Sprendimai, kurių tikrai verta imtis siekiant tvarumo

Reklama publikuota: 2021-07-16
Maždaug trečdalis viso pagaminto maisto pasaulyje yra nesuvalgomas, o iššvaistytas maistas skleidžia itin didelius kiekius šiltnamio efektą sukeliančių metano dujų. Nuotr. Pexels.
svg svg
Maždaug trečdalis viso pagaminto maisto pasaulyje yra nesuvalgomas, o iššvaistytas maistas skleidžia itin didelius kiekius šiltnamio efektą sukeliančių metano dujų. Nuotr. Pexels.

Nešvaistyti elektros, atsisakyti plastiko ar bent jau jį rūšiuoti – tokių pačių pirminių sprendimų pirmiausia imasi dažna organizacija, siekianti savo veiklą ir kasdieną biure padaryti aplinkai nors kiek draugiškesne. Nusiteikę rimčiau, rimčiau persvarsto ir savo veiklą. Galbūt įveda mažiau taršias ar lengviau perdirbamas pakuotes arba renkasi energiją iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Bet sprendimų, kurie padėtų aplinkai, yra iš tiesų labai daug, o kai kurie gali ir gerokai nustebinti.

Iniciatyva „Project Drawdown“, skaičiuojanti ir analizuojanti sprendimus, kurie galėtų sumažinti globalinį atšilimą ir būtų ekonomiškai efektyvūs, t. y. pareikalautų mažiausių sąnaudų geriausiam rezultatui, yra suskaičiavusi apie 100 galimų veiksmų, kurie padėtų sustabdyti klimato šilimą ir iki 2100-ųjų neleistų planetai įkaisti daugiau nei 2 laipsniais (1 scenarijus) ar net ne daugiau nei 1,5 laipsnio (2 scenarijus). Didžioji dauguma  sprendimų – apie 80 – jau egzistuoja, tad valstybės, įmonės ir kiekvienas žmogus gali imtis jų kad ir šiandien. Likusi dalis yra dar kuriamos technologijos. Patys efektyviausi šio projekto apskaičiuoti sprendimai daugeliui gali būti ir kiek netikėti.

„Kai galvojame apie sprendimus klimato kaitai, dažnai mintis pasisuka link elektros gamybos. Mes manome, kad atsinaujinančių šaltinių energija yra svarbiausias sprendimas. Tai, žinoma, yra labai svarbu. Bet analizuojant pačius efektyviausius sprendimus, mus nuoširdžiai nustebino, kiek daug jų vienaip ar kitaip susiję su maistu“, – pristatydamas sprendimus vienoje iš TED paskaitų sakė Chadas Frischmannas, „Project Drawdown“ bendraautorius.

Liautis švaistyti

Pats angliškas žodis drawdown simbolizuoja ateities laiką, kai šiltnamio efektą sukeliančių dujų išskyrimo kiekiai nustos augti ir pradės mažėti. Kad tas laikas ateitų, būtina imtis kuo daugiau veiksmų. Jei paanalizuotume bent pirmą scenarijų ir būdus, kurie klimatui neleistų kaisti daugiau nei 2 laipsniais, pačiu efektyviausiu laikomas maisto atliekų švaistymo stabdymas. Projekto rengėjai skaičiuoja, kad maždaug trečdalis viso pagaminto maisto pasaulyje yra nesuvalgomas, o iššvaistytas maistas skleidžia itin didelius kiekius šiltnamio efektą sukeliančių metano dujų.

„Mažų pajamų, besivystančiose šalyse patys vartotojai maisto nešvaisto, nes ir taip patiria sunkumų bandydami išmaitinti savo šeimas. Čia didelė dalis maisto yra prarandama gana anksti, iškart po to, kai iškeliauja iš ūkių, nes trūksta infrastruktūros ir sunku tuos produktus sandėliuoti. Tuo tarpu išsivysčiusiose šalyse, kai maistas palieka ūkius, didžiąją dalį iššvaisto paskutinės grandys – parduotuvės ir vartotojai.  Tas maistas patenka į sąvartynus, kuriuose, jam pūvant, išsiskiria metano dujos. Tai – vartotojų pasirinkimo problema, ne technologinė“, – akcentuoja  Ch. Frischmannas.

Šiuo klausimu visos verslo iniciatyvos – ūkių, gamybos įmonių ir prekybos grandyse – būtų labai reikšmingos. Svarbus ir vartotojų švietimas bei nesuvartojamų maisto produktų utilizavimo klausimas: kiek jų iškeliauja į sąvartynus, nors galėtų virsti bent jau kompostu, biodujomis ar kitais naudingais produktais.

Mergaičių švietimas

Beje, visuomenės švietimas yra antras pagal efektyvumą. Tiesa, šiame punkte labiausiai pabrėžiami mergaičių švietimo ir šeimos planavimo klausimai. Projekto tyrėjai įvertino, kad būtent mergaičių švietimas pasaulyje labai padėtų valdyti populiacijos klausimus, o tai būtų efektyvesnis sprendimas už daugelį kitų klimatui svarbių veiksmų. Net jei visi pasaulyje turėtume elektromobilius, tai kainuotų brangiau ir poveikis aplinkai būtų mažesnis nei investavimas į mergaičių švietimą pasaulyje.

Jei mergaitėms duosi realią galimybę eiti į mokyklą, jos turės sprendimo galią, rinksis išsilavinimą, karjerą. Tai ne tik padės spręsti aibę socialinių problemų, bet ir labai prisidėtų prie klimato kaitos stabdymo. Lietuvoje tokia problema galbūt atrodo mažiau aktuali,  vis dėlto, lyčių lygybei dėmesio nereikėtų stokoti. Tai – neatsiejama tema nuo populiacijos ir klimato kaitos.

Kirsti nebereikia

Tarp efektyvių sprendimų yra ir visuotinis šaldymo elementų surinkimas ir perdirbimas (iš šaldytuvų ir oro kondicionierių) ir tam pritaikyta sistema.  Šiuo metu, kai ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje bei kitur fiksuojami stichiniai karščiai, šaldymo įrenginiai ir kondicionieriai dirba visu pajėgumu. Visoms tvarumo siekiančioms įmonėms vertėtų pasidomėti, ar tinkamai tvarkoma ir atsikratoma chlorfluorangliavandenių, trumpiau CFA, kurie naudojami oro atšaldymui šaldytuvuose ir oro kondicionieriuose.

Išmetamo CO2 sugėrimui labai padėtų tropinių miškų atkūrimas ar bent pastangos ganyti gyvulius tropiniuose miškuose neiškertant medžių. Labai reikšminga ir atsisakyti mėsos, vartoti daugiau augalinio maisto. Projekto autoriai pažymi, kad įvertinus visą maisto sistemą kartu, ir įgyvendinus visus maisto produkcijos sprendimus: biologinei įvairovei palankius ūkius, augalinę mitybą, maisto atliekų mažinimą, pasaulis galėtų pagaminti užtektinai maisto jau esančioje dirbamoje žemėje ir iš to laisvai pamaitintų visą populiaciją sveiku, maistingu maistu iki 2050 ir dar vėliau. Tai reiškia, kad maistui auginti visai nereikėtų kirsti daugiau miškų.

Ne, ne brangiau

Energetika taip pat nelieka paraštėse. Vėjo turbinos laikomos viena efektyviausių priemonių, taip pat ir saulės baterijų plėtra ir kuo platesnis panaudojimas. Vertinant antrą scenarijų ir siekiant, kad planeta nešiltų daugiau nei 1,5 laipsnio Celsijaus, būtent šie sprendimai tampa efektyviausiais.

Tačiau projekto autoriai pažymi, efektyviausias – nereiškia vienintelis. Klimato apsaugai būtini visi sprendimai, o jų visuma padėtų ne tik mažinti taršą, bet ir spręstų daugybę kitų socialinių ir ekonominių problemų. Maža to, nors daliai jų būtų reikalingos nemažos papildomos investicijos, galutiniais skaičiavimais visi sprendimai atsipirktų.

Pasak „Project Drawdown“, 80-ties jau dabar egzistuojančių sprendimų įgyvendinimas per ateinančius 30 metų pasauliui kainuotų apie 29 trilijonus JAV dolerių. Tai maždaug trilijonas per metus. Palyginimui, globalus pasaulio BVP siekia daugiau nei 80 trilijonų JAV dolerių per metus. O numatoma nauda įgyvendinus šiuos pasiūlymus  – įskaitant sutaupytas išlaidas sveikatos sistemai ir socialinėms problemoms spręsti bei kt. – siektų 74 trilijonus sutaupytų JAV dolerių – tai daugiau nei dvigubai didesnė suma nei siekia šių sprendimų kaina.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Sprendimai, kurių tikrai verta imtis siekiant tvarumo Verslo tribūna

Nešvaistyti elektros, atsisakyti plastiko ar bent jau jį rūšiuoti – tokių pačių pirminių sprendimų pirmiausia...

Tvarus verslas
2021.07.16
Išmaniųjų įrenginių pokyčiai: jau galima rinktis tvariau Verslo tribūna

Renkantis naują išmanųjį telefoną, kriterijų svarbumo sąraše vis dar pirmauja prekės ženklas ir kaina, tačiau...

Tvarus verslas
2021.07.14
„Švyturys-Utenos alus“ pripažintas atsakingiausia praėjusių metų įmone Verslo tribūna 3

Valstybės institucijos, verslo, švietimo ir žiniasklaidos sektoriaus atstovai jau dešimtą kartą varžėsi...

Tvarus verslas
2021.06.18
Nauja pramoga atkreips dėmesį į tvarumą: kviečia keliauti po išskirtinius objektus Vilniuje Verslo tribūna

Virtualiai įbristi į tirpstančius ledynus, paklausyti virš Vilnelės sklandančios muzikos ar prisėsti šalia...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Swedbank“: lyčių atlyginimų skirtumus organizacijos turi stebėti nuolat Verslo tribūna 3

„Sodrai“ pradėjus viešai skelbti vidutinį atlygį šalies įmonėse pagal lytį, paaiškėjo, kad atlyginimų...

Tvarus verslas
2021.06.17
Išmanieji skaitikliai taupo ir laiką, ir pinigus  Verslo tribūna

Vandentiekis tampa vis išmanesnis. Bendrovė „Vilniaus vandenys“ jau įdiegė beveik 7 000 išmaniųjų nuotolinio...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Maximos“ sprendimą atsisakyti baudų praktikos tiekėjai sveikina: tai – aukštas standartas Verslo tribūna 1

Prekybos tinklas „Maxima“ atsisako baudų praktikos už prekių pristatymo vėlavimą – tokių teisinių nuostatų...

Tvarus verslas
2021.06.16
Trys žingsniai, kad partnerių sunkumai nenutemptų verslo žemyn Verslo tribūna

Tvarus gali būti tik sėkmingai ir stabiliai veikiantis verslas, tačiau kad ir kiek dėtumėte pastangų į savo...

Tvarus verslas
2021.06.16
„Rail Baltica“ jau didina Kaišiadorių patrauklumą Verslo tribūna 1

Tarp Vilniaus ir Kauno, šalia geležinkelio, įsikūrę Kaišiadorys planuoja išnaudoti ir geležinkelį „Rail...

Tvarus verslas
2021.06.09
Tvarumo ataskaitos: kaip neužlipti ant rinkodaros grėblio Verslo tribūna

Dėmesio tvarumui skiriančios įmonės ir Lietuvoje jau įvedė tradiciją svarbiausius pasiekimus paskelbti...

Tvarus verslas
2021.06.01
„Neste“ tvarumo viceprezidentė: „Investicijos į tvarumą sukuria produktams pridėtinę vertę“ Verslo tribūna 3

„Investuojame į inovacijas ir kuriame tokius sprendimus, kad visi produktai, kuriuos ateityje siūlysime savo...

Tvarus verslas
2021.05.28
„Swedbank“: elektromobilių bangą išjudins patrauklesnė jų kaina Verslo tribūna 14

Augantis susidomėjimas elektromobiliais jau ne vienerius metus kursto kalbas, kad būtent šios tvarios...

Tvarus verslas
2021.05.19
Paprasčiau nei galvojote: tvaresnei veiklai užtenka tik vieno žingsnio Verslo tribūna

Daugiau nei 70% verslo atstovų teigia, kad jiems rūpi neigiamo poveikio aplinkai mažinimas ir kad tai svarbu...

Tvarus verslas
2021.05.13
Paskelbtas pirmasis konsoliduotas statybos medžiagų pirkimas geležinkeliui „Rail Baltica“ Verslo tribūna

Už projekto „Rail Baltica“ įgyvendinimą Lietuvoje atsakinga AB „LTG Infra“ įgyvendina naujus sprendimus,...

Tvarus verslas
2021.05.12
Tvarumo siekis jau reformuoja ir investicijų apsaugą Verslo tribūna 2

Didžiųjų investicijų apsaugai skirtą investicinį arbitražą gaubia reformų nuotaikos, o viena iš labai svarbių...

Tvarus verslas
2021.04.29
Naujas „Maxima LT“ žingsnis – atvira darbo užmokesčio politika Verslo tribūna 1

Daugiau nei 13 tūkst. darbuotojų šiuo metu vienijanti „Maxima LT“ nusprendė kas mėnesį skelbti išsamią...

Tvarus verslas
2021.04.29
„Rail Baltica“ didina žaliausio transporto galimybes ir Lietuvoje, ir Europoje Verslo tribūna

Europos Sąjungoje (ES) transportas į aplinką išmeta apie 1/3 visų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Tvarus verslas
2021.04.29
„Telia“: pakuotė tampa verslo tvarumo veidu Verslo tribūna

Pakuotės yra būtinos užtikrinant prekių higieną, šviežumą ir apsaugą. Tačiau į neperdirbamų atliekų kiekio...

Tvarus verslas
2021.04.28
„Orkla Foods Lietuva“: darnus verslo vystymas ir tvarūs produktai – ne ateitis, bet šiandiena Verslo tribūna

Pasaulyje vis labiau pabrėžiant tvarumo politiką, darnus verslo vystymas tampa pareiga. Tai supranta ir...

Tvarus verslas
2021.04.22
Statomas „Rail Baltica“ geležinkelis: Europai svarbus infrastruktūrinis objektas Verslo tribūna

Keturiose šalyse – Lenkijoje, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje – statomas beveik 1.200 km „Rail Baltica“...

Tvarus verslas
2021.04.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku