Kas tai? Eksperto įžvalgos

Dvišalių investicijų sutarčių nutraukimas tarp ES valstybių narių: galimybės ir pasekmės

Publikuota: 2019-07-30

Europos Sąjungos Teisingumo Teismui (ESTT) pernai priėmus sprendimą „Achmea“ byloje buvo aišku, kad tai turės įtakos arbitražiniams procesams. ESTT pasisakė, kad arbitražinis investicinių ginčų sprendimas ES valstybių narių lygmeniu prieštarauja ES teisės autonomijai ir negali užtikrinti, kad ginčus dėl ES teisės taikymo ar aiškinimo spręs kompetentingas ES teismas.

Natūralu, kad po tokio sprendimo turėjo būti išspręstas ir tolesnis dvišalių investicijų sutarčių (DIS) tarp ES valstybių narių galiojimo klausimas. Įgaliojimai derėtis ir parafuoti Susitarimą dėl Europos Sąjungos valstybių narių tarpusavyje sudarytų dvišalių investicijų sutarčių nutraukimo (toliau — Susitarimas) suteikiami Lietuvos URM pareigūnui.

Tarptautinės teisės subjektai turi teisę nutraukti tarp jų sudarytą tarptautinę sutartį, tačiau tai sukelia ir teisines pasekmes, kurių kelis probleminius aspektus norėčiau aptarti.

Dvišalės investicijų sutartyse prisiimami įsipareigojimai skatinti užsienio investicijas, netrukdyti diskriminacinėmis priemonėmis valdyti, palaikyti, naudoti, pasinaudoti ar disponuoti investicijomis riboja ekspropriaciją ir numato kompensacijas bei nustato kitas materialinės teisės normas.

ES institucijos jau kuris laikas laikėsi pozicijos, kad dvišalės investicijų sutartys tarp ES šalių turėtų būti laikomos negaliojančiomis, o jų apimamus santykius turi reguliuoti ES teisės normos. Problemų kėlė ir tai, kad investuotojai ėmė ginti savo teises pagal DIS, ypač prieš naująsias ES šalis, nors realiai būtent ES teisė reikalavo pakeisti nacionalinį reglamentavimą taip, kad galiausiai pakeitimai pažeisdavo ir investuotojų interesus.

Nutraukiant dvišales investicijų sutartis pagal Susitarimą siekiama, kad nebegaliotų ir jų pereinamosios nuostatos, tad praktikoje gali atsirasti situacijų, kai ES teisės negarantuos investuotojams analogiškų sąlygų, kokių jie galėjo reikalauti pagal dvišales sutartis.

Kita vertus, dvišalėse investicijų apsaugos sutartyse yra numatytos nuostatos dėl ginčų sprendimų, kurios yra dvejopo pobūdžio — dėl ginčų, kylančių tarp susitariančių šalių dėl sutarties aiškinimo ir taikymo, bei dėl ginčų, kylančių tarp vienos susitariančios šalies ir kitos susitariančios šalies investuotojo. Šiuo aspektu sutarčių nutraukimas taip pat sukuria tam tikrų teisinių iššūkių.

Kaip jau minėjau, „Achmea“ byloje priimtas sprendimas nustato, kad arbitražinis investicinių ginčų sprendimas ES valstybių narių lygmeniu prieštarauja ES teisės autonomijai ir negali užtikrinti, kad ginčus dėl ES teisės taikymo ar aiškinimo spręs kompetentingas ES teismas, todėl Susitarimu siekiama nutraukti ne tik dvišales investicijų sutartis, bet ir arbitražinius ginčus, kurie vis dar nėra baigti spręsti. Nutraukti ginčus tarp dviejų susitariančių valstybių Susitarimas gali įpareigoti, jei jos pačios tam pritaria, tačiau tarptautinės teisės nuostatos ginčams, kuriuose dalyvauja susitariančios šalies investuotojas, suteikia tam tikras teises tęsti arbitražinį nagrinėjimą toliau.

Bendroje teisinėje literatūroje pažymima ir tarptautinių teismų praktikoje pripažįstama taisyklė, kad teismo jurisdikcija, kuri atsirado remiantis jau nebeveikiančia sutartimi, išlieka, jei ji buvo pripažinta iki sutarties galiojimo pasibaigimo. Remiantis tokia praktika, investuotojai gali pageidauti tęsti arbitražinį procesą nepaisant nutrauktos dvišalės investicijų sutarties, jei arbitražo jurisdikcija buvo pripažinta iki sutarties nutraukimo.

Susitarimo sudarytojai numatė, kad pradėtus arbitražinius ginčus nebus paprasta nutraukti, ir procesui apibrėžti nustatė pereinamojo laikotarpio priemones, susijusias su besitęsiančiais arbitražo procesais: struktūrinį dialogą ir teisę kreiptis į nacionalinius teismus. Dėl šio komentaro apimties detaliau neanalizuosiu šių priemonių, tačiau noriu paminėti, kad pačiame Susitarimo tekste nėra numatyta, kas nutiks, jei investuotojas nepasirinks nė vienos iš siūlomų arbitražinio ginčo sprendimų alternatyvų.

besiformuojančios praktikos galima spręsti, kad investuotojas, kuris bandys tęsti arbitražinius procesus, susidurs su sprendimo pripažinimo ir įvykdymo problemomis, tačiau šie aspektai gali skirtis priklausomai nuo arbitražo nagrinėjusio ginčą ir jurisdikcijos, kurioje siekiama sprendimą įvykdyti. ES institucijos, tikėtina, sieks, kad valstybės narės kiek įmanoma plačiau ginčytų arbitražinių sprendimų, priimtų dėl DIS pažeidimų, vykdymą, kaip kad buvo „Micula“ byloje. Ir nors šių metų birželį Europos Sąjungos Bendrasis teismas „Micula“ byloje pasisakė, kad Europos Komisija buvo neteisi pagal arbitražo sprendimą Rumunijos mokamas sumas pripažindama neteisėta valstybės pagalba, tačiau Europos Komisija tokią poziciją dar gali skųsti.

Nesileidžiant į detales, galima paminėti, kad daugiausia galimybių užsitikrinti arbitražinių sprendimų, kurie bus priimti bylose, pradėtose prieš nutraukiant DIS tarp ES šalių, vykdymą bus tais atvejais, kai byla buvo nagrinėta Tarptautiniame investicinių ginčų sprendimo centre (ICSID), o įvykdymo siekiama už ES ribų šalyje, kuri yra prisijungusi prie Konvencijos dėl valstybių ir kitų valstybių fizinių ir juridinių asmenų investicinių ginčų sprendimo (toliau – Konvencija). Tokiomis aplinkybėmis ES valstybei narei bus sunku pasiremti ES teisės viršenybės principu, o Konvencijos 54 str. nustato, kad “Susitariančioji Valstybė pripažįsta, kad vadovaujantis šia Konvencija priimtas sprendimas yra jai privalomas ir užtikrina sprendime nustatytų turtinių prievolių įvykdymą…”

ES narių apsisprendimas nutraukti tarpusavio dvišales sutartis, neaptariant galimybės leisti tęsti jau pradėtus arbitražinius ginčus bei nenustatant aiškaus teisinio rėžimo dėl šių arbitražų priimtų sprendimų pripažinimo ir vykdymo, sukuria papildomą nestabilumo atmosferą. ES šalys neturės absoliučios galimybės nutraukti visus vykstančius procesus, tačiau tikėtina, kad naudosis savo teisinėmis ir galbūt politinėmis priemonėmis siekdamos apsunkinti priimtų arbitražinių sprendimų vykdymą. Investuotojai, kurie jau gina savo teises arbitražuose, taip pat turės iš naujo pergalvoti strategijas – pasirinkti Susitarime siūlomus būdus ginčui pabaigti ar bandyti apginti savo teises sudėtingu bei daug laiko ir išteklių reikalaujančiu būdu.

Linas Sesickas yra advokatų kontoros GLIMSTEDT vadovaujantysis partneris bei Bankų ir finansų praktikos vadovas, Lietuvos investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Ginant viešąjį interesą, prokurorė nurodė imtis veiksmų dėl sklypų Alytuje

Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė Liudmila Borisova, atlikusi...

S. Skvernelis su dar penkiais premjerais siūlo stabdyti Mobilumo paketą  3

Šešių Vidurio ir Rytų Europos valstybių, tarp jų ir Lietuvos, premjerai ragina Europos Sąjungos institucijas...

P. Cvirkos paminklo negalima nukelti, sako Kultūros paveldo departamento direktorius

Paminklo rašytojui ir sovietmečio veikėjui Petrui Cvirkai negalima nukelti, nes jis yra kultūros vertybių...

Laisvalaikis
07:46
Turkijos įsiveržimas į Siriją: V. Putinas laimėjo daugiau nei R. T. Erdoganas Premium

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas įsiveržė į šiaurės rytų Siriją turėdamas keletą tikslų. Du...

Naujas „Klaipėdos naftos“ vadovas kol kas nepaskirtas

Naujas valstybės valdomos bendrovės „Klaipėdos nafta“ vadovas kol kas nepaskirtas, teigia šaltiniai.

Naujojo „Sorainen“ biuro IT sėkmės raktas patikėtas Atea Verslo tribūna

„Sorainen“ teisės firma savo naujo biuro darbo aplinkai kėlė aukščiausius reikalavimus, todėl kurdama IT...

Aukštyn ištempė elektros tinklai 1

Lietuva turi ką švęsti – Pasaulio banko (PB) tyrime „Doing Business 2020“ (DB) užimta 11-oji vieta –...

„Doing Business“: kaip Baltijos šalys susirikiuoja statybos srityje Premium

Pasaulio banko kasmet skelbiamame pasaulio „Doing Business“ reitinge, vertinant procedūras išduodant leidimus...

Atsakymų, ar Alytaus ūkininkų produkcija saugi, teks palaukti Premium

Alytuje tebesmilkstant padangų perdirbimo gamyklai, vietos ūkininkai – kol kas nežinioje. Gaisro metu...

Pramonė
05:45
B. Johnsonas rinkimų nori gruodžio 12 d.

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras, šalies parlamentui teiks siūlymą skelbti išankstinius...

Verslo aplinka
2019.10.24
Teismas buvusiai Visagino merei skyrė trejų metų lygtinę laisvės atėmimo bausmę 

Panevėžio apygardos teismas ketvirtadienį buvusiai Visagino merei Daliai Štraupaitei dėl prekybos poveikiu,...

Verslo aplinka
2019.10.24
Viceministras: į medikus dėl galimų „Ekologistikos“ gaisro padarinių kreipėsi 8 žmonės

Dėl oro taršos po gaisro padangų perdirbimo gamykloje Alytuje į medikus kreipėsi aštuoni žmonės, pranešė...

Pramonė
2019.10.24
Krizės tyrėjai Seime siūlo teisėsaugai įvertinti, kas dėl jos buvo kaltas 3

Prieš dešimtmetį buvusios finansų krizės aplinkybes tyręs Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) siūlo...

Verslo aplinka
2019.10.24
Teismas leido atnaujinti vidutinio greičio matuoklių konkursą 1

Teismas leido tęsti Lietuvos automobilių kelių direkcijos skelbtą 2,6 mln. Eur (su PVM) vertės 100 vienetų...

Verslo aplinka
2019.10.24
Britai, jums reikia rinkimų

Pastaruosius trejus metus stebint britų agoniją bandant išsiskirti su Europos Sąjunga (ES) kartais gali...

Verslo aplinka
2019.10.24
Darbuotojų motyvacija ekstremaliomis sąlygomis Verslo tribūna

Akivaizdu, kiekvienas darbdavys nori matyti savo įmonėje motyvuotus darbuotojus. Tačiau tokius buriant, tenka...

Vadyba
2019.10.24
S. Skvernelis: jeigu situacija Seime nesikeis, vienintelė išeitis – pirmalaikiai rinkimai 1

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis teigia, kad jeigu situacija Seime nesikeis, vienintelė išeitis yra...

Verslo aplinka
2019.10.24
Lietuva „Doing Business 2020“ pasiekė aukščiausią vietą istorijoje  10

Verslo sąlygas vertinančiame Pasaulio banko tyrime „Doing Business 2020“ Lietuva iškopė į 11 vietą. Tai...

Verslo aplinka
2019.10.24
„Brexit“ drama: JK išstojimas gali būti atidėtas, ES pozicija dar derinama

Europos Sąjungos narės trečiadienį iš principo pritarė siūlymui atidėti Didžiosios Britanijos išstojimą.

Verslo aplinka
2019.10.24
Alytuje dega ne padangos – dega visa Lietuvos valdžia 3

Vienodų gaisrų nebūna, sako ugniagesiai. Tačiau būna išskirtinių gaisrų, kurie gali suduoti smūgį šalies...

Verslo aplinka
2019.10.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau