D. Acemoglu. Tikrų socialinių tinklų pabaiga

  Publikuota: 2023-01-15
  AFP/„Scanpix“ nuotr.
  svg svg
  AFP/„Scanpix“ nuotr.
  Masačusetso technologijos instituto ekonomikos profesorius

  Milijardai žmonių visame pasaulyje negali atsitraukti nuo savo mobiliųjų telefonų, tačiau jų vartojama informacija iš esmės pasikeitė – ir ne į gerąją pusę. Tyrėjai nustatė, kad populiariausiose socialinės žiniasklaidos platformose, kaip antai „Facebook“, melagienos sklinda greičiau ir plačiau nei panašus turinys su teisinga informacija. Nors klaidingos informacijos vartotojai to nereikalauja, algoritmai, lemiantys, ką žmonės mato, paprastai pirmenybę teikia sensacingam, netiksliam ir klaidinančiam turiniui, nes būtent tai sukelia „susidomėjimą“, o kartu didina pajamas už reklamą.

  Kaip 2011 metais pastebėjo interneto aktyvistas Elis Pariseris, „Facebook“ kuria filtrų burbulus, dėl kurių padidėja tikimybė, kad žmonėms bus pateiktas turinys, kuris tik dar labiau sustiprins jų ideologinius polinkius ir patvirtins jų pačių šališkumus. O naujausias tyrimas parodė, kad šis procesas turi didelės įtakos tam, kokią informaciją mato vartotojai.

  Net nekalbant apie „Facebook“ pasirinktus algoritmus, platesnė socialinės žiniasklaidos ekosistema leidžia žmonėms atrasti jų interesus atitinkančias subbendruomenes. Tai nebūtinai yra blogai. Jei savo bendruomenėje esate vienintelis besidomintis ornitologija, galbūt nebesijausite vienišas, nes turėsite galimybę bendrauti su ornitologijos mėgėjais visame pasaulyje. Tačiau, žinoma, tas pats pasakytina apie pavienius ekstremistus, kurie dabar gali naudotis tomis pačiomis platformomis ir matyti arba propaguoti neapykantą bei skleisti sąmokslo teorijas.

  Niekas nesiginčija, kad socialinių tinklų platformos yra pagrindinis neapykantos, dezinformacijos ir propagandos sklaidos kanalas. „Reddit“ ir „YouTube“ sudaro puikias sąlygas dešiniojo sparno ekstremizmui. „Oath Keepers“ naudojosi „Facebook“, ypač planuodami savo vaidmenį 2021 metų sausio 6 dieną, kai užpuolė JAV Kapitolijų. Nustatyta, kad antimusulmoniški buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo įrašai Jungtinėse Amerikos Valstijose paskatino smurtą prieš mažumas.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Tiesa, kai kuriems atrodo, kad tokie pastebėjimai yra tik panikos skleidimas ir pastebi, kad kontroliuojant neapykantą kurstančias kalbas ir dezinformaciją dideli rinkos dalyviai, kaip antai „Facebook“ ir „YouTube“ (kurie priklauso „Google“ / „Alphabet“), daro gerokai daugiau nei smulkieji jų konkurentai, ypač dabar, kai buvo sukurtos geresnės moderavimo praktikos. Be to, kiti tyrėjai suabejojo išvadomis, kad „Facebook“ ir „Twitter“ platformose melagystės sklinda greičiau, nei kitais žiniasklaidos kanalais.

  Dar kiti tvirtina, kad net jei šiuolaikinė socialinės žiniasklaidos aplinka yra nepatikima, ši problema yra laikina. Juk pagaliau naujos komunikacijos priemonės visada būdavo netinkamai naudojamos. Martinas Lutheris spausdinimo presą naudojo ne tik protestantizmui, bet taip pat tulžingui antisemitizmui skleisti. Tokių demagogų, kaip antai tėvo Charleso Coughlino JAV ir nacistų Vokietijoje rankose, radijas tapo galingu ginklu. Ir spausdintoje, ir transliuojamoje medžiagoje dar ir šiandien yra daug dezinformacijos, tačiau visuomenė prie šių žiniasklaidos kanalų prisitaikė ir sugebėjo apriboti jų neigiamą poveikį.

  Šiuo argumentu norima pasakyti, kad socialinės žiniasklaidos keliamus iššūkius galima įveikti taikant griežtesnį reguliavimą ir pasitelkus kitas naujas technologijas. Pavyzdžiui, platformos galėtų teikti daugiau informacijos apie straipsnių kilmės vietą; arba būtų galima neskatinti tų pačių platformų pasitelkus algoritmus platinti tai, kas galėtų kurstyti neapykantą arba būti susiję su dezinformacija.

  Tačiau tokios priemonės nesprendžia šios problemos iš esmės. Propaguodama melagienas ir suteikdama daugiau galimybių sklisti ekstremistinėms idėjoms socialinė žiniasklaida ne tik kuria vadinamuosius informacinius šulinius. Ji taip pat gali supurtyti pačius žmonių komunikacijos ir socialinės sanglaudos pagrindus pakeisdama tikrus socialinius tinklus dirbtiniais.

  Nuo kitų gyvūnų daugiausia skiriamės geresniu gebėjimu mokytis iš savo bendruomenės ir kaupti žinias bei patirtį stebėdami kitus. Mūsų geriausios idėjos ir branginami atradimai gimsta ne vienumoje ir ne skaitant knygas, o įsitvirtinus socialinėje aplinkoje ir sąveikaujant su ja per diskusijas, švietimą, darbus ir kitais būdais. Šiame procese nepakeičiamą vaidmenį atlieka patikimi šaltiniai – štai kodėl lyderiai ir esantieji aukštose tribūnose gali turėti tokį didelį poveikį. Ankstesnės inovacijos žiniasklaidos srityje tuo naudojosi, tačiau nė viena jų nepakeitė pačios žmonių bendravimo tinklų prigimties taip, kaip tai padarė socialinė žiniasklaida.

  Kas nutinka, kai platformos, tokios kaip „Facebook“, „Twitter“ ar „Reddit“ pradeda manipuliuoti tuo, ką laikome savo socialiniu tinklu? Iš tiesų niekas to nežino ir tai kelia nerimą. Ir nors galiausiai galbūt prie šio pokyčio prisitaikysime ir rasime būdų neutralizuoti žalingiausią jo poveikį, nereikėtų visko palikti savieigai, turint omenyje, kokia kryptimi vystosi ši pramonės šaka.

  Labiausiai naikinantis socialinės žiniasklaidos poveikis tampa panašus į tai, ką kultūros kritikas Neilas Postmanas numatė dar prieš keturiasdešimt metų savo garsioje knygoje „Linksmybės iki mirties“ (Amusing Ourselves to Death). „Amerikiečiai daugiau nebesikalba – jie tik linksmina vienas kitą, – pastebėjo jis. – Jie dalijasi nebe idėjomis, o vaizdais. Jie argumentuoja ne teiginiais, o gera išvaizda, garsenybėmis ir reklama.“

  Lygindamas George'o Orwello „1984-ieji“ (1984) ir Aldouso Huxley'io „Puikus naujas pasaulis“ (Brave New World), Postmanas tuomet pridūrė, kad: „Orwellas bijojo tų, kurie gali uždrausti knygas. Huxley'is bijojo, kad drausti knygų nereikės, nes niekas nenorės jų skaityti. Orwellas bijojo tų, kurie iš mūsų atims informaciją, o Huxley'is – tų, kurie mus taip užvers informacija, kad tapsime pasyvūs ir egoistai. Orwellas bijojo, kad tiesa bus nuo mūsų slepiama, o Huxley'is – kad tiesa bus paskandinta nereikšmingumo jūroje.“

  Nors Postmaną labiau neramino Huxley'aus, o ne Orwello piešiama ateitis, socialinė žiniasklaida mus vienu metu stumia abiem kryptimis. Vyriausybės įgyja priemonių, kurios joms padeda ir manipuliuoti mūsų realybės suvokimu, ir stumia mus pasyvumo bei egoizmo link, o mūsų virtualūs „draugai“ vis labiau kontroliuoja mūsų mintis. Dabar reikia nuolat demonstruoti savo dorybes ir kritikuoti tuos, kurie neatitinka vyraujančių dogmų. Tačiau „dorybės“ yra visa tai, ką šiai kategorijai priskiria dirbtinis internetinis socialinis ratas; ir daugeliu atveju jos yra paremtos tik melu.

  Kita įžvalgi XX a. mąstytoja Hannah Arendt įspėjo dėl to, kur tai gali nuvesti. „Jei visi nuolat meluoja, galiausiai žmonės nepradeda tikėti melu, bet daugiau niekas niekuo nebetiki.“ Tuomet socialinis ir politinis gyvenimas tampa neįmanomas.

   

  Komentaro autorius - Daronas Acemoglu, Masačusetso technologijos instituto ekonomikos profesorius 

  Autoriaus teisės: „Project Syndicate“, 2022 m.

   

  Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  A.Gaudiešius Ką atneš investicijų į atsinaujinančią energetiką bumas?

  Numatoma, kad sparti atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) projektų plėtra leis jau 2030 m. patenkinti...

  Nuomonės
  14:52
  I. Langaitė. Kaip pritraukti daugiau moterų į Lietuvos technologijų sektorių?

  Lietuvos technologijų sektoriuje dirba per mažai moterų – trūksta įkūrėjų, vadovių, valdybos narių ir kitų...

  Nuomonės
  2023.03.25
  Atominė alergija pigiai elektrai 19

  Pavasarį alergiški žmonės dažnai pradeda čiaudėti. Lietuvoje imama čiaudėti, kai pradedama diskutuoti apie...

  Nuomonės
  2023.03.24
  R. Valiūnas. Ar į Prokrusto lovą guldomi bankai – geriausias būdas biudžetui papildyti? 3

  Kai Rusija pernai užpuolė Ukrainą, nemažai verslų Lietuvoje turėjo aiškinti užsienio partneriams apie mūsų...

  Nuomonės
  2023.03.23
  A. Foglia. Kaltos bankų reguliavimo taisyklės, kvailuti

  Užuot išsiugdę tvirtą supratimą, kokios klaidos nulėmė 2008 m. pasaulinę finansų krizę, politikai ir...

  Nuomonės
  2023.03.23
  Asmenybių tarp merų beieškant

  Rinkimai baigėsi, aistros nuslūgo. Jau kitą mėnesį naujieji merai užims miestų ir rajonų vadovų kėdes, o...

  Nuomonės
  2023.03.23
  E. Leontjeva. Kaip išskirtinis 32% GPM gali tapti visuotinis 8

  Didžiausia mokesčių pasiūlymų paketo staigmena – progresinio mokesčio taikymas visoms žmogaus pajamoms,...

  Nuomonės
  2023.03.22
  Skylėta mokesčių reformos versija 2

  Pradžioje buvo idėja. Gerai ji skambėjo dar 2019 m. pavasarį iš tuometės kandidatės į prezidentus ir...

  Nuomonės
  2023.03.22
  Benkunskas, Matijošaitis ir Vaitkus. Pinigai nesmirda, dvokia požiūris 7

  Baigėsi savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Jausmas – Lietuvos piliečiai pasiilgo teisės rinkis, pasiilgo...

  Nuomonės
  2023.03.21
  Maža spingsulė didelio tunelio gale

  Viename Aušrinės Armonaitės, ekonomikos ir inovacijų ministrės, sakinyje išgirdus apie Lietuvos ekonomikos ir...

  Nuomonės
  2023.03.20
  Bankų pelnai solidarumui: neramioje girioje laigančio briedžio dalijimasis 6

  Vos tik pasirodžiusi iniciatyva dėl „solidarumo įnašo“ bankams už gausiai generuojamas grynąsias palūkanų...

  Nuomonės
  2023.03.17
  E. Leontjeva. Bankų mokestis, kuris kirs ne bankams 8

  Perteklinių pelnų naratyvai visuomenėje atsirado neatsitiktinai. Pradžioje įmonės buvo įtariamos...

  Nuomonės
  2023.03.16
  Ko nereikia mokytis iš Lenkijos 4

  Nors iš kaimynės Lenkijos galime pasimokyti nemažai gerų dalykų, atrodo, yra ir pavyzdžių, kurių kartoti...

  Nuomonės
  2023.03.16
  X. Vivesas. Ar SVB yra ankstyvas galimo pavojaus šauklys? 1

  Ar likusiam pasauliui reikėtų sunerimti dėl praėjusią savaitę žlugusio Silicio slėnio banko (angl. Silicon...

  Nuomonės
  2023.03.15
  Žinokitės patys

  Nuo liepos 1 d. dauguma asmens tapatybės kortelių nebebus tinkamos kvalifikuotam e. parašui. Tas pats gresia...

  Nuomonės
  2023.03.15
  Rinkdami trupinius pragano pyragą 1

  Nors Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) džiaugiasi didesne suma, kurią sunešė verslas, deklaruojantis...

  Nuomonės
  2023.03.14
  Kur brėšime „galiojimo“ brūkšnį?

  Darbdaviai, nelinkę samdyti vyresnių darbuotojų ar skeptiškai žiūrintys į savo kolektyvo veteranus, metams...

  Nuomonės
  2023.03.13
  K. Rogoffas. Kodėl sankcijos Rusijai neduoda norimo rezultato? 6

  JAV prezidentas Joe Bidenas yra vertas visų tų pagyrų, kurias pelnė už neseniai įvykusią kelionę į Ukrainą ir...

  Nuomonės
  2023.03.12
  R. Vilpišauskas. Stabilumas ir kaita savivaldos rinkimuose

  Kovo 5 d. Lietuvoje įvykusių savivaldos rinkimų rezultatai jau yra plačiai aptarti ir pagrindiniai faktai...

  Nuomonės
  2023.03.10
  Belaukiant mokestinių batalijų

  Kovo 10-oji žymi prasidedančią Seimo pavasario sesiją, kurioje tarp pagrindinių darbų žadamas mokesčių...

  Nuomonės
  2023.03.10

  Verslo žinių pasiūlymai