūri, kaip pareigūnai pseudoreferendumams ruošiasi.

15:24 Vengrų ministras lankosi Maskvoje dėl papildomo rusiškų dujų įsigijimo 

Vengrų užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto ketvirtadienį atvyko į Maskvą savo šalies vardu aptarti, kaip įsigyti daugiau rusiškų dujų, pranešė Vengrijos valdančioji partija „Fidesz“.

„Siekdama užtikrinti Vengrijos energijos tiekimo saugumą, vyriausybė nusprendė įsigyti papildomus 700 mln. kubinių metrų gamtinių dujų prie ilgalaikių sutarčių numatytų kiekių“, – teigiama „Fidesz“ pareiškime socialiniame tinkle „Facebook“.

Pareiškime priduriama, kad P. Szijjarto „derėsis“ dėl šio klausimo Maskvoje. Plačiau skaitykite čia.

15:14 JAV: Rusija nesunaikino nė vienos Vakarų perduotos raketinės artilerijos sistemos

Rusija dar nesunaikino jokios Ukrainai padovanotos Vakarų raketinės artilerijos, teigia JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas Markas Milley. Taip jis reagavo į Rusijos teiginį, kad ji pataikė į HIMARS sistemą netoli fronto linijos.

„Iki šiol HIMARS sistemų, kurias mes jiems suteikėme – beje, nesame vienintelė šalis, kitos šalys taip pat teikia tolimojo nuotolio ugnį, pavyzdžiui, Britanija ir kai kurios kitos šalys (...) – iki šiol rusai tų sistemų nesunaikino“, – sakė generolas, kurį cituoja CNN. 

Jis teigė, kad ukrainiečiai veiksmingai naudoja HIMARS prieš Rusijos vadavietes, logistikos tinklus, lauko artileriją ir daugelį kitų taikinių.

15:01 „Deutsche Bahn“ gabens ukrainietiškus grūdus į Vokietijos uostus

Vokietijos geležinkelių operatorė „Deutsche Bahn“ pradės gabenti ukrainietiškus grūdus į Vokietijos uostus, iš kurių jie bus laivais išgabenami į kitas šalis, praneša „Deutsche Welle“.

Grūdai bus geležinkeliais gabenami į, be kita ko, Rostoko ir Hamburgo uostus, trečiadienį pranešė „Deutsche Bahn“ patronuojamosios įmonės „DB Cargo“ oficialus atstovas.

Dauguma šių krovinių į Vokietiją bus tiekiami per Rumuniją, kuri turi ilgą sieną su Ukraina ir turi žemės ūkio produktų gabenimui reikalingą infrastruktūrą. Dar dalį krovinių planuojama gabenti per Lenkiją.

Agentūros „Reuters“ duomenimis, „Deutsche Bahn“ planuoja siųsti po kelis vagonų sąstatus per savaitę.

14:53 JK ministras pranešė, kokių ginklų dar siųs Ukrainai

Jungtinės Karalystės (JK) gynybos sekretorius Benas Wallace'as pranešė, kad šalis nusiųs Ukrainai daugybę artilerijos pabūklų ir daugiau kaip 1.600 prieštankinių ginklų.

Ministras sakė, kad JK Ukrainai taip pat suteiks artilerijos radarų sistemų, šimtus bepiločių lėktuvų ir daugiau kaip 50.000 šovinių.

14:32 Ukrainos bankas metų pabaigoje prognozuoja 30% infliaciją

Ukrainos nacionalinis bankas prognozuoja, kad 2022 m. pabaigoje infliacija šalyje viršys 30%, spaudos konferencijoje pranešė banko vadovas Kyrylas Ševčenka.

„Infliacinis spaudimas išliks ir ateityje: 2022 m. pabaigoje infliacija perkops 30%. Vėlesniais metais ji gerokai sulėtės, nors vis dar gerokai viršys Nacionalinio banko nustatytą 5% tikslą, visų pirma dėl karo padarinių“, – sakė jis.

Prognozuojama, kad 2023 m. infliacija Ukrainoje sieks 20,7%, 2024 m. – 9,4%, o sugrįžimas prie siektinų 5% numatomas 2025 m.

14:06 Lietuva jungiasi į Ukrainos bylą prieš Rusiją 

Lietuva jungiasi į Ukrainos bylą prieš Rusiją dėl karo nusikaltimų Tarptautinio Teisingumo Teisme Hagoje.

Kaip pranešė Teisingumo ministerija (TM), ketinimus stoti į šią Tarptautinio Teisingumo Teismo bylą išreiškė 43 Europos bei pasaulio valstybės, taip pat ES, kurios smerkia Rusijos vykdomą karinę agresiją ir jos vykdomus tarptautinius nusikaltimus.

Oficialiai Lietuva prie bylos prisijungs penktadienį. Plačiau skaitykite čia.

13:56 Kremlius: dujų tiekimo problemas lemia ES taikomos sankcijos

Rusijai ketvirtadienį atnaujinus dujų tiekimą Europos Sąjungai, Kremlius ketvirtadienį pareiškė, kad dujų tiekimo į bloką problemas sukėlė sankcijos, kurios lemia „techninius sunkumus“.

„Visi su tuo susiję techniniai sunkumai kyla dėl apribojimų, kuriuos įvedė Europos šalys“, – žurnalistams pareiškė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Jo teigimu, kaltinimai, kad Maskva dujų tiekimą naudoja kaip politinį šantažą, yra „visiškai“ nepagrįsti.

V. Putinas yra sakęs, kad dujotiekis „Nord Stream 1“ atnaujins veikimą, bet pridūrė, kad tiekimas bus ribotas, kol bus išspręstas ginčas dėl tam tikrų sankcijų elementų.

13:32 Turkija optimistiškai vertina tikimybę susitarti su Rusija dėl grūdų

Turkijos užsienio reikalų ministras ketvirtadienį pareiškė „optimistiškai“ vertinantis tikimybę greitai pasiekti susitarimą, kuris išsklaidytų Rusijos būgštavimus ir leistų atnaujinti ukrainietiškų grūdų gabenimą laivais per Juodąją jūrą. 

Mevlutas Cavusoglu tai pareiškė Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui kiek anksčiau iškėlus netikėtą naują sąlygą grūdų eksportui iš Ukrainos atblokuoti.  

„Turime vilties dėl grūdų, – sakė Turkijos diplomatijos vadovas per televiziją transliuotame interviu. – Tikimės artimiausiomis dienomis pranešti gerų naujienų.“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pareiškė, jog tikisi, kad bet koks susitarimas apims ir rusiškų grūdų eksporto apribojimų panaikinimą.

13:17 Apklausa: septyni iš dešimties lietuvių jaučia karo Ukrainoje poveikį jų gerovei

Septyni iš dešimties, arba 72% lietuvių teigia jaučiantys karo Ukrainoje poveikį savo gerovei, rodo ketvirtadienį paskelbtas tyrimų bendrovės „Kantar“ Karo barometras.

Tyrimo duomenimis, labiausiai karo poveikį gerovei sako jaučiantys Rumunijos (79%) ir Latvijos (76%) gyventojai. Mažiausiai paveikti jaučiasi čekai (58%), austrai (61%), serbai bei vengrai (po 64%). 

Lietuvoje reprezentatyvaus tyrimo metu apklausta 600 gyventojų nuo 18 iki 65-erių. Apklausa atlikta birželio 1–9 dienomis.

„Kantar“ taip pat apklausė Čekijos, Slovakijos, Rumunijos, Latvijos, Lenkijos, Vengrijos, Austrijos, Bulgarijos ir Serbijos gyventojus.

13:08 ABB traukiasi iš Rusijos rinkos

Šveicarijos ir Švedijos inžinerijos milžinė ABB ketvirtadienį paskelbė pasitrauksianti iš Rusijos dėl karo Ukrainoje ir su tuo susijusių tarptautinių sankcijų Maskvai.

Plačiau apie tai rašoma čia.

12:56 Lietuvoje pusė dirbančių užsieniečių – ukrainiečiai

Šalies darbo rinka pirmąjį pusmetį pasipildė 37.800 trečiųjų šalių piliečių iš 88 šalių. Daugiausiai – turinčių Ukrainos (18.600) ir Baltarusijos (10.700) pilietybę. Lietuvos įmonėse ir įstaigose dirbti pradėjo 67,2% daugiau užsieniečių nei pernai tuo pačiu laikotarpiu.

Išsamiau apie tai rašoma čia.

12:48 Ukraina sako smogusi dar 6 amunicijos sandėliams Chersone

6 amunicijos sandėliai ir vadavietės buvo sunaikintos Chersono apylinkėse Ukrainos kariuomenės smūgių, pranešė Natalija Humeniuk, kariuomenės Pietų štabo atstovė spaudai.

Kariuomenė taip pat teigia dar kartą smogusi Antonovskio tiltui per Dniepro upę, rašo CNN. Skelbiama, kad po smūgio tiltas vis dar stovi.

Pranešama, kad Chersono ir Mykolajivo apylinkėse toliau verda kovos.

12:32 ES patvirtino papildomas sankcijas Maskvai

Europos Sąjunga ketvirtadienį patvirtino naujas sankcijas Rusijai dėl karo Ukrainoje, bloko narėms pritarus virtinei priemonių, įskaitant rusiško aukso importo draudimą ir kai kurių aukštųjų technologijų prekių eksporto griežtesnę kontrolę.

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen sakė, kad „sustiprintos, pratęstos ES sankcijos Kremliui“ siunčia „Maskvai stiprų signalą: mes toliau darysime didelį spaudimą, kiek to reikės“.

Sankcijų detalės dar nėra aiškios, nes jos dar nebuvo paskelbtos ES oficialiajame leidinyje.

Bendrijos pareigūnai šią savaitę siekė sugriežtinti sankcijų Rusijai paketą ir ieškojo galimybių įtraukti draudimą importuoti auksą, vildamiesi, kad šios priemonės pagaliau pradės daryti reikšmingą poveikį Rusijos ryžtui tęsti karą Ukrainoje.

12:14 Ukraina 25% devalvavo griviną dolerio atžvilgiu

Ukrainos centrinis bankas pranešė, kad 25% devalvavo grivinos vertę JAV dolerio atžvilgiu dėl Rusijos sukelto karo padarinių ir JAV dolerio rodomų stiprėjimo ženklų kitų valiutų atžvilgiu.

Plačiau apie tai rašoma čia.

11:53 Mykolajive sunaikintas sandėlis su humanitarine pagalba

Per naktinį Mykolajivo apšaudymą rusai sunaikino sandėlį su humanitarine pagalba, praneša Vitalijus Kimas, gubernatorius.

„3 val. nakties rusų okupantai 2 raketomis pataikė į vieną iš mūsų humanitarinės pagalbos sandėlių. Visiškai sudegė tūkstančiai tonų vaikams ir seneliams skirtų produktų“, – jo žodžius citavo „Unian“.

11:38 Apšaudytas Bachmuto centrinis turgus

Ukrainos valstybinė nepaprastųjų situacijų tarnyba pranešė, kad Donecko srityje buvo apšaudytas Bachmuto miesto centrinis turgus.

Ji rašo, kad „užsidegė keli prekybos konteineriai 100 kv. m ploto arenoje. Informacija apie žuvusiuosius ir nukentėjusiuosius tikslinama. Šiuo metu gaisras lokalizuotas ir visiškai užgesintas.“

11:31 Padidėjo sužeistųjų Charkive skaičius

Per išpuolį Charkive žuvo mažiausiai du žmonės ir 19 buvo sužeista, pranešė Olehas Synehubovas, srities gubernatorius.

Jis „Telegram“ paskelbė, kad tarp sužeistųjų yra vienas vaikas, o keturių žmonių „būklė sunki“.

„Rusijos priešas atakuoja tik miesto gatves, prekybos paviljonus ir gyvenamąją infrastruktūrą. Nukentėjo gyvenamasis namas, kuriame buvo įsikūręs privatus odontologijos kabinetas. Patalpose žmonių nebuvo. Charkivo gyventojų prašoma būti itin atsargiems, priešas chaotiškai ir brutaliai apšaudo miestą“, – rašė gubernatorius.

11:22 Turkijos, Švedijos ir Suomijos delegacijos susitiks NATO narystės progresui aptarti

Pareigūnai iš Turkijos, Švedijos ir Suomijos rugpjūčio mėnesį susitiks aptarti progresui, kurį Skandinavijos šalys atliko dėl Turkijos iškeltų sąlygų dėl narystės NATO.

Mevlutas Cavusoglu, Turkijos užsienio reikalų ministras, teigė, kad susitikimas bus pirmasis naujojo komiteto formate, kuris bus skirtas įvertinti Stokholmo ir Helsinkio padarytą pažangą kovos su terorizmu srityje, rašo „Reuters“.

10:47 Bankrotų skaičius Rusijoje šoktelėjo 37,8%

Rusijos piliečių, kurie susidūrė su likvidumo problemomis ir kreipėsi su prašymu inicijuoti bankrotą skaičius per pirmą 2022 metų pusmetį padidėjo 37,8%, lyginant su tuo pačiu periodu pernai, skelbia Rusijos ekonomikos ministerija.

Bankroto procedūrą inicijavo 121.313 Rusijos piliečiai, kurių turtas buvo likviduotas ir panaudotas skolų gražinimui, rašo CNN.

Daugiausia tokių prašymų pateikta Maskvoje, kur 6.000 piliečių pranešė norintys skelbti bankrotą, o dar 5.600 tą padaryti norinčių atsirado Maskvos priemiesčiuose.

Per tą patį laikotarpį 20.185 piliečiams skola buvo restruktūrizuota.

Bendras bankrotų skaičius šalyje nuo 2019 iki 2021 metų beveik patrigubėjo. 2019 metais 68.980 piliečiai kreipėsi dėl bankroto, o 2021 tokių buvo jau 192.833.

10:31 Pietų Amerikos organizacija „Mercosur“ neleido V. Zelenskiui kreiptis per jo lyderių susitikimą

Pietų Amerikos ekonominio bendradarbiavimo organizacija „Mercosur“ nesutiko leisti Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui pasisakyti per artėjantį jo aukščiausio lygio susitikimą, trečiadienį pranešė renginio organizatorius Paragvajus.

„Mercosur“ narės Argentina, Brazilija, Uruguvajus ir Paragvajus nesugebėjo susitarti dėl V. Zelenskio prašymo, pateikto organizuojančiai šaliai praeitą savaitę, sakė Paragvajaus užsienio reikalų viceministras Raulis Cano, bet nesutiko atsakyti, kurios šalys prieštaravo.

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios vasario gale V. Zelenskis jau yra kreipęsis į kelių šalių parlamentus, taip pat regioninius ir nacionalinius forumus, įskaitant NATO ir Didžiojo septyneto viršūnių susitikimus, Pasaulio ekonomikos forumą, Jungtines Tautas ir netgi Kanų kino festivalį.

10:25 Charkive per bombardavimą sužeista 17 žmonių

Olehas Synjehubovas, Charkivo srities gubernatorius, praneša, kad per apšaudymą mieste sužeista 17 žmonių.

10:12 Mykolajivo apylinkės nuolat bombarduojamos

Mykolajivo regiono gubernatorius Vitalijus Kimas teigė, kad kaimai, esantys regione prie kontakto linijos su priešo pajėgomis, yra nuolatos bombarduojami.

Anot jo, Bereznegovatų miestelio apylinkėse apšaudymas sukėlė du didelius krūmynų gaisrus.

09:38 CŽA skaičiuoja, kad Rusija prarado 15.000 karių

Jungtinių Valstijų žvalgyba mano, kad Rusija per invaziją į Ukrainą jau neteko 15.000 karių, o dar apie 45.000gali būti sužeisti. Tokius skaičius įvardijo JAV Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) vadovas Williamas Burnsas.

„Ukrainiečiai taip pat patyrė didelių nuostolių. Na, tikriausiai mažesnių, nei šie skaičiai, tačiau vis tiek reikšmingų nuostolių“, – W. Burnsą cituoja „The Guardian“.

09:20 Per apšaudymą Donecko regione apgriautos dvi mokyklos

Keletas miestų Rytų Ukrainoje buvo smarkiai apšaudyti trečiadienį, o per smūgius buvo apgriautos dvi mokyklos, pranešė Pavlo Kyrilenko, Ukrainos regiono gubernatorius.

Mokykloms smogta Kramatorsko ir Konstantyjivnikos miestuose.

„Rusai smarkiai apgriovė Bachmutą, vėl bombarduota centrinė miesto dalis“, – P. Kyrilenko cituoja „Al Jazeera“.

09:08 „Grigeo Klaipėda“ geležinkeliu į Ukrainą išgabeno kartoną

Iš Klaipėdos į Ukrainą per Lenkiją išvyko pirmasis traukinys su lietuviška produkcija – kartonu. Tokį krovinių kelią bando medžio plaušo plokščių, kartono bei higieninio popieriaus gamybos grupė „Grigeo“ – taip ji tikisi išspręsti karo sukeltas logistikos problemas.

Grupės vadovas Gintautas Pangonis sako, kad kartonas vežamas iš grupės kartono gamybos įmonės „Grigeo Klaipėda“ į kitą grupės įmonę – gofruoto kartono gamyklą „Mena Pak“ Ukrainoje. 

Plačiau apie tai rašoma čia.

09:02 G. Landsbergis su JAV Valstybės sekretoriumi aptarė paramą Ukrainai, sankcijas Rusijai

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis su Jungtinių Valstijų Valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu aptarė paramą Ukrainai ir Europos Sąjungos Rusijai dėl karo įvestas sankcijas.

Kaip pranešė Užsienio reikalų ministerija, trečiadienį vykusio telefoninio pokalbio metu JAV Valstybės sekretorius padėkojo Lietuvai už nuoseklią ir tvirtą paramą Ukrainai.

„JAV diplomatijos vadovas taip pat palankiai įvertino Europos Sąjungos vykdomą vieningą sankcijų politiką Rusijos atžvilgiu bei pastangas užtikrinti koordinuotą sankcijų įgyvendinimą, įskaitant naujausius sprendimus“, – rašoma pranešime.

Pasak ministerijos, pokalbio metu G. Landsbergis užtikrino, kad Lietuva ir toliau pasisakys už kuo griežtesnes sankcijas ir kuo didesnį spaudimą Rusijai.

„Turime būti atsparūs Rusijos primetamiems propagandiniams teiginiams, kad Vakarų politika agresorės atžvilgiu švelnėja, ir mūsų atsparumą įrodyti nuosekliais veiksmais – spartinti karinę ir politinę paramą Ukrainai bei didinti visapusišką spaudimą agresorės atžvilgiu“, – pažymėjo ministras.

A. Blinkenas taip pat padėkojo už Lietuvos iniciatyvą ir įsitraukimą tarptautiniu lygiu sprendžiant Ukrainos uostų atblokavimo bei grūdų eksporto problemas.

08:18 Rusija po pertraukos atnaujino dujų tiekimą Europai dujotiekiu „Nord Stream 1“

Rusija ketvirtadienį atnaujino gamtinių dujų tiekimą Europai vamzdynu „Nord Stream“ po 10 dienų techninės pertraukos, pranešė jo operatorė, bet energijos išteklių srautas, kaip ir prognozuota, dabar yra daug mažesnis nei šio dujotiekio pajėgumai.

„Nord Stream 1“, jungiantis Rusiją ir Vokietiją, nuo liepos 11 dienos buvo uždarytas metiniams techninės priežiūros darbams. Tvyrant didžiulei įtampai dėl Rusijos karo Ukrainoje, Vokietijos pareigūnai baiminosi, kad vamzdynas, kuris yra vienintelis rusiškų dujų šaltinis, tiekiantis trečdalį suvartojamo kiekio, gali likti uždarytas neribotą laiką.

Plačiau apie tai rašoma čia.

07:23 Europa su nerimu laukia, ar bus atnaujintas rusiškų dujų tiekimas Vokietijai

Europa su nerimu laukia, kada ketvirtadienį, pasibaigus suplanuotiems itin svarbaus vamzdyno techninės priežiūros darbams, bus atnaujintas rusiškų dujų tiekimas, nuo jų itin priklausomai Vokietijai kaltinant Kremlių, kad šis naudoja energiją kaip „ginklą“.

Eksporto dujotiekio „Nord Stream“ darbas po dešimt dienų trukusių kasmetinių techninės priežiūros darbų turėtų būti atnaujintas 4 val. Grinvičo (7 val. Lietuvos) laiku. Tačiau Vokietija baiminasi, kad Rusija pasinaudos proga ir visiškai ar beveik visiškai užsuks dujotiekio čiaupus, nugramzdindama žemyną į energetikos krizę.   

Dujotiekio darbas turėtų būti atnaujintas tarp Maskvos ir Vakarų tvyrant didžiausiai per kelerius metus įtampai dėl Rusijos agresijos prieš  Ukrainą.  

„Maskva nevengia naudoti grūdų ir energijos tiekimo kaip ginklo“, – šią savaitę žurnalistams sakė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas, turėdamas omenyje kaltinimus Maskvai sąmoningai blokuojant maisto produktų eksportą iš Ukrainos.

„Turime ryžtingai gintis“, – sakė jis. 

07:00 CŽA vadas: V. Putinas nori atstatyti Rusijos „didžiosios galios“ statusą

JAV Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) vadas Williamas Burnsas teigė, kad Vladimiro Putino tikslas yra atstatyti Rusijai prarastą „Didžiosios galios“ statusą, rašo „Al Jazeera“.

W. Burnsas, kuris pats kalba rusiškai ir tarnavo JAV ambasadoriumi Rusijoje V. Putino valdymo pradžioje, apibūdino Rusijos lyderį, kaip turintį „labai sprogų nuoskaudų, ambicijų ir nesaugumo jausmų mišinį“.

„Jis įsitikinęs, kad jo kaip lyderio likimas yra atstatyti Rusiją kaip didžiąją galią“ – teigė jis.

06:35 Ukrainos pirmoji ponia prašo JAV Kongreso sustabdyti Rusijos terorą

Ukrainos pirmoji ponia trečiadienį emocingai paragino JAV įstatymų leidėjus atsiųsti jos šaliai daugiau ginklų kovai su agresore Rusija, pabrėžusi, jog kalba milijonų tėvų, bijančių dėl savo vaikų, vardu.

Sekdama savo vyro prezidento Volodymyro Zelenskio, kuris virtualiai kreipdamasis į Kongresą pasitelkė vaizdinę medžiagą, pavyzdžiu, Olena Zelenska rodė įstatymų leidėjams linksmų vaikų, kuriuos nužudė ar suluošino rusų pajėgos, nuotraukas.

Vienoje iš tų nuotraukų matoma keturmetė Liza Dmytryjeva. Dauno sindromą turėjusią linksmą mažylę, sėdinčią vežimėlyje, jos motina nufotografavo likus valandai iki mergaitės žūties per Rusijos smūgį į pietvakarius nuo sostinės Kyjivo esančiame Vinycios mieste praėjusią savaitę.

„Norime, kad kiekvienas tėvas ir kiekviena motina galėtų pasakyti savo vaikui: „Eik ramiai miegoti, daugiau nebebus antskrydžių, nebebus raketų smūgių“. Argi to norėti yra per daug?“ – kalbėjo Ukrainos pirmoji ponia.

O. Zelenska, kuri pirmaisiais karo mėnesiais saugumo sumetimais slėpėsi kartu su dviem poros vaikais, tačiau pastaruoju metu vis aktyviau reiškiasi viešumoje, pripažino, jog pirmajai poniai neįprasta prašyti ginklų, bet pabrėžė, jog šiuo atveju tai gyvybiškai svarbu.

Ukrainai reikalingos oro gynybos sistemos, „kad raketos neužmuštų vežimėliuose sėdinčių vaikų“, kalbėjo ji.

„Padėkite mums sustabdyti šį terorą prieš ukrainiečius“, – sakė O. Zelenska.

Ji priminė Rugsėjo 11-osios teroro išpuolius ir JAV Nepriklausomybės deklaracijos nuostatą, kad „visi žmonės apdovanoti tam tikromis neatimamomis teisėmis, tarp kurių yra gyvybė, laisvė ir laimės siekimas”.

Kitą savaitę JAV įstatymų leidėjai išeis atostogų, ir „tai yra normalu“, sakė O. Zelenska.

„Būtent tokio normalumo mes dabar netekę. Ar mano sūnus rudenį galės grįžti į mokyklą? Aš to nežinau, kaip ir milijonai kitų motinų Ukrainoje“, – kalbėjo pirmoji ponia.  

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

U. Armalis. Milijardų eurų vertės klausimas – kada į Lietuvą sugrįš užsienio turistai?

Pandemija, atrodytų, baigėsi ir keliaudamas po pasaulį matai pilnus oro uostus, daugybę keliaujančių žmonių...

Nuomonės
11:00
COVID-19 statistika: 126 nauji atvejai, 4 žmonės mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 126 nauji COVID-19 atvejai, 4 žmonės mirė, rodo pirmadienį paskelbti...

Taivano prezidentė priėmė JAV kongresmenų delegaciją

Taivano prezidentė Tsai Ing-wen pirmadienį priėmė JAV Kongreso narių delegaciją, Vašingtonui toliau...

Lietuvos merginų rinktinė iškovojo aukso medalius Europos čempionate

Lietuvos U18 merginų rinktinė sekmadienį iškovojo aukso medalius Europos čempionate. Lietuvės finale įveikė...

VMI maitinimo įmonėse nustatė kone 400 mokestinių pažeidimų 3

Viešojo maitinimo sektoriuje šiemet sausį – liepą nustatyti keli šimtai mokestinių pažeidimų ir priskaičiuota...

Finansai
2022.08.14
Rusijos centrinis bankas apie ekonomikos scenarijus ir naftos kainą

Rusijos centrinis bankas mato du ateities ekonomikos scenarijus. Vienas jų būtų spartus prisitaikymas prie...

Pramonė
2022.08.14
Ukraina ketina naikinti lengvatinį tarifą degalams

Ministrų kabinetas pateikė Radai įstatymo projektą, kuriuo siekiama panaikinti lengvatinį degalų...

Verslo aplinka
2022.08.14
Savaitgalį Ukraina nukovė du rusų sraigtasparnius „Aligator“

Šeštadienį ir sekmadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų raketų „žemė-oras“ sistemos nukovė du priešo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Taivane lankosi JAV įstatymų leidėjų delegacija

Praėjus vos 12 dienų po JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito, kuris papiktino Kiniją, Taivane...

Verslo aplinka
2022.08.14
Jerevano turguje nugriaudėjo sprogimas, yra aukų

Armėnijos sostinėje Jerevane esančiame turguje nugriaudėjo sprogimas, kuris sukėlė gaisrą ir pareikalavo...

Verslo aplinka
2022.08.14
Brangstanti energetika labiausiai smogė Estijos gyventojams Premium 1

Europos šalių gyventojus energijos brangymetis palietė skirtingai: vidutinės Suomijos šeimos išlaidas jis...

Finansai
2022.08.14
V. Zelenskis kaltina Rusiją naudojant „branduolinį šantažą“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino Rusiją, kad ji naudoja „branduolinį šantažą“ Zaporižios...

Verslo aplinka
2022.08.14
Iš premjerės I. Šimonytės komandos pasitraukia atstovė spaudai R. Jakilaitienė 4

Premjerės Ingridos Šimonytės politinę komandą nuo rugsėjo 1-osios palieka patarėja ryšių su visuomene...

Vadyba
2022.08.14
Kinijoje – pirmieji krizės ženklai: smuko naudotų prabangių prekių kainos 1

Pastaraisiais mėnesiais Kinijoje sparčiai krito naudotų prabangos prekių kainos, nes net ir turtingieji...

Verslo aplinka
2022.08.14
Šeštadienį užregistruoti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė, rodo sekmadienį...

Verslo aplinka
2022.08.14
Lietuvoje padaugėjo melagingų pranešimų apie visuomenei gresiantį pavojų

Policijos duomenimis, per septynis mėnesius pradėta 14 ikiteisminių tyrimų dėl melagingų pranešimų apie...

Verslo aplinka
2022.08.14
Cirkas su pinigais Juodkrantėje: pastatus griauti reikia, bet iškeldinti gyventojų negali Premium 7

Teismui prieš daugiau nei dešimtmetį įpareigojus nugriauti du nelegalius vadinamuosius jachtininkų viešbučius...

Statyba ir NT
2022.08.14
Latvijos vadovas siūlo panaikinti Rusijos agresiją remiančių užsieniečių leidimus gyventi 8

Latvijos prezidentas Egilas Levitas mano, kad Rusijos agresiją palaikantiems asmenims Latvijoje iki šiol...

Verslo aplinka
2022.08.13
Ukraina ir Rusija apkaltino viena kitą smūgiais Zaporižios AE

Ukraina ir Rusija šeštadienį viena kitą apkaltino smūgiais Ukrainos pietryčiuose esančiai Zaporižios atominei...

Verslo aplinka
2022.08.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku