Kur nukreipti pinigus, ieškančius idėjos?

Reklama publikuota: 2022-08-24
Vytautas Staugaitis, „Lewben“ verslo konsultacijų paslaugų partneris, „Strategy Labs“ direktorius.
svg svg
Vytautas Staugaitis, „Lewben“ verslo konsultacijų paslaugų partneris, „Strategy Labs“ direktorius.

Sėkmingas verslininkas, pakankamai uždirbantis iš savo verslo ir kasmet skaičiuojantis solidžius dividendus, anksčiau ar vėliau turi išspręsti galvosūkį, kaip efektyviai įdarbinti gaunamą grąžą? Verslas jau veikia puikiai, reikia naujų ir įdomių investicijų krypčių. Tai ypač aktualu šiuo aukštos infliacijos laikotarpiu.

Pirmoji dažnam verslininkui kylanti mintis – investuoti į nekilnojamąjį turtą. Tai – įprasta investavimo elgsena, NT galima pavadinti tiesiog rizikos valdymo higiena. Perėjus ir šį etapą ar dėl apgalvotų priežasčių jį praleidus, norisi žengti toliau – investuoti į idėją. Kaip rodo praktika, dažniausiai tai susiję su inovacijomis ir skaitmeniniu pasauliu. Priešingai nei įprastas verslas, idėja vilioja kur kas didesniu potencialu, plėtros ir vertės augimo greičiu.

Čia susiduriama su įdomiu fenomenu, kurį būtų galima pavadinti išvirkščiu startuoliu. Klasikinis startuolis yra istorija apie tai, kaip idėja ieško pinigų. Išvirkščias startuolis – pinigai, ieškantys idėjos.

Teoriškai toks modelis atrodo patogesnis ir tvaresnis, bet esama didelių rizikų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pavyzdžiui, verslo analitikos rinkoje puikiai žinoma bendrovė „MicroStrategy“. Jai puikiai sekasi verslas, todėl ilgametis įmonės vadovas Michaelis Sayloras visą dėmesį sutelkė į idėją. Taip jau nutiko, kad jo idėja buvo bitkoinas.

2020 m. „MicroStrategy“ į bitkoinus nusprendė investuoti 250 mln. dolerių nepaskirstyto pelno. Paskui – dar tiek pat. Tuomet skolinosi ir leido obligacijas – iš viso 2,4 mlrd. Dolerių, ir investavo į bitkoinus. Tada didino kapitalą ir gautą milijardą dolerių investavo į bitkoinus. Netrukus bendrovė jų turėjo beveik 130 tūkst. ir tapo didžiausia korporacine bitkoinų valdytoja pasaulyje. Kiek daugiau nei per metus bitkoino kursas išaugo daugiau nei 5 kartus, „MicroStrategy“ akcijų kursas – daugiau nei 10 kartų.

Tuomet atėjo 2022-ieji. Antrąjį šių metų ketvirtį bendrovės nuostoliai siekė milijardą dolerių, skolos tapo didesnės už bitkoinų vertę dabartiniu kursu. M. Sayloras buvo priverstas trauktis iš vadovo posto.

Tai – ekstremalus pavyzdys, kai tikėjimas idėja ir visko pastatymas ant vieno langelio sukėlė didžiulę riziką sudeginti šiaip jau puikiai veikiantį pagrindinį verslą. Kita vertus, „MicroStrategy“ istorija – naudinga pamoka tiems, kurie šiuo metu sprendžia verslo diversifikavimo ir idėjos finansavimo klausimą.

Net ir priimant paprastus verslo sprendimus, tenka surinkti daug informacijos, pasitarti su daugybe profesionalų. O jei norisi išplaukti į naujus nepažįstamus vandenis, domėjimosi azartas, žinių rinkimo pastangos turėtų būti dvigubai didesnės.

Vienas sėkmės pavyzdžių – „Equite“ ir „Strategy Labs“ bendradarbiavimas kuriant internetinės kainų palyginimo platformos „Sherlook“ idėją. Šiuo metu ji jau yra pritraukusi finansavimą iš šalies ir investuotojų įvertinta 4 mln. eurų.

Apskritai, tai chrestomatinis atvejis, kai darbas su verslu prasideda nuo idėjos išgryninimo, paklausos ir poreikio nustatymo, skaitmeninio sprendimo architektūros parengimo, tiekėjų parinkimo, priežiūros ir įėjimo į skaitmeninę rinką plano sudarymo ir įgyvendinimo. Taip pat – rizikų įsivertinimo ir tolerancijos rizikai nustatymo.

Šiuo metu „Strategy Labs“ turi dar bent du panašius projektus, pasiekusius skirtingas stadijas, tad jau galima padaryti kai kuriuos apibendrinimus. Pirma, tokie projektai daugiau dėmesio sulaukia iš verslininkų, veikiančių tradiciniuose sektoriuose. Tikriausiai tai susiję su noru keisti veiklos profilį, giliau susipažinti su inovacijų segmentu, būtent dėl to norima pradėti plėtoti skaitmeninius sprendimus, papildančius tradicinių verslų vertės grandinę.

Be to, taip atsiranda galimybė įkelti koją į naują, bet perspektyvią startuolių nišą. Startuolių industrijos tempas net šiuo metu, kai aplink siaučia negandos, – įspūdingas, o teikiama grąža itin patraukli, palyginti su tradiciniais verslais. Pastaruoju metu pastebimas vis spartesnis startuolių kūrimasis žemės ūkio, transporto, pastatų priežiūros srityse, istoriškai nepasižyminčiose reikšmingomis inovacijomis, bet šiuo metu labai jų laukiančiose.

Visgi ne kiekviena idėja yra Idėja, ne kiekviena prigyja rinkoje.  

Gali būti, kad šiandien idėja dar neturi paklausos. Arba net ir šiuolaikinėmis technologijomis jos neįmanoma įgyvendinti.

Profesionalūs patarėjai gali pasakyti „ne“, bet daugeliu atvejų jie pasiūlys sprendimų, padėsiančių apeiti proveržį stabdančius barjerus.

Nė viena idėja negimė tobula.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Apskaita kriptoturto įmonėse – kompleksinis ir žinių reikalaujantis procesas Verslo tribūna

Lapkričio pradžioje Lietuvoje įsigaliosiantis sugriežtintas kriptoturto sektoriaus reguliavimas šia veikla...

Lewben Akademija
2022.10.28
Tarptautinių sankcijų labirinte – patarimai verslui, kaip suvaldyti rizikas Verslo tribūna

Verslo aplinkoje pastaruoju metu nemažai galvosūkių kyla dėl plačiai taikomų tarptautinių sankcijų,...

Lewben Akademija
2022.10.24
Kompleksines problemas didelėse organizacijose spręsti padeda struktūrinis mąstymas Verslo tribūna

Rinkoje didėjant neapibrėžtumui, augant duomenų kiekiams, aštrėjant konkurenciniam spaudimui, organizacijoms...

Lewben Akademija
2022.10.10
Kodėl finansiniams investuotojams turėtų rūpėti jų portfelio įmonių antikonkurencinis elgesys? Verslo tribūna

Atitiktis konkurencijos teisei sparčiai plečia ribas ir vis giliau skverbiasi į finansų sektorių. Vienas...

Lewben Akademija
2022.09.28
Kur nukreipti pinigus, ieškančius idėjos? Verslo tribūna

Sėkmingas verslininkas, pakankamai uždirbantis iš savo verslo ir kasmet skaičiuojantis solidžius dividendus,...

Lewben Akademija
2022.08.24
Darbo rinkoje – svarbūs pakeitimai: tikimasi didesnės darbuotojų gerovės Verslo tribūna 2

Ši vasara darbdaviams ir darbuotojams – reikšmingų pokyčių laikotarpis, nes birželio pabaigoje buvo priimta...

Lewben Akademija
2022.08.08
Svarstote apie sąskaitą užsienio banke? Sprendimų yra – išsirinkite tinkamiausią savo turtui Verslo tribūna 3

Kaip atsidaryti sąskaitą užsienio šalyje, pasižyminčioje finansiniu stabilumu ir gerai išplėtotu bankiniu...

Lewben Akademija
2022.07.20
„Lewben“ ekspertai: JANGIS maratonas įsibėgėjo Verslo tribūna

Šis vidurvasaris – ne pats tinkamiausias laikas atsipūsti juridiniams asmenims, privalantiems teikti...

Lewben Akademija
2022.07.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku