Seime subyrėjo „tvarkiečių“ frakcija, nebėra ir valdančiosios daugumos

Seime nebeliko vienos iš keturių valdančiųjų frakcijų subyrėjo Tvarka ir teisingumas (Suvereni Lietuva). Konstatuojama, kad Seime formaliai nebeliko ir valdančiosios daugumos, bet valdančiųjų atstovai tikina esantys įsitikinę, jog faktinė parama Vyriausybei egzistuoja.
Keturi netikėti pareiškimai
Antradienį, rudens sesijos pirmajame posėdyje, Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė perskaitė keturių tvarkiečių pareiškimus apie išėjimą iš frakcijos. Ją paliko ligšiolinis frakcijos seniūnas Vytautas Kamblevičius, taip pat Ona Valiukevičiūtė, Algimantas Dumbrava bei Juozas Imbrasas.
Pareiškimuose nenurodomi išėjimo iš frakcijos motyvai. Taip pat nepranešta, į kurią frakciją šie parlamentarai pereina, todėl bent jau laikinai formaliai jie priklausys nefrakcionuotus Seimo narius vienijančiai Mišriajai grupei.
R. Žemaitaitis VŽ teigė, kad iš frakcijos išėjęs buvęs seniūnas V. Kamblevičius ir kiti trys Seimo nariai planuoja formuoti naują frakciją iš keturių partijų atstovų. Tačiau R. Žemaitaitis tikino nežinąs, kokios tai bus partijos ir kurie Seimo nariai sudarytų naują frakciją, taip pat ar ji pretenduotų į valdančiosios statusą.
Pats V. Kamblevičius iš pradžių nepatvirtino tokių planų. Anot jo, tvarkiečius palikę politikai dar nėra priėmę sprendimo jungtis prie kurios nors kitos politinės grupės ar burti savo atskirą frakciją. Mes dar galvosim, kol kas padarėm vieną žingsnį, galvosim apie antrą, BNS sakė V. Kamblevičius.
V. Kamblevičius teigė, kad sprendimas išeiti iš frakcijos priimtas dėl nesutarimų su partijos vadovu R. Žemaitaičiu: Išsiskyrė mūsų nuomonės su partijos lyderiu, faktiškai jis įnešė destrukciją partijoj ir frakcijoj, jis absoliučiai su niekuo nieko nesiderina, visus ignoruoja, jis yra vienas.
Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis Gitnautas Paluckas patvirtino, kad kai kurie tvarkiečiai derėjosi su šia partija dėl prisijungimo, tačiau esą kol kas jokie galutiniai sprendimai nėra priimti.
Nauja frakcija kels savų reikalavimų
Kiek vėliau, anot BNS, V. Kamblevičius teigė, kad nauja frakcija galėtų būti įkurta per savaitę.
Parlamentarai svarsto, kad tokia kuriama frakcija galėtų tapti valdančiosios daugumos dalimi ir pretenduotų į ministro portfelį.
Jeigu mūsų skaičiavimas teisingas, šiomis dienomis gali susikurti devynių žmonių frakcija, kuri pareikalaus mažų mažiausia posto, o galbūt ir ko nors daugiau, antradienį Seime žurnalistams sakė opozicinių konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.
Vyriausybė dabar susidurs su labai didelėmis problemomis. Tokia labai nauja, aiškiai populistinė frakcija galės kelti itin aukštus reikalavimus, visiškai nesuderinamus su biudžeto tvarumu, nes jų balsai bus auksiniai, tvirtino jis.
Ekonomikos ministro portfelis atsilaisvins, kai ministras Virginijus Sinkevičius bus paskirtas Europos Komisijos nariu.
Aiškinsis teisinę situaciją
Kadangi Tvarkos ir teisingumo frakcijoje iki šiol buvo tik minimalus narių skaičius septyni, tarp jų ir valstiečių-žaliųjų paskolinta Audronė Jankuvienė, pasitraukus net keturiems nariams tvarkiečių frakcijos fiziškai nebeliko.
Tvarka ir teisingumas (Suvereni Lietuva) priklausė šią vasarą atnaujintai ir praplėstai valdančiajai keturių centro kairės partijų koalicijai. Tačiau Seimo vicepirmininko Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama Tvarkos ir teisingumo partija kol kas negavo nei vieno ministro portfelio atnaujintoje Sauliaus Skvernelio Vyriausybėje.
Vasarą pasirašius atnaujintos koalicijos sutartį buvo skelbiama, kad valdančioji dauguma turi 76 Seimo narius iš 141. Dabar formaliai koalicija vienija 69 parlamentarus.
Viktoras Pranckietis, Seimo pirmininkas, antradienį patvirtino, kad nėra nei tvarkiečių frakcijos, nei formalios valdančiosios daugumos. Suskilus frakcijai konstatuotina, kad jos tiesiog nebeliko ir visi septyni šios frakcijos nariai formaliai ėmė priklausyti Mišriajai grupei. Taip pat formaliai nėra valdančiosios koalicijos ir daugumos. Manau, valdančioji koalicija turės būti formuojama iš naujo, Seimo plenariniame posėdyje tvirtino V. Pranckietis, atsakydamas į opozicinių konservatorių atstovo Mykolo Majausko klausimą, ar Seime tebėra valdančioji dauguma.
Seimo vadovas taip pat patvirtino, kad dar aiškinsis teisinę situaciją su valdančiąja dauguma ir opozicija parlamente, nes su tuo susiję kai kurių sprendimų priėmimas, pvz., opozicijos lyderio patvirtinimas.
Naujuoju opozicijos lyderiu tapo socialdemokratas Julius Sabatauskas, pakeitęs Liberalų sąjūdžio atstovę Viktoriją Čmilytę-Nielsen. Už tai, kad Seimo valdyboje keistųsi opozicinių frakcijų sutarimu rotuojamas lyderis, antradienį balsavo 98 Seimo nariai, vienas buvo prieš.
Daugumos formaliai nėra, bet faktiškai yra
Paprašytas paaiškinti, kaip toliau veiks valdančioji koalicija, R. Žemaitaitis sakė manąs, kad Mišriosios grupės dauguma narių parems Vyriausybę, kuri formaliai bent kažkurį laiką nebeturės valdančiosios daugumos paramos, bet faktiškai ji esą egzistuos. Pats R. Žemaitaitis tikino neketinąs gal kažkur jungtis ir iki kadencijos pabaigos liks Mišriojoje Seimo narių grupėje.
Yra būtinas 71 Seimo narys pagal Seimo statutą, kad būtų patvirtinta daugumos Vyriausybė. Kadangi ji jau patvirtinta, to skaičiaus vasarą užteko. O iširus frakcijai Tvarka ir teisingumas, nebelieka formalios daugumos. Bet jos šiame etape ir nereikia. Šiuo metu turime mažumos Vyriausybę, bet su neformaliu daugumos parlamentarų palaikymu. Esu tikras, kad didžioji dalis Mišrios Seimo narių grupės, kuri dabar bus iš 17-os narių, palaikys valdančiosios koalicijos sprendimus, vylėsi jis.
O pasitraukusių iš frakcijos narių likimą R. Žemaitaitis žadėjo svarstyti Tvarkos ir teisingumo partijos valdyboje: Susirinksime partijos valdyboje, tada ir priimsime sprendimą. Matyt, turėtų būti pašalinti.
Tiesa, O. Valiukevičiūtė jau pati paskelbė išėjusi ir iš partijos.
Premjeras S. Skvernelis antradienį tęsia gydymo kursą, todėl jį laikinai pavaduoja energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, kuris nelinkęs komentuoti valdančiosios daugumos situacijos Seime. Premjero komentaro šiuo klausimu tikimasi dar šią savaitę.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti