Klimato kaitos stabdymui vien deklaracijų ir sertifikatų neužteks

Publikuota: 2021-01-21
Ruslanas Sklepovičius, „Green Genius“ vadovas: „Šiandien žaliai veikti norinčiam verslui nebereikia sukti galvos dėl energetikos patirties ar didelių investicijų.“ Vladimiro Ivanovo nuotr.
svg svg
Ruslanas Sklepovičius, „Green Genius“ vadovas: „Šiandien žaliai veikti norinčiam verslui nebereikia sukti galvos dėl energetikos patirties ar didelių investicijų.“ Vladimiro Ivanovo nuotr.

Apie klimato kaitos sukeltas pasekmes garsiai kalbama visame pasaulyje, tačiau net ir išskirtiniai didžiųjų koncernų projektai, jų dėmesys atsinaujinantiems energijos šaltiniams bei taršos mažinimui vis dar yra labiau graži išimtis nei tendencija. Daugiau kalbame nei darome – taip šiandien galima apibūdinti ir situaciją Lietuvoje. Tiesa, mitų ir kliūčių proveržiui vis mažiau: atsinaujinanti žalioji energija ne tik svarbi ateičiai, bet yra lengvai pasiekiama ir atsiperka.

Ambicingas Europos planas iki 2050 m. tapti pirmuoju neutralaus poveikio klimatui žemynu teikia vilties, kad verslas visoje Europoje, o taip pat ir Lietuvoje, tvarumo idėjas sieks įgyvendinti sparčiau. Pačios Lietuvos ambicijos ne ką kuklesnės. Po dešimtmečio 50% šalyje suvartojamos elektros energijos jau turėtų būti gauta iš atsinaujinančių šaltinių. Dar tiksliau, Vyriausybė kelia tikslą po penkerių metų turėti iki 1.2 GW galios instaliuotų vėjo jėgainių ir 1 GW galios saulės jėgainių tinklą. 

„Tokių tikslų gyvendinimui reikia didesnio greičio ir daugiau įsitraukimo nei buvo iki šiol. Ypač saulės energetikos srityje.  Niuansų yra įvairių, bet viena iš problemų ir ta, kad Lietuvoje dar matome daug žalumo iniciatyvų, kurios dažniau skirtos tik įvaizdžiui pagerinti, o ne kovoti su klimato kaita. Palyginus su padėtimi prieš dešimtmetį, progresas, be abejo, akivaizdus ir sąmoningumo šiuo klausimu daugiau, bet pokytis dar vyksta gerokai per lėtai“, – sako Ruslanas Sklepovičius, atsinaujinančių išteklių energetikos bendrovės „Green Genius“ vadovas. 

„Modus group“ priklausanti saulės ir biodujų energetikos projektus Europoje vykdanti bendrovė Lietuvoje  šiuo metu valdo 14  saulės parkų ir 11 biodujų jėgainių. Bendrovė turi sėkmingo bendradarbiavimo su verslu pavyzdžių. Kita vertus, pasak R. Sklepovičiaus, kova su klimato kaita organizacijose vis dar dažnai rūpinasi komunikacijos, rinkodaros, kai kuriais atvejais personalo komandos. Per mažas valdybos narių, savininkų, finansų vadovų ir generalinių direktorių įsitraukimais lemia tai, kad reali projektų ekonominė nauda dažnai lieka neįvertinta, o sprendimų priėmimas užtrunka per ilgai.

Ekonominis motyvas

Atsinaujinančios energetikos ekspertai pažymi, kad verslą vis dar atbaido ir gajūs mitai apie brangią ir neatsiperkančią žaliąją energetiką. Realybė jau senokai pasikeitė: prisidėti prie CO2 išmetimų mažinimo šiandien Lietuvoje yra paprasta ir tam nebūtinai reikia didelių investicijų.

 „Dažnai girdime vadovus kalbant, kad neva mes ne energetikos įmonė, neturime patirties, nenorime investuoti. Žaliai veikti norinčiam verslui nebereikia sukti galvos dėl energetikos patirties ar didelių investicijų. Bet kuri įmonė, kuri vartoja elektrą, o tai reiškia, visi be išimties,  šiandien turėtų kelti vieną paprastą klausimą: ar galiu nusipirkti elektros iš naujai statomos saulės arba vėjo jėgainės“, – sako R. Sklepovičius.

Pasak jo, Lietuvoje taikomas elektros iš nutolusių elektrinių reguliavimas yra vienas inovatyviausių, tad verslas gana paprastai gali įsigyti elektros iš įvairių Lietuvoje statomų saulės elektrinių. Tai ne tik aplinkai draugiškas, bet ir taupus sprendimas, leidžiantis sumažinti elektros energijai skiriamas išlaidas.

O jei yra noro ir galimybių investuoti daugiau, galima įsigyti dalį nutolusio saulės parko.  Tapti energetikos guru šiuo atveju nebūtina. Specializuotos įmonės, tokios kaip „Green Genius“ apsiima rasti tinkamą žemės plotą, geriausią techninį sprendimą, gauti visus leidimus ir ne tik finansuoti, bet ir vėliau prižiūrėti visą projektą.

„Ar nusprendžiama koncentruotis į savo verslą ir pirkti žalią elektrą, ar imamasi nupirkti elektrinės dalį, kurią pastatys ir prižiūrės profesionalai – nesvarbu. Visi tokie pavyzdžiai realiai leidžia padaryti pokytį“, – sako R. Sklepovičius ir priduria, kad didesnis Lietuvoje pagamintos tvarios elektros kiekis mažina galimybes į rinką patekti nesaugiai ir netvariai elektrai iš Rytų kaimynių. Tai esą taip pat turėtų būti svarus argumentas veikti.

Tikram pokyčiui – nauji pajėgumai

R. Sklepovičius atkreipia dėmesį, kad puolant į tvarius projektus svarbu ir neapsigauti. Pavyzdžiui, Lietuvoje susiformavusi praktika pirkti žaliuosius sertifikatus skamba gražiai, bet neprisideda prie atsinaujinančių energijos šaltinių plėtros. Rinkose veikia daug senos žaliosios energetikos šaltinių, prieš dešimtmečius pastatytų hidroenergijos jėgainių, senų subsidijas gaunančių elektrinių, kurioms kai kurios šalys suteikė sertifikatus. Sertifikatai iš seniai pastatytų elektrinių nepadeda mažinti išmetamo CO2 kiekio ir stabdyti klimato kaitą.

„Tam, kad pasaulyje mažėtų išmetamo CO2, kad būtų pasiektas pokytis, reikia kurti naujų saulės, vėjo ir kitų atsinaujinančių šaltinių elektrinių, daugiau pajėgumų, kurie pakeistų anksčiau įprastų energijos šaltinių dominavimą“, – įsitikinęs „Green Genius“ vadovas. 

Verslas gali šį procesą paskatinti ir išjudinti. Pavyzdį pasauliui demonstruoja tokios technologijų milžinės, kaip  „Google“ ar „Facebook“, kurios jau skelbė tapusios CO2 atžvilgiu klimatui neutraliais verslais. „Google“ tokį tikslą pasiekė dar  2007 m., tačiau įsipareigojo panaikinti savo veiklos pėdsaką ir praeityje: investuoti į atsinaujinančią energetiką tiek, kad 2030 m. būtų kompensuotas visas bendrovės klimatui paliktas CO2 pėdsakas nuo pat veiklos pradžios 1998 m. Beje, jau kurį laiką bendrovė vartoja elektrą tik iš atsinaujinančių šaltinių.

„Žalioji elektros energija verslui greitai taps tiesiog būtinybe. Manau, įdomių ir ryškių pavyzdžių tikrai galime turėti ir Lietuvoje“, – tikisi „Green Genius“ vadovas.  

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Tvari pakuotė skinasi kelią link standarto Verslo tribūna

Tvaraus vartojimo tendencija kasmet suburia vis didesnį sekėjų ratą. Rimtą žvilgsnį į plastiko atliekų augimą...

„Telia“: pokytį lemia mokslu pagrįsti aplinkosaugos tikslai Verslo tribūna

Jau nuo 2020 m. gruodžio visų Baltijos ir Šiaurės šalyse veikiančių „Telia“ grupės įmonių veikla tapo...

Tvarus verslas
2021.01.27
JAV grįžta prie klimato klausimų: žinia visam pasauliui, taip pat ir Lietuvai Verslo tribūna

46-ojo JAV prezidento Joe Bideno pažadas po rinkimų sugrąžinti šalį į Paryžiaus klimato kaitos susitarimą...

Tvarus verslas
2021.01.26
Sporto rėmimas duoda geruosius dividendus – „Švyturys-Utenos alus“ visuomenės pripažįstamas didžiausiu sporto rėmėju Verslo tribūna

Pandemijos akivaizdoje atšauktos svarbios rungtynės ir be minios sirgalių vykstančios varžybos sporto klubams...

Tvarus verslas
2021.01.22
Klimato kaitos stabdymui vien deklaracijų ir sertifikatų neužteks Verslo tribūna

Apie klimato kaitos sukeltas pasekmes garsiai kalbama visame pasaulyje, tačiau net ir išskirtiniai didžiųjų...

Tvarus verslas
2021.01.21
Įmonių perėjimui prie atsinaujinančios energijos – nauji projektai ir palankesnis finansavimas Verslo tribūna

Visos Europos ir Lietuvos užsibrėžti tikslai mažinant klimato kaitą skamba ne tik ambicingai, bet ir išties...

Tvarus verslas
2021.01.07
Sumažinti kuro sąnaudas „Kelių priežiūrai“ padės ekovairavimas Verslo tribūna 4

Bendrovėje „Kelių priežiūra“ pradedamas įgyvendinti naujas vidinis ekovairavimo projektas. Planuojama, kad...

Tvarus verslas
2020.12.09
„Maxima“ ir toliau investuoja į darbuotojų saugumą Verslo tribūna

Ne viena verslo teorija teigia, kad geriausi įmonės ambasadoriai yra jos darbuotojai, todėl į jų gerovę...

Tvarus verslas
2020.12.03
„Swedbank“ finansų vadovas: įmonių tvarumo ambicijas skatins investuotojų sentimentas ir nauji bankų reikalavimai Verslo tribūna 1

Investuotojų simpatijos vis dažniau krypsta į verslus, siekiančius minimizuoti savo veiklos neigiamą poveikį...

Tvarus verslas
2020.12.02
„Vilniaus vandenys“ sprendžia lietuvišką nuotekų galvosūkį Verslo tribūna 11

Šiais metais oficialiai pradėti didžiausios šalyje Vilniaus miesto nuotekų valyklos rekonstrukcijos darbai.

Tvarus verslas
2020.11.26
„Telia“: tvarumą kuria kolektyvai, o ne pavieniai žmonės Verslo tribūna

Tvarumas – kaip trikojė kėdė, kuri stabiliai stovi tik tuomet, kai tvirtos yra visos trys jos kojos –...

Tvarus verslas
2020.11.25
Vilniaus šilumos tinklų planuose – centralizuotas vėsinimas ir nepanaudotos šilumos surinkimas iš pastatų ir nuotekų Verslo tribūna 1

Didžiausia Lietuvoje centralizuotos šilumos tiekimo bendrovė Vilniaus šilumos tinklai investuoja į 4-tos...

Tvarus verslas
2020.11.23
Darbuotojų ir klientų saugumas išlieka svarbiausiu „Maximos“ prioritetu Verslo tribūna 1

Grėsmingai į viršų kylanti užsikrėtimų koronavirusu kreivė vėl koreguoja gyvenimo, vartojimo ir verslo...

Tvarus verslas
2020.11.05
„Neptūnas“: tvarumas padeda išvengti krizių ir joms ruoštis Verslo tribūna

„Pandemija akivaizdžiai išryškina, ar pakankamai daug dėmesio skiriame verslo tvarumo stiprinimui...

Tvarus verslas
2020.11.05
Iki Kalėdų „Telia“ taps klimatui neutralia bendrove Verslo tribūna 1

„Telia“ grupės įmonių veikla Baltijos ir Šiaurės šalyse iki šių metų pabaigos taps klimatui neutralia. Dalį...

Paslaugos
2020.10.29
„Telia“ komunikacija pandemijos metu – kalbėti atvirai ir nepalikti vietos gandams Verslo tribūna 3

Kai organizacija yra skaidri ir atvira, problemos sprendžiamos kur kas greičiau. Kalbėdama apie įmonės...

Tvarus verslas
2020.10.28
Nauja „Kelių priežiūros“ vadybos sistema augins ir darbų kokybę, ir saugumą Verslo tribūna 3

Veiklos efektyvinimą įvardinusi kaip strateginę bendrovės kryptį, AB „Kelių priežiūra“ šįmet pradėjo...

Tvarus verslas
2020.10.27
 „Vilniaus vandenys“: žalia šviesa žaliajai energijai Verslo tribūna 7

Aplinką tausojančią veiklą įvardinę kaip strateginę bendrovės kryptį, „Vilniaus vandenys“ vienu metu vysto...

Tvarus verslas
2020.10.22
AB „Kelių priežiūra“ vadovas R. Rutėnas: norime būti kilometru priekyje Verslo tribūna 6

Praėjusiais metais bendrovei „Kelių priežiūra“ atėjęs vadovauti Rolandas Rutėnas sako, kad metai buvo tokie...

Tvarus verslas
2020.10.14
 „Švyturys-Utenos alus“: ko reikia norint pasiekti „Ateities organizacijos 2020“ titulą? Verslo tribūna 1

Verslo sektoriaus atstovai nuolat varžosi dėl patrauklaus darbdavio įvaizdžio, o geriausiai įmonės vidinę...

Tvarus verslas
2020.10.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus