Savaitgalį – paskutinė galimybė pamatyti europinės tapybos šedevrus iš Lvivo

  Publikuota: 2023-05-26
  Valdovų rūmų muziejaus nuotr.
  svg svg
  Valdovų rūmų muziejaus nuotr.

  Liko kelios dienos, kai Valdovų rūmų muziejuje galima pasigėrėti kūriniais, kurie papuoštų bet kurį pasaulio muziejų. Tarptautinė paroda „Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos“ veiks iki gegužės 28-osios, sekmadienio, vakaro. Paskutinę parodos dieną Valdovų rūmų muziejų galima aplankyti nemokamai.

  Pasak muziejininkų, jei ne karas, tokia kolekcija niekada nebūtų išvežta iš Lvivo, tačiau Rusijos agresijos sąlygomis tai yra bandymas apsaugoti bendrą europinį paveldą nuo potencialių oro atakų grėsmių, o sykiu – ypatinga dovana Vilniui, mininčiam 700 metų sukaktį. 

  „Iš tikrųjų tai šedevrų paroda. Galima sakyti, ne tik Lvivo nacionalinės dailės galerijos, bet ir visos Ukrainos vertingiausia europinės tapybos kolekcija, tiksliau – atsirinkta jos dalis, nes Lvivo nacionalinė dailės galerija yra labai turtinga“, – atidarant šią parodą sakė dr. Vydas Dolinskas, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius.

  Parodoje pristatomi bendro europinio paveldo kūrimo kontekstai, o Lietuvai jie svarbūs dar ir tuo, kad atskleidžia ir mūsų istoriją, primena Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų, didikų rūmuose saugotas meno vertybes.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Puošė ir Lietuvos didikų rūmus

  Iš parodoje pristatomų 33-jų XV–XX a. dailės darbų yra nemažai vienaip ar kitaip susijusių su Lietuva. 

  Martino Schongauerio graviūros buvo žinomos visoje Europoje, jaunystėje jo darbus kopijavo ir garsusis Michelangelas. M. Schongauerio kūriniai tapo pavyzdžiu ir menininkams Lietuvoje bei Lenkijoje – pagal juos vietiniai meistrai kūrė paveikslus, miniatiūras maldynuose. Vokietijoje, Miunchene, saugomas Lietuvos kanclerio ir Vilniaus vaivados grafo Alberto Goštauto maldynas, kuriame yra kelios miniatiūros, sukurtos M. Schongauerio grafikos darbų pagrindu. Šis maldynas prieš metus buvo eksponuojamas ir Vilniuje, Valdovų rūmų muziejuje.

  Pieterio Coecke van Aelsto mokiniai ir sekėjai tapė svarbiausių Žygimanto Augusto gobelenų kartonus, vėliau audė ir pačius gobelenus (kai kuriuos „Nojaus istorijos“ audinius). Muziejaus lankytojai gali palyginti dailininko piešinį ir čia pat, Valdovų rūmų muziejaus II maršrute, eksponuojamus panašius Žygimanto Augusto kolekcijos audinius, kuriuose piešiniai, įgiję milžinišką mastelį ir perkelti į audimą, neprarado įtaigaus paveikslo įspūdžio.

  Lucas Cranachas vyresnysis, jo sūnus ir kiti dirbtuvių dailininkai dirbo dekoruodami Vavelio karališkąją pilį Krokuvoje, tapė Jogailaičių dinastijos atstovų portretus. Bent keli tokie portretai XVI a. viduryje tikrai yra buvę ir Žygimanto Augusto kolekcijoje Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose Vilniuje. 

  Valdovų rūmų muziejaus nuotr.
  Valdovų rūmų muziejaus nuotr. 

  Vienas tokių L. Kranacho mokinių buvo Wolfgangas Krodelis vyresnysis, šių autorių darbai taip pat eksponuojami iš Ukrainos atvežtoje parodoje.

  Jogailaičių bei Vazų dinastijų valdovų rinkiniuose buvo daug Leonardo da Vinci, Tiziano Vecelli, Caravaggio ir jo sekėjų Sassoferrato, Pietro della Vecchios, kitų Renesanso ir ankstyvojo Baroko italų, garsių olandų, flamandų, vokiečių, ispanų dailininkų kūrinių. Lenkijos ir Lietuvos valdovams reziduojant Vilniuje, jie puošė ir Valdovų rūmų menes. Daugelio šių, taip pat vėlesnio laikotarpio dailininkų (pvz., Luca'os Giordano, Johanno Baptisto von Lampi ir kt.) darbų būta Lietuvos didikų (kunigaikščių Čartoriskių, Radvilų, Sanguškų, Sapiegų, grafų Tiškevičių, Tyzenhauzų, Pšezdzeckių ir kt.) tapybos kolekcijose.

  Dar vienas pristatomos parodos dailininkas, nutapęs itin svarbų Lietuvai paveikslą, – florentietis Carlo Dolci. Iš Lvivo atvežtas jo tapybos darbas „Šv. Marija Magdalietė“, bet apie 1670 m. Toskanos didžiojo kunigaikščio užsakymu dailininkas nutapė ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės šventojo globėjo Kazimiero atvaizdą, kuris saugomas Florencijos Pičių rūmuose (Palazzo Pitti). 

  Pasak parodos kuratorės Daivos Mitrulevičiūtės, ši paroda svarbi ne tik meno gurmanams, ji svarbi visiems – kaip Lietuvos istorinio identiteto dalis, visam pasauliui liudijanti europietišką regiono civilizacinę orientaciją ir šimtmečius siekiančią jos tradiciją.

  Kitoks Janas Matejko

  Dailininkas Janas Matejko žinomas kaip labai jautrus ir dokumentaliai objektyvus istorinio ir batalinio žanro tapytojas. Didelėse drobėse jis daug dėmesio skyrė Lietuvos istorijos temoms (Vytauto Didžiojo vaidmuo Žalgirio mūšyje, Liublino unijos prasmė Lietuvos ir Lenkijos santykiuose). Net keli J. Matejko paveikslai skirti romantinei Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istorijai („Žygimantas Augustas ir Barbora Radvilaitė Vilniaus rūmų sode“). 

  J. Matejko vaikų portretas. Valdovų rūmų muziejaus nuotr.
  J. Matejko vaikų portretas. Valdovų rūmų muziejaus nuotr. 

  Iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos atvežtas šio dailininko nutapytas keturių jo vaikų kompozicinis portretas, kuriame taikliai atskleidžiami psichologiniai personažų paveikslai.

  Parodoje galima pasigėrėti ir įstabiu Ukrainoje, prie Charkivo gimusio genealaus romantizmo epochos dailininko Henryko Siemiradzkio paveikslu, vaizduojančiu Kristų su samariete prie vandens šaltinio. Pasak muziejininkų, niekas už H. Siemiradzkį nemokėjo subtiliau nupiešti saulės spindulių ir šešėlių, o Vilniuje rodomas darbas šiuo požiūriu yra bene pats įspūdingiausias.

  Sapiegų istorija

  Chronologiškai paskutinis parodos paveikslas pasakoja tik šimto metų istoriją. Tai Wojciecho Kossako – garsios Lenkijos menininkų ir rašytojų Kossakų giminės atstovo, žymaus tapytojo – sukurtas kunigaikštienės Teresės Izabelės Sapiegienės portretas. 

  Didikės gyvenimas atskleidžia Naujųjų laikų istoriją, XX a. pradžią. T. I. Sapiegienė, kilusi iš garsios Liubomirskių giminės, ištekėjo už kunigaikščio Eustachijaus Kajetono Sapiegos. Istorinėje atmintyje sklando legenda, kad kunigaikštienės vyras E. K. Sapiega apie 1918 m. yra siūlęs Lietuvos valstybės tarybai savo paslaugas tarnauti Lietuvai, bet jam buvo atsakyta, nes jis nemokėjęs lietuvių kalbos. 

  Teresės Izabelės Sapiegienės portretas. Valdovų rūmų muziejaus nuotr.
  Teresės Izabelės Sapiegienės portretas. Valdovų rūmų muziejaus nuotr. 

  Iš Ružanų lietuviškosios Sapiegų giminės linijos kilęs jos sutuoktinis vėliau tapo įtakingu Lenkijos visuomenės ir politikos veikėju, diplomatu, Lenkijos užsienio reikalų ministru, vadovavusiu deryboms su Lietuva dėl sienų nustatymo. 

  1939 m. Sovietų Sąjungai okupavus dalį tuometinės Lenkijos, E. K. Sapiega buvo suimtas, kalintas Lubiankos kalėjime Maskvoje, ten nuteistas mirties bausme, bet vėliau, sovietams ir lenkų emigracinei vyriausybei užmezgus ryšius, iš kalėjimo paleistas. E. K. Sapiega išvyko į Iraną, vėliau – į Keniją, kur su sutuoktine gyveno iki mirties. Kunigaikščiai Sapiegos mirė ir buvo palaidoti Nairobyje. 

  Muziejinės kolekcijos evakuacijos iš karo siaubiamos Ukrainos sąnaudas finansavo Goethe?s institutas ir Vokietijos užsienio reikalų ministerijos fondas „Stabilisation Fund for Culture and Education 2022“. 

  Parengta pagal Valdovų rūmų muziejaus informaciją. 

   

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  E. Montvidas: norėčiau, kad Kaunas vasarą taptų lietuviškuoju Zalcburgu 1

  Birželio 2 d. Pietro Mascagni opera „Kaimo garbė“ pradės 28-ąjį Pažaislio muzikos festivalį. Tris mėnesius...

  Laisvalaikis
  20:45
  Ministras: skrydžiai karšto oro balionais virš oro uostų bus ribojami, kitur – ne

  Ketvirtadienį įsigaliosiant naujai karšto oro balionų skrydžių tvarkai, bus apriboti skrydžiai virš Vilniaus,...

  Logistika
  08:32
  Gibraltaro orkos masiškai atakuoja nedidelius laivus 4

  Sąsiaurio apylinkėse per metus fiksuojami šimtai užpuolimo atvejų, gegužę nuskandinta 15 m ilgio jachta.

  Logistika
  2023.05.28
  Prie starto linijos – Vilniaus festivalis

  Kitą penktadienį, birželio 2-ąją, prasideda 27-asis Vilniaus festivalis. Beveik mėnesį vyksiančios šventės...

  Laisvalaikis
  2023.05.27
  Infografika: laikas eiti į muziejų, gal ir patį keisčiausią Premium

  Kad ir kaip skeptiškai muziejus vertintų dalis visuomenės, jie yra svarbi tos pačios (ir kiekvienos)...

  Laisvalaikis
  2023.05.27
  Savaitgalį – paskutinė galimybė pamatyti europinės tapybos šedevrus iš Lvivo

  Liko kelios dienos, kai Valdovų rūmų muziejuje galima pasigėrėti kūriniais, kurie papuoštų bet kurį pasaulio...

  Laisvalaikis
  2023.05.26
  Paskelbtas pirmasis Lietuvos metų motociklo konkurso nugalėtojas

  Lietuvos žurnalistų autoklubo surengtame konkurse triumfavo itališkas „Ducati Multistrada V4S“, papildomos...

  Automobiliai
  2023.05.26
  VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

  Vilniuje – tarptautiniai festivaliai „Skamba skamba kankliai“ ir „Vilnius Mama Jazz“, Kaune – 615-ojo miesto...

  Laisvalaikis
  2023.05.26
  Prasideda festivalis „Vilnius Mama Jazz“

  Ketvirtadienio vakarą prasidėjo 22-asis Tarptautinis džiazo festivalis „Vilnius Mama Jazz“. Gegužės 25–28 d.

  Laisvalaikis
  2023.05.25
  Estų restoranas gavo antrą „Michelin“ žvaigždutę 1

  Įtakingasis restoranų gidas „Michelin“ paskelbė Estijos restoranų, kurie, gido vertintojų nuomone, yra...

  Laisvalaikis
  2023.05.25
  Ar užteks parako: tiksliai nusitaikę „Zala Arms“ pasiekė šaulių svajonės Premium

  Anykščių rajone įsikūrusi šovinių gamintoja „Zala Arms“ šiemet priartėjo prie gamintojų svajonės – anykštėnai...

  Mano verslas
  2023.05.25
  Kanuose – kino festivalio karštinė Premium

  Sekmadienį bus išdalinti 76-ojo tarptautinio Kanų kino festivalio apdovanojimai. Nepaisant juos visuomet...

  Laisvalaikis
  2023.05.24
  Tarptautinė „Booker“ literatūros premija pirmą kartą skirta bulgarų rašytojui

  Bulgarų rašytojo Georgi'aus Gospodinovo romanas „Laiko slėptuvė“ (Time Shelter), kurį į anglų kalbą išvertė...

  Laisvalaikis
  2023.05.24
  Skaičiuojant svetimus pinigus: 10 turtingiausių pasaulio sportininkų Premium

  Šį savaitgalį Kaune vykstančiose Eurolygos finalo ketvertų varžybose sportininkų iš „Forbes“ sudaromo...

  Laisvalaikis
  2023.05.21
  Festivalis „Vilnius Mama Jazz“ parodys, ką gali moterys

  Gegužės 25–28 d. Vilniuje, Valstybiniame jaunimo teatre, vyks tarptautinis džiazo festivalis „Vilnius Mama...

  Laisvalaikis
  2023.05.20
  VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį – Eurolyga ir GMD

  Ir vėl savaitgalis, kai kelių renginių užteks visam miestui ir net visai Lietuvai. Nes Kaune – Eurolygos...

  Laisvalaikis
  2023.05.19
  Iš Eurolygos finalo ketverto Kaunas planuoja gauti milijonus eurų 4

  Kaunas pasirengė gegužės 19 d., penktadienį, Kaune prasidedančioms Eurolygos finalo ketverto varžyboms –...

  Laisvalaikis
  2023.05.18
  Išrinkti geriausi lietuviški stalo žaidimai

  Praėjusį savaitgalį Druskininkuose surengtas didžiausias Baltijos šalyse stalo žaidimų festivalis „PineCon“.

  Laisvalaikis
  2023.05.16
  „Eurovizijoje“ triumfavo Švedija, M. Linkytė – 11-ta 3

  Šeštadienį Liverpulyje (Jungtinė Karalystė) vykusio 67-ojo „Eurovizijos“ dainų konkurso nugalėtoja tapo...

  Laisvalaikis
  2023.05.14
  VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

  Šį savaitgalį teks rinktis – Muziejų naktis visoje Lietuvoje, architektūros savaitgalis „Open House“...

  Laisvalaikis
  2023.05.12

  Verslo žinių pasiūlymai