Seimas pritarė, kad nevakcinuoti darbuotojai už testus susimokėtų patys

Seimas priėmė Vyriausybės pasiūlytą įstatymą, numatantį, kad nevakcinuoti darbuotojai už COVID-19 testus mokėtų patys. Dabar bus laukiama prezidento Gitano Nausėdos parašo. Jeigu naujasis įstatymas nebus valstybės vadovo vetuotas, jis įsigalios nuo gruodžio.
Antradienį Seimas balsavo dėl Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisų priėmimo. Už buvo 65, prieš 2, susilaikė 3.
Beveik visa opozicija balsavime nedalyvavo, nes principingai pasisakė prieš šio įstatymo priėmimą ir stengėsi jį sužlugdyt, griaudama kvorumą. Tačiau balsavimui užsiregistravo lygiai tiek, kiek ir reikėjo 71 parlamentaras. Opozicinės Darbo partijos atstovas Aidas Gedvilas balsavimui užsiregistravo, bet jame nedalyvavo, tačiau į kvorumą jis buvo įskaičiuotas. Tad būtent A. Gedvilo užsiregistravimas leido konstatuoti, kad įstatymas yra priimtas.
Svarstymo metu valstiečių-žaliųjų atstovas Aurelijus Veryga buvo pateikęs siūlymą išvis atsisakyti šios vyriausybinės iniciatyvos dėl testų apmokestinimo. Seimas tam nepritarė už pataisą balsavo 60, prieš buvo 48, susilaikė 21 parlamentaras.
Kitas svarbus opozicijos pasiūlymas buvo atidėti įstatymo įsigaliojimą iki kitų metų gegužės. Tačiau ir tam nebuvo pritarta už balsavo 41, prieš buvo 51, susilaikė 13 Seimo narių.
Premjerei Ingridai Šimonytei teko aktyviai atmušinėti kone visas opozicijos siūlytas pataisas. Ji kaskart pasisakydama atkreipdavo dėmesį, jog yra pakankamai nemokamų vakcinų, todėl negalima sakyti, kad nėra jokių alternatyvų testams, už kuriuos dabar teks susimokėti.
Seimo priimtosiomis pataisomis numatyta, kad sveikatos patikrinimas dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios paskelbta ekstremali padėtis arba karantinas, esant vakcinos prieinamumui, yra finansuojamas darbuotojo lėšomis arba darbdavio sprendimu jo lėšomis.
Išimtis bus taikoma darbuotojams, kurie negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių. Jų testavimas ir toliau būtų finansuojamas iš biudžeto.
Vyriausybė teigia, kad tokia prievolė turėtų paskatinti žmones skiepytis nuo šios ligos.
Numatyta, kad naujos įstatymo pataisos įsigaliotų nuo gruodžio 1 d.
Prezidentas turės per artimiausias dešimt dienų apsispręsti, ar pasirašyti Seimo priimtą teisės aktą, ar jį vetuoti.
Vyriausybė yra sudariusi veiklos sričių sąrašą, kuriame esantys darbuotojai turi nuolat testuotis dėl COVID-19, tai medicinos, švietimo, maitinimo, prekybos, viešojo administravimo darbuotojai, vežėjai, profesinės karo tarnybos kariai. Tikrintis reikia kas septyniasdešimt dienų.
Vyriausybė tikisi, kad nauja prievolė dėl mokamų testų turėtų paskatinti žmones skiepytis nuo COVID-19.
Premjerė I. Šimonytė, komentuodama Seimo priimtąjį įstatymą sakė, kad tam tikrų sričių darbuotojų pasirinkimas nesiskiepyti ir vietoje to testuotis, šias išlaidas dengiant biudžeto lėšomis, turi turėti ribas ir ta riba yra gruodžio 1-oji.
Anot jos, Vyriausybė privalomą testavimą tam tikroms veikloms nustatė siekdama suvaldyti pandemiją ir be galimybės skiepytis testavimosi išlaidos buvo apmokamos iš biudžeto, bet tai negali tęstis neribotai: Dabar turime visiems prieinamų vakcinų, jų yra sočiai, kad visi turėtų galimybę pasiskiepyti, ir dėl to kai kurių žmonių pasirinkimas nesiskiepyti biudžeto lėšomis vis dėlto turi turėti ribas ir siūlome, kad tos ribos būtų gruodžio 1-oji. Toliau tie testai būtų apmokami žmonėms, kurie dėl medicininių sumetimų, kažkokių diagnozių neturi galimybių skiepytis, ir jie ir toliau būtų testuojami.
Klausiama, kad vertina profesinių sąjungų perspėjimus, kad žmonės masiškai išeis iš darbo, premjerė teigė, jog geriausias atsakymas yra mirčių statistika.
Profsąjungos gali sakyti įvairius dalykus, aš galiu sakyti, kad kiekvieną dieną miršta dvidešimt keli žmonės, iš jų didžioji dalis neskiepytų, tarp jų taip pat yra ir darbingo amžiaus žmonų. Dar kartą raginu profsąjungas skirti daugiau darbo, daugiau dėmesio ir daugiau pajėgų įtikinėjant savo narius pasiskiepyti ir šitos problemos nebus, sakė Vyriausybės vadovė.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti