Ambicingi Lietuvos kino industrijos siekiai – ir politikų rankose

  Reklama publikuota: 2017-12-07
  svg svg

  Praėjusią savaitę Seime vykusioje metinėje kino industrijos konferencijoje „Lietuvos kino ateitis globalioje rinkoje“ į kiną pažvelgta netradiciniu kampu: ne tik kaip į remtiną meną, bet ir į industriją, įnešančią ženklų indėlį į šalies ekonomiką.

  Konferencijos organizatoriai – Vilniaus kino klasteris ir Lietuvos kino centras, finansuojant LR Kultūros ministerijai bei Lietuvos kultūros tarybai – į renginį sukvietė įvairių valstybinių institucijų, asociacijų bei audiovizualinio sektoriaus atstovus.

  Kinas nėra vien menas, kuriam būtinas rėmimas, tai progresuojanti industrija, per teikiamas paslaugas užsienio užsakovams auginanti šalies eksportą, didinanti vidinę paklausą per komercinius produktus bei įgyvendinanti ES struktūrinių fondų remiamus projektus. Ši organizatorių mintis, tapusi konferencijos leitmotyvu, atsispindėjo visų pranešėjų bei diskusijos dalyvių kalbose.

  „Kinas išskiriamas kaip viena iš didžiausią potencialą generuoti reikšmingą ekonominę naudą turinčių kūrybinių industrijų sričių Lietuvoje, todėl jis yra ne vien tik Kultūros, bet ir kitų – Ūkio, Finansų, Krašto apsaugos, Užsienio reikalų, Švietimo ir mokslo – ministerijų interesų lauko dalis. Tad ir konferencijoje į Lietuvos kiną bei jo ateitį pažiūrėjome kompleksiškai, kaip į bendros Lietuvos ekonomikos sudėtinę dalį, sukuriančią ženklią pridėtinę vertę“, – pabrėžia konferencijos organizatorius, asociacijos „Vilniaus kino klasteris“ valdybos pirmininkas, prodiuseris Kęstutis Drazdauskas.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Gerai, bet galėtų būti dar geriau

  Kino industriją galima būtų vadinti viena veržliausių: per dešimtmetį ji augo keliolika kartų. Šiandien Lietuvoje per metus sukuriama maždaug 15 lietuviškų pilnametražių vaidybinių filmų (kai 2007 m. šis skaičius siekė vos kelis) ir jų pajamos sudaro 20 proc. visų Lietuvos kino rinkos pajamų. Lietuvių kūrėjų darbai atrenkami festivaliams ir sėkmingai juose varžosi bei laimi.

  Prie nacionalinės kino industrijos produkcijos pridėjus kino paslaugas, kurias mūsų šalyje įsigyja užsienio užsakovai, susidaro apie 25 pilnametražiai vaidybiniai kino filmai per metus. Kino paslaugos – labai aukštą pridėtinę vertę generuojanti sritis. Pavyzdžiui, Lietuvoje 3 mėn. filmuotos televizinės dramos „Tokijo teismas“, kurią netrukus pradės rodyti internetinė televizija „Netflix“, kūrėjai Lietuvoje išleido apie 2,5 mln. Eur.

  Lietuviško kino industrijos proveržį didele dalimi sąlygojo 2014 m. priimta pelno mokesčio lengvata kino gamybai: nuo tada vietinis verslas į kiną investavo virš 6,5 mln. Eur, o užsienio filmų gamintojai Lietuvoje išleido apie 32,5 mln. Eur.

  Tačiau, anot p. Drazdausko, verslas vis dar pakankamai gerai nežino apie tai, kaip veikia ši lengvata, kad ji naudinga ne vien kino kūrėjams, bet ir juos remiančiam verslui – šis, nukreipdamas mokėtiną pelno mokestį ne į VMI, o į filmo sąskaitą, gali 75 proc. sumokėtos sumos priskirti sąnaudoms ir kartu sumažinti būsimų laikotarpių pelno mokestį.

  Kuo didesnes lengvatas šalis suteikia, tuo ji patrauklesnė ir užsienio filmų gamintojams. Valstybės konkuruoja tarpusavyje lengvatų dydžiu ir taikymo modeliais, siekdamos pritraukti užsieniečių, nes kiekvienas filmas atsineša savo biudžetą, galintį siekti ir dešimtis milijonų eurų.

  „Šiandien lengvata leidžia dengti apie 20 proc. filmo gamybos kaštų, tačiau kitais metais baigiasi jos galiojimas ir visi su įtampa laukiame, kaip bus toliau. Svarbu pažymėti, kad terpė, kurioje mums tenka konkuruoti, nėra labai palanki: Latvijoje lengvata dengia 25 proc., Estijoje – 30 proc., Belgijoje – net iki 40 proc. gamybos kaštų“, – pabrėžė p. Drazdauskas.

  Glaudesnis dialogas su mokesčių administratoriumi taip pat būtų sveikintinas, nes dabar dėl gan sudėtingos taikymo schemos ši lengvata neretai ne pritraukia, o atbaido investuotojus.

  Mokestinės lengvatos ir kitų skatinimo mechanizmų svarbą pripažino ir LR Seimo narys dr. Algirdas Butkevičius, pabrėždamas, kad kino industrijos poveikis šalies ekonomikai yra įvairialypis: „Šie pinigai išsiskirsto per įvairius sektorius – transportą, maitinimą, viešbučius, turizmą, švietimą ir panašiai, todėl ekonominis poveikis – ne vien tiesioginis.“

  Konferencijoje diskutuota ir apie valstybės finansinę paramą kinui – ji, priešingai nei pastebimą industrijos poslinkį sukėlusi mokestinė lengvata, yra, anot LR Seimo primininko Viktoro Pranckiečio, „keistai juokinga“. Šiuo metu Lietuvoje kinui remti iš biudžeto skiriama 4,6 mln. Eur.

  Palyginimui – Latvijoje 10,7 mln. Eur, Estijoje 12,05 mln. Eur. „O jeigu lyginsime procentinę BVP dalį, tai Lietuva atsiduria priešpaskutinėje vietoje tarp Rytų Europos šalių – mes lenkiame vienintelę Albaniją. Net tokios šalys kaip Gruzija ir Armėnija savo nacionaliniam kinui skiria daugiau nei Lietuva“, – stebisi p. Drazdauskas.

  Ne tik finansinė parama

  Šnekant apie kino konkurencingumą, svarbus ne vien valstybinis finansavimas, bet ir kompleksinis tarpinstitucinis požiūris. Pavyzdžiui, daugumoje valstybių audiovizualinis sektorius suvokiamas bendrai, o ne kaip atskiros sritys – kinas ir televizija.

  „Lietuvoje sukūrę filmą mes dar turime įtikinti nacionalinį transliuotoją, kad jis įsigytų licenciją ir jį parodytų, nors galėtų būti atvirkščiai: nacionalinė televizija pati turėtų finansuoti kino gamybą. Čia ne tik biudžetavimo, bet ir politinės valios klausimas“, – mano p. Drazdauskas.

  Stinga ne tik nacionalinio transliuotojo, bet ir kitų valstybinių institucijų, kurios galėtų pasitelkti kino industriją įgyvendindamos savo tikslus, aktyvumo. Mūsų šalyje per kelis dešimtmečius nėra sukurta jokio vaikiško kino, o jo atsiradimą tikrai galėtų paskatinti Švietimo ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

  Kūrėjai bei prodiuseriai pasigenda ir glaudaus bendradarbiavimo su Krašto apsaugos ar Užsienio reikalų ministerijomis: kinas gali būti itin galingas ginklas propagandinėje kovoje. Juolab, kad užsienio šalyse, ypač JAV, jis plačiai naudojamas: ten šiuo tikslu gimstantys filmai yra žiūrimi ir neretai turi aukštą meninę vertę.

  „Neabejotina, kad kinas turi didžiulę reikšmę formuojant žmonių nuomonę. Propaganda – gerąja prasme – turi išlikti, o valstybė – už tai susimokėti per skiriamą paramą kinui. Turime žinoti savo istoriją ir jos pagrindu kurti savo naująją visuomenę"– valstybės vaidmenį kino industrijai apibendrino Seimo pirmininkas, pabrėždamas, kad tai jo, kaip "paprasto žiūrovo", nuomonė.

  Konferencijoje šnekėta ir apie kitas sritis, kuriose svarbus valstybės indėlis. Kino industrijai verkiant trūksta techninių specialistų, o sukurti filmai dažnai nepasiekia žiūrovų, nes kino salių mūsų šalyje nedaug, jos sukoncentruotos didmiesčiuose. Situacija ženkliai pagerėtų, jeigu būtų sukurtos mokymo programos, pagal kurias būtų ruošiami išplėstinio profilio specialistai, o kino teatrų plėtrą regionuose bei lietuviškų filmų pasiekiamumą juose galėtų paskatinti valstybės parama ir finansiniai instrumentai.

  Visos konferencijoje paliestos temos, problematika ir pasiūlymai bus išdėstyti renginio rezoliucijoje.

  Gruodžio 7 d. LR Seime bus balsuojama dėl kelis metus ruoštos ir derintos naujos Kino įstatymo redakcijos. Anot konferencijos dalyvių, jei ši įstatymo redakcija bus priimta, situacija Lietuvos kino industrijoje turėtų ženkliai pagerėti.

  FOTOGALERIJA Ambicingi Lietuvos kino industrijos siekiai – ir politikų rankose (17 nuotr.)

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Tema „Verslo aplinka“
  Ukraina į karo rėmėjų sąrašą įtraukė „Domestos“, „Dove“, „Hellmann's“ gamintoją 3

  Ukrainos nacionalinė korupcijos prevencijos agentūra įtraukė Jungtinės Karalystės  korporaciją „Unilever“ į...

  Verslo aplinka
  2023.07.03
  R. Stefančukas: Ukrainos naryste NATO suinteresuotas pats Aljansas

  Ukrainos narystė NATO yra paties Aljanso interesas, pirmadienį sakė Ukrainos Aukščiausiosios Rados...

  Verslo aplinka
  2023.07.03
  „Raseinių vandenų“ byloje du kaltinamieji išteisinti, dviem byla nutraukta

  Šiaulių apygardos teismas pirmadienį išteisino du kaltinamuosius Raseinių savivaldybės korupcijos...

  Verslo aplinka
  2023.07.03
  Rusijoje užfiksuotas didžiausias per 15 metų privataus kapitalo nutekėjimas

  Rusijoje užfiksuotas rekordinis privataus kapitalo nutekėjimas per pastaruosius beveik 15 metų, nepaisant...

  Verslo aplinka
  2023.07.03
  G. Nausėda sukritikavo G. Landsbergio retoriką Vokietijos atžvilgiu 6

  Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pareiškė, kad užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio...

  Verslo aplinka
  2023.07.03
  Švietimo viceministru vietoje G. Jakšto taps J. Nugaras

  Švietimo, mokslo ir sporto ministru paskirtą Gintautą Jakštą ligšiolinėse viceministro pareigose turėtų...

  Verslo aplinka
  2023.07.03
  Meras: Ariogaloje išsilieję naftos produktai pasiekė Dubysos upę

  Ariogaloje penktadienį išsilieję naftos produktai pasiekė Dubysos upę, pirminiais duomenimis, išsiliejo apie...

  Verslo aplinka
  2023.07.03
  Pradėjo galioti apsaugos nuo smurto orderis: per savaitgalį nurodyta išsikelti beveik 150 asmenų  

  Vos pradėjus galioti apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderiui policija per pirmąsias dvi dienas beveik...

  Verslo aplinka
  2023.07.03
  G. Landsbergis: kvietimas Ukrainai į NATO turi būti aiškus ir neatšaukiamas 1

  Kvietimas Ukrainai į NATO turi būti aiškus ir neatšaukiamas, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius...

  Verslo aplinka
  2023.07.03
  Prancūzijoje prasidėjo demonstracijos, nukreiptos prieš smurtinius protestus

  Prancūzijoje prie savivaldybių pirmadienį prasidėjo demonstracijos, nukreiptos prieš smurtinius protestus,...

  Verslo aplinka
  2023.07.03
  M. Galdikas. Geriausios rizikos valdymo praktikos „fintech“ sektoriuje: kas veikia?

  Per pastaruosius mėnesius keli „fintech“ sektoriuje veikiantys verslai dėl netinkamai valdomų rizikų...

  Nuomonės
  2023.07.03
  Kinija siekia plėsti karinio jūrų laivyno bendradarbiavimą su Rusija

  Kinijos gynybos ministras pirmadienį pareiškė, kad tikisi išplėsti karinio jūrų laivyno bendradarbiavimą su...

  Verslo aplinka
  2023.07.03
  Prezidentas paskyrė G. Jakštą švietimo ministru

  Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį paskyrė Gintautą Jakštą švietimo, mokslo ir sporto ministru.

  Verslo aplinka
  2023.07.03
  NATO Karinio komiteto vadas: nenuostabu, kad kontrpuolimas nevyksta sparčiai

  Ukrainos kontrpuolimas prieš didžiulę Rusijos gynybą yra itin sudėtinga operacija, todėl nenuostabu, kad ji...

  Verslo aplinka
  2023.07.03
  G. Skaistė: Lenkijos bankų investicijos Lietuvoje padidintų konkurenciją 1

  Lietuvai siekiant didinti konkurenciją bankų sektoriuje, Vyriausybė kviečia Lenkijos bankus ir kitas finansų...

  Rinkos
  2023.07.03
  V. Putinas dalyvaus pirmame po „Wagner“ maišto aukščiausiojo lygio susitikime Azijoje

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šią savaitę dalyvaus pirmame daugiašaliame aukščiausiojo lygio...

  Verslo aplinka
  2023.07.03
  G. Norkūnas paskirtas Europos prokuroru 1

  Europos prokuratūra Gedgaudą Norkūną paskyrė vienu iš Europos prokurorų, pirmadienį pranešė Teisingumo...

  Verslo aplinka
  2023.07.03
  A. Armonaitė ir lazerių verslo atstovai vyks į Pietų Korėją kalbėtis dėl investicijų

  Aušrinė Armonaitė, ekonomikos ir inovacijų ministrė, kartu su Lietuvos lazerių verslo atstovais lankysis...

  Inovacijos
  2023.07.03
  ES svarsto siūlymą sankcionuotam Rusijos bankui leisti dalyvauti Juodosios jūros maisto gabenimo mechanizme 3

  Europos Sąjunga (ES) svarsto pasiūlymą leisti sankcionuotam bankui iš Rusijos atidaryti dukterinę įmonę, kuri...

  Verslo aplinka
  2023.07.03

  Verslo žinių pasiūlymai