„Neste“ tvarumo ekspertė: 3 patarimai verslui, norinčiam žengti tvarumo keliu 

Reklama publikuota: 2021-09-29
„Neste“ Tvarių partnerysčių komandos vadovė Heidi Peltonen.
svg svg
„Neste“ Tvarių partnerysčių komandos vadovė Heidi Peltonen.

„Klimato kaita yra aktualiausia mūsų laikų problema, todėl ją sprendžiant verslas privalo imtis iniciatyvos, nes turi didžiausią laisvę veikti. Bendradarbiaudamos įmonės skirtinguose sektoriuose gali greičiau sumažinti savo anglies pėdsaką iki nulio“, – taip apie ypač didelį tvarumui skiriamą dėmesį kalba Suomijos bendrovės „Neste“ Tvarių partnerysčių komandos vadovė Heidi Peltonen.

Šią savaitę „Verslo žinių“ Tvaraus verslo konferencijoje dalyvavusi ekspertė dalinasi įžvalgomis, kaip kiekvienas verslas gali žengti didesnius ar mažesnius žingsnius tvarumo link.

1. Transformuokite verslą iš vidaus

H. Peltonen teigimu, šiuolaikinio verslo logika yra kardinaliai pasikeitusi, lyginant su tuo, kuo buvo vadovaujamasi prieš kelis dešimtmečius. Sėkmingai ir konkurencingai pasaulio rinkose veikti gali tik tvarumą savo veiklos strategijoje įdiegusios ir laiku vidines transformacijas įgyvendinusios įmonės.

„Mūsų siekis – kartu su klientais vystyti anglies dioksido atžvilgiu neutralius sprendimus, kurie padėtų klientams mažinti jų taršą. Siekiame būti vieta, kur gimsta diskusijos bei randami mūsų klientams ir partneriams reikalingi sprendimai. Būtent tai mus daro verslu ir atveria naujų galimybių. Į priekį mus veda smalsumas bei siekis plačiai mąstyti, todėl ateityje įmonės veikla bus tik dar įvairesnė, platesnė ir aktyvesnė“, – teigia H. Peltonen.

„Neste“ verslo krypties transformacija tarptautinių ekspertų, tarp kurių „Harvard Business Review“, įvertinta kaip įkvepiantis pavyzdys kitiems verslams. Daugiau nei pusę amžiaus regioniniu mastu veikusi naftos perdirbimo ir tiekimo įmonė per mažiau nei dešimtmetį tapo tarptautine atsinaujinančių bei žiedinės ekonomikos sprendimų lydere.

Dabar „Neste“ yra pasaulyje pirmaujanti dyzelino ir aviacinių degalų, pagamintų iš atsinaujinančių žaliavų, gamintoja. Įmonė taip pat vysto cheminio perdirbimo sprendimus, taip padėdama vartotojams kovoti su plastiko atliekų iššūkiais.

Kova su klimato kaitos pokyčiais yra ilgalaikės bendrovės verslo strategijos pagrindas, todėl pernai įmonė užsibrėžė du ambicingus tikslus. Pirma, iki 2030-ųjų padėti klientams kasmet 20 mln. tonų sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Antra, iki 2035-ųjų pasiekti neutralią gamybą anglies dvideginio atžvilgiu bei tai padaryti greičiau nei reikalauja ES klimato ir energetikos darbotvarkė.

„Siekis iki 2035-ųjų pasiekti anglies dioksido požiūriu neutralią gamybą yra labai ambicinga užduotis. Jai įgyvendinti turėsime pasitelkti ne tik naujus mąstymo būdus, technologines naujoves, bet ir dar aktyviau bendradarbiauti su verslais įvairiuose sektoriuose“, – sako H. Peltonen.

2. Naudokite mažos taršos produktus ir įrankius tvarumui matuoti

Būdama degalų iš atsinaujinančių žaliavų lydere pasaulyje, „Neste“ padeda savo klientams siekti tvarumo tikslų, paversdama tokias žemos kokybės žaliavas, kaip riebalų atliekos ir liekanos bei neperdirbamas plastikas, į mažą CO2 kiekį išmetančius produktus.

Vien per praėjusius metus „Neste“ produktai iš atsinaujinančių žaliavų klientams padėjo 10 mln. tonų sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą visame pasaulyje. Šis kiekis prilygsta 1,5 mln. vidutinių Europos Sąjungos piliečių paliekamam metiniam anglies pėdsakui.

Alternatyvūs bendrovės sukurti degalai „Neste MY Renewable Diesel“ gaminami iš 100 proc. atsinaujinančių žaliavų, pavyzdžiui, įvairių atliekų ir liekanų. Jais galima pildyti visų dyzelinu varomų transporto priemonių degalų bakus ir maišyti su tradicinio dyzelino rūšimis.

Šie degalai yra vienas efektyviausių būdų sumažinti anglies dvideginio išmetimą transporto ir logistikos sektoriuje, nes per visą degalų gamybos ir suvartojimo ciklą jie į aplinką išskiria iki 90 proc.* mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų nei tradicinis iš iškastinių žaliavų pagamintas dyzelinas. Šį dyzeliną jau ne vienerius metus naudoja kelios Suomijos krovinių pervežimo bendrovės.

H. Peltonen teigimu, šiuo metu bendrovė kelių transportui, aviacijos sektoriui ir polimerų bei chemijos pramonei gamina produktus iš atsinaujinančių ir perdirbtų angliavandenilių. 3-5 metų perspektyvoje planuojama plėsti bendrovės žaliavų bazę ir produktus gaminti iš plastiko atliekų, o po 5-10 metų – iš lignoceliuliozės ir kietųjų komunalinių atliekų, taip pat iš dumblių.

Pastebėjus, kad daugelis verslų ir organizacijų pasaulyje susiduria su iššūkiu efektyviai apskaičiuoti naudojamo transporto sukuriamą taršą, „Neste“ čia taip pat pasiūlė novatorišką sprendimą – emisijų stebėsenos paslaugą.

„Siekiame padėti savo klientams ir partneriams matuoti jų valdomo autoparko klimatui daromą poveikį ir apskaičiuoti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas, todėl šį rudenį pirmieji Suomijoje pradėjome teikti naują paslaugą, leidžiančią stebėti įmonių valdomo transporto išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų kiekį. Svarstome galimybes šią paslaugą pasiūlyti ir Baltijos šalių verslams bei organizacijoms“, – pasakoja H. Peltonen.

3. Stiprinkite tvarias partnerystes

„Neste“ patikimu partneriu laiko vis daugiau Suomijos ir Baltijos šalių bendrovių, siekiančių sumažinti išmetamus anglies dvideginio kiekius.

Pavyzdžiui, Suomijoje „Ikea“ yra užsibrėžusi tikslą iki 90 proc. sumažinti paliekamą anglies pėdsaką savo logistikos grandinėje ir nuo 2020-ųjų prekes klientams į namus pristato su „Neste MY Renewable Diesel“ dyzelinu iš atsinaujinančių žaliavų.

Elektroninės prekybos mastams didėjant, siuntų pristatymo įmonės ieško būdų veikti tvariau. Suomijos bendrovė „Posti“ savo lengvųjų automobilių parke naudoja „Neste MY Renewable Diesel“ dyzeliną ir taip siekia sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, atsirandantį elektroninės prekybos logistikos grandinėje. Pradėjus naudoti šiuos degalus, „Posti“ 3,8 mln. tonų sumažino išmetamą CO2 kiekį, kas prilygsta beveik 1300 automobilių pašalinimui iš kelių.

Vis daugiau logistikos bendrovių ieško būdų, kaip padidinti tvarumą savo tiekimo grandinėje. Lietuvoje „Neste MY Renewable Diesel“ degalais be naftos siuntas savo klientams nuo šių metų gabena ir siuntų pervežimo bendrovė „Hres“, priklausanti tarptautinei greitųjų siuntų pristatymo įmonei „HRX Group“. Ilgainiui įmonė planuoja naudoti šiuos degalus visuose pristatymuose Suomijoje ir Baltijos šalyse.

Įvairias kitas tvarumą didinančias iniciatyvas suomių įmonė įgyvendina kartu ir su tokiais partneriais kaip „Finnair“, „Lufthansa“, „KLM“, „Borealis“, „McDonald’s“, „Air bp“, „Boeing“, „Shell Aviation“ ir kitais.

„Tapti neutraliu anglies dvideginio atžvilgiu galima tik einant bendradarbiavimo keliu. Norime pakviesti į tvarumo kelionę prisijungti bendraminčius Baltijos šalyse – įmones ir organizacijas, norinčias būti vienu žingsniu priekyje“, – sako H. Peltonen. 

Suomių bendrovė „Neste“ ne vienerius metus iš eilės patenka į „Corporate Nights“ sudaromo tvariausių pasaulio įmonių reitingo „Global 100“ ketvertuką, o šiemet antrąkart vartotojų buvo pripažinta tvariausiu prekės ženklu degalų kategorijoje Lietuvoje.

*Skaičiavimo metodas atitinka ES atsinaujinančių energijos išteklių direktyvą 2009/28/EB.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Rail Baltica“: strateginių tarptautinių projektų įgyvendinimo iššūkiai – kas lemia jų sėkmę Verslo tribūna

Europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ statyba nuo Varšuvos per Lietuvą ir Latviją iki Talino –...

Tvarus verslas
2021.09.30
Tvarumui reikia inovacijų: Lietuvoje gamins unikalius daugkartinius maišelius Verslo tribūna 2

Aplinkai draugiškų maišelių gamintoja UAB „Bagfactory“ kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU)...

Tvarus verslas
2021.09.30
„Neste“ tvarumo ekspertė: 3 patarimai verslui, norinčiam žengti tvarumo keliu  Verslo tribūna 1

„Klimato kaita yra aktualiausia mūsų laikų problema, todėl ją sprendžiant verslas privalo imtis iniciatyvos,...

Tvarus verslas
2021.09.29
Kaip kurti organizacijos tvarumo strategiją, kad ji tikrai veiktų? Verslo tribūna

Tvarumo kryptį renkasi vis daugiau organizacijų, tačiau naujame kelyje pasitaiko ir kliūčių – vien rūšiuoti...

Tvarus verslas
2021.09.24
10 sprendimų kiekvienam verslui Verslo tribūna

Pandemija kaip niekad išryškino visuomenės ir verslo dėmesio aplinkai stoką, tad vartotojai ir net...

Tvarus verslas
2021.09.17
Tyrimas parodė – lietuviai linkę keisti vartojimo įpročius dėl tvarumo Verslo tribūna 2

Tvarumas Lietuvos gyventojams – pažįstama sąvoka. Net 88 proc. didmiesčių gyventojų teigia suprantantys jos...

Tvarus verslas
2021.09.14
 Tvarumo akceleratorius – tramplynas startuoliams ir galimybė didiesiems verslams Verslo tribūna 1

Didėjant poreikiui diegti versle tvarias inovacijas, rinkos lyderiai ryžtasi eksperimentavimui ir naujoms...

Tvarus verslas
2021.09.01
Tvarumo žingsniai: reikia ir veikti, ir apie tai pasakoti Verslo tribūna

Daugiau nei pusė vartotojų Australijoje sutiktų mokėti daugiau už prekę ar prekės ženklą, paremtą tvarumo bei...

Tvarus verslas
2021.08.24
„Maximos“ patalpų nuomos nuolaida pasinaudoję verslininkai: kai kurioms parduotuvėms tai buvo išlikimo klausimas Verslo tribūna

Pandemijos sustabdyti verslai, įsikūrę „Maximai“ priklausančiose patalpose, karantino metu už patalpų nuomą...

Tvarus verslas
2021.08.18
„Maxima“ didina investicijas į darbuotojų ir jų šeimų gerovę Verslo tribūna 6

Beveik 0,8 mln. eurų – tiek per pirmąjį pusmetį didžiausias šalies darbdavys – prekybos tinklas „Maxima“ –...

Tvarus verslas
2021.07.22
Sprendimai, kurių tikrai verta imtis siekiant tvarumo Verslo tribūna

Nešvaistyti elektros, atsisakyti plastiko ar bent jau jį rūšiuoti – tokių pačių pirminių sprendimų pirmiausia...

Tvarus verslas
2021.07.16
Išmaniųjų įrenginių pokyčiai: jau galima rinktis tvariau Verslo tribūna

Renkantis naują išmanųjį telefoną, kriterijų svarbumo sąraše vis dar pirmauja prekės ženklas ir kaina, tačiau...

Tvarus verslas
2021.07.14
„Švyturys-Utenos alus“ pripažintas atsakingiausia praėjusių metų įmone Verslo tribūna 3

Valstybės institucijos, verslo, švietimo ir žiniasklaidos sektoriaus atstovai jau dešimtą kartą varžėsi...

Tvarus verslas
2021.06.18
Nauja pramoga atkreips dėmesį į tvarumą: kviečia keliauti po išskirtinius objektus Vilniuje Verslo tribūna

Virtualiai įbristi į tirpstančius ledynus, paklausyti virš Vilnelės sklandančios muzikos ar prisėsti šalia...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Swedbank“: lyčių atlyginimų skirtumus organizacijos turi stebėti nuolat Verslo tribūna 3

„Sodrai“ pradėjus viešai skelbti vidutinį atlygį šalies įmonėse pagal lytį, paaiškėjo, kad atlyginimų...

Tvarus verslas
2021.06.17
Išmanieji skaitikliai taupo ir laiką, ir pinigus  Verslo tribūna

Vandentiekis tampa vis išmanesnis. Bendrovė „Vilniaus vandenys“ jau įdiegė beveik 7 000 išmaniųjų nuotolinio...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Maximos“ sprendimą atsisakyti baudų praktikos tiekėjai sveikina: tai – aukštas standartas Verslo tribūna 1

Prekybos tinklas „Maxima“ atsisako baudų praktikos už prekių pristatymo vėlavimą – tokių teisinių nuostatų...

Tvarus verslas
2021.06.16
Trys žingsniai, kad partnerių sunkumai nenutemptų verslo žemyn Verslo tribūna

Tvarus gali būti tik sėkmingai ir stabiliai veikiantis verslas, tačiau kad ir kiek dėtumėte pastangų į savo...

Tvarus verslas
2021.06.16
„Rail Baltica“ jau didina Kaišiadorių patrauklumą Verslo tribūna 1

Tarp Vilniaus ir Kauno, šalia geležinkelio, įsikūrę Kaišiadorys planuoja išnaudoti ir geležinkelį „Rail...

Tvarus verslas
2021.06.09
Tvarumo ataskaitos: kaip neužlipti ant rinkodaros grėblio Verslo tribūna

Dėmesio tvarumui skiriančios įmonės ir Lietuvoje jau įvedė tradiciją svarbiausius pasiekimus paskelbti...

Tvarus verslas
2021.06.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku