Žalieji pajamų mokesčius siūlo keisti iš esmės

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga siūlo gerokai išplėsti pajamų mokesčio bazę ir sumažinti pajamų mokesčio tarifą. Taip pat didesnę bazinę pensiją, motinystės ir nedarbo draudimą perkelti į Valstybės biudžetą, nes tai esą yra mokesčiai, o ne draudimas.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga siūlo supaprastinti dabartinę mokesčių skaičiavimo tvarką ir nustatyti du mokesčius gyventojų pajamų mokestį (GPM), kuris apjungia dabartinį GPM, privalomąjį sveikatos draudimo (PSD) ir dalį Sodros mokesčių bei pensijų draudimo mokestį (PDM).
GPM tarifas būtų 29%, o partijos programoje rašoma, jog mokėti jį reikėtų nuo visų asmens pajamų, išskyrus senatvės ir kitas pensijas.
Pensijų draudimo mokestis 9% būtų skaičiuojamas nuo visų asmens pajamų, išskyrus kapitalo ir investicines pajamas, senatvės ir kitas pensijas.
Mažesnis tarifas
Stasys Jakeliūnas, nepartinis šios partijos kandidatas ir partijos kandidatas į finansų ministrus, patikslina, jog siūlomas GPM tarifas būtų skaičiuojamas ir nuo darbdavio Sodrai mokamos dalies, kuri šiuo metu siekia 30,98%. Kitaip tariant, jeigu dabar GPM skaičiuojamas nuo 1.000 Eur, tai pagal siūlomą tvarką būtų skaičiuojamas nuo 1.300 Eur (su darbdavio 30,98% Sodros įmokomis).
GPM būtų pervedamas valstybinei mokesčių inspekcijai, PDM į Valstybinio sveikatos draudimo fondo biudžetą.
Šiuo metu daug Sodrai mokamų įmokų savo esme yra mokesčiai išmokų dydžiai pagal draudimo rūšis mažai priklauso nuo įmokų dydžio, teigia p. Jakeliūnas. Todėl Sodros įmokas bazinei pensijai, motinystės, nedarbo draudimui siūloma perkelti į Valstybės biudžetą, kuris turi daugiau galimybių manevruoti tarp skirtingų pajamų šaltinių.
O Sodros įmokos kintamai pensijos daliai, papildomam kaupimui keliautų į Sodra siūlomas 9% pensijų draudimo mokestis.
Skaičiuojant su darbdavio mokesčiais šiuo metu pajamos iš darbo apmokestinamos 44%, o Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kaip minėjome, siūlo 38% naštą (29%+9%).
Labai tiksliai įvardinti tarifus sunku, galbūt bendra našta būtų vienu ar keliais procentiniais punktais didesnė ar mažesnė, pažymi p. Jakeliūnas.
Nuo dividendų 29%
Programoje rašoma, jog 29% GPM tarifas būtų skaičiuojamas ir nuo dividendų, vertybinių popierių pardavimo, palūkanų, nuomos pajamų. Tačiau p. Jakeliūnas patikslina, jog partija nėra kategoriška dėl kapitalo pajamų apmokestinimo ir atsižvelgtų į konkurencinę aplinką bei pasiūlymus šiuo klausimu.
Anot partijos programos, GPM neapmokestinamos būtų tik įmokos į kaupiamuosius pensijų fondus ir studijų paskoloms grąžinti, taip pat pirmojo būsto paskolų palūkanoms mokėti.
Neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) būtų automatiškai indeksuojamas ir pasitelkus koeficientus koreguojamas papildomas NPD.
Be automobilio mokesčio
Partija nesvarsto nei automobilių, nei visuotino nekilnojamojo turto mokesčio, pažymi p. Jakeliūnas. Automobilių mokestį atstoja akcizai degalams, kurie palyginus su perkamąja galia Lietuvoje, yra nemaži.
O dėl NT mokesčio, anot p. Jakeliūno, reikia platesnio sutarimo.
Programoje rašoma, jog partija pasisako prieš naujų pridėtinės vertės mokesčio lengvatų atsiradimą. Esą dauguma tokių lengvatų nėra socialiai teisingos, galutinis vartotojas iš jų turi mažai naudos, tačiau jos didina valstybės biudžeto deficitą.
Partija taip pat planuoja mažinti juridinių asmenų ir verslo formų teisinę ir mokestinę įvairovę, nes ji didina galimybes išvengti mokesčių ir brangina sistemos priežiūrą bei administravimą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti