Skaitmeninė transformacija prekybos sektoriuje: sprendimai ir iššūkiai

  Reklama publikuota: 2023-06-22
  Rimantas Mažulis, prekybos technologijų bendrovės „StrongPoint“ vadovas Baltijos šalims.
  svg svg
  Rimantas Mažulis, prekybos technologijų bendrovės „StrongPoint“ vadovas Baltijos šalims.

  Skaitmeninės technologijos sparčiai skverbiasi į prekybos sektorių: kai kurie technologiniai pokyčiai, kaip automatinės kasos ar savarankiškas prekių skanavimas, matomi plika akimi, tačiau ne mažiau permainų vyksta ir gilesniuose procesuose. Atsilikti nuo skaitmeninių tendencijų mažmenininkai tiesiog negali, kadangi šį poreikį diktuoja konkurencinė aplinka bei augantys vartotojų lūkesčiai dėl geros apsipirkimo patirties.

  „Skaitmeninė transformacija sukuria didžiulę vertę mažmeninės prekybos sektoriui. Šie pranašumai apima geresnę klientų patirtį, didesnį veiklos efektyvumą, geresnes sprendimų priėmimo galimybes, kaštų optimizavimą “, – sako Rimantas Mažulis, „StrongPoint“ vadovas Baltijos šalims.

  Efektyvumą didinantys įrankiai

  Pasak R. Mažulio, kiekvienas iš šiuo metu egzistuojančių sprendimų atlieka tam tikras funkcijas, taigi renkantis, kuriuos technologinius įrankius pasitelkti prekyboje, pravartu su jais susipažinti artimiau.

  Elektroninės kainų etiketės gali atrodyti mažmožis visoje prekybos grandinėje, tačiau, kaip pažymi „StrongPoint“ atstovas, etikečių karpymas ir rankinis dėliojimas į lentynas yra vienas neefektyviausių parduotuvės pajėgumų panaudojimo pavyzdžių.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  „Naudojant elektronines etiketes, sutaupoma daugybė personalo darbo laiko. Šis sprendimas padeda išvengti klaidų, atsirandančių rankomis kaitaliojant kainas,  o tokios klaidos gali sutrikdyti visos parduotuvės darbą. Be to, tai suteikia galimybę prekybininkams greitai reaguoti ir prisitaikyti prie prekybos pokyčių – taikyti dinamišką kainodarą ar rengti žaibiškas akcijas, tuo pačiu prisidedant ir prie tvaresnio produktų naudojimo. Taigi, efektyvesnis darbas, mažiau klaidų, didesnis lankytojų pasitenkinimas – jau nemažai privalumų, kalbant apie vieną  sprendimą“, – nurodo R. Mažulis.

  Kita populiarėjanti galimybė – savarankiškas prekių skenavimas. Mūsų parduotuvėse jau sutinkamas skenavimo metodas, naudojant specialius įrenginius – pirkėjas visų pirma identifikuojamas, tuomet jis su įrenginiu eina per prekybos salę, skenuoja planuojamas pirkti prekes ir jas susideda tiesiai į prekybos krepšelį. Prie kasos pirkėjui tereikia atsiskaityti.

  Manoma, kad netolimas žingsnis savarankiško skenavimo procese – išmanieji vežimėliai.

  „Technologijų yra įvairių, jos bandomos, plėtojamos: nuo vežimėlio, kaip viso įrenginio su jutikliais, kontrolinėmis svarstyklėmis, ekranais ir skeneriais, iki tiesiog ant įprasto vežimėlio montuojamos išmanios juostos, kuri automatiškai nuskenuoja į vežimėlį dedamas prekes“, – pasakoja „StrongPoint“ vadovas.

  Lojalumo programėlės – vis išmanesnės

  Savarankiškas skenavimas gali būti perkeltas į išmanųjį telefoną. Tam reikėtų šią funkciją paleisti prekybininko lojalumo programėlėje. Prekės skenuojamos, dedamos į krepšelį, tuo pačiu metu pirkėjas mato sąrašą, kokias prekes jau turi, taip pat – kokios nuolaidos taikomos. Baigus apsipirkimą, pirkėjui tereikia identifikuoti save savitarnos kasoje ir atsiskaityti – skenuoti kasoje prekių nereikia.

  Prekybininkų lojalumo programėlėse nuolat daugėja išmanių funkcionalumų – tai tarsi bendravimas su pirkėju per jo telefono ekraną. Lojalumo aplikacijose siūlomi specialūs suasmeninti pasiūlymai, pirkimo istorija ir pagal tai siūlomos prekės, žaidimai, loterijos, kuponai. Kai kurios lojalumo programėlės suteikia galimybę jomis ir atsiskaityti.  

  „Tik laiko klausimas, kokių kitų naujovių ar galimų veiksmų dar atsiras lojalumo programėlėse“, – teigia R. Mažulis.

  Automatizuoti tabako pardavimai

  Prekybininkai vis dažniau pasitelkia technologijas, leidžiančias į specializuotus įrenginius perkelti tabako pardavimus. Šiuo atveju vietoje tabako pardavimo kasoje ar specializuotame skyriuje, šis skyrius perkeliamas į savitarnos kasas, išskleidžiamą meniu paprastose kasose ar liečiamuosius meniu ekranuose salėje. Tiesa, amžių vis dar dažniausiai turi patvirtinti kasos zonos darbuotojas. Atsiskaičius vienoje iš kasų,  gaunamas kvitas su kodu, kuris skenuojamas specialiame išdavimo įrenginyje už kasų zonos, ir tabako gaminiai atiduodami automatizuotai.

  „Šiuo atveju darbuotojams nereikia gaminiais pildyti ir saugoti daug skirtingų vietų, pakanka viską saugoti viename įrenginyje. Tabako pardavimų automatizavimo srityje kol kas žengiami pirmieji žingsniai, bet šio sprendimo pritaikymas turėtų plėstis“, – mano R. Mažulis.

  Įrankiai procesams optimizuoti

  Šalia pirkėjams matomų prekybos vietose diegiamų sprendimų, prekybos procesams optimizuoti pasitelkiamos įvairios prekybos valdymo sistemos ir duomenų analitika. Tai įrankiai, leidžiantys stebėti prekių paklausą ir judėjimą, nustatyti, kokių produktų trūksta ar artimiausiu metu pritrūks. Optimizuojant šią sritį, dažniausiai išvengiama prekių deficito, sandėliai nėra perpildyti, nėra užimama vieta tiesiog prekėms laikyti, be to, randamas balansas tarp verslo efektyvumo ir geros pirkėjų patirties.

  „Norint optimizuoti šiuos procesus, svarbu pasirinkti tinkamą verslo sistemą, įsivertinti, kokio skaitmenizavimosi lygio siekiama. Tokios sistemos sumažina rankinių procesų poreikių, padeda optimizuoti darbo išteklius įmonių centriniuose biuruose ir tinkamai planuoti tolesnius procesus“, – paaiškina „StrongPoint“ atstovas.

  Robotizavimas įgauna pagreitį

  Mažmeninės prekybos tinkluose  pagreitį įgauna ir robotizavimo sprendimai kaip priemonė pagerinti veiklos efektyvumą. Nuo robotizuotų lentynų stebėjimo, atsargų valdymo ir papildymo sprendimų prekybos salėje iki sandėlių robotizavimo – prekybininkai išmėgina daugybę galimybių.

  Dideli Europos rinkos žaidėjai jau naudoja robotizuotus sandėlius elektroninės prekybos sferoje.

  „Robotams patikimos tokios „pareigos“ kaip prekių rūšiavimas ir padavimas. Robotai juda specialiame daugiaaukščiame sandėlyje – vadovaudamiesi išmaniais algoritmais, jie juda bėgeliais, paima reikalingą talpą ir ją priveža darbuotojui. Pastarajam tereikia iš privežtos dėžės išimti reikalingą prekę ir įdėti į pirkėjui adresuojamą pakuotę“, – pasakoja R. Mažulis.

  Neabejojama, kad robotai bus įdarbinami ir parduotuvėse. Pavyzdžiui, jau dabar yra robotų, kurie naktimis valo parduotuves. Taip pat robotai su kameromis ir jutikliais gali judėti prekybos salėje, stebėti bei analizuoti produktų išdėstymą, tikrinti, kurių prekių reikia papildyti.

  „Robotizuodami lentynų stebėjimą, prekybininkai gali greitai nustatyti ir spręsti kylančias problemas bei užtikrinti tikslų atsargų valdymą“, – teigia R. Mažulis.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Skaitmeninė transformacija prekybos sektoriuje: sprendimai ir iššūkiai Verslo tribūna

  Skaitmeninės technologijos sparčiai skverbiasi į prekybos sektorių: kai kurie technologiniai pokyčiai, kaip...

  Prekyba 2024
  2023.06.22
  Parduotuvių ateitis – robotai ir „protingi“ vežimėliai Verslo tribūna

  Kada parduotuvėse matysime robotus, lentynose ekranus vietoj popieriukų su kainomis, išmanius vežimėlius, o...

  Prekyba 2024
  2023.06.06
  „Audimas“ Moldovoje įsigijo nekilnojamojo turto, perkels dalį gamybos Premium 2

  Sportinės ir laisvalaikio aprangos siuvimo UAB „Audimas Supply“ pardavė turėtas mokslinių tyrimų ir...

  Pramonė
  2023.05.30
  Suomijoje pradedama tvari tekstilės gamyba, per dešimtmetį pajėgumas išaugs iki 1 mln. t

  Suomijos tvarios tekstilės pradininkė „Spinnova“ ir didžiausia pasaulyje celiuliozės gamintoja „Suzano“...

  Pramonė
  2023.05.28
  Lentynose nyksta vidutinė kaina  Premium

  Atlyginimų augimui nebepavejant infliacijos, gyventojų perkamoji galia mažėja. Tai matydami prekybininkai...

  Prekyba
  2023.04.20
  „Circle K“ naujovė – už degalus mokėti automobilio numeriu Premium 8

  Kanados kapitalo degalinių tinklas „Circle K“ gegužę savo klientams Lietuvoje pasiūlys naują būdą...

  Prekyba
  2023.04.19
  „Pigu.lt“ platforma pardavėjams siūlo prekiauti Suomijoje

  Netrukus per „Pigu“ platformą parduoti ir pristatyti savo prekes bet kuriame Suomijos mieste bus taip pat...

  Prekyba
  2023.04.18
  „StrongPoint“: autonominis apsipirkimas vilioja jau dabar, tačiau proveržis laukia ateityje Verslo tribūna

  Mažmeninės prekybos sektoriuje diegiamos pažangios technologijos nemenkai pakeitė apsipirkimo patirtį.

  Prekyba 2024
  2023.03.02
  Ar greitai apsipirkinėsime „protingose“ autonominėse parduotuvėse? Verslo tribūna

  „Prekybos sektoriaus iššūkiai bei besikeičianti karta su mūsų gyvenimą užpildančiomis technologijomis...

  Prekyba 2024
  2023.03.01
  2022 m. lietuvių gamintojai į užsienio „Lidl“ parduotuves eksportavo produktų už 59 mln. Eur 6

  Vokietijos kapitalo prekybos tinklas „Lidl“ praneša, kad bendradarbiavimas su vietos gamintojais stiprėja.

  Prekyba
  2023.02.21
  Slaptieji pirkėjai: bankų lyderių trejetas kartelės nenuleidžia Premium

  Bendras klientų aptarnavimo kokybės kriterijų įvykdymas Lietuvos komercinių bankų sektoriuje lygus 96,6%. Šis...

  Rinkodara
  2023.02.20
  „Shopify“ meta pirštinę „Amazon“ Premium

  Elektroninės prekybos platforma „Shopify“ plečia savo logistikos ir užsakymų vykdymo paslaugas, siekdama...

  Logistika
  2023.02.19

  Verslo žinių pasiūlymai