Naujų „Eurekos“ produktų kūrimo pandemija nesustabdė

Tarptautinis Eureka sekretoriatas patvirtino 4 naujus lietuvių su užsienio partneriais inicijuotus inovacijų projektus tekstilės, statybų, maisto technologijų ir aplinkos apsaugos srityse.
Mokslo ir verslo bendradarbiavimas šalyje įsibėgėja, jo nesustabdė pandemijos laikotarpis, netgi priešingai naujų produktų kūrimas pasinaudojant ES investicijomis įgauna pagreitį COVID-19 laikotarpiu. Tai įrodo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) koordinuojama tarptautinė programa Eureka.
Kuriant naujus produktus ar paslaugas bei juos komercializuojant labai svarbu, kad vyktų aktyvus bendradarbiavimas tarp verslo ir mokslo bei darbo ir lėšų pasidalijimas su užsienio partneriais. Tai leidžia naujus gaminius sukurti žymiai pigiau, taip pat ne mažiau vertinga yra užsienio partnerių patirtis, kompetencija ir pagalba, rašoma pranešime spaudai.
Pastebime teigiamas tendencijas mokslo ir verslo bendradarbiavimo srityje. Tarptautinis tinklas Eureka įgalina šį bendradarbiavimą bei suteikia didelį prestižą ir matomumą, sako Birutė Bukauskaitė, Eureka programos koordinatorė Lietuvoje.
Lietuvių veiklas projektuose finansuoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija iš ES fondų investicijų. Didžiausia lėšų suma skiriama vienam Lietuvos projektui siekia apie 300.000 Eur. Užsienio partneriai Eureka projektuose dalyvauja savo lėšomis, kreipdamiesi į savo valstybėse veikiančias inovacijų agentūras ar fondus. Šiemet numatomi ir papildomi Eureka kvietimai teikti paraiškas, tad jau dabar mokslas ir verslas gali generuoti idėjas ir inicijuoti naujus projektus.
Ekologiški aprangos gaminiai
Geriausiai ekspertų įvertintas Eureka tarptautinis projektas yra Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) mokslininkų kartu MB Grata forma ir UAB PPM Consulting vykdomas projektas, skirtas įvesti į pasaulinę mados rinką tvarius, eko-dizaino aprangos gaminius, su geromis komforto, eksploatacinėmis ir estetinėmis savybėmis. Vietoje šiuo metu itin plačiai naudojamų sintetinių pluoštų kaip alternatyva jiems siūlomi biologiškai skaidūs polipieno rūgšties, vilnos, kanapės pluoštai. Šie gaminiai, pasibaigus jų naudojimo laikui, galėtų būti perdirbami ar kompostuojami ir taip prisidėtų prie tvarios aplinkos kūrimo.
Gėrimas iš beržų sulos
Prasidėjus COVID-19 pandemijai ir daugelyje šalių įvedus karantino režimą, yra pastebėti besikeičiančios vartotojų įpročių tendencijos, pavyzdžiui, JAV, Ispanijoje, Vokietijoje ir Italijoje vitaminu C praturtintų gėrimų paklausa išaugo 25 kartus. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkai kartu su gėrimų bendrove UAB Funkciniai gėrimai ir Nyderlandų partneriais vykdo naują Eureka projektą, kurio metu būtų sukuriamas inovatyvus funkcionalus fermentuotas probiotinis gėrimas, kurio fermentine baze pasirinkta beržų sula.
Kuriami automatizuoti sprendimai
Automatizacijos lygis statybų sektoriuje išlieka vis dar žemas, todėl lietuvių idėja prisidėti prie statybų sektoriaus automatizacijos ir tam tikrų jos procesų skaitmenizacijos ketvirtosios pramonės revoliucijos fone yra ypač laiku.
Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslininkai kartu su statybų bendrove UAB Vilkmana ir partneriais iš Ukrainos įgyvendina naują Eureka projektą, kurio tikslas yra sukurti mechatroninę ekskavatoriaus valdymo sistemą bei parengti pirmąją komercinio modelio versiją, kuri bus tikslus matavimo įrankis, įgalins automatinį kasimą ar net nuotolinį valdymą.
Naudojant šią sistemą statybų aikštelėje, darbai bus atliekami ženkliai greičiau, mažinamos variklio apkrovos ir kuro sąnaudos, CO2 emisijos.
Naujos teršalų technologijos
Anglies dvideginio utilizavimui skiriamas vis didesnis dėmesys, nes jis yra vienas pagrindinių klimato kaitos veiksnių, sukeliančių globalinį šiltnamio efektą. ES ir kitoms šalims įvedus išmetamo CO2 kiekio apribojimus buvo pradėtas skatinti naujų CO2 surinkimo technologijų diegimas pramonėje, kurių pasaulinė rinka auga.
Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) mokslininkų kartu su nuotekų valymo įmonės UAB Ineco bei ukrainiečiais vykdomo projekto tikslas yra susijęs su esminiu pasaulinio masto iššūkiu: sumažinti CO2 koncentraciją ore. Projektas yra orientuotas į bendrovės Ineco konkurencingumo padidinimą sudarant galimybes praplėsti paslaugų ribas ir nukenksminti žymiai platesnį skirtingos prigimties teršalų spektrą. Bus sukurti nauji metodai, technologijos ir įranga, rašoma pranešime.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Gazelė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti