JK parlamentarai laimėjo visus „Brexit“ mūšius prieš vyriausybę

Publikuota: 2019-09-04
Borisas Johnsonas, JK premjeras. „SIPA / „Scanpix“ nuotr.
Borisas Johnsonas, JK premjeras. „SIPA / „Scanpix“ nuotr.

Trečiadienį Bendruomenių rūmai įpareigojo vyriausybę prašyti ES pavėlinti „Brexit“ ir kol kas užkirto kelią vyriausybės planams pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo. Tiesa, šį parlamentarų sprendimą dar turės patvirtinti Lordų rūmai. Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras, po nepalankaus balsavimo iškart paprašė parlamento paskelbti pirmalaikius rinkimus, tačiau ir šį balsavimą pralaimėjo.

Svarbiausi faktai

  • Bendruomenių rūmuose priimtas įstatymo projektas, įpareigojantis šalies vyriausybę prašyti Briuselio dar kartą nukelti „Brexit“ datą;
  • Įstatymo projektą dar turės patvirtinti Lordų rūmai, Torių partija ketina trukdyti galutinai patvirtinti įstatymą;
  • B. Johnsonas pasiūlė balsuoti dėl pirmalaikių rinkimų paskelbimo, tačiau balsavimą taip pat pralaimėjo. Kol kas jie nebus rengiami;
  • Analitikai spėja, kad vyriausybė ieškos kitų būdų paskelbti pirmalaikius rinkimus.

23:56 Kas įvyko?

Dauguma Bendruomenių rūmų parlamentarų vėlų trečiadienio vakarą palaikė įpareigojimą vyriausybei paprašyti ES pavėlinti „Brexit“ iki 2020 m. sausio 31 d. (Bendrija dar turi tam pritarti).

Tiesa, kad šis įpareigojimas taptų įstatymu jam pritarti dar turės ir aukštesnieji JK parlamento rūmai – Lordų rūmai. Tai jie padaryti turės vos kelias dienas iki parlamento suspendavimo, tai yra rugsėjo 9 d. Toriai grasina, kad ketina trukdyti įstatymo priėmimui ir kitoje stadijoje, vilkinti laiką, kad Lordų rūmai nespėtų jo priimti iki parlamento suspendavimo datos.

Įstatymo projektas, kuriam pritarė Bendruomenių rūmų parlamentarai, suteikia vyriausybei laiko iki spalio 19 d. arba pateikti tokį „Brexit“ susitarimą, kurį ratifikuotų dauguma Bendruomenių rūmuose, arba iki šios datos užsitikrinti daugumos parlamentarų palaikymą pasitraukimui iš Bendrijos be susitarimo.

Jeigu vyriausybė iki spalio 19 d. nesugeba įgyvendinti nei vienos iš šių dviejų sąlygų, tokiu atveju įstatymas įpareigotų vyriausybę prašyti Briuselio dar kartą atidėti „Brexit“ iki 2020 m. sausio 31 d. Jeigu ES pasiūlys kitokią datą, parlamentai turėtų dvi dienas ją atmesti, arba jai pritarti.

Po šio pralaimėjimo B. Johnsonas pasiūlė surengti pirmalaikius rinkimus, tačiau tokiam siūlymui britų parlamentarai nepritarė.

Šiandienos gyvą transliaciją iš Bendruomenių rūmų baigiame. Ačiū, kad skaitote. Analizę apie tolimesnę „Brexit“ kryptį kviečiame skaityti ketvirtadienį VZ.LT.

23:37 Parlamentarai atmetė B. Johnsono pasiūlymą

Bendruomenių rūmai atmetė vyriausybės siūlymą surengti pirmalaikius rinkimus spalio 15 d. 298 Bendruomenių rūmų parlamentarai tokį pasiūlymą palaikė, jam nepritarė — 56, tačiau opozicinė Leiboristų partija nuo balsavimo susilaikė. Taigi, vyriausybei nepakako balsų, (reikėjo 434) kad rinkimai būtų suorganizuoti. Britų vyriausybė pralaimėjo visus šiandienos balsavimus.

23:22 Prasidėjo balsavimas

Bendruomenių rūmų parlamentarai pradėjo balsavimą dėl vyriausybės siūlymo surengti pirmalaikius rinkimus spalio 15 d. Rezultato laukiam po apytiksliai 10 min.

22:21 Greičiausiai nepalaikys

Analitikai prognozuoja, kad B. Johnsono pasiūlymas surengti pirmalaikius rinkimus šiandienos balsavime bus atmestas. Tam jam reikia opozicinės Leiboristų partijos pritarimo, o Jeremy Corbynas, Leiboristų partijos lyderis, kol kas teigia, kad sutiks organizuoti pirmalaikius rinkimus tik po to, kai šiandienos Bendruomenių rūmų sprendimas pavėlinti „Brexit“ taps įstatymu.

Balsavimo dėl pirmalaikių rinkimų tikimasi dar šiandien apie 23 val. 15 min. Lietuvos laiku.

22:09 B. Johnsonas: surenkime rinkimus

B. Johnsonas po balsavimo rezultatų paskelbimo kalbėdamas Bendruomenių rūmuose teigė, kad parlamentarų sprendimas „verčia jį užbaigti derybas ir pasiduoti prieš tarptautinius derybininkus“ ir paragino parlamentarus palaikyti vyriausybės pasiūlymą surengti pirmalaikius rinkimus spalio 15 d. Balsavimas dėl pirmalaikių rinkimų bus surengtas dar šiandien, šiuo metu Bendruomenių rūmuose vyksta debatai dėl šio vyriausybės siūlymo.

21:59 B. Johnsonas siekia pirmalaikių rinkimų

Atsakydamas į pralaimėjimą Bendruomenių rūmuose B. Johnsonas prašo parlamentarų palaikyti pirmalaikių rinkimų idėją.

21:52 Bendruomenių rūmai laimėjo mūšį

327 Bendruomenių rūmų parlamentarai palaikė įpareigojimą vyriausybei paprašyti ES pavėlinti „Brexit“ iki 2020 m. sausio 31 d. (Bendrija dar turi tam pritarti)  299 Bendruomenių rūmų nariai balsavo „prieš“. Dabar įstatymo projektas keliaus į Lordų rūmus galutiniam patvirtinimui.

21:31 Balsuojama dar kartą

Bendruomenių rūmuose kaip jau pastaruoju metu tapo įprasta įvyko netikėtas posūkis. Parlamentarai turėjo balsuoti dėl įstatymo projekto pataisų, tačiau ši procedūra buvo praleista ir dabar balsuojama paskutinį kartą šiandien dėl įstatymo projekto, kuriuo siekiama įpareigoti vyriausybę pavėlinti „Brexit“. Jeigu dauguma parlamentarų pritars šiuo balsavimu tokiam siūlymui, toliau įstatymo projektas nukeliaus į Lordų rūmus ir, jeigu bus patvirtintas, taps įstatymu.

Toriai grasina, kad ketina trukdyti įstatymo priėmimui ir kitoje stadijoje, vilkinti laiką, kad Lordų rūmai nespėtų jo priimti iki parlamento suspendavimo datos.

20:33 Žiniasklaida: Briuselis linktų pavėlinti „Brexit“

„Financial Times“, remdamiesi savo diplomatiniais šaltiniais Europos Sąjungoje, skelbia, kad Briuselis sutiktų pavėlinti „Brexit“ ir dar kartą.

„ES tikrai nenori nustumti britus į bedugnės kraštą dėl „Brexit“. Jeigu JK parlamentas paprašys dar kartą atidėti „Brexit“, kad užkirstumėme kelią JK pasitraukimui iš Bendrijos be susitarimo, tai būtų labai sunku įsivaizduoti, kaip likusios 27 ES šalys galėtų tam nepritarti“ ,– „Financial Times“ teigė neįvardintas diplomatinis šaltinis ES.

19:22 Po antrojo svarstymo – pritarta

Britų parlamentarai balsuos dėl siūlomo įstatymo projekto kelis kartus. Procedūra užtruks kelias valandas. Šiandien diskutavę Bendruomenių rūmuose, po antrojo svarstymo britų parlamentarai pritarė įstatymo projektui pavėlinti „Brexit“. 329 parlamentarai pritarė tokiam projektui, prieš buvo 300 parlamentarų.

Po antrojo svarstymo balsavimo parlamentarams dar bus leidžiama teikti įstatymo projekto pataisas, dėl kurių parlamentarai taip pat balsuos dar šiandien, jeigu Bendruomenių rūmų pirmininkas išrinks kurį nors, dėl kurio parlamentarai turėtų balsuoti.

Po trečiojo svarstymo ir diskusijų dėl įstatymo projekto, vyks trečiasis, paskutinis balsavimas dėl jo Bendruomenių rūmuose. Galutinis britų Bendruomenių rūmų sprendimas paaiškės apie 21 val. Jeigu dauguma parlamentarų jam pritars, jį patvirtinti dar turės Lordų rūmai, o tuomet jis taptų įstatymu.

18:00 Kokį įstatymą nori priimti parlamentarai?

Jis suteikia vyriausybei laiko iki spalio 19 d. arba pateikti tokį „Brexit“ susitarimą, kurį ratifikuotų dauguma Bendruomenių rūmuose, arba iki šios datos užsitikrinti daugumos parlamentarų palaikymą pasitraukimui iš Bendrijos be susitarimo;

Jeigu vyriausybė iki spalio 19 d. nesugeba įgyvendinti nei vienos iš šių dviejų sąlygų, tokiu atveju įstatymas įpareigotų vyriausybę prašyti Briuselio dar kartą atidėti „Brexit“ iki 2020 m. sausio 31 d.

Jeigu ES pasiūlys kitokią datą, parlamentai turėtų dvi dienas ją atmesti, arba jai pritarti.

17:01 VŽ paaiškina: šiandienos procedūros

Apie 21 val. Lietuvos laiku turėtumėme žinoti rezultatą, ar Bendruomenių rūmams pavyko pritarti įstatymo projektui, kuriuo siekiama įpareigoti vyriausybę prašyti ES atidėti „Brexit“ datą dar kartą. Tiesa, VŽ paaiškina, kad šis įpareigojimas taptų įstatymu jam pritarti dar turės pritarti ir aukštesnieji JK parlamento rūmai – Lordų rūmai. Tai jie padaryti turės vos kelias dienas iki parlamento suspendavimo. Toriai grasina, kad ketina trukdyti įstatymo priėmimui ir kitoje stadijoje, vilkinti laiką, kad Lordų rūmai nespėtų jo priimti iki parlamento suspendavimo datos.

B. Johnsonas savo ruožtu jau pranešė, kad po šiandienos balsavimo Bendruomenių rūmuose jis iškart ketina inicijuoti balsavimą dėl pirmalaikių parlamento rinkimų, jeigu dauguma JK parlamento narių pritars siekiui įpareigoti vyriausybę atidėti „Brexit“. Vis dėlto B. Johnsono noras pirmalaikiams rinkimams gali būti ir neįgyvendintas. Tam, kad būtų galima organizuoti išankstinius parlamento rinkimus jam reikia užsitikrinti mažiausiai du trečdalius parlamentarų pritarimo iš 650. Šio balsavimo dėl vyriausybės pasiūlymo tikimasi šiandien apie 22 val. 30 min. Lietuvos laiku.

Leiboristai kol kas tvirtina, kad nepritars pirmalaikiams rinkimams tol, kol „Brexit“ atidėjimas nebus įtvirtintas įstatymu. Taigi, šioje stadijoje balsuos prieš pirmalaikių rinkimų skelbimą. Tad B. Johnsono planas paskelbti pirmalaikius rinkimus kol kas atrodo miglotas.

Šiandien kalbėdamas Bendruomenių rūmuose JK premjeras tvirtino, kad jis yra „visiškai įsitikinęs“, kad JK gali tikėtis iš Bendrijos naujo „Brexit“ susitarimo, kuriame nebūtų kontroversiškai vertinamos dabartinėje „Brexit“ sutartyje įtvirtintos Šiaurės Airijos atsargos priemonės.

13:21 Teismo sprendimas

Boriso Johnsono, britų premjero, sprendimas suspenduoti parlamento veiklą nuo rugsėjo 9 d. iki spalio mėnesio 14 d. yra teisėtas, trečiadienį paskelbė Škotijos teismas.  

Daugiau nei 75 JK parlamentarai kreipėsi į teismą ir prašė išaiškinti, ar B. Johnsono sprendimas suspenduoti parlamento veiklą yra teisėtas. Dalis britų parlamentarų teigė, kad toks JK premjero sprendimas buvo neteisėtas ir pažeidžia konstituciją, nes premjeras tokio žingsnio ėmėsi siekdamas užkirsti kelią parlamentarams dalyvauti „Brexit“ proceso sprendime.

B. Johnsonas rugpjūčio 28 d. paskelbė, kad suspenduos parlamento veiklą prieš pat JK pasitraukimo iš Bendrijos diena, kuri dabar numatyta spalio 31 d. Europos Vadovų taryba šiuo metu suplanuota spalio 17-18 d., tai yra paskutinė galimybė paprašyti Bendrijos atidėti „Brexit“.

Britų parlamentarai šiandien sieks įpareigoti vyriausybę paprašyti dar kartą atidėti „Brexit“.

11:25 Reitingai

Kai B. Johnsonas tapo britų premjeru, Konservatorių partijos reitingai išaugo, o „Brexit“ partijos sumažėjo 5% ir, naujausių apklausų duomenimis, siekia 14%.

VŽ jau rašė, kad vietos dienraštis „Sunday Times“ skelbė, kad B. Johnsono tapimas premjeru Konservatorių partijos reitingus išaugino iki 31%. Opozicinės Leiboristų partijos su Jeremy Corbynu priešakyje, remiantis apklausomis, palaikymas siekia 21%, tai yra dviem procentiniais punktais daugiau nei ankstesnėje apklausoje. Liberalų demokratų partijos reitingai, kuri norėtų, kad britai apskritai atšauktų „Brexit“, remiantis apklausomis, siekia 16%.

Paskutinė apklausa rodo didžiausią Konservatorių partijos atotrūkį nuo opozicinės Leiboristų partijos per pastaruosius penkis mėnesius. Tai taip pat yra pirmasis kartas, kai partijos palaikymas apklausose peržengė 30% ribą.

Plačiau skaitykite ČIA.

11:21 Įtempta diena

Bendruomenių rūmai antradienį rezultatu 328 prieš 301 perėmė iš vyriausybės  kontrolę formuoti trečiadienio parlamento darbotvarkę, pagrindinis parlamentarų tikslas – šiandien priimti įstatymą įpareigojantį B. Johnsoną prašyti Briuselio pratęsti išstojimo iš ES terminą nuo spalio 31 d. iki 2020 m. sausio 31 d. 

Kol kas atrodo, kad parlamentui pavyks užsitikrinti daugumą tokiam sprendimui, nes B. Johnsono vyriausybės pozicijos susilpnėjo. Parlamente Torių partijos daugumos nebėra net ir formalios, be to vakar dienos balsavime, kuris buvo laikomas parlamentas prieš vyriausybę balsavimu, dalis Torių „maištininkų“ parlamentarų taip pat nepalaikė B. Johnsono pusės, vadinasi, Konservatorių partija galutinai susiskaldė.

Pats premjeras tikina, kad šiandienos balsavimą parlamente dėl „Brexit“ atidėjimo jis prilygina balsavimui dėl pasitikėjimo vyriausybe ir ketina prašyti parlamentarų patvirtinti pirmalaikius rinkimus. Taigi, trečiadienį parlamentarai balsuos dėl sprendimo pavėlinti „Brexit“, jeigu dauguma tokiam sprendimui pritars, seks balsavimas dėl pirmalaikių rinkimų JK organizavimo.

B. Johnsonas vėlų antradienio vakarą kalbėdamas Bendruomenių rūmuose sakė, kad parlamentarų sprendimas atidėti „Brexit“, jeigu bus patvirtintas „perduos „Brexit“ derybų kontrolę ES ir toliau didins ir taip jau trejus metus nesibaigiantį netikrumą.

Kad B. Johnsonui pavyktų paskelbti pirmalaikius rinkimus jam reikia ir opozicinės Leiboristų partijos paramos, o ši teigia, kad Leiboristų partija sutiks su pirmalaikiais rinkimais tik tokiu atveju, jeigu pasitraukimo be susitarimo scenarijus bus visiškai nebeįmanomas.

11:24 Darbotvarkė 

  • B. Johnsonas atsakinės į parlamentarų klausimus 12 val. Londono laiku (14 val. Lietuvos laiku);
  • Sajidas Javidas, iždo kancleris, pristatys biudžeto išlaidų planą 2020/2021 m. S. Javidas britų parlamente kalbės 13 val. (15 val. Lietuvos laiku);
  • Vėliau parlamentarai balsuos dėl įpareigojimo vyriausybei pavėlinti „Brexit“, kol kas tikslus balsavimo laikas nepaskelbtas;
  • Jeigu parlamentarams pavyks įpareigoti vyriausybę atidėti „Brexit“, B. Johnsono vyriausybė gali teikti pasiūlymą balsavimui parlamentarams dėl pirmalaikių rinkimų skelbimo.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

S. Skvernelis: matau Aplinkos apsaugos agentūros neįgalumą 

Premjeras Saulius Skvernelis sako matantis Aplinkos apsaugos agentūros neįgalumą likviduojant gaisro Alytaus...

Svarstys veto dėl įmonės „Problematika“, bet stengsis jį atmesti 

Seimas sutiko imtis prezidento Gitano Nausėdos veto pataisoms, kuriomis kelių techninės priežiūros ir kokybės...

R. Žemaitaitis atleistas iš Seimo vicepirmininkų

Tvarkos ir teisingumo partijos (TTP) vadovas Remigijus Žemaitaitis atleistas iš Seimo pirmininko pavaduotojo...

Juda į priekį peržiūrėto NT mokesčio įvedimas  2

Seimas iš antro karto sutiko imtis svarstyti nekilnojamojo turto (NT) mokesčio bazės plėtrą. Siūloma...

Seimas imasi taršių automobilių mokesčio įvedimo 

Seimas sutiko pradėti svarstyti su kitų metų biudžetu susijusio taršių automobilių registracijos mokesčio, iš...

Valstybės kontrolė nėra tikra, kad kitąmet bus biudžeto perteklius Premium

Kitų metų biudžeto projektą įvertinusi Valstybės kontrolė (VK) spėja, kad po kelerius metus trukusio „riebaus...

Kosminio tinklo pradžia: „SpaceX“ sėkmingai paleido pirmuosius 60 palydovų 1

„Falcon 9“ raketa pakilo iš Kanaveralo kyšulio Kalifornijoje 40 paleidimo aikštelės lapkričio 11 d. 9 val. 56...

Seimui teikiami prezidento siūlymai, kaip neįsileisti Astravo jėgainės elektros

Seimui teikiami prezidento Gitano Nausėdos siūlymai, kaip į Lietuvą neįleisti Baltarusijos statomoje Astravo...

Pramonė
08:31
Prieš krepšinio aistras „Žalgirio“ arenoje – naudingos verslo pamokos Verslo tribūna

Ar įmanoma suderinti smagiai praleistą vakarą stebint aukščiausio lygio krepšinį ir naudingą verslo...

Pramonės transformacija neišvengiama

Pasauliniame pramonės sektoriuje vis dažniau kalbama apie tvarumą, dėmesį aplinkai, vartojimo išsivysčiusiose...

Pramonė
05:50
Europos plieno milžinę nuo bankroto gelbės kinai Premium

Nemokia paskelbtą vieną didžiausių Europoje plieno gamintojų „British Steel“ atgaivinti bandys kinai –...

Pramonė
05:45
Miškų urėdijos direktoriumi skiriamas V. Kaubrė 1

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika Valstybinių miškų urėdijos (VMU) direktoriumi paskyrė beveik prieš mėnesį...

Verslo aplinka
2019.11.11
Kinijos tikslas – pralenkti Holivudą

JAV mažėjant pajamoms už Holivudo filmus – dėl piratavimo ir tokių turinio platformų kaip „Netflix“ arba...

Laisvalaikis
2019.11.11
G. Nausėda pasirašė „šnipų mainų“ įstatymą

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo praėjusią savaitę patvirtintą Baudžiamojo kodekso pataisą, kuri...

Verslo aplinka
2019.11.11
Viešas laiškas nuo akcinės bendrovės Lietuvos pašto nepriklausomų buvusios valdybos narių 1

Pranešame, kad šiandien, lapkričio 11 d., AB Lietuvos pašto nepriklausomi buvusios Valdybos nariai informavo...

Verslo aplinka
2019.11.11
Darbo tęsti nesutinkanti Lietuvos pašto valdyba: reikalaujami sprendimai būtų žalingi 12

Jaroslavo Narkevičiaus, susisiekimo ministro, atleisti Lietuvos pašto valdybos nariai nesutinka tęsti darbo,...

„Sodra“ savarankiškai dirbančius ragina susimokėti skolas, nesumokėjus ketina išieškoti

„Sodra“ išsiuntė raginimus sumokėti įmokas 16.000 gyventojų, kurie 2018 m. vykdė savarankišką veiklą,...

Verslo aplinka
2019.11.11
Šūviai Honkonge ženklina didesnės įtampos etapo pradžią

Lapkričio 11 d. policijos pareigūnas Honkonge šovė į protestuotoją ir jį sunkiai sužeidė. Protesto akcijos...

2019.11.11
Siūlomas bankų mokestis diskriminacinis ir prieštarauja Konstitucijai 1

Seimo praėjusią savaitę priimtas svarstyti valdančiųjų siūlymas nuo kitų metų apmokestinti didesnį kaip 300...

Finansai
2019.11.11
Teisme liudijęs „MG Baltic“ teisininkas: R. Kurlianskis nebuvo viceprezidentas

Koncerno „MG Baltic“ teisininkas ir buvęs valdybos narys Romanas Raulynaitis pirmadienį teisme liudijo, kad...

Verslo aplinka
2019.11.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau