IKEA Baltijos šalyse įsigijo urėdijos dydžio miško valdų

  Publikuota: 2016-09-06
  Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
  svg svg
  Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

  Maždaug už 38.000 ha miško sumokėta apie 65 mln. Eur. Tiek ir už tokią kainą 2015 m. miško valdų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje įsigijo didžiausia mūsų baldžių darbdavė, Švedijos koncernas IKEA.

  Pernai IKEA Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Rumunijoje iš viso įsigijo 72.000 ha miško bent už 1,1 mlrd. SEK (115 mln. Eur). Tai paskelbė ATL, Švedijos specializuotas dienraštis ūkininkams ir miškininkams, jį cituoja „Bloomberg“.

  IKEA VŽ nedetalizavo, kokią dalį miškų ir už kokią kainą įsigijo ir šiuo metu Lietuvoje valdo švedų koncernas, tačiau atmetus pernai įsigyto miško dalį Rumunijoje matyti, kad Baltijos šalyse IKEA 2015 m. nupirko apie 38.000 ha.

  VŽ jau rašė, kad pernai vasarą „IRI Investments“ Rumunijoje iš privačios įmonės „Greengord“ įsigijo 33.600 ha miško ir tapo didžiausia miško savininke šalyje. Anot portalo „Romania Insider“, šio sandorio vertė siekė 50 mln. Eur. Vadinasi, tais metais Baltijos šalyse miškų buvo įsigyta dar už 65 mln. Eur.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  ATL nurodo, kad IKEA planuoja įsigyti daugiau miško ir taip sumažinti koncerno priklausomybę nuo žaliavos kainų svyravimų.

  Tai nėra didelis pirkinys

  Aidas Pivoriūnas, Privačių miško savininkų asociacijos direktorius, komentuoja, kad apie tai, jog mūsų šalyje koncernas perka miškus, rinkos dalyviai žino tik iš nuogirdų, jokio oficialaus įmonės pranešimo ar įkurtos antrinės įmonės Lietuvoje nėra, todėl sunku komentuoti įsigijimų mastus.

  Kaip suprantama, pasirinktas kitoks veiklos modelis, kuomet įmonė miškus rengiasi pirkti per tuo tikslu įkurtas ir jau veikiančias skandinavų įmones, kurios miškus perka ir pensijų ar investiciniams fondams. Kita vertus, Baltijos šalyse IKEA įsigytas plotas (38.000 ha) nėra didelis – teprilygsta lietuviškos vidutinės miškų urėdijos dydžiui. Palyginti Lietuvoje miško plotas siekia 2,1 mln. ha (apie pusė jų valstybiniai, valdomi 42 urėdijų), Latvijoje ir Estijoje – dar po 2,8 mln. ha.

  „Tai, kad IKEA perka miško sklypus Baltijos šalyse, vertinu teigiamai. Tai rodo, kad tikima mūsų šalių miškų ir medienos apdirbimo sektorių perspektyva bei miškų specialistų kompetencija“, – sako p. Pivoriūnas.

  2015 m. Lietuvos baldų ir interjero įmonės atliko 4,7% visų Švedijos baldų kompanijos IKEA užsakymų už 856 mln. Eur. Lietuva nuo 2012 m. patenka į stambiausių tiekėjų penketuką, po Kinijos, Lenkijos, Italijos ir Švedijos.

  PMSA vadovo teigimu, koncernas siekia valdyti miškus, daugiau ne dėl mažinamų gamybos kaštų, o dėl galimybės užsitikrinti patikimą medienos tiekimą. Ilgalaikėje perspektyvoje tai gali sumažinti ir įsigyjamos žaliavos kainą.

  infogr.am::6e5e2e66-a5f4-425c-86c4-251c7a3d74a8

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  Verslo žinių pasiūlymai