Mobilumo idėja atveria verslininkams naujų galimybių

Reklama publikuota: 2019-07-12
Laimonas Belickas, turto finansavimo įmonės „UniCredit Leasing“ Lietuvoje vadovas.
svg svg
Laimonas Belickas, turto finansavimo įmonės „UniCredit Leasing“ Lietuvoje vadovas.

Jei anksčiau įprotis būti turto savininku, buvo gana giliai įsišaknijęs, tai pastaruoju metu galima stebėti tokio požiūrio pokyčius. Dabartinei kartai pakanka turėti ne patį daiktą, o prieigą prie jo. Ir ši tendencija būdinga ne tik gyventojams, bet ir įmonėms. Vis dažniau verslininkai skaičiuoja, kiek kainuoja turtą turėti, ir ar tikrai tai geriausiai finansiškai pamatuotas sprendimas – galbūt nuomoti yra kur kas naudingiau. Tiesa, Europoje toks požiūris įsitvirtina sparčiau, pas mus – vis dar ne itin ryžtingai, bet su pagreičiu.

Kaip pastebi Laimonas Belickas, turto finansavimo įmonės „UniCredit Leasing“ Lietuvoje vadovas, požiūris į turto valdymą mūsų šalyje pradėjo keistis jau prieš keletą metų. „Tai ypač gerai matoma evoliucionuojančioje mobilumo rinkoje. Kadaise dalijimasis automobiliu buvo didžiausia inovacija, dabar jau siūloma dalintis motoroleriais, dviračiais, paspirtukais ir kitomis kiekvieno poreikius atitinkančiomis transporto priemonėmis. Tiesa, apie mūsų, gyventojų, besikeičiantį požiūrį į mobilumą kalbame gana plačiai, bet mes stebime, kad įsitvirtina dar viena, kol kas mažiau girdėta tendencija – mobilumas pramonėje. Nekalbu apie tai, kad įmonės irgi atrado nuomą kaip galimybę lengviau įsigyti transporto priemones, nesukant galvos dėl jų realizavimo keičiant naujais. Turiu omeny verslo mobilumą apskritai – poreikį paprasčiau ir lanksčiau efektyvinti veiklą. Mobilumo idėja atveria naujų nuoma pagrįstų sprendimų galimybes“, – teigia L. Belickas.

Daugiau lankstumo

Veiklos nuomos paslaugos privalumus atradęs „Vaidara“ direktorius Darius Mickūnas, sako apie kitas finansavimo formas kol kas net negalvojantis. „Jau eilę metų tam tikra statybų darbams reikalinga technika  – mini ekskavatoriais, krautuvais, sunkvežimiais, mikroautobusais – naudojamės juos nuomodami“, – sako D. Mickūnas.

Svarbiausios tokio sprendimo priežastys, anot „Vaidara“ direktoriaus, yra kelios. „Visų pirma, tai nauja (garantinė) technika, leidžianti dirbti be prastovų ir nesiblaškyti dėl jos remonto, lankstus įrangos poreikio planavimas – galima atsisakyti ar perleisti nereikalingą techniką jos atpirkėjui už iš anksto aptartą sumą kas metai po nuomojamo periodo. Maža to, tai leidžia įsigyti dvigubai brangesnę techniką arba apie du kartus jos daugiau, jeigu atpirkimas – 50 proc.“, – skaičiuoja D. Mickūnas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Štai visai neseniai įmonė išnuomojo 2,5 tonos mini ekskavatorių. „Norint jį išsipirkti visą, tektų per trejus metus sumokėti apie 40 tūkst. eurų, tuo tarpu nuomojantis (su garantija apibrėžtam laikotarpiui) per tuos pačius trejus metus galime išleisti apie 20 tūkst. eurų, nes tokiu būdu įmokas mokame tik nuo ekskavatoriaus kainos dalies, o ne visos sumos“,  – paskaičiavimais dalinasi „Vaidara“ direktorius.

Mažiau rūpesčių

L. Belickas sako, kad vienas pagrindinių veiklos nuomos privalumų įmonei – neįsipareigojimas išsipirkti turtą iki galo, o pasinaudojus juo tam tikrą terminą, grąžinti atpirkėjui. Tas ypač aktualu įmonėms, kurios perka ar atsinaujina įrangą konkretiems apibrėžto laikotarpio užsakymams įgyvendinti. Įmonė tokiu būdu gali sumažinti pagaminto produkcijos vieneto savikainą ir padidinti gamybos pelningumą. Pavyzdžiui, klientas turi ilgalaikį 1–3 metų projektą, kuriam išsinuomoja techniką, kad galėtų atlikti darbus. Užbaigia projektą ir, jei neturi naujo kontrakto, tiesiog grąžina techniką.

Naujausia tendencija, pasak L. Belicko, – populiarėjanti kelių, statybos technikų nuoma, kuri leidžia turėti naują techniką tik tuomet, kai jos reikia, ir nesirūpinti dėl gedimų, remonto išlaidų. „Gedimai, pavyzdžiui, statybose ar žemės ūkyje reiškia nemažas išlaidas remontui, be to, ir galimas prastovas kritiniu metu. Dėl šių priežasčių, pasibaigus nuomos sutarties laikotarpiui, galimybė sudaryti naują sutartį ir ja išsinuomoti naują techniką tampa labai patraukli“, – pastebi L. Belickas.

Tiesa, galima išgirsti teigiančių, kad nuomotis kainuoja brangiau nei pirkti savo. „Tai mitas. Iš tiesų yra atvirkščiai – nuomos atveju turto naudojimas įmonėms paprastai kainuoja pigiau nei jo visiškas išsimokėjimas. Taip yra todėl, kad turto nuomos įmokos skaičiuojamos ne nuo visos turto vertės, o tik nuo skirtumo tarp įsigijimo ir būsimo pardavimo kainos“, – sako L. Belickas.

„Vaidara“ direktorius įsitikinęs, kad veiklos nuoma yra palanki bene visoms įmonėms, kurioms aktualu naudotis įranga apibrėžtą laikotarpį ir intensyviai. „Žinoma, kiekvienas atvejis individualus. Galbūt tiems, kas technika naudojasi labai neintensyviai ilgesnį laikotarpį, pavyzdžiui, septynerius metus, tuomet gal lizingas būtų palankesnis. Kitu atveju, manau, veiklos nuoma tikrai tinkamesnis variantas. Tai leidžia naudotis brangesniu ir kokybiškesniu daiktu, aiškiai planuoti sąnaudas“, – sako D. Mickūnas.

D. Mickūnas sako mūsų rinkoje pasigendantis dalyvių, kurie į įmonių plėtros finansavimą žiūrėtų lanksčiau. „Apskritai veiklos nuomos variantų rinkoje nėra daug. Daugeliu atvejų, kiek teko kreiptis į skirtingus finansuotojus, labai apsunkintai vertinami turto atpirkėjai. Prieš tai bendradarbiavome su ne vienu banku – jie griežtai pasakė, kad panaudotą įrangą atpirkti gali tik tam tikri jų atstovai, tuo tarpu „UniCredit Leasing“ į šį procesą žiūri kur kas palankiau ir lanksčiau“, – pastebi D. Mickūnas.

FOTOGALERIJA Mobilumo idėja atveria verslininkams naujų galimybių (3 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku