Jaunojo dizainerio prizo laimėtojai siūlo nusipirkti laimės

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Dizaino inovacijų centro rengiamas konkursas Jaunojo dizainerio prizas šiemet sulaukė mažiau paraiškų, nei įprastai, tačiau kiekybė ir kokybė nėra sinonimai. Tai patvirtina VDA parodų salėje Titanikas eksponuojami stipriausi šių metų mados, produkto, komunikacijos ir tyrimų dizaino darbai, vėliau persikelsiantys į virtualią parodą tarptautinėje dizaino platformoje Dezeen.
embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/490?placement=
Atidarant parodą paskelbti 10-ojo Jaunojo dizainerio prizo konkurso nugalėtojai keturiose kategorijose:
Komunikacijos dizainas
Pagrindinį komunikacijos dizaino prizą laimėjo Eglė Kirlytė už spekuliatyvaus dizaino laimės parduotuvę Jei tik galėčiau. Parduotuvė kviečia žmogų nusipirkti laimės, jos kaina 7 valandos brangaus gyvenimo laiko.
E. Kirlytė laimėjo ir galimybę savo darbą pristatyti lapkritį Barselonoje vyksiančiame studentų konkurse Art directors club of Europe.
Papildomą komunikacijos prizą laimėjo Ada Rotomskytė su spekuliatyvaus dizaino projektu Neuru: dirbtinis intelektas. Interaktyvios patirties metu stebėtojas gali valdyti savo smegenų motorikos ir sensorikos centrus, kognityvinius sugebėjimus, nuotaikas ir net kaitalioti asmenybės bruožus.
Publikos prizą šioje kategorijoje laimėjo Elena Motiejūnaitė už virtualios realybės instaliaciją Užmirštas miškas.
Mados dizainas
Pagrindinis mados dizaino prizas paskirtas Liepai Aliukaitei už eksperimentinę kolekciją Imprint Nr.1, jai atiteko ir šios kategorijos publikos prizas.
Papildomas šios kategorijos prizas atiteko Ievai Laskevičiūtei už juvelyrikos kolekciją Perkrauti (reload) akmenys. Karbonatų klasės akmenys kalcitas, aragonitas, dolomitas čia derinami su vištos kiaušinių lukštais.
Produkto dizainas
Pagrindinis produkto dizaino prizas paskirtas Viliui Vaurai už artimųjų saugos sistemą Familink, sujungiančią žmones su specialiosiomis tarnybomis ir gebančią fiksuoti reikšmingą įvykių informaciją, prisitaikius prie individualių vartotojų poreikių. V. Vaurai atiteko ir publikos prizas.
Papildomas prizas paskirtas Paulinai Bradūnaitei už taktilinį muzikos grotuvą Žaltys, kurį gali naudoti kurtieji ir kuris muzikos dažnius nešiojančiam ant nugaros pritvirtintą grotuvą ištransliuoja per vibracijas į stuburą. Prietaisą gali naudoti girdintys, neprigirdintys, kurtieji asmenys.
Dizaino tyrimai
Pagrindinį dizaino tyrimų prizą laimėjo Justinas Dadonis už judėjimu ir skaitmenine gamyba pagrįstą atvirą dizainą Pasidaryk-pats bei spausdintų modulinių detalių sistemą Oli.
Papildomas dizaino tyrimų dizaino prizas atiteko Gretai Ūbaitei už perdirbto drabužio pritaikomumo galimybes bei meninės erdvės konceptą Muted. Publika savo prizą skyrė taip pat G. Ūbaitei.
Keturi pagrindinio prizo nugalėtojai apdovanoti 1.000 Eur premija, papildomo prizo nugalėtojams prizus, šiemet įsteigtus įgyvendinant bendradarbiavimo su Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba susitarimą, įteikė Lietuvos Respublikos Valstybinis patentų biuras.
Laukia virtualus festivalis
Laimėjusių darbų paroda Titanike (Maironio g. 3) veiks iki liepos 25 d., vėliau jie bus pristatyti tarptautiniame virtualiame dizaino festivalyje Dezeen. Tai reiškia galimybę būti pamatytiems daugybės žmonių visame pasaulyje, juolab skelbiama, jog vienos žinomiausių dizaino ir interjero platformos naujienų prenumeratoriai gaus naujienlaiškius, pristatančius jaunųjų Lietuvos dizainerių projektus.
Rodo kryptį
Jaunojo dizainerio prizo konkurse gali dalyvauti visi dizaino studijas tais metais baigę studentai iš visų šalies aukštųjų mokyklų.
Šiemet kai kurios mokslo institucijos dėl nuotolinio mokymosi karantino metu studentų baigiamųjų darbų gynimą nukėlė į vasaros pabaigą, tačiau nepaisant to, konkursui buvo pateikta 41 paraiška.
Pasak Mariaus Urbanavičiaus, VDA Dizaino inovacijų centro direktoriaus, konkurso rengėjai su nerimu stebėjo karantino diktuojamą situaciją, nebuvo tikri, ar galės rengti apdovanojimus, ieškojo alternatyvų renginiui.
Peržiūrėdami atsiųstus darbus supratome, kad ne tik mes gyvenome su nerimu, bet ir kūrėjai. Didelė dalis darbų nagrinėja įvairias socialines temas: nerimas, emocinis intelektas, vienatvė, asmeninė erdvė, sako M. Urbanavičius.
Anot jo, ankstesniais metais paraiškos pasiskirstydavo beveik vienodai per visas kategorijas, šiemet daugiausiai paraiškų buvo iš komunikacijos dizaino kategorijos, o tai rodo, kad rinka kinta, atsiranda stiprių žaidėjų ne tik tarp mados ar produkto kūrėjų.
Kasmet komisija atrinko keturis pagrindinio ir keturis papildomo prizo laimėtojus.
Šiemet komisiją sudarė praėjusių konkursų laureatai: dizaineris Arūnas Sukarevičius, dizaineris ir verslininkas Ignas Survila, menininkė, dėstytoja bei grafikos dizainerė Monika Janulevičiūtė, grafikos dizaineris Domas Mikšys, drabužių kūrėja Liucija Kvašytė, drabužių dizainerė Morta Nakaitė ir LR valstybinio patentų biuro direktorės pavaduotoja Lina Mickienė.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti