Kas tai? Eksperto įžvalgos

Tvarus verslo perdavimas: būtina gerai pasiruošti

Publikuota: 2020-09-17
Advokatų kontoros „WINT Law firm“ vadovaujančioji partnerė Daiva Ušinskaitė-Filonovienė.
svg svg
Advokatų kontoros „WINT Law firm“ vadovaujančioji partnerė Daiva Ušinskaitė-Filonovienė.

Per du pastaruosius dešimtmečius Lietuvoje susikūrė daug sėkmingų verslų, kurių savininkai šiuo metu svarsto apie verslo perdavimą savo artimiesiems arba pardavimą investuotojams.

Lietuvoje tai gana nauja tendencija, tad pokyčiai ne visada vyksta sklandžiai ir apgalvotai, pasirenkami netinkami procesai ir formos.

„Lietuvoje per nepriklausomybės metus tikrai yra subrendusi puikių verslininkų karta, kuri savo rankomis nuo nulio arba beveik nuo nulio verslą atvedė į aukštumas, o dabar galvoja apie tvarų atsitraukimą. Visgi šis procesas nėra labai paprastas ir reikalauja didelio savininko įsitraukimo“, – „Tvaraus verslo“ konferencijoje kalbėjo Daiva Ušinskaitė-Filonovienė, advokatų kontoros WINT vadovaujanti partnerė.

Advokatė konferencijoje paaiškino, kaip kruopščiai suplanuotas savininko pasikeitimas gali išlaikyti verslo tvarumą.

Svarbiausia – apsispręsti ir nedelsti

Į kitas rankas perleidžiant sėkmingą ir tvarų verslą kiekvienam savininkui norisi, kad naujieji jo savininkai išlaikytų esmines vertybes, tad visų pirma reikia apsispręsti, ar verslą norima parduoti, ar perduoti artimiesiems, kad jis ir toliau liktų šeimos rankose, kur galėtų remtis ilgalaikėmis verslo plėtojimo tradicijomis.

„Pirmiausia reikėtų priimti sprendimą dėl verslo perdavimo ir planuoti jo įgyvendinimą. Jei paklaustume teisininko, kada tai padaryti, greičiausiai atsakytume: tai padaryti jau reikėjo, jeigu dar nepadarėt, tai reikia. Reikia galvoti nuolat, nes žinome rinkoje nemažai pavyzdžių, kaip pavėluotas sprendimas arba sprendimo nebuvimas verslui ir versle dirbusiems žmonėms sukėlė neigiamas pasekmes“, – sakė D. Ušinskaitė-Filonovienė.

Ji išskyrė du dažniausius verslininko atsitraukimo būdus. Pirmasis – staigus, kai verslo savininkas iki pat savo valdymo pabaigos dalyvauja versle, priima esminius sprendimus. Kitas būdas – palaipsninis įtraukimas į verslą tų asmenų, kurie yra matomi kaip tęstinumo vykdytojai, kaip verslo tęsėjai.

Pastarasis taikomas dažniausiai. D. Ušinskaitė-Filonovienė teigė, kad šiuo atveju vienas iš svarbių klausimų, kuris reikalauja ypatingo pasiruošimo – šeimos narių įtraukimas.

„Užsienyje yra populiarios vadinamosios šeimos konstitucijos, skirtos išlaikyti ir sukurti principus, kurie užtikrintų pagrindines verslo vertybes. Tose šeimos konstitucijose dažnai apibrėžiama, ką vaikai ar anūkai turi padaryti, kad išlaikytų verslo tvarumą“, – teigė teisininkė.

Keturi žingsniai

D. Ušinskaitė-Filonovienė išskyrė keturis žingsnius, kurie verslo savininkui įmonę padės perleisti sklandžiai.

Pirmasis – negrįžtamo sprendimo priėmimas. Antrasis – atsitraukimo plano sudarymas. Trečiasis – verslo valdymo perdavimas į kitas rankas. Ir galiausiai ketvirtasis – atsitraukimas, kurį iš anksto pasiruošus galima daryti staigų arba nuo įmonės valdymo atsitraukti palaipsniui, numatytais etapais.

„Jeigu visgi iki galutinio pasitraukimo dar nepriėjote, bet kuriuo atveju apgalvokite apie dalinį pasitraukimą iš valdymo organų, tai yra pradžioje – iš vadovo liekant valdyboje, o po to iš valdybos liekant konsultantu“, – dėstė teisininkė.

Šiame verslo perdavimo procese būtina nepamiršti ir įmonės darbuotojų, ypač vadovaujančių asmenų.

Pasirenkami netinkami būdai

Įprasti Lietuvoje yra du verslo perdavimo būdai. Ir abu turi neabejotinai didžiulių trūkumų. Jie nėra pritaikyti verslo perdavimui, teigė advokatė.

„Įprastasis ir gerai žinomas būdas Lietuvoje – tai yra testamentas, oficialusis – toks, kurį tvirtina notaras. Testamentą žmogus gali surašyti ir ranka, bet čia apie verslo tvarumą, kai yra paliekamas verslas, nėra net ką kalbėti. Mano supratimu, testamentu geriausia palikti nekilnojamąjį turtą, verslo palikimas testamentu yra didžiulė problema – ir verslui, ir versle dirbantiems žmonėms yra uždedama sudėtinga našta. Tikras uždavinys susitvarkyti su situacija, kada testamento priėmimo metu yra tranzitinis laikotarpis, bevaldystė arba dar blogiau – kai dėl testamento kyla ginčai. Bet reikia paminėti, kad testamentas yra tikrai pigus būdas sutvarkyti savo turtą ir turto perleidimą. Tai, ko gero, yra vienintelė teigiama ypatybė“, – kalbėjo D. Ušinskaitė-Filonovienė.

Dovanojimas, anot teisininkės, taip pat nėra tinkamas perdavimo būdas: „Dovanos turėtų būti nesusijusios su verslu ir su kitų žmonių, įsitraukusių į tą verslą, reikalais. Dovanoti galima kilnojamus ir nekilnojamus daiktus ir tas dovanojimas yra neatšaukiamas dalykas. Tai yra pats nepatraukliausias būdas spręsti verslo perdavimo klausimus.“

D. Ušinskaitė-Filonovienė geriausiu verslo perdavimo modeliu laiko specialaus fondo sukūrimą, kuris turi savo valdymo struktūrą, sudarytą iš steigėjo, verslo savininko, taip pat iš valdytojo ir jo patikėtinio, prižiūrinčio valdytoją ir teisėtumo įgyvendinimą tokio pobūdžio fonduose.

„Pats fondas yra ilgalaikė struktūra, leidžianti savininkui jaustis laisvai – ir dalyvauti jame, ir nedalyvauti, iš dalies dalyvauti, pasitraukti, sugrįžti. Į jį galima inkorporuoti užsienyje populiarią, tačiau Lietuvoje kol kas retai turimą šeimos konstituciją, galima inkorporuoti ir testamentą“, – dėstė teisininkė.

Vienas žingsnis pirmyn, du – atgal

D. Ušinskaitė-Filonovienė patarė vengti situacijos, kai verslininkas pradeda atsitraukimo procesą arba jau būna atsitraukęs, tačiau nusprendžia grįžti.

„Tai yra situacija „vienas pirmyn, du atgal“ – taip devalvuojasi visi sprendimai, susitarimai. Vėlesnis atsitraukimas reikalaus ir didesnių pastangų, ir didesnio indėlio, o jo sėkmė proporcingai sumažės – kiek kartų grįšite, tiek kartų mažės galimybės sėkmingai perduoti verslą toliau“, – teigė D. Ušinskaitė-Filonovienė.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Tvarus verslo perdavimas: būtina gerai pasiruošti Verslo tribūna

Per du pastaruosius dešimtmečius Lietuvoje susikūrė daug sėkmingų verslų, kurių savininkai šiuo metu svarsto...

Tvarus verslas
2020.09.17
Daugiau nei 5 milijonai priežasčių kurti tvarų verslą  Verslo tribūna

Vis daugiau žmonių iš verslų reikalauja atsakingo požiūrio į aplinką ir planetą. „Harvard Business Review“...

Tvarus verslas
2020.09.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus