Šią savaitę svarbu (51)

Publikuota: 2017-12-18
Lietuva tikisi kitąmt tapti Jose Angel Gurria vadovaujamos Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos nare. Toru Hanai („Reuters“) nuotr.
svg svg
Lietuva tikisi kitąmt tapti Jose Angel Gurria vadovaujamos Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos nare. Toru Hanai („Reuters“) nuotr.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos atstovai vertins Lietuvos pasirengimą kitąmet tapti jos nare, žadama pateikti daugiau detalių apie planuojamus pokyčius pensijų srityje, universitetai pristatys savo pasiūlymus dėl jungimosi perspektyvų, apie nepriklausomybę diskutuojančioje Katalonijoje vyks naujojo parlamento rinkimai, prasidės didžiųjų metų švenčių laikotarpis.

EBPO misija pasisakys apie narystę

Savaitės pradžioje Lietuvoje lankysis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) Teisės reikalų direktoriaus ir stojimo į EBPO vyriausiojo koordinatoriaus Nicola Bonucci vadovaujama ekspertų delegacija, kuri vertins Lietuvos galimybes jau kitąmet įstoti į šią „turtingųjų klubu“ vadinamą pasaulinę organizaciją. Tai bus reguliari stojimo pažangos aptarimo misija. Tačiau pripažįstama, kad „jeigu jos metu Lietuva sugebės parodyti pakankamą pažangą, įgyvendinant EBPO rekomendacijas, ypač reikalingų teisės aktų pakeitimą ir įgyvendinimą, galima tikėtis, kad kitąmet Lietuva bus pakviesta tapti EBPO nare“. Tiesa, kol kas nėra aišku, ar tikrai ši misija bus galutinė, siekiant pripažinimo, kad mūsų šalis verta pilnateisės narystės šioje organizacijoje. Neatmetama, kad pavasarį prireiks dar vienos misijos, kuri ir padėtų galutinį tašką šiuo klausimu. Šiemet liepą apsilankęs Lietuvoje p. Bonucci teigiamai įvertino šalies progresą nuo 2015-ųjų, kai buvo pradėtas stojimo procesas į šią prestižinę organizaciją. Jis pareiškė, kad Lietuvos išsikeltas tikslas įstoti į EBPO kitąmet yra ambicingas, bet įmanomas, nes esą liko tik kelios sritys, kur Lietuvai dar reikėtų pasitempti, prisiderinant prie EBPO reikalavimų ir rekomendacijų. EBPO šiuo metu vienija 35 pasaulio valstybes. Tarp jų yra ir Lietuvos kaimynės Latvija, Estija, Lenkija.

Liks mažiau klaustukų dėl pensijų reformos?

nuotrauka::1 left

Pirmadienį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje ketinama pristatyti planuojamus pensijų sistemos pokyčius. Apie juos žada papasakoti Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras, bei Mindaugas Sinkevičius, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos („Sodros“) direktorius. Praėjusią savaitę, iškart po kitų metų biudžeto priėmimo, dalyje žiniasklaidos buvo sukelta nemenka sumaištis dėl jau anksčiau skelbtų Vyriausybės planų 2018-aisiais apsispręsti, kaip elgtis su privačiu pensijų kaupimu, „Sodra“, apskritai visa galiojančią pensijų sistema. Premjeras Saulius Skvernelis pakartojo jau anksčiau ne kartą sakytus pareiškimus, kad antrąją pensijų pakopą numatoma palikti, privačiuose pensijų fonduose sukauptų lėšų niekas nenacionalizuos ir niekas nebus prievarta varomas atgal tik į „Sodrą“. Tačiau galiojanti pensijų kaupimo sistema neišliks – joje planuojamos korekcijos. Tarp galimų pokyčių – į privačius pensijų fondus lėšos bus pervedamos ne iš „Sodros“, bet iš valstybės biudžeto. Pabrėžta, kad nei dėl to, nei dėl galimos pervedimų dalies pakeitimų nėra galutinai apsispręsta. Seimui planuojama ateinančių metų pavasario sesijoje pateikti konkrečius įstatymų pakeitimus, kurie ir nulems, kaip atrodys pensijų sistema nuo 2019-ųjų. Tačiau kilus sąmyšiui nuspręsta jau dabar pristatyti galimus pakeitimus, kurie, savo ruožtu, iki pavasario dar gali būti koreguojami.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Klojami pamatai universitetų jungtuvėms

nuotrauka::2 right

Pagal iš anksto numatytą grafiką, iki šio penktadienio visi valstybiniai universitetai turi priimti pirminius sprendimus dėl būsimo susijungimo bei pateikti Švietimo ir mokslo ministerijai su jungtuvėmis susijusių tarpusavyje suderintus veiksmų planus. Tai atvers kelią imtis konkrečių jungtinių statutų parengimo bei kitų jungtuvių procedūrų, kurios būtų įgyvendintos per ateinančius kelerius metus. Planuojama, kad optimizavus aukštojo mokslo tinklą vietoje dabartinių 14-os valstybinių universitetų Lietuvoje liktų 8. Šią savaitę Seimui jau numatoma pateikti dviejų nutarimų, susijusių su būsimomis jungtuvėmis, projektus – dėl pritarimo Lietuvos edukologijos universiteto ir Aleksandro Stulginskio universiteto sujungimui su Vytauto Didžiojo universitetu bei dėl pritarimo Sporto universiteto prijungimui prie Sveikatos mokslų universiteto. Jeigu šie nutarimai bus priimti ir ateinantį pavasarį Seimas patvirtins pakoreguotus Vytauto Didžiojo bei Sveikatos mokslų universitetų statutus, reali šių aukštųjų mokyklų reorganizacija bus įvykdyta jau nuo kitų mokslo metų. Praėjusią savaitę paskelbta, kad pastarasis patikrinimas parodė, jog Edukologijos universiteto studijų kokybė yra pernelyg žema, todėl jam gali būti atimta studijų licencija. Tai ir paskatino paspartinti šios aukštosios pedagoginės mokyklos jungtuves su Vytauto Didžiojo universitetu.

Katalonijos pasirinkimas

nuotrauka::3 left

Ketvirtadienį Ispanijai priklausančiame, dalinę autonomiją turinčiame Katalonijos regione vyks pirmalaikiai vietinio parlamento rinkimai. Juos po šį rudenį kilusios debatų dėl katalonų nepriklausomybės krizės paskelbė Madrido valdžia, pasinaudojusi savo konstitucine teise paleisti ligšiolinį parlamentą. Buvusio Katalonijos lyderio Carloso Puigdemonto iniciatyva ankstesnis parlamentas po neteisėto regioninio referendumo paskelbė apie nepriklausomybę, kas ir tapo pagrindu Ispanijos centrinei valdžiai imtis teisinių veiksmų tiek prieš parlamentą, tiek ir prieš patį p. Puigdemontą. Nepaisant to, jo vadovaujama partija dalyvauja pirmalaikiuose rinkimuose, tiesa, jau nebekelia radikalių separatistinių idėjų. Pono Puigdemonto vadovaujama politinė platforma „Junts per Catalunya“ visuomenės nuomonės apklausose užima tik trečią-ketvirtą vietą, todėl jis pats vargu ar pretenduos į būsimą valdžios viršūnę. Anot apklausų, rinkimuose į 135 vietų parlamentą daugiausiai mandatų gali laimėti arba nuosaikiai nepriklausomybės idėją remianti katalonų respublikonų koalicija, arba stipriai prieš katalonų nacionalizmą pasisakanti „Ciudadanos“ partija. Dar į pirmąjį ketvertuką, galintį pretenduoti į daug vietų parlamente, anot apklausų, patenka ir federalistines pozicijas užimantys vietiniai socialdemokratai. Tad naujajame parlamente vargu ar susiburs pakankama už kuo skubesnę Katalonijos nepriklausomybę pasisakanti dauguma.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

JAV. Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas savaitės pradžioje paskelbs atnaujintą pranešimą apie iššūkius nacionaliniam saugumui, o Kongrese šią savaitę bus balsuojama dėl prezidento pasiūlytos mokesčių reformos – kai kurie mokesčiai mažės perpus.

BREXIT. Jungtinės Karalystės vyriausybė šią savaitę turėtų apsispręsti dėl derybinių pozicijų su Europos Sąjunga dėl būsimų santykių po 2019-ųjų įvyksiančio „Brexit“. Šis derybų etapas prasidės pavasariop.

VOKIETIJA. Trečiadienį Berlyne kanclerė Angela Merkel susitiks su Vokietijos socialdemokratų lyderiu Martinu Schulzu, kad susitartų dėl būsimų derybų tvarkaraščio. Krikščionių demokratų ir socialdemokratų derybas dėl vadinamosios „didžiosios koalicijos“ atnaujinimo tikimasi baigti iki sausio 14 d., kai vyks p. Schulzo vadovaujamos partijos suvažiavimas.

PARAŠAS. Tikimasi, kad šią savaitę Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašys visus su kitų metų biudžetu susijusius įstatymus, galbūt – ir patį biudžetą.

SESIJA. Pagal Konstituciją, gruodžio 23 d. turi baigtis Seimo eilinė rudens sesija. Tačiau planuojama ją pratęsti iki kitų metų sausio 12 d., kelis plenarinius posėdžius surengiant tik po sausio 8-osios. Sesiją ketinama pratęsti ir todėl, kad norima suspėti iki jos pabaigos bent pateikti svarstymui naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymo projektą. Jį šią savaitę ketinama aptarti Vyriausybės posėdyje.

KALNAS. Vyriausybės neeiliniame posėdyje pirmadienį planuojama visos valstybės mastu skelbti ekstremalią padėtį dėl slenkančio Gedimino pilies kalno.

AIKŠTĖ. Ketvirtadienį Seime gali būti svarstomas daug aistrų sukėlęs Lukiškių aikštės įstatymas, numatantis, kad šioje „reprezentacinėje valstybės aikštėje“ privaloma statyti paminklą Vyčiui. Seimo teisininkai sukritikavo šį įstatymą, parlamento vadovas Viktoras Pranckietis užsiminė, kad „galbūt nereikėtų skubėti jo svarstyti“.

E.SVEIKATA. Seimas balsuos dėl Antikorupcijos komisijos atlikto parlamentinio tyrimo apie elektroninės sveikatos sistemos diegimą išvadų patvirtinimo. Jose konstatuojama, kad valstybei galėjo būti padaryta rimta žala – teigiama, kad visi trys 2000-aisiais sumanytos elektroninės sveikatos sistemos projekto etapai buvo įgyvendinti netinkamai, nors tam išleista daugiau kaip 40 mln. Eur. Komisija mano, kad už e.sveikatos sistemos diegimą atsakingi buvę Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojai, įkaitant ir buvusį ministrą Žilviną Padaigą, „pareigas vykdė netinkamai“.

CENTRALIZACIJA. Ketvirtadienį Seime numatoma priimti įstatymą, leidžiantį Vyriausybei centralizuoti tiek savo, tiek ir kitų viešojo sektoriaus subjektų apskaitas. Be to, Seimo posėdžiuose ketinama dar vieneriems metams patvirtinti Seimo vadovams ir paprastiems parlamentarams išmokamų reprezentacinių ir parlamentinių išlaidų sumažinimą 2-3 kartus. Bus balsuojama dėl įstatymo, įtvirtinančio specialiojo prokuroro instituto įsteigimą tiriant ypatingos svarbos rezonansinius korupcinius nusikaltimus. Numatoma pakoreguoti ir nuo naujųjų metų įsigaliojantį „eilių pas gydytojus trumpinimo“ įstatymą, nes medicinos įstaigos tvirtina nepasirengusios jo įgyvendinimui.

SUSITIKIMAS. Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį lankysis Taline, kur dalyvaus tradiciniame Baltijos šalių ministrų pirmininkų susitikime. Jame bus kalbama apie bendrus projektus – stringančius sinchronizacijos planus, taip pat suskystintųjų gamtinių dujų rinką, „Rail Baltica“ bei kitus.

PROGNOZĖS. Antradienį Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius Gediminas Šimkus pristatys naujausias ekonomikos prognozes ir Lietuvos ekonomikos apžvalgą.

KONFERENCIJA. Pirmadienį Kaune rengiama konferencija „Tiesioginės ekonomikos sukūrimo link“. Kaip Lietuvos ekonomiką padaryti teisingesnę, sukurti savąją Lietuvos sėkmės istoriją, diskutuos garsiausi Lietuvos ekonomistai, verslo atstovai ir svečiai iš JAV, Airijos, Vokietijos, Lenkijos.

DUOMENYS. Liko mažiau nei pusmetis, kai visoje ES įsigalios Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas, reguliuojantis asmens duomenų tvarkymą valstybės institucijose ir verslo įmonėse. Antradienį asociacijų „Infobalt“ ir „Žinių ekonomikos forumas“ iniciatyva rengiama apvaliojo stalo diskusija „Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas: ar Lietuva pasirengusi?“.

GELEŽINKELIAI. Valstybės valdoma bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ pirmadienį apibendrins 2017 m. rezultatus ir paviešins planus ateinantiems metams.

STATISTIKA. Antradienį Statistikos departamentas paskelbs naujausius duomenis apie būsto kainų pokyčius bei sveikatos priežiūros išlaidas, ketvirtadienį – apie turizmo sektoriaus pridėtinę vertę.

TURIZMAS. Penktadienį vyks 2017 m. „Turizmo sėkmingiausiųjų“ nominantų paskelbimo ceremonija.

AIKŠTELĖS. Antradienį prie parodų ir kongresų centro „Litexpo“ bus atidarytos naujos automobilių stovėjimo aikštelės.

ROBOTAS. Antradienį į Lietuvą atvyksta Sofija – robotas humanoidas, kuriam Saudo Arabija šiemet suteikė pilietybę. Ta proga rengiama konferencija, kurioje bus kalbama apie dirbtinio intelekto vaidmenį, naudą ir perspektyvas. Konferencijos metu Vilniaus meras Remigijus Šimašius oficialiai Sofijai įteiks sertifikatą, liudijantį, kad jos gyvenamoji vieta – Vilnius.

ŠVENTĖS. Savaitė baigsis Kūčių diena, kita savaitė prasidės Kalėdomis. Šventinis kalėdinis ir naujametinis laikotarpis užtruks apie dvi savaites – iki Trijų Karalių šventės sausio 6-ąją.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Lygties nežinomieji išsigrynino

Po NATO viršūnių sprendimo rytiniame Aljanso sparne, įskaitant Lietuvą, iki brigados dydžio vienetų padidinti...

Nuomonės
05:50
Sulėtinusi tempą Lietuvoje, „Hegelmann“ investuoja 10 mln. Eur į intermodalumą Premium

Iki 2019 m. rodžiusi tvirtą augimą Lietuvoje, pastaraisiais metais Vokietijos kapitalo „Hegelmann Group“...

Logistika
05:45
IT ekspertas: automatizuokite viską, ką galite, kol dar ne vėlu Verslo tribūna

Vis greičiau besisukančiame verslo pasaulyje daugybei įmonių tenka spręsti iššūkius, kaip optimizuoti veiklos...

Inovacijos
05:00
„Gartner“ prognozuoja pasaulinės kompiuterių ir telefonų rinkos susitraukimą

Tyrimų kompanijos „Gartner“ naujausiomis prognozėmis, tarptautinė asmeninių kompiuterių rinka 2022-aisiais...

Inovacijos
2022.07.04
„Orlen Lietuva“ po remonto atnaujino gamybą

Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdoma vienintelė Baltijos šalyse naftos perdirbimo ir importo gamykla...

Pramonė
2022.07.04
NVSC ragina skiepytis ir revakcinuotis vėl padidėjus COVID-19 sergamumui 8

Kylant naujai koronaviruso bangai, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ekspertai ragina...

Verslo aplinka
2022.07.04
Šveicarijoje prasideda konferencija dėl Ukrainos atstatymo

Dešimčių šalių ir organizacijų lyderiams pirmadienį susirinkus Šveicarijoje aptarti „Marshallo plano“...

Verslo aplinka
2022.07.04
E. Macronas dar kartą pertvarkė ministrų kabinetą

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, pirmadienį pakeitė ministrą, atsidūrusį tyrimo dėl įtariamo...

Verslo aplinka
2022.07.04
Degalai Šri Lankoje visiškai išseko – atsargos nesiekia nė vienos dienos poreikio

Šri Lankos turimų degalų atsargų neužteks nė vienai dienai, sekmadienį pranešė energetikos ministras, tuo...

Verslo aplinka
2022.07.04
Švedija ir Suomija pradeda derybas dėl oficialaus prisijungimo prie NATO

Švedijos ir Suomijos užsienio reikalų ministrai pirmadienį sėdo prie derybų stalo su NATO dėl oficialaus...

Verslo aplinka
2022.07.04
Turkijoje infliacija birželį pasiekė 78,6%

Turkijoje metų infliacija birželį pasiekė 78,6%, rodo pirmadienį paskelbti oficialūs duomenys.

Rinkos
2022.07.04
Registrų centras: pernai verslas didino apyvartą ir pelną, šiemet augimo gali nebelikti

Daugeliui įmonių pernai pavyko susidoroti su pandemija ir padidinti pardavimo pajamas bei pelną, rodo...

Finansai
2022.07.04
Sekmadienį nustatyta 50 naujų COVID-19 atvejų 3

Lietuvoje sekmadienį nustatyta 50 naujų COVID-19 atvejų, mirčių nefiksuota, rodo pirmadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.07.04
Kol „Sodra“ ir VMI nesiima valymo, bankrotai viduvasarį stabilizavosi Premium

Pastaraisiais mėnesiais stabilizavosi skelbiamų įmonių bankrotų skaičius, kuris nesiekia 100 atvejų per...

Finansai
2022.07.04
Migracijos departamentas riboja klientų srautą, reikės išankstinės registracijos

Migracijos departamentas nuo pirmadienio priims mažiau gyventojų, norinčių gauti naują pasą. Klientų srautas...

Verslo aplinka
2022.07.04
A. Lukašenka: Baltarusija palaiko ir palaikys Rusiją, puolančią Ukrainą

Aliaksandras Lukašenka, neteisėtas Baltarusijos prezidentas, sekmadienį pareiškė, kad jo valstybė turi...

Verslo aplinka
2022.07.04
Į vištidę pakviesta lapė ir nedžiuginanti pergalė 6

Gali būti, kad artimiausiais metais mes pamatysime dar vieną lietuviško transporto sektoriaus triumfą. Bet...

Nuomonės
2022.07.04
Ką statome ir įrengiame, laukdami NATO brigados? Premium

Keli modernūs kariniai miesteliai, nauji poligonai, dešimtys karinei technikai, ginkluotei ir amunicijai...

Verslo aplinka
2022.07.04
Šią savaitę: Kaliningrado tranzitas, NATO plėtra, ES atsigavimo fondas, Valstybės diena Premium

Laukiama Europos Komisijos apsisprendimo, ar pakeisti tvarką dėl sankcionuotų rusiškų prekių gabenimo...

Verslo aplinka
2022.07.04
V. Zelenskis neigia, kad Rusija kontroliuoja Lysyčanską

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį paneigė Maskvos pareiškimą, kad Rusijos kariai užėmė...

Verslo aplinka
2022.07.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku