„Maximos“ ir Numavičiaus sandoriai – Estijos prokuratūros akiratyje

Publikuota: 2016-05-24
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Estijos generalinė prokuratūra tiria sandorius, kuriais prekybos tinklo „Maxima“ nekilnojamasis turtas buvo parduotas VP grupės akcininkams.

VŽ žiniomis, prokuratūra aiškinasi, ar keliasdešimties pastatų ir sklypų pardavimo vertė nebuvo per maža ir tokiu būdu nebuvo švaistomas bendrovių turtas. Savo ruožtu VP grupės ir jos pagrindinio akcininko Nerijaus Numavičiaus atstovai pabrėžia, kad sandoriai yra sudaryti už tokias kainas, kurias nurodė turto vertintojai.

VP grupei priklausanti „Maxima Eesti OU“ 26 parduotuvių pastatus ir sklypus pardavė 2012 m. 22 parduotuves įsigijo p. Numavičius, po 2 – smulkieji VP grupės akcininkai Ignas Staškevičius ir Mindaugas Bagdonavičius.

Mindaugo Marcinkevičiaus, teisinę kovą su p. Numavičiumi pradėjusio smulkiojo grupės akcininko, atstovai VŽ pateikė Estijos registro informaciją, kurioje nurodoma, jog „Maxima Eesti“ turtas buvo perleistas 4 bendrovėms, kurias valdo Olandijos „Lincoln Land Erste B.V.“ Ši įmonė taip pat yra ir „Maxima Eesti“ akcininkė.

Šios 4 bendrovės – „Metria Properties OU“, „Eural Properties OU“, „Tala Properties OU“ ir „Epus Properties OU“. Jas vėliau netiesiogiai įsigijo p. Numavičius, o po vieną pardavė p. Staškevičiaus ir p. Bagdonavičiaus bendrovėms.

Pagal registro duomenis, už turtą 4 bendrovės „Maxima Eesti“ sumokėjo 33 mln. Eur. Savo ruožtu p. Marcinkevičius skaičiuoja, kad šio NT vertė preliminariai turėtų siekti apie 60 mln. Eur. Kiek už 4 bendroves sumokėjo p. Numavičius, jo atstovai neatskleidžia.

Ilmaras Kahro, Estijos prokuratūros viešųjų ryšių departamento vadovas, VŽ atsisakė komentuoti situaciją. Prokuratūros tyrimo taip pat nekomentuoja ir VP grupės atstovai.

Pagal Estijos teisę, asmenims, atskleidusiems informaciją apie vykstantį ikiteisminį tyrimą, gresia teisinė atsakomybė.

Tęsinys po iliustracija

infogr.am::58f6ce1c-3e43-46f9-ab68-ff96ad7096cd

Strategijos dalis

Giedriaus Juozapavičiaus, UAB „Maxima grupė“, kuri valdo „Lincoln Land Erste“, korporacinių reikalų vadovo, VŽ atsiųstame komentare dėstoma, kad atskirti NT valdymą ir prekybą buvo strateginis pasirinkimas.

Anot p. Juozapavičiaus, toks sprendimas buvo priimtas „apie 2009 m.“ – dar prieš VP dešimtuko išsiskyrimą, kai Mindaugas Marcinkevičius vadovavo „Akropoliams“, o jo brolis Gintaras – „Maximos“ verslui Lietuvoje.

„NT nuo operatyvinės veiklos atskyrimo procesas yra labiau nei natūralus, būdingas visiems žinomiems mažmeninės prekybos operatoriams pasaulyje. Pirma, tokiu būdu buvo siekiama išgryninti skirtingus veiklos tipus. Antra, buvo siekiama matyti šių atskirų veiklos tipų efektyvumą ir turėti šių veiklų rezultatų palyginamumą“, – dėsto p. Juozapavičius.

Dalis NT buvo perkelta į kitas įmones, taip pat priklausančias „Maxima grupei“, dalis – parduota nesusijusiems asmenims, dalis – p. Numavičiui, p. Staškevičiui ir p. Bagdonavičiui.

„Maxima grupės“ atstovas pabrėžia, kad NT buvo parduodamas „tik rinkos sąlygomis“.

„Visi objektai buvo įvertinti kompanijos „Newsec“, didžiausios Baltijos šalyse NT konsultavimo ir vertinimo bendrovės“, – teigia p. Juozapavičius.

Šiuo metu didžioji dalis „Maxima grupės“ parduotuvių patalpų yra nuomojamos, tačiau procesas tęsiasi – dar yra pačios bendrovės valdomo NT.

Pasak Olgos Petroševičienės, p. Numavičiui atstovaujančios advokatės, pagrindinis grupės akcininkas, be 22 parduotuvių NT Estijoje, taip pat valdo 11 objektų Latvijoje. Įmonių, valdančių NT, įsigijimo sandoriai buvo sudaryti „taikant konservatyvią skaičiavimo metodiką, kai iš NT vertės, nustatytos nepriklausomo vertintojo, yra atimami bendrovių turimi įsipareigojimai“, paaiškina ji.

Tęsinys po grafiku

infogr.am::468f6253-4e38-45e5-902a-9cb5bee7c374

Jaučiasi apvogti

Gintaras Marcinkevičius, smulkusis VP grupės akcininkas, sutinka, kad NT ir prekybinės veiklos atskyrimas buvo svarstomas, tačiau šių sandorių tokiais nelaiko.

„Taip, 2005-2008 metais apie pardavimą ar nepardavimą tretiesiems, nesusijusiems asmenims už rinkos kainą buvo kalbama, tačiau dabar turime situaciją, kuomet nusikalstamas turto pasisavinimas vadinamas atskyrimu rizikų suvaldymų tikslais“, – rašoma VŽ atsiųstame p. Marcinkevičiaus komentare.

Anot jo, pavyzdžiui, kai 10 parduotuvių Lietuvoje buvo parduotos Skandinavijos NT bendrovei „Verdispar“, buvo rengiamas viešas konkursas. Tuo metu apie NT pardavimą Estijoje kiti akcininkai nebuvo informuoti.

„Šioje situacijoje jaučiuosi nukentėjęs bei apvogtas“, – sako p. Marcinkevičius.

„Ir toliau tiriame Nerijaus Numavičiaus ir jo bendrininkų bei statytinių veiklą, o surinkta informacija dalijamės su teisėsaugos institucijomis bei mokesčių administratoriais visose Baltijos šalyse“, – pridedama jo brolio Mindaugo komentare.

Mažiau nei teoriškai

Marcinkevičiai tikina, kad parduoto NT vertė turėjo siekti ne 33 mln. Eur, o 60 mln. Eur. Ši suma apskaičiuota laikant, kad 1 kv. m nuomos kaina siekia 8–10 Eur, o pajamingumas – 8,5%.

NT agentūros „Ober-Haus“ informacija apie vidutines rinkos kainas iš esmės patvirtina tokio skaičiavimo prielaidas: bendrovės duomenimis, Taline parduotuvių nuomos kaina miesto centre gali siekti 10–12 Eur, o pakraščiuose – 7–9 Eur už kv. m. Kituose didesniuose Estijos miestuose nurodomos 7–10 Eur, mažesniuose – 5–8 Eur už kv. m ribos.

Kita vertus, Saulius Vagonis, agentūros Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas, VŽ komentuoja, kad tokio paprasto skaičiavimo teisingai vertei nustatyti neužtenka: reikia atsižvelgti į tai, kad dažnu atveju pastatas turi vienintelį nuomininką, tad kyla rizika, jei šis nutrauks sutartį. Be to, valdytojui greičiausiai reikia mokėti NT mokestį, atlikti kapitalinį remontą.

Taigi, turto vertė realiai turėtų būti kiek mažesnė, nei gaunama atliekant aritmetinius nuomos pajamų ir pajamingumo skaičiavimus, sako p. Vagonis.

Ne pirmas kaltinimas

VŽ rašė, kad Marcinkevičiai turto pasisavinimą įžvelgia ir Lietuvoje – pasak jų, tai nutiko su įmokų surinkimo „Maximos“ kasose paslauga, kad ji buvo perduota naujai įkurtai UAB „Sollo“, o ši buvo parduota keliems VP grupės vadovams ir akcininkams.

Šiemet taip pat skelbta, kad VP grupės ir jos akcininkų veiksmus tiria ir Lietuvos prokuratūra. Ikiteisminis tyrimas vykdomas pagal du baudžiamojo kodekso straipsnius – dėl sukčiavimo stambiu mastu ir nusikalstamu būdu įgyto turto legalizavimo. Tyrimas pradėtas pernai vasarą, jau įsibėgėjus konfliktui tarp p. Marcinkevičiaus ir p. Numavičiaus.

Nesutarimai, peraugę į daugiau nei dešimt teisinių procesų, prasidėjo pernai pavasarį, po to, kai p. Marcinkevičius ėmė priešintis „Akropolių“ perkėlimui iš vienos grupės bendrovės į kitą. Sandoris, ginčytas tiek Lietuvoje, tiek Maltoje, iš kurios buvo valdomi prekybos centrai, galiausiai įvyko šį mėnesį.

Pasipiktinęs VP politika nesidalinti uždirbtu pelnu su akcininkais, p. Marcinkevičius pernaipaskelbė įtariąs, kad grupėje buvo vengiama mokėti mokesčius. Ponas Numavičius ir VP grupė atsakė kaltinimais dėl žalos reputacijai ir vasarą pasipylė kiti teisminiai procesai. Grupės bendrovės apkaltino p. Marcinkevičių joms nenaudingų sprendimų priėmimu, o Marcinkevičių šeimos Baltarusijoje sukurtą tinklą „Mart-Inn“ – „Maximos“ kopijavimu. Savo ruožtu smulkusis akcininkas užginčijo kelių metų senumo sandorius, kuriais p. Numavičius perėmė savo brolių Vlado ir Juliaus akcijas. Jam pavyko pasiekti, jog būtų areštuota kontroliuojančiojo akcininko turto už 330 mln. Eur.

Tarp didžiausios Lietuvos verslo grupės akcininkų vyksta ne tik teisiniai procesai. Skelbta, kad viso konflikto metu p. Dominienė vedė derybas su Žilvinu Marcinkevičiumi, 15% akcijų grupės įmonėse valdžiusiu Mindaugo ir Gintaro broliu. Galiausiai šių metų kovą pranešta, kad susitarta dėl paketo pardavimo kitiems akcininkams. Nors sandoriui pasipriešino Julius Numavičius, teismas jo prašymą atmetė ir sandoris įvyko.

Derybos dėl akcijų išpirkimo vyksta ir su p. Marcinkevičiumi. Tačiau abi pusės kaltina viena kitą nepagrįstais reikalavimais ir atsisakymu ieškoti kompromiso. Pono Numavičiaus atstovų teigimu, visų smulkiojo akcininko kaltinimų ir inicijuojamų teisinių procesų tikslas yra gauti „ramybės mokestį“ parduodant savo akcijas

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Žiniasklaida: FNTT atliko kratas Kauno oro uosto kavinėse  2

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atliko kratas Kauno oro uoste veikiančiose įmonės „A ir M“...

Prekyba
2020.01.23
Iš Ukrainos uždrausta importuoti paukštieną ir jos gaminius

Europos Komisija (EK) oficialiai pranešė, kad nuo sausio 19 d. uždrausta iš Ukrainos į Europos Sąjungos (ES)...

Pramonė
2020.01.23
Kavavirius augina konkurentai, kurie yra ir partneriai Premium

Verslas, kuriame konkurentų yra ant kiekvieno kampo, ir visai ne perkeltine prasme – kavos barai. Bet...

Gazelė
2020.01.23
„Eurokos“ valdytojai ir „Berchem“ – baudos už pavojingas prekes

Kosmetikos parduotuves „Eurokos“ valdanti bendrovė „Kosmelita“ ir chemijos produktų prekybos įmonė „Berchem“...

Prekyba
2020.01.23
Šiaulių banko inovacijai – apdovanojimas už lauko reklamos sprendimą

Lietuvoje įgyvendintai Šiaulių banko inovacijai teko išskirtinis globalaus tinklo „JCDecaux“ apdovanojimas.

Rinkodara
2020.01.23
Konkurencijos taryba: daugiausia baudų už konkurenciją ribojančius susitarimus

Konkurencijos taryba 2019 m. už Konkurencijos, Reklamos įstatymų ir Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų...

Prekyba
2020.01.23
„Google Chrome“ blokuos trečiųjų šalių slapukus: reklamos verslo laukia pokyčiai Premium

Vienos populiariausių naršyklių „Chrome“ atstovas savo tinklaraštyje paskelbė, kad per dvejus metus visiškai...

Prekyba
2020.01.23
Lietuvos paštas pasirašė naują reklamos paslaugų sutartį

Lietuvos paštas pasirinko naujus reklamos partnerius – 2 m. sutartis pasirašyta su kūrybine agentūra „Truth“.

Rinkodara
2020.01.23
JAV ir ES galandasi nagus prekybos susitarimui Premium

JAV ir Europos Sąjunga (ES) ruošiasi dar kartą sėsti prie prekybos susitarimo derybų stalo. Tiesa, kol kas...

Verslo aplinka
2020.01.23
Strategijos, kurios padeda išgyventi žemės ūkio technikos pardavėjams Premium

Naujos žemės ūkio technikos rinkos atsigavimo laukiama jau ne vienus metus, bet pardavimai niekaip neįsisuka...

Pramonė
2020.01.23
Atkalbinėta nuo verslo regione, galvoja nebent, ką dar nauja sukurti Premium 1

Smulkus prekybos ar paslaugų verslas regione gali būti augantis ir ne tik regioninis. Ypač jeigu viskas...

Gazelė
2020.01.22
„MV Group“ turi naują rinkodaros vadovę 

„MV Group“ turi naują rinkodaros vadovę – praėjusią savaitę šias pareigas pradėjo eiti Ieva Matulaitienė,...

Rinkodara
2020.01.22
„Pildyk“ simboliškai atnaujino prekės ženklą 1

Telekomunikacijų bendrovei „Tele2“ priklausanti išankstinio mokėjimo paslauga „Pildyk“ atnaujino savo prekės...

Rinkodara
2020.01.22
Komunikacijos tonas „Grigeo“ atveju kitoks nei per Alytaus gaisrą Premium 2

Apie „Grigeo Klaipėdos“ taršos skandalą per pirmąją savaitę pasirodė vidutiniškai po 191 straipsnį ir...

Rinkodara
2020.01.22
„Volkswagen“ atstovai: 2021 m. 40% pardavimų Lietuvoje sudarys elektromobiliai 2

„Audi“ ir „Volkswagen“ praneša apie prekybos rekordą Baltijos šalyse: Lietuva išlieka didžiausia rinka,...

Automobiliai
2020.01.22
Didmeninė prekyba sutelkta nepajudinamų milžinų rankose Premium

Maisto produktų, gėrimų ir tabako nespecializuotos didmeninės prekybos sektoriuje penkios įmonės, kurių...

Prekyba
2020.01.22
Autorių teisių gynėjai reikalauja stabdyti „Payseros“ paslaugų teikimą „Filmai.in“ 5

Autorių teisių gynimo asociacijos kreipėsi į Lietuvos banko priežiūros tarnybą, LRTK ir Kultūros ministeriją...

Rinkodara
2020.01.21
„General Financing“ pasirinko naujus komunikacijos partnerius

Finansines paslaugas teikianti bendrovė „General Financing“ pasirinko naujus partnerius savo komunikacijai –...

Rinkodara
2020.01.21
Gėrimų gamintojai nuogąstauja dėl didėjančio šešėlio 

Mažas stipriųjų alkoholinių gėrimų realizacijos augimas ir padidėjusios pajamos rodo, jog Lietuvos gyventojai...

Prekyba
2020.01.21
Teisme sprendžia ginčą dėl „Arimex“ prekių ženklo „Studentų maistas“ Premium 3

Riešutais ir džiovintais vaisiais prekiaujanti UAB „Arimex“ kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą dėl...

Rinkodara
2020.01.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau