Skaitmeninė ateitis – per ES remiamus projektus

Reklama publikuota: 2021-02-25
Aurimas Želvys, LVPA direktorius. Juditos Grigelytės nuotr.
svg svg
Aurimas Želvys, LVPA direktorius. Juditos Grigelytės nuotr.

Pokyčiai, technologijos, skaitmenizavimas – šios sąvokos linksniuojamos daugelio įmonių, didelių ir mažų, nuotoliniuose susitikimuose. Nuotolis ir daugybė kitų pokyčių atrodė staigūs, bet, ekspertų teigimu, didelė dalis jų brendo ilgą laiką, o pandemija juos paskatino. Kaip paspartino ir pastangas diegti naujus technologinius sprendimus, kuriems pagalbą teikia ES. Kaip pasinaudoti šia pagalba? Atsakymai – Lietuvos verslo paramos agentūros patarimuose.

Verslo skaitmeninimo sprendimai tampa itin aktualūs COVID-19 pandemijos kontekste. „Verslas pats priima reikalingiausius sprendimus, tačiau dabar daromi žingsniai itin svarbūs tęstinumui, stabilaus verslo veikimo užtikrinimui. Administruodami ir palydėdami ES investicijų projektus verslui iki realių rezultatų įmonėse, siekiame, kad ES lėšų investavimas neštų rezultatus ateities kartoms, o dabartiniam verslui leistų būti konkurencingam, taip pat ir tarptautiniu mastu. Manau, kad skaitmenizavimas – tam tikras įmonės brandos rodiklis“, – pažymi Aurimas Želvys, Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) direktorius.

Neišvengiama: procesai keičiasi 

Pasak A. Želvio, viena iš LVPA misijos dalių – pasiekti, kad kiekvienas investuotas euras kurtų didžiausią vertę Lietuvos verslo inovatyvumui, konkurencingumui ir ekonomikos augimui.

COVID-19 pandemija smarkiai išryškino skaitmenizavimo projektų vertę – jau dabar neabejojama, kad bendrovės, kurios siekia ar jau pasinaudojo parama šių projektų įgyvendinimui, iš pandemijos sukeltų aplinkybių iškops labiau konkurencingos, stipresnės tarptautinėse rinkose.

LVPA šiuo metu administruoja iš viso 48 ES paramos priemones, kurias patvirtino Ekonomikos ir inovacijų bei Energetikos ministerijos. Technologijų diegimo priemonių dalis LVPA priemonių portfelyje siekia daugiau nei ketvirtadalį (per 600 mln. Eur patvirtintų projektų finansavimo). Pagrindinės ES paramos priemonės, skirtos technologijų diegimui ir skaitmeninimui – DPT pramonei LT+ (du kvietimai), „Regio potencialas LT“, „Pramonės skaitmeninimas LT“ (du kvietimai), „Skaitmeninių inovacijų centrai“. 

„Technologijos sparčiai žengia pirmyn, į projektų valdymą ateina dirbtinis intelektas. Natūralu, kad ir vykdomi projektai turi būti susiję su šiais pokyčiais. Ne tik privatus, bet ir viešasis sektorius permąsto savo ateitį technologijų kontekste. Tiek privačiam, tiek viešajam sektoriui svarbu pertvarkyti procesus, padidinti efektyvumą, užtikrinti produktyvų darbą. COVID-19 pandemija – didžiulis iššūkis, bet ši situacija taip pat išjudino anksčiau įšalusias problemas“, – pažymi A. Želvys.

Regioninis pjūvis

Jis atkreipia dėmesį, kad kol kas daugiausia su skaitmeninimu susijusių projektų koncentruojasi Vilniuje ir Kaune, įkandin, priklausomai nuo ES priemonės pobūdžio, žengia Panevėžys, Šiauliai, Utena, rečiau – Alytus.

Pasak A. Želvio, regioninė perspektyva – labai svarbi. Jos reikšmę išryškino priemonė „Regio potencialas LT“. Kaip rodo LVPA duomenys, šios priemonės įgyvendinimo metu ES parama Lietuvos regionuose pasiskirstė tolygiau, kaip ir siekiama. „Mes siekiame mažinti administracinę naštą projektų vykdytojams, girdėti ir spręsti kylančias problemas, įgyvendinant ES investicijų projektus“, – regionus drąsina LVPA vadovas.

Vis dėlto kol kas daugiausia ES paramos pagal LVPA administruojamas priemones, taip pat ir skirtas verslo skaitmeninimui, sparčiausiai investuojama Vilniuje ir Kaune.

Naujojo laikotarpio perspektyvos

Europos Komisijos siekis, kurį Lietuvoje retransliuoja formuojamos ekonominės plėtros kryptys – tai, kad ES investicijos būtų tvarios, o jų rezultatai išliktų ateities kartoms.

„Tokie ir mūsų lūkesčiai dėl naujojo ES finansavimo laikotarpio – jei norime, kad ES investicijos būtų tvarios, kad jų rezultatai būtų tvarūs, skaitmenizavimui teks lemiama reikšmė. Dėl to stengiamės būti savo klientų partneriais, girdėti ir spręsti problemas, įgyvendinant ES investicijų projektus. Efektyviai valdant ES investicijas, verslas taps labiau konkurencingas tarptautinėje rinkoje, o skaitmenizavimas jį pavers brandesniu“, – teigia A. Želvys.

Jis viliasi, kad tarptautinės rinkos netrukus atsigaus po pandemijos sukeltų trikdžių ir įmonės galės realizuoti šiuo metu kaupiamą potencialą. „Mes savo ruožtu įsipareigojame teikti pagalbą, kad projektų tikslai būtų pasiekti, kad jiems sektųsi ir stebėti tendencijas“, – pažymi A. Želvys.

Su skaitmenizavimo procesais versle susiję ir nuotolinio darbo viešajame sektoriuje strateginiai orientyrai, palaipsniui išeinant iš pandemijos apribojimų. Pavyzdžiui, Airija nuotolinio darbo strategijoje siekia, kad 20 proc. viešojo sektoriaus darbuotojų dirbtų nuotoliniu būdu ir ateityje. LVPA kaip ir kitos ES investicijų agentūros nuo 2020 m. antro ketvirčio dirba nuotoliniu būdu. Aptarnaujant verslą viešojo sektoriaus agentūroms būtina skaitmenizuoti savo paslaugas ir perimti geriausią praktiką iš socialiai atsakingo verslo, tai inovacijų aplinkos dalis.

Skaitmenizavimas – konkurencinis pranašumas

LVPA Projektų ekspertų skyriaus patarėjas dr. Arūnas Burinskas pabrėžia, kad svarbu pažvelgti į skaitmenizavimą platesniame ne tik įmonių konkurencijos, bet ir visame tvaraus ekonomikos augimo kontekste.

nuotrauka::1 left

COVID-19 sukelta ekonominė sumaištis lėmė daug nuostolių verslui, bet, kita vertus, paskatino netikėtus pokyčius rinkoje, iš kurių galima pasimokyti. A. Burinskas pateikia pavyzdį – nuotolinių susitikimų platformos „Zoom“ rinkos vertė nuo pandemijos pradžios taip kilo, kad šiuo metu yra didesnė nei šešių didžiausių pasaulio oro linijų bendrovių.

„Žinoma, skrydžių sektorius šiuo metu išgyvena nuosmukį. Bet galime būti tikri dėl vieno – nebegrįšime į buvusią rinkos situaciją. Skaitmenizavimo procesai spartėja ir šis procesas tęsis toliau. Tą savo diskusijose patvirtina ir valstybių centrinių bankų vadovai“, – teigia ekspertas.

Pasak jo, naujos tendencijos rinkoje rodo, kad iš verslo laukiama kitokio pobūdžio pridėtinės vertės kūrimo, dar daugiau – keičiantis rinkos struktūroms, keisis ir konkurencinė aplinka. Tiesa, verslo – tiek pramonės, tiek kitų sričių – skaitmenizavimo procesai nėra nauji. A. Burinsko teigimu, jau visą pastarąjį dešimtmetį buvo galima stebėti šias pastangas, dar didesnį postūmį suteikė „Pramonė 4.0“ revoliucija.

„Visgi turime pripažinti – verslą, gamybą nėra lengva skaitmenizuoti. Galime tik pasidžiaugti, kad daliai segmentų tai sekasi gerai, matome atnaujintas, robotizuotas gamybos linijas, sandėlius. Visa tai lemia reikšmingai išaugusį efektyvumą. Tačiau privalome prisiminti viena – visa tai prasideda nuo investicijų į žmonių gebėjimus ir kompetencijas. Ir ES parama yra labai svarbi šioje srityje, kurioje apibrėžtumo nėra daug, o rinka spaudžia sparčiai keistis“,  – apibendrina A. Burinskas.

[infogram id="bc85e3d2-3a5e-4c77-a36d-3946e03645a5" prefix="MPF" format="interactive" title="TR:LVPA"]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Personalo valdymas pandemijos metu: ilgoms diskusijoms laiko neliko Verslo tribūna

Pamenate begalines diskusijas įmonėse, kokias sąlygas ir kokiomis aplinkybėmis sudaryti darbuotojams dirbti...

Reshape! Business
2021.03.30
Pakeitus požiūrį į IT, aplikacijai sukurti gali pakakti ir keleto savaičių Verslo tribūna 2

Galimybė greitai prisitaikyti prie aplinkos iššūkių pandemijos ribojimų akivaizdoje tapo atsparumo sąlyga...

Reshape! Business
2021.03.29
E-komercija atvėrė daugiau galimybių verslui, tačiau ir čia lengvo kelio nėra Verslo tribūna

Žinome, kad istorija mėgsta kartotis. E-komercijai veržiantis į naujas aukštumas, kalbiname vietos rinkos e.

Reshape! Business
2021.03.24
ES investicijos į MTEP: sukurtos inovacijos didina konkurencingumą Verslo tribūna 1

Moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra (MTEP) bei šioje srityje įgyvendinami šalies bendrovių projektai...

Reshape! Business
2021.03.18
Tiekimo grandinė: vyksta esminiai pokyčiai Verslo tribūna

Pasaulis jau daugiau nei metus mėgina susidoroti su žmogiškaisiais ir ekonominiais iššūkiais, kuriuos sukėlė...

Reshape! Business
2021.03.18
Skaitmeninė ateitis – per ES remiamus projektus Verslo tribūna

Pokyčiai, technologijos, skaitmenizavimas – šios sąvokos linksniuojamos daugelio įmonių, didelių ir mažų,...

Reshape! Business
2021.02.25
Kodėl daugiau perkame internetu: kaip per metus pasikeitė šalies gyventojų kasdienybė Verslo tribūna

Koronaviruso pandemija iš pamatų pakeitė ne tik mūsų kasdienę rutiną, bet ir  apsipirkimo įpročius. Dar iki...

Reshape! Business
2021.02.25
D. Maksimavičius: „Tele2“ išmoktos karantino pamokos Verslo tribūna

Beveik metus dėl pandemijos visiškai kitaip darbą organizuojantys verslai į įprastas vėžes greičiausiai...

Reshape! Business
2021.02.25
Projektų valdymas: pandemijos pamokos ir iššūkiai Verslo tribūna

Pandemija atsėlino jau prieš metus, ir per šį laikotarpį daugeliui verslų teko pripažinti: be pokyčių – nė iš...

Reshape! Business
2021.02.24
Verslo strategija: laikas užkurti antrą variklį Verslo tribūna 1

2020-aisiais pasaulį užgriuvusi pandemija daugelį verslų užvertė sunkiai išsprendžiamais rebusais, o...

Reshape! Business
2021.02.04
„Pigu.lt“ e. prekybos platforma per metus pritraukė apie 2000 pardavėjų: viršyti apyvartos lūkesčiai ir pagalba šimtams verslų Verslo tribūna 8

Verslo pasaulį pernai sukausčiusi koronaviruso pandemija ir toliau diktuoja savo taisykles – tęsti savo...

Reshape! Business
2021.01.27
G. Mažeika: „Kai kuriems verslams – tai ne krizė, o tiesiog stipriai pasikeitusi verslo aplinka“ Verslo tribūna

Verslo valdymo paslaugų bendrovės „Mažeika ir partneriai” ekspertai nuolat intensyviai dirba su įmonių...

Reshape! Business
2021.01.26
„Reshape! Business“: kaip staigius pokyčius paversti gairėmis, vedančiomis į verslo augimą   Verslo tribūna

Pandemija paveikė valstybes, bendruomenes, įmones, kiekvieną visuomenės narį atskirai. Visiems teko išmokti...

Reshape! Business
2021.01.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku