„Facebook“ prieš valstijas: JAV prievaizdai reikalauja skaldyti kompaniją

JAV Federalinė prekybos komisija ir 48 valstijos bei kitos šalies jurisdikcijos padavė Facebook į teismą dėl piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi, konkurencijos teisės pažeidimų ir siekio išlaikyti monopolinę galią. Teismo prašoma pritaikyti plačias poveikio priemones kompanijai, įskaitant jos suskaldymą.
Spalvingas ir pats prekybos komisijos ieškinys. Jame teigiama, kad Facebook ilgus metus rezgė ir vykdė planus, kaip apeiti antimonopolines taisykles ir pasinaudoti savo dominuojančia padėtimi rinkoje, rašo Financial Times.
Anot komisijos, Facebook reikia stabdyti, nes kompanija ne tik naudojasi dominuojančia padėtimi rinkoje, bet ir vykdo sisteminę strategiją (...), siekdama pašalinti grėsmes savo monopolijai. Kaip pavyzdžius Prekybos komisija nurodo socialinio tinklo įsigytus Instagram ir WhatsApp ir teigia, kad šie sandoriai turėtų būti panaikinti. Tiesa, dar neaišku, ar kalbama apie kažkokią restitucijos formą, ar tiesiog apie įmonės suskaldymą ir Instagram bei WhatsApp pardavimą su Facebook nesusijusiems akcininkams.
Federaliniai ir valstijų reguliuotojai, kurie tyrė įmonę daugiau nei 18 mėnesių, atskiruose ieškiniuose teigia, kad Facebook įsigijimai, ypač Instagram, nupirktas už 1 mlrd. USD 2012 m., ir WhatsApp, perimtas už 19 mlrd. USD 2014-aisiais, pašalino konkurentus, kurie vieną dieną galėjo mesti Facebook pirštinę, teigia The New York Times.
Šias kompanija įsigijusi Facebook dabar kontroliuoja tris populiariausias pasaulyje socialinės žiniasklaidos ir pranešimų programėles ir yra vertinama apie 800 mlrd. USD.
Prokurorai ragina Facebook atskirti Instagram ir WhatsApp bei prašo teismo nustatyti kompanijai būsimų sandorių ribojimus.
Beveik dešimtmetį Facebook naudojosi savo dominuojančia padėtimi ir monopoline galia, triuškindamas mažesnius varžovus ir užgniauždamas kylančią konkurenciją visa tai vartotojų sąskaita, sako Letitia James, Niujorko generalinė prokurorė, vadovavusi daugiapakopiam tyrimui, vykdytam kartu su federaline agentūra.
Pateikti ieškiniai rodo, kad abejų pusių (demokratų ir respublikonų) įstatymų leidėjų kantrybės taurė perpildyta ne kartą apklausose Kongrese demonstruotas pyktis ir nerimas dėl vadinamųjų Big Tech kompanijų galios, regis, išsiliejo ieškiniais.
Priminsime, kad prieš du mėnesius JAV Teisingumo departamentas pateikė ieškinį Google, kuriame milžinė kaltinama monopolijos suformavimu ir gynimu. Toje byloje prokurorai nepareikalavo skaldyti kompanijos. Bet iki metų pabaigos laukiama dar vieno ieškinio prieš Google.
Europos reguliavimo institucijos JAV interneto milžinams jau skyrė daugiamilijardines baudas už konkurencijos įstatymų pažeidimus ir dabar siūlo griežtinti taisykles.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti