Lietuvos pramonės lyderiai – apie efektyviausius sprendimus

Publikuota: 2017-10-24

Tai buvo pirmieji metai, kai gamybininkai garsiai ištarė: nebepagaminame tiek, kiek galėtume parduoti. Ir nebegalime plėstis tiek, kiek norėtume, nes nebebūtų, ką įdarbinti. Daugelis įmonių praėjusius metus vadina geriausiais savo istorijoje. Šiandien pristatome pramonės sektoriaus lyderius, kalbindami kuriuos, stengėmės sužinoti, kokie sprendimai sukūrė didžiausią pridėtinę vertę.

Pramonės sektoriaus lyderių rinkimuose dalyvauja bendrovės, kurios iki 2017 m. gegužės 31 d. yra pateikusios savo finansines ataskaitas Registrų centrui ir patenka į didžiausių Lietuvos bendrovių sąrašą.

Pirmajame rinkimų etape buvo atrinktos įmonės, remiantis finansiniais kriterijais:

  • pardavimo pajamos 2016 m.;
  • pardavimo pajamų pokytis 2016 m., palyginti su 2015 m.;
  • ikimokestinis pelnas 2016 m.;
  • ikimokestinio pelno pokytis 2016 m., palyginti su 2015 m.;
  • pelningumas 2016 m.

Tai reiškia, kad į sąrašą pateko po 5 įmones, pramonės sektoriuje pirmaujančias pagal kiekvieną aukščiau išvardytą kriterijų. Be to, atrinktos tik pelningai 2016 m. dirbusios bendrovės.

Balsavimas pradedamas spalio 24 d. Antrasis etapas pradedamas spalio 30 d.

Balsuoti galite čia

Pernai „Orlen Lietuva“, paskelbdama uždirbusi 214 mln. Eur ikimokestinio pelno, nurodė, jog „tai patys geriausi metai nuo 2006 m., kai bendrovę įsigijo „PKN Orlen“ grupė“.

Šiemet per 9 metų mėnesius įmonės grynasis pelnas augo 16% iki 165 mln. USD. Tokia pat dalimi augo ir pelnas prieš palūkanas, mokesčius, amortizaciją ir nusidėvėjimą (16% iki 203 mln. USD).

„Mes džiaugiamės pasiekę jau 165,4 mln. USD grynąjį pelną per pirmus devynis šių metų mėnesius“, – teigia Ireniuszas Fąfara, „Orlen Lietuva“ generalinis direktorius.

Tokių rezultatų pasiekta nepaisant vykdytų gamyklos remonto darbų.

Pasak bendrovės vadovo, tai akivaizdžiai matomas investicijos į modernizavimą ir technologines kompetencijas rezultatas. Gamyklos pajėgumo panaudojimo rodiklis siekė 106%, o pardavimai buvo puikūs.

Susiklosčius palankioms aplinkybėms – esant palyginti nedidelėms naftos ir augančioms degalų kainoms – Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos apkrovimas buvo dešimtadaliu didesnis nei prieš metus.

Ilgametis ir nuoseklus darbas

Tautvydas Barštys, pagal 2016 m. pajamas lyderių lentelės 5 vietoje įsitvirtinusios AB „Kauno grūdai“ generalinis direktorius, tarp daugelio sėkmės priežasčių išskiria verslo valdymo modelį.

„Esame bendrovę suskirstę į aštuonis skirtingus verslus (Miltų bei jų produktų, Greitai paruošiamų makaronų, Augalininkystės, Kombinuotųjų pašarų ir premiksų, Ekstruduotų produktų, Veterinarinės farmacijos, Prekybos žaliavomis bei Kenkėjų kontrolės ir higienos prekių). Prie kiekvienų metų strategijos rengimo kiekvienam šiam verslui, dirba skirtingos specialistų komandos. Toks pats verslo modelis taikomas ir „KG Group“ paukštininkystės portfeliui“, - pabrėžia p. Barštys.

Tačiau, pasak jo svarbiausia – ilgametis ir nuoseklus darbas – tai didžiausia „Kauno grūdų“ ir visos įmonių grupės stiprybė.

Vertinant 2016 m. rezultatus, į pramonės lyderius iškilo medicininių kvėpavimo sistemų gamintoja UAB „Intersurgical“. Sigito Žvirblio, įmonės generalinio direktoriaus teigimu, tai tęstinių investicijų į naujas technologijas ir žmones rezultatas.

„Tokiai didelei įmonei, kaip mūsų, pasiekti staigių rezulatų nei per metus, nei per dvejus neįmanoma. Tai turi būti tęstinis procesas ir kompleksas investicijų į įrenginius, technologijas, žmones. Pastaruosius 6-7 metus nuolat investuojame, kasmet gamybos pajėgumas didinamas apie 10%, o tai ir naujos technologijos, ir nauji produktai ir inovacijų galimybės”, - vardina p. Žvirblis.

Jis atskleidžia, jog pernykštis daugiau nei 830% pelno augimas yra susijęs ir su didesnės pridėtinės vertės gaminių gamyba ir su valiutų kursų svyravimu.

Įvertinta sparta ir paprastumas

Padėklų ruošinių gamybos UAB „Juodeliai” praėjusiais metais ikimokestinio pelno taip pat uždirbo beveik 856% daugiau negu 2015 m. Andrius Zimnickas, „Juodelių“ vadovas geriausiu sprendimu įvardina įmonės atstovybių Vokietijoje bei Kinijoje atidarymą.

„Tai leido mums pagilinti ir pagreitinti pardavimo kanalų bei rinkų diversifikavimo procesą, taip pat užtikrinti žymiai sklandesnį klientų aptarnavimą. Tuo pačiu tai sudarė galimybę peržiūrėti įmonės vidinius procesus, kuomet į jos kolektyvą įsilieja visiškai kitos kultūros kolegos“ – atskleidžia p. Zimnickas.

Gelžbetonio ir metalo konstrukcijų UAB „Markučiai“ savo sėkmės receptu laiko paprastumą įgyvendinant sudėtingus sprendimus bei siekį sukurti klientams vertę, kuri didintų abipusį pasitikėjimą ir leistų palaikyti ilgalaikius santykius.

„Norint įgyvendinti didelio masto statybų projektus turi dirbti taip, kad užsakovams viskas būtų aišku, patogu bei paprasta, todėl didžiąją dalį savo projektų vykdome pagal „Design – build“ modelį, kai esame atsakingi už pastatų konstrukcijų projektavimą, gamybą, logistiką bei statybą. Siekdami kokybiško procesų valdymo projektų įgyvendinimo metu, visoje įmonės tiekimo grandinėje naudojame BIM – statinio informacinį modeliavimą, kurio dėka bendradarbiavimas tarp visų projekto dalyvių vyksta skaidriai ir efektyviai. Esame prisitaikę prie aukščiausių tarptautinių reikalavimų, tad sugebame dirbti užsienio ir Lietuvos projektuose bei projektuose, kur BIM yra taikomas pilna apimtimi“, – aiškina Audrius Tulaba, generalinis direktorius.

Toliau augina pajamas

Statistikos departamento duomenys rodo, kad apdirbamosios pramonės įmonės pirmąjį pusmetį pardavimo pajamas padidino 17%, iki 9,5 mlrd. Eur, tačiau ikimokestinis jų pelnas, palyginti su 2016 m. pirmuoju pusmečiu, sumenko 20,7%, iki 567 mln. Eur.

Nuostolingai dirbo tik vienas gamybos sektorius – odos ir odos dirbinių pramonė: pirmąjį pusmetį baigė turėdami 83.000 Eur nuostolį. Prastesni nei pernai yra gėrimų ir vaistų pramonės pelno rezultatai. Abu sektoriai pajamas nesmarkiai išaugino, tačiau ikimokestinis pirmojo 2017 m. pusmečio pelnas, palyginti su 2016 m. pusmečio pelnu, gėrimų pramonėje smuko beveik 89% (nuo 113 iki 12,7 mln. Eur), vaistų pramonėje – 73% (nuo 35 iki 9 mln. Eur). Tiesa, gėrimų pramonė 2016 m. pirmąjį pusmetį fiksavo beveik 100 mln. Eur ikimokestinio pelno, kurį gavo iš finansinės ir investicinės veiklos. Tad šis su tipine veikla nesusijęs rezultatas iškreipė ir sektoriaus, ir visos pramonės rezultatus.

Solidžiausią pelną ankstesniais metais uždirbusių chemijos produktų gamintojų ikimokestinis pelnas per pusmetį sumažėjo beveik penktadaliu – nuo 101 iki 77 mln. Eur, o maisto pramonės – nuo 57 iki 38 mln. Eur.

Pasak Indrės Genytės-Pikčienės, „Luminor“ banko vyriausiosios analitikės, apdirbamosios gamybos ūkinės veiklos pelnas šiemet, palyginti su pernai, smuko palyginti nedaug – 4,7%. O reikšmingą 21% apdirbamosios gamybos pelno prieš mokesčius smukimą lėmė finansinės ir investicinės veiklos rezultato eilutė.

„Nagrinėjant bendrą apdirbamosios pramonės pelno ir nuostolio ataskaitą, į akis krinta stipriai išaugusios veiklos sąnaudos – 28%. Smulkiau jas išskleidus matyti, kad bendrosios ir administravimo sąnaudos šoktelėjo 41% ir stipriai apkarpė apdirbamosios pramonės ūkinės veiklos pelną, palyginti su praėjusiais metais. Kadangi viena iš reikšmingesnių bendrųjų ir administravimo sąnaudų kategorijų yra valdymo ir aptarnavimo personalo darbuotojų atlyginimai, matome pavyzdį, kaip šias eilutes reikšmingai išpūtė Lietuvoje ypač ryški atlyginimų augimo tendencija“, – aiškina p. Genytė-Pikčienė.

Kitas svarbus veiksnys, didinantis pramonės įmonių sąnaudas, – žaliavų kainos. 2016 m. pradžioje fiksuotas energijos išteklių kainų dugnas ir daugelio žaliavų kainos buvo nusiritusios į keleto metų rekordines žemumas, o šiemet daugelis žaliavų brango.

„Tačiau gamintojai, siekdami palaikyti savo produkcijos konkurencingumą, neskuba iškart kelti produkcijos kainų arba kelia jas nuosaikiau savo pelno sąskaita“, – atkreipia dėmesį analitikė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Rusija uždraudė naftos ir jos produktų eksportą į Ukrainą 7

Rusija uždraudė į Ukrainą eksportuoti rusišką naftą ir jos produktus, o angliES eksportas galimas tik gavus...

Pramonė
2019.04.19
„Auga Group“ – valdymo pokyčiai, prisijungia ir D. Misiūnas 3

Ekologinės ūkininkystės „Auga Group“ akcininkų susirinkimui siūlo tvirtinti pokyčius valdyboje, atsisakyti...

Rinkos
2019.04.19
„NT Valdos“ aukcione už 4,25 mln. Eur pardavė kompleksą sostinėje 3

„Lietuvos energijos“ grupei priklausanti įmonė „NT Valdos“ už 4,25 mln. eurų (su PVM) pardavė vieną...

Statyba ir NT
2019.04.19
Konkurencijos taryba: „Gazprom“ turto išieškojimas yra sudėtingas 1

Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ jau beveik 5 metus nesumokant Lietuvai 42 mln. Eur baudos, šaliai kol kas...

Pramonė
2019.04.19
Plėtra būtina, bet investicijų naujuose sklypuose bendrovės planuoti neskuba Premium

Gamybinių pajėgumų trūkumas šiandien vienas didžiausių stabdžių Lietuvos pramonės augimui ir plėtra čia...

Pramonė
2019.04.19
Susidomėjimas „Eco–inovacijos LT“ priemone rodo plastiko pramonės nerimą dėl ateities

Itin didelis įmonių susidomėjimas Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojama Europos Sąjungos (ES)...

Pramonė
2019.04.19
„Achema“ Europos teismui skundžia naują SGD terminalo išlaikymo tvarką  3

Vieno didžiausių šalyje koncernų „Achemos grupė“ valdoma Jonavos trąšų gamintoja „Achema“ ir prekybos dujomis...

Pramonė
2019.04.19
Norintiems įsirengti saulės elektrines gyventojams – 4,5 mln. Eur paramos 9

Balandžio 18 d. energetikos ministras pasirašė įsakymą, kuriuo skiriama parama nedidelių, iki 10 kilovatų...

Pramonė
2019.04.19
Naujas „Skinijos“ asortimentas ir nišos: „Lidl“ atėjimas nesustabdė augimo Premium 4

Nors ir ilgėja žaliavos tiekimo terminai, o su „Lidl“ atėjimu sustiprėjo konkurencija, kojinių ir pėdkelnių...

Pramonė
2019.04.19
Medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininku tapo J. Talmantas 1

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) Visuotiniame draugijos narių suvažiavime išrinko naują draugijos...

Pramonė
2019.04.18
„Auga group“ dovana darbuotojams – akcijos 7

Lietuvos ekologiškų produktų gamintoja „Auga group“ savo valdomų įmonių darbuotojams paskirstys 2,55 mln.

Rinkos
2019.04.18
Granulių gamintojai susidūrė su problemomis: stabdo naujos gamyklos statybą  Premium

Granulių gamintojų padėtis Latvijoje sudėtinga. Dėl žaliavų stygiaus stambūs gamintojai neišnaudoja turimų...

Pramonė
2019.04.18
Didžiausias Šiaurės Europos dviračių gamintojas pardavinėti mokosi iš smulkiųjų Premium 1

Gamintojų kooperacija ar skatinimas tą daryti – įprastas reiškinys, tačiau bendradarbiavimas neįpareigoja...

Gazelė
2019.04.18
ESO Pažangios energijos klubo dirbtuvėse – efektyvumo sprendimai Verslo tribūna

„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) įsteigtas Pažangios energijos klubas, bendradarbiaudamas su „Verslo...

Išmani Lietuva
2019.04.17
Tarp patvirtintų žaliųjų subsidijų – ir 1.000 Eur įsigyjantiems mažiau taršų automobilį 25

Vyriausybė trečiadienį patvirtino Nacionalinį oro taršos mažinimo planą, pagal kurį investiciniams gyventojų,...

Finansai
2019.04.17
Kaliningrade svarstoma leisti gintaro gavybą jūroje privatiems asmenims Premium

Antonas Alichanovas, Kaliningrado srities gubernatorius, siūlo įteisinti gintaro gavybą jūroje privatiems...

Pramonė
2019.04.17
ŽŪM dėl žemdirbius klaidinusio fondo kreipėsi į prokuratūrą

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) trečiadienį pranešė, jog kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl M. K. Čiurlionio...

Pramonė
2019.04.17
„Elektrum Lietuva“: pigiausia elektra Baltijos šalyse kovą – Lietuvoje

Šilti orai kovo mėnesį lėmė smukusias elektros kainas Baltijos šalyse – jos susitraukė apie 15%. Lietuvoje...

Pramonė
2019.04.17
Pernai pritrūkęs produkcijos „Volfas Engelman“ investuoja didindamas pajėgumus  6

Pernai su produkcijos trūkumu susidūrusi AB „Volfas Engelman“ didina gamybos pajėgumus – artėjant naujam...

Pramonė
2019.04.17
Neišnaudotos galimybės: pusę kuklaus eksporto į Kiniją sudaro baldai ir mediena Premium 1

Net 62% Kinijos įmonių pernai susidūrė su vėluojančiais atsiskaitymais, rodo „Coface“ atlikta apklausa. Vis...

Verslo aplinka
2019.04.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau