„EB teisė ir konsultacijos“: kaip elgtis verslui, kad klientams perduotas turtas nedingtų

Andrej Voinilko, teisinių paslaugų ir konsultavimo UAB EB teisė ir konsultacijos direktorius, akcentuoja, kad lizingo ir nuomos įmonės nuolat susiduria su keliomis problemomis: pirma, kaip atgauti skolas, antra, jei pinigų neatgauna, kaip susigrąžinti patį turtą, ir trečia, ką daryti su turtu jį susigrąžinus. Jis taip pat pataria, į ką atkreipti dėmesį finansų įstaigoms, kad EB teisė ir konsultacijos paslaugų prireiktų kuo rečiau.
Lizingo ar nuomos bendrovės, perduodamos turtą klientams, riziką vertina atsižvelgdamos į tai, kad joms išlieka nuosavybės teisė į šį turtą, todėl renkant informaciją apie klientą keliami ne tokie griežti reikalavimai ir siūlomos palankesnės finansavimo sąlygos, nei teikiant kitas finansines paslaugas. Bet tiek 2008 m. finansinė krizė, tiek dabartinė situacija parodė vis labiau pastebima tendencija, jog lizinguojamas turtas nėra šimtaprocentinis garantas, kad ūkio subjektai įvykdys sutartį, ypač susidūrę su mokumo problemomis. Neretai atvirkščiai klientams perduotas išnuomotas arba pagal finansavimo sutartis perduotas turtas naudojamas kaip papildomas pinigų šaltinis sprendžiant finansines problemas su kitais kreditoriais.
Todėl, anot turto paieškos ir grąžinimo specialisto, turtą perduodantys subjektai turėtų gerai pasverti siūlomas turto finansavimo sąlygas, ypač lizinguodami specifinės paskirties įrangą, kurios realizavimas kels ne ką mažiau rūpesčių negu jos susigrąžinimas.
Anksčiau kreipsiesi, daugiau atgausi
Ieškodami turto geriausių rezultatų pasiekiame, kai kuo anksčiau perimame negrąžinto turto bylą ir skolos administravimą, pasakoja EB teisė ir konsultacijos vadovas. Kai finansų įstaigos į mus kreipiasi iš karto po sutarties nutraukimo, paprastai po 3060 dienų, randame iki 85% lizinguoto ar nuomoto turto. Kai mūsų pagalbos paprašoma po pusmečio ar metų, deja, sėkmė susigrąžinti turą mažėja beveik dvigubai.
Kai pagalbos kreipiamasi po 612 mėnesių, dažnai paaiškėja, kad turtas jau yra paslėptas ar išgabentas į užsienį ir jį surasti tampa žymiai sudėtingiau, kaip ir faktinį turto naudotoją, kuris nebūtinai bus tas, kuris pasirašė lizingo ar nuomos sutartį. Be to, uždelsus dažniau susiduriama su atvejais, kai finansinius įsipareigojimus nustoję vykdyti asmenys turtą perleidžia tretiesiems asmenims. Tuomet rasti ir atgauti turtą tampa dar sudėtingiau, ypač transporto priemones, kurios dažnai jau būna išvarytos į užsienį arba juos valdantys asmenys, manydami, jog valdo turtą teisėtai (sandorio su skolininku pagrindu) atsisako geranoriškai perduoti turtą jo tikrajam savininkui.
Todėl visuomet raginame sekti sutarties sąlygas ir, vos tik atsiradus pažeidimų, imtis būtinų priemonių pinigams ar turtui susigrąžinti, aiškina A. Voinilko. Visgi siūlome nenuleisti rankų net ir uždelstų skolų atvejų turime sėkmės istorijų, kai turtas buvo surastas net po 2 ir 3 metų. Spręsti šioms problemoms pasitelkiame partnerius ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse, kurie gali fiziškai aplankyti probleminius klientus, išsiaiškinti realią situaciją vietoje, nustatyti faktinį turto valdytoją ir turto buvimo vietą, jei reikia organizuoti turto paėmimą ir grąžinimą tiek Lietuvoje, tiek iš kitos valstybės.
Gelbsti derybomis
COVID-19 pandemija sukūrė ir papildomą problemą, kai į užsienį su perduotu turtu išvykę asmenys negali už jį susimokėti. Taip pat nemažai atvejų, kai net norėdami grąžinti turtą, negali su juo grįžti į Lietuvą.
Suprantama, kad dėl pandemijos sutriko atsiskaitymai tarp įmonių, o dėl to mokėjimai lizingo ir nuomos kompanijoms. Pastaruoju metu stringant atsiskaitymams tarp supirkėjų ir ūkininkų už jų priduotą derlių, ypač padaugėjo iš ūkininkų paimamo turto žemės ūkio technikos.
Šioms ir kitoms problemoms spręsti mes naudojame dar vieną priemonę derybas. Tai skolų išieškojimo ir turto paieškos paslaugų derinys. Dažnai esame tarpininkai tarp finansų institucijos ir jos kliento. Pastarieji dažnai būna labai neigiamai nusiteikę turto finansuotojo atžvilgiu, net vengiantys komunikuoti, tačiau su mumis, kaip teisinių paslaugų įmone, bet ne kreditoriumi, jie linkę noriau bendrauti. Tarpininkaudami mes ieškome abiem pusėms priimtino sprendimo skolininkui suteikiame teisines konsultacijas, o kreditoriui padedame atgauti lėšas arba turtą. Turime ne vieną atvejį, kai mums tarpininkaujant skolininkas suranda atsiskaitymo būdų, bankas padaro tam tikrų nuolaidų, pvz., mažina netesybų sumą, ir galiausiai ginčas išsprendžiamas: bankas gauna pinigus, klientui lieka turtas, už kurį jis mokėjo keletą metų, patirtimi dalinasi teisininkas.
videoklipas::1
Perprato sukčių schemas
Dar viena mūsų klientų skolininkų dalis lizingu gautų automobilių pernuomavimo paslaugų bendrovės. Ne tik šie pandeminiai metai, bet ir ankstesni rodo, kad toks verslas nėra patikimas ir tvarus, teigia EB teisė ir konsultacijos vadovas. Taip išnuomotą turtą labai sudėtinga rasti ir susigrąžinti. Kai mes kreipiamės į transporto priemonę lizingu paėmusią bendrovę, kuri už jį nustoja mokėti, dažnai paaiškėja, kad ši yra automobilį išnuomojusi, o nuomininkas vykdo savo prievoles ir net neketina turto grąžinti.
Anot A. Voinilko, per 18 veiklos metų skolų išieškojimo srityje paaiškėjo, kad tokiose schemose paprastai sukasi tie patys žmonės, kartais maskuodamiesi ir pasitelkdami trečiuosius asmenis, tačiau neretai pasitaiko turtą surasti tais pačiais adresais. Todėl prieš teikiant paskolą arba išnuomojant turtą kreditoriui privalu ne tik pasitikrinti būsimo kliento mokumą, remiantis viešais duomenimis, bet ir pasigilinti į jo veiklos istoriją, kurią gali atskleisti EB teisė ir konsultacijos.
Pastaruoju metu daugėja klientų, kurie nuomoja vilkikų puspriekabes. Kadangi jos su kroviniais keliauja po visą Europą, labai svarbu laiku užkirsti kelią, kad neteisėtai pasisavinta puspriekabė neišvažiuotų iš Lietuvos.
Tokių puspriekabių paieška sudaro nemažą dalį mūsų veiklos. Turime daug patirties su logistikos bendrovėmis, todėl mums pavyksta greitai identifikuoti turto buvimo vietą ir jį susigrąžinti arba taikiai išspręsti ginčą tarp kliento ir skolininko, kuriam svarbu išlaikyti sklandų pervežimų verslą, pasakoja A. Voinilko.
Vis dažniau EB teisė ir konsultacijos specialistų paslaugų kreipiasi ir bankroto administratoriai bei antstoliai, kurie prašo surasti skolininko arba bankrutuojančios įmonės buvusio vadovo tretiesiems asmenims perleistą turtą.
Siūlo saugiklius
Taip pat gelbstime dideliems įvairių prekių ir paslaugų platintojams, kurie savo partneriams ar klientams išdalija jų bendrai veiklai reikalingą brangią įrangą, pavyzdžiui, dažų maišymo aparatus ar gamybos įrangą, bet po kurio laiko partneris nutraukia bendradarbiavimą, o įrangos negrąžina. Ir tokiais atvejais padedame susigrąžinti turtą teisėtam savininkui, sako EB teisė ir konsultacijos vadovas.
Mūsų darbų apimtys tai skolų matuoklis, šmaikštauja A. Voinilko. Jis pastebi, kad iki š. m. kovo bendrovės veiklos apimtys buvo panašios kaip 2019 m., tačiau primena, kad pirmojo karantino metu bankai ir kitos finansų institucijos buvo paskelbusios įmokų atostogas ir pristabdžiusios vėluojančių mokėjimų išieškojimus. O nuo rugsėjo pradelstų mokėjimų situacija ėmė pastebimai blogėti, nes daugėja bankrotų, vis dažniau sutrinka atsiskaitymai tarp įmonių.
Gal nuskambės keistai, bet siūlau saugiklius, kuriais pasinaudojus mūsų paslaugų išieškant turtą neprireikėtų ar reikėtų rečiau. Pirmiausia, kruopščiai tikrinti visų klientų mokumą. Tai dalis ir mūsų įmonės veiklos. Be atliekamos patikros prieinamose duomenų bazėse, prireikus mūsų specialistai nuvyksta pas potencialų klientą vietoje įsitikinti jo galimybėmis sąžiningai vykdyti finansinius įsipareigojimus, pamatyti jo veiklos vietą, netgi pabendrauti su juo ir darbuotojais, patikrinti jo ankstesnę veiklą, ryšius su kitomis įmonėmis, patarimais dalinasi EB teisė ir konsultacijos direktorius. Kita ne mažiau svarbi taisyklė griežtai laikytis sutarties sąlygų, reaguoti net į menkiausius jos pažeidimus. Jei tik pažeidžiamos sutarties sąlygos, nedelsti, neteikti vilčių, kad viskas išsispręs savaime. Beje, patirtis rodo, kad jei asmuo kada nors buvo skolininku ir su juo prasidėjo problemos, beveik šimtaprocentinė tikimybė, kad problemos toliau gilės, jei nebus sprendžiamos nedelsiant. Pasitaiko net tokių kuriozinių atvejų, kai klientas, net matydamas, kad nustojo veikti jo išnuomotoje transporto priemonėje įmontuotas GPS siųstuvas, delsia savaitę ar ilgiau. Per tą laiką, paprastai, turtas dingsta negrįžtamai.
nuotrauka::1 nocrop
FOTOGALERIJA : (5 nuotr.)
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Logistika
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti