Valdantieji pralaimėjo vos vienu balsu – lieka ta pati Seimo rinkimų kartelė

Publikuota: 2020-01-14
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Valdančiajai koalicijai nepavyko suburti pakankamos daugumos Seime, kad būtų atmestas prezidento Gitano Nausėdos veto įstatymui, mažinančiam rinkimų į parlamentą kartelę. Ji išlieka ties 5% partijoms ir 7% koalicijoms.

Antradienį pratęstos Seimo rudens sesijos plenariniame posėdyje parlamentarai balsavo dėl praėjusių metų pabaigoje pasirašytojo valstybės vadovo dekretas, kuriuo vetuotas valdančiosios koalicijos balsais priimtas įstatymas dėl Seimo rinkimų barjero partijoms sumažinimo nuo 5 iki 3%, o koalicijoms – nuo 7 iki 5%.

Dėtų pastangų suburti visus nepakako

Už tai, kad veto būtų atmestas, balsavo 70, prieš buvo 51, susilaikė 2 Seimo nariai.

Tad veto atmetimui pritrūko vos vieno balso, nes norint tai padaryti reikėjo, kad prieš prezidento poziciją balsuotų mažiausiai 71 parlamentaras.  

Plenariniame posėdyje buvo konstatuota, kad tai reiškia, jog gruodį priimtoji pataisa dėl rinkimų kartelės sumažinimo nėra priimta ir lieka galioti 5% barjeras partijoms bei 7% koalicijoms.

Už valstybės vadovo veto įveikimą balsavo praktiškai visi salėje buvę valdantieji valstiečiai-žalieji, socialdarbiečiai ir Lenkų rinkimų akcijos atstovai. Visi oficialių opozicinių frakcijų nariai stojo už prezidento poziciją. Tuo metu nefrakcionuotus Seimo narius vienijančios Mišriosios grupės atstovai skilo į dvi dalis – 7 balsavusieji šios grupės atstovai buvo už veto atmetimą, 5 balsavo prieš arba susilaikė.

Nors valdančioji koalicija dėjo visas pastangas, kad antradienio plenariniame posėdyje dalyvautų kuo daugiau jos atstovų, dalies politikų, pvz., užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus ar socialdarbiečio Artūro Skardžiaus, salėje balsavimo metu nebuvo.

Pristatė prezidento poziciją

Valdantieji siekė prezidento veto atmesti ir pakartotinai priimti grąžintą įstatymą. Jie laikėsi pozicijos, kad nuleidus kartelę Seime bus atstovaujama didesniam rinkėjų skaičiui.

Bet G. Nausėda pataisas vetavo argumentuodamas, kad žemesni rinkimų slenksčiai lemtų didesnį Seimo susiskaldymą į smulkias frakcijas ir mažesnį Vyriausybės stabilumą.

Taip pat prezidentas pažymėjo, kad sprendimas mažinti kartelę likus mažiau nei metams iki Seimo rinkimų prieštarauja gerajai tarptautinių institucijų įtvirtintai rinkimų praktikai.

Atsakydamas į Seimo narių klausimus prezidento dekretą pristatęs jo patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis teigiamai pasisakė apie idėją įstatymiškai nustatyti draudimą keisti rinkimų tvarką likus mažiau kaip metams iki balsavimo: „Prieš kelerius metus grupė politikų siūlė tokį projektą, bet tam nebuvo pritarta. Prezidento nuomone, būtų gerai grįžti prie šio klausimo ir įstatymu nustatyti tokią tvarką, kad likus metams iki rinkimų nebūtų galima kaitalioti juos reglamentuojančių įstatymų.“

Anot P. Mačiulio, „politiškai pagrįsta nuomonė“, kad valdantieji priėmė Seimo rinkimų įstatymo pataisas tik siekdami pagelbėti savo koalicijos partneriams, kurių reitingai yra maži, patekti į naują parlamentą.

Tuo atveju, jeigu Seimas priimtų rinkimų taisyklių pakeitimus, nukreiptus ne į šių, bet į 2024 m. parlamento rinkimus, pasak patarėjo, prezidentas greičiausiai nevetuotų tokio įstatymo.

Be to, P. Mačiulis užsiminė, kad G. Nausėda pasisako už kuo platesnę diskusiją dėl esminės Seimo rinkimų sistemos reformos, pvz., pereinant prie viso parlamento išrinkimo tik proporciniu būdu, t. y. pagal kandidatų sąrašus, atsisakant vienmandačių apygardų. „Tačiau tai turėtų būti ilga, gili, plati diskusija, kuri užtruktų tikrai ne iki šių metų rinkimų, bet ruošiantis anksčiausiai 2024-iesiems“, – kalbėjo patarėjas.

Be to, jis atkreipė dėmesį, kad nustatytoji 3% kartelė Seimo rinkimų proporcinei daliai yra gerokai mažesnė nei nustatytoji kituose rinkimuose – savivaldos arba Europos Parlamento. Tai, anot patarėjo, neteisinga.

Valdantieji vengė tribūnos

Antradienį diskusijoje Seimo posėdyje dalyvavo vos vienas kitas valdančiosios koalicijos atstovas. Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkė Guoda Burokienė tik trumpai informavo, kad šis komitetas siūlo atmesti prezidento veto.

Lenkų rinkimų akcijos atstovas Zbignevas Jedinskis iš Seimo tribūnos kalbėjo: „Pagal galiojančią rinkimų sistemą net apie 19% balsų atitenka kitoms partijoms. Didelis klausimas, ar, pvz., asmuo, balsavęs už kažkurią partiją, kuri neperžengia 5%, yra labai jau patenkintas, kad jo balsas atitenka konservatoriams.“

Mišriosios grupės narys Povilas Urbšys apgailestavo, kad vetuodamas rinkimų kartelės mažinimą prezidentas nepasiūlė jokio kompromisinio varianto, pvz., 4% barjerą. „Tie, kurie kalba prieš rinkimų kartelės mažinimą demonstruoja nepasitikėjimą mūsų tauta, mūsų šalies rinkėjais – esą jie negebės tinkamai pasirinkti ir būsimasis Seimas bus pernelyg fragmentiškas. Nekartą buvo minėtas šioje diskusijoje žodis „stabilumas“. Bet ar tai nėra šiuo atveju žodžio „stagnacija“ sinonimas?“, – sakė P. Urbšys.

Analogiška idėja svarstoma Rusijoje

Konservatorius Laurynas Kasčiūnas diskusijos metu tvirtino: „Visi puikiausiai supranta, kad noras siekti atmesti veto yra padiktuotas ne noru įtvirtinti daugiau demokratijos, bet gana egoistiniu noru išspręsti savo ir savo partnerių koalicijoje politines problemas. Neabejoju, kad sumažinta kartelė tik atneš daugiau chaoso ir sumaišties į būsimą Seimą. Vadinasi, ir į visą šios valstybės politinį gyvenimą.“

Jis atkreipė dėmesį, kad Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos priimtoji rekomendacija dėl rinkimų kartelės dydžio nėra įpareigojanti.

„Maža to, viena iš tos rezoliucijos rengėjų yra Rusijos valdančiosios partijos atstovė, taigi, rezoliucija gimė institucijoje, kur Rusija turi nemenką įtaką. Taip pat derėtų atkreipti dėmesį, kad kaip tik šiuo metu Rusijoje yra prasidėjusi diskusija dėl rinkimų kartelės sumažinimo iki būtent 3%. Tai daroma todėl, kad valdančioji, prokremlinė ir proputiniška „Vieningosios Rusijos“ partija tiesiog siekia įtvirtinti kuo mažesnę kartelę, norėdama savo satelitinių partijų patekimą į Dūmą, tokiu būdu ir ateityje užsitikrindama absoliučią daugumą ten. Tad ar mums gali ir turi tapti kelrode žvaigžde Rusijos prokremlinių partijų siekiai?“, – retoriškai klausė opozicijos atstovas.

Tuo metu socialdemokratas, opozicijos lyderis Julius Sabatauskas kreipėsi į tuos, kurie tikina, kad neva daugelyje kitų Europos valstybių galioja mažesnis nei 5% rinkimų barjeras.

„Tie, kurie baksnoja į kitas Vakarų Europos valstybes, pamiršta atkreipti dėmesį į labai svarbią aplinkybę – visose tose valstybėse galioja tik proporcinė rinkimų sistema, t. y. visas parlamentas yra išrenkamas tik pagal kandidatų sąrašus ir nėra vienmandatininkų. Ten, kur galioja mišri rinkimų sistema, kaip ir Lietuvoje, proporcinei daliai galioja 5% barjeras ar net aukštesnis. Tad šioje vietoje Lietuva niekaip neišsiskiria“, – sakė J. Sabatauskas.

[infogram id="03e16b46-0551-41fa-a351-97dc9a560bbe" prefix="NyB" format="interactive" title="Rinkimų į parlamentą kartelė kai kuriose ES šalyse"]

Dar gali bandyti nustatyti 4%

Šis politikas atkreipė dėmesį, kad „didžiausi balsų praradimai vyksta vienmandatėse apygardose, nes ten gali laimėti ir mažiau nei trečdalį balsų nuo visų apygardos rinkėjų gavęs politikas“.

Pasak opozicijos lyderio, jeigu norima pokyčių Seimo rinkimų sistemoje, juos privalu įgyvendinti tik nuo 2024 m.

Valdančiųjų lyderiai yra užsiminę, kad artėjant eiliniams rinkimams dar gali bandyti grįžti prie pasiūlymo sumažinti balsų kartelę bent iki 4% partijoms bei 6% koalicijoms. Prezidentas anksčiau buvo reiškęs paramą siūlymui mažinti barjerą iki tokių dydžių. Tačiau, jo nuomone, bet kokie pakeitimai likus mažiau nei metams iki rinkimų, yra netikslingi.

Eiliniai Seimo rinkimai vyks šiemet spalio 11 d.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Ryšys užmegztas: „Atea“ IT įdiegti „Aruba“ sprendimai tapo „Avia Solutions Group“ kompiuterinio tinklo prieigos standartu Verslo tribūna

Neseniai duris atvėrusio „Avia Solutions Group“ biurų komplekso IT tinklo sprendimai pradėti planuoti prieš...

Teisės aktai: kepami it blynai, dar ir prisvilę

Dėl Lietuvoje dažnai keičiamų ir naujai kuriamų teisės aktų gyvename nuolatinėje įtampoje – begalinis...

Nesibaigianti lavina: daugiau nei 25.000 teisės aktų pokyčių per metus Premium

Teisės aktų gamybos konvejeris Lietuvoje dirba be atvangos – nauji įstatymai, įsakymai, nutarimai kepami...

Teisiniai pokyčiai verslą užkniso juodai Premium

Teisės aktai keičiasi per dažnai, stokoja išaiškinimų, priimami nesikonsultuojantis su verslu, dažnai yra...

PSO koronaviruso protrūkio Kinijoje kol kas nelaiko tarptautine ekstremalia padėtimi

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį paskelbė, kad naujo koronaviruso protrūkis Kinijoje, per...

Verslo aplinka
2020.01.23
S. Krėpšta: Japonija domisi „Rail Baltica“, sinchronizacijos projektų finansavimu

Japonijos tarptautinio bendradarbiavimo bankas domisi galimybe finansuoti „Rail Baltica“ geležinkelių...

Verslo aplinka
2020.01.23
Plastiko dalelių nuotekose aptikta dar vienoje sostinės vietoje 3

„Vilniaus vandenys“ ketvirtadienį galimą taršą plastiko dalelėmis aptiko dar vienoje sostinės vietoje.

Verslo aplinka
2020.01.23
Aplinkos apsaugos agentūra: Kuršių marių vanduo nėra toksiškas

Kuršių marių vanduo nėra toksiškas, trečiadienį pranešė tyrimą atlikusi Aplinkos apsaugos agentūra.

Verslo aplinka
2020.01.23
Didžiosios Britanijos karalienė patvirtino „Brexit“ sutarties įstatymą

Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II ketvirtadienį oficialiai patvirtino „Brexit“ susitarimą...

Verslo aplinka
2020.01.23
Kinijoje dėl naujos ligos protrūkio susisiekimas ribojamas dar dviejuose miestuose

Kinija stabdo viešajį susisiekimą ir uždaro greitkelių mokesčių rinkimo punktus dar dviejuose centrinės...

Verslo aplinka
2020.01.23
Davosas 2020: Pasaulinio verslo galiūnės teiks informaciją apie aplinkai daromą poveikį 1

Didysis pasaulinis finansų ir audito įmonių ketvertas bei dešimtys stambiausių tarptautinių kompanijų...

Verslo aplinka
2020.01.23
B. Le Maire: Prancūzija ir JAV susitarė siekti „bendro pasaulinio skaitmeninio mokesčio“

Prancūzija ir JAV susitarė siekti bendro skaitmeninio mokesčio, mėgindamos užbaigti ginčą dėl JAV...

Verslo aplinka
2020.01.23
Stabdydama naujo viruso plitimą Kinija uždarė du miestus

Kinija ketvirtadienį uždarė du didelius miestus centrinėje Hubėjaus provincijoje, kuri atsidūrė mirtinai...

Verslo aplinka
2020.01.23
Lietuviai gaudo JAV ir Kinijos prekybos karo paliaubų naudą Premium

Donaldui Trumpui, JAV prezidentui, ir Pekinui sausio viduryje pasiekus pradinį dvišalės prekybos susitarimą,...

Finansai
2020.01.23
Vienas Seimo narys išėjo iš R. Karbauskio frakcijos, trys papildė socialdarbiečius

Parlamentaras Virgilijus Poderys išėjo iš valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS)...

Verslo aplinka
2020.01.23
„Lietuva be šešėlio“: pernai šalyje atsirado 200 nelegalių tabako „taškų“

Pernai Lietuvoje atsirado 204 nauji nelegalūs tabako pardavimo taškai – jų skaičius per metus išaugo...

2020.01.23
„Ambersail 2“ lenktynėse aplink pasaulį planuoja tapti kovos su plastiko tarša vėliava

Lietuvos jachta „Ambersail 2“ dviejų metų trukmės lenktynėse aplink pasaulį „The Ocean Race“ planuoja tapti...

Verslo aplinka
2020.01.23
Korupcijos suvokimo indekse Lietuva pakilo į 35 vietą 3

Korupcijos suvokimo indekse (KSI) Lietuva per 2019 metus pakilo trimis vietomis – šaliai teko 60 balų iš 100...

Verslo aplinka
2020.01.23
Britanijos parlamentas galutinai pritarė „Brexit“ sutarčiai 1

Įstatymas, atveriantis Jungtinei Karalystei kelią šio mėnesio pabaigoje išstoti iš Europos Sąjungos,...

Verslo aplinka
2020.01.23
Vieno figos lapelio neužteks 14

Kad ir kiek premjeras Saulius Skvernelis ir Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis mėgino...

Verslo aplinka
2020.01.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau