S. Sierakowskis. Tusko efektas

Publikuota: 2021-09-05
Janeko Skarzynskio (AFP/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Janeko Skarzynskio (AFP/„Scanpix“) nuotr.
Pažangiųjų studijų instituto Varšuvoje direktorius

Liepą į Lenkijos politinę areną grįžo buvęs Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, anksčiau 2007–2014 m. Lenkijos ministro pirmininko pareigas ėjęs Donaldas Tuskas. Daug rinkėjų pamena jį kaip politiką, šalyje pavėlinusį pensijos amžių – sprendimą 2017 m. atšaukė Įstatymo ir teisingumo partija („PiS“). Tiesą pasakius, „PiS“ kaltino D. Tuską už praktiškai viską, kas Lenkijoje negerai.

Tarp kitų D. Tusko pusėn skriejančių paranojiškų kaltinimų yra ir tai, kad jis bendrininkavo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir 2010 m. surengė lėktuvo avariją, kurioje žuvo prezidentas Lechas Kaczynskis – „PiS“ lyderio Jaroslawo Kaczynskio identiškas dvynys, ir tai, kad jis iš tiesų yra vokietis, remiamas kanclerės Angelos Merkel.

Tačiau D. Tuskas yra absoliutus pragmatikas. Jis pripažįsta būdamas premjeras padaręs rimtų klaidų. Dabar jis mano, kad žmonės turėtų galėti pasirinkti, ar nori išeiti į pensiją greičiau, ar gauti didesnę pensiją išėję vėliau. Ekonomiškai jis ne toks liberalus kaip kadaise, dabar nusileisdamas, kad valstybė turėtų aktyviau perskirstyti lėšas. Kaip ir likusi Lenkijos politinė klasė, jis supranta, kad daugybė dosnių „PiS“ vyriausybės socialinių programų yra populiarios. Prie neoliberalizmo, kuris dominavo Lenkijoje po 1989 m., tuomečio finansų ministro Leszeko Balcerowicziaus „šoko terapijos“ laikais, grįžtama nebus.

D. Tusko sugrįžimas įskėlė žiežirbų. Jo partija „Piliečių platforma“ išsyk atgavo lyderės vietą opozicijoje, reiškiamam visuomenės palaikymui per mėnesį pakilus nuo 16,9 iki 27,3 punkto. Nuomonės apklausų analizė rodo, kad opozicijai jis uždirbo net milijoną naujų rinkėjų. Kaip situaciją nusakė vienas komentatorių, D. Tuskas įriedėjo kaip tankas, grasinantis „PiS“ ir kitų opozicijos partijų pėstininkams.

„Piliečių platformoje“ atmosfera taip pat pasikeitė. Anksčiau partijoje amžinu miegu įmigę politikai atsibudo. D. Tuskas keliauja po šalį ir susitinka su aktyvistais, vietos valdžios pareigūnais ir paprastais žmonėmis. Spaudos konferencijose atsako net į nepatogius klausimus, pavyzdžiui, iš „PiS“ palankių žiniasklaidos kanalų. Nors ir nesileidžia provokuojamas, jis ir pripažįsta praeities klaidas, ir taikliai atsikerta – toks stilius smarkiai skiriasi nuo J. Kaczynskio, kuris spaudos konferencijose į klausimus niekad neatsakinėja.

D. Tusko strategija yra būti savotišku opozicijos tėvu. Jis ne tik vengia ginčų, bet ir negaili pagyrų kitiems opozicijos lyderiams. Jis ne iš tų politikų, kurie mielai dalytųsi valdžia, tačiau kol kas jo taikinyje – įveikti „PiS“. Siekdamas tokio tikslo, D. Tuskas reikšmingai rizikuoja savo karjera. Nors J. Kaczynskio rankose gerokai daugiau išteklių (valstybės biudžeto, visuomeninės žiniasklaidos, valstybės valdomų įmonių ir Europos fondų kontrolė), pralaimėti jam vis tiek būtų didelis pažeminimas.

D. Tusko sugrįžimas taip pat sustiprino J. Kaczynskio kovą su nepriklausoma Lenkijos žiniasklaida. Siekdama pakirsti opozicijos sėkmę rinkimuose, „PiS“ mėgino nutraukti didžiausios šalyje privačios televizijos stoties TVN ir jos naujienų kanalo TVN24 veiklą. Kadangi stotis priklauso JAV bendrovei „Discovery“ (kuri šiuo metu jungiama su kita, CNN patronuojančia amerikiečių bendrove „WarnerMedia“), „PiS“ pasiūlė įstatymą, kuris neleistų ne Europos ekonominės erdvės įmonėms kontroliuoti televizijos stočių, veikiančių pagal Lenkijoje išduotą licenciją.

„PiS“ apsimeta norinti apsaugoti Lenkijos žiniasklaidos rinką nuo kitų valstybių, pavyzdžiui, Rusijos, Kinijos arba arabų valstybių, įsiveržimo. Bet šį teiginį paneigia tai, kad „PiS“ kontroliuojama Nacionalinė transliavimo taryba pusantrų metų atidėlioja pratęsti TVN24 transliavimo licenciją tiesiog iš pagiežos. Dabar stočiai likę mažiau nei 50 dienų licencijai atnaujinti.

Taip Lenkija atstumia šalį, nuo kurios labiausiai priklauso jos nacionalinis saugumas. Jungtinės Amerikos Valstijos ne kartą išreiškė nepritarimą „PiS“ veiksmams, o dvipartinė JAV senatorių grupė neseniai bendrame laiške Lenkiją įspėjo:

„Šie ir kiti žingsniai, kuriuos Lenkija – NATO sąjungininkė ir artima Jungtinių Amerikos Valstijų draugė ir partnerė – neseniai žengė, neatspindi bendrų vertybių, kuriomis grįsti mūsų dvišaliai santykiai. Sprendimas įgyvendinti šiuos įstatymus gali turėti neigiamų pasekmių gynybai, verslui ir prekybos santykiams. Primygtinai raginame Lenkijos vyriausybę susilaikyti nuo bet kokių veiksmų, kurie galėtų paveikti mūsų ilgai puoselėtus ryšius.“

Žinutė aiški. Jei įstatymą priims, Lenkija gali pamiršti apie stambius ginklų sandorius, didesnį dislokuotų amerikiečių karių skaičių (šiuo metu tarnybą įvairiose šalies vietose atlieka 5 000 JAV karių) ar bet kokius oficialius vizitus. Aišku, paskutinis punktas gali visai tikti J. Kaczynskiui, davusiam galvą nukirsti, kad Donaldas Trumpas liks valdžioje, ir dabar nematančiam jokio reikalo bendradarbiauti su JAV prezidento Joe Bideno administracija.

Vis dėlto vadinamasis „Lex TVN“ patinka ne visiems net ir valdančiųjų stovykloje – grupelė konservatoriaus parlamentaro Jaroslawo Gowino vadovaujamų deputatų pasitraukė iš „PiS“ koalicinės vyriausybės, leisdami tikėtis, kad galbūt ji greitai subyrės.

Atrodo, kad J. Kaczynskis pasiruošęs paaukoti Lenkijos ir Amerikos partnerystę bandymams sutriuškinti opozicijos galimybes rinkimuose. Jo desperacija dabar tik išryškėjo, kai vakcinacijos nuo COVID-19 kampanija įklimpo, sudarydama sąlygas ketvirtai pandemijos bangai ir galimai dar vienam karantinui. Blogiausia, kad nusiteikimas prieš skiepus plinta dešiniojo sparno elektorate, įskaitant ir „PiS“ rinkėjus. Tai reiškia, kad vyriausybė negali rizikuoti versti ar diskriminuoti nepasiskiepijusius, siekdama neleisti plisti ligai.

Tarsi to būtų maža, Lenkija vis dar vaidijasi su Europos Sąjunga dėl teismų nepriklausomumo, taigi gali ES finansavimo ir negauti. Neturėdama stabilios parlamentinės daugumos ir gresiant ketvirtajai koronaviruso bangai, „PiS“ atsiduria kaktomušoje ne tik su savo pačios rinkėjais, bet ir ES bei JAV.

Kad ir kaip ten bebūtų, D. Tuskas turi pramušti 25–30% palaikymo lubas, kad aplenktų „PiS“ rinkimuose. Ateinantys mėnesiai parodys, ar jis stiprus varžovas ir ar J. Kaczynskis pakankamai nusilpo.

Komenato autorius — Slawomiras Sierakowskis, Pažangiųjų studijų instituto Varšuvoje direktorius

Autorių teisės: „Project Syndicate“, 2021 m.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
V. Simanavičius. Teisių gynimas internete – sunki, bet įmanoma misija 1

Gyvenant nuolatos tobulėjančioje skaitmeninėje eroje paprastam žmogui darosi vis lengviau gauti prieigą prie...

Verslo aplinka
2021.10.24
M. Ivanauskas. Naujas iššūkis: (ne)grįžtantys darbuotojai

Nuo pandemijos pradžios praėjus daugiau nei pusantrų metų vis daugiau įmonių, remdamosis vakcinacijos įkvėptu...

Verslo aplinka
2021.10.23
G. Ilekytė. Gyvenimas šalia diktatoriaus: kaip tai paveiks mūsų ekonomiką?

Daugiau nei prieš metus Baltarusijoje įvykę suklastoti prezidento rinkimai, po kurių buvo smurtas ir...

Verslo aplinka
2021.10.22
Formali pozicija – formali ir parama 1

Teoriškai – arklys, praktiškai – nesikelia. Panašiai galima apibūdinti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos...

Verslo aplinka
2021.10.22
Nusitaikė į išlaidūnus, bet kliudys ir pirmojo būsto pirkėjus 12

Šiuos metus būsto segmentą lydėję pranešimai apie rekordus ir rekordus, gerinančius ankstesnius rekordus,...

Verslo aplinka
2021.10.21
M. Kubilius. Geostrategijos naujienos: viskas bus gerai

Šiandien įmonių veiklos planavimas susiduria su daugybe nežinomųjų ir kintamųjų. Karti pandemijos patirtis:...

Verslo aplinka
2021.10.20
Ar visi pinigai nekvepia? 5

Lietuva siekia, kad Europos Sąjunga (ES) neįsileistų avialinijų, kurios skraido į Minską ir ten veža...

Verslo aplinka
2021.10.20
D. Arlauskas. Ko reikia geresniam gyvenimui kaime? 1

Toks klausimas kilo anądien besiklausant žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko pasiaiškinimų dėl grupės...

Verslo aplinka
2021.10.19
Lyderių sprendimai sėkmės formulėje

Kone visos pirmajame „Verslo žinių“ sudarytame pramonės lyderių dešimtuke esančios įmonės planuoja didinti...

Verslo aplinka
2021.10.19
M. Nagevičius. Ko mūsų politikai galėtų pasimokyti iš Antano Smetonos 12

Pirmiausia, Antanas Smetona nėra man geriausias politiko pavyzdys ir autoritetas. Tačiau būtent tuometinis...

Verslo aplinka
2021.10.18
Kiek dar pataikausime tamsuomenei? 172

Kasdien vis labiau bauginanti COVID-19 statistika atskleidžia gana makabrišką scenarijų: pirmaujame ES pagal...

Verslo aplinka
2021.10.18
M. Cardenas. Kai nebeliko „Doing Business“ 5

Šiais metais Pasaulio bankas pavedė man ir dar penkiems mano kolegoms akademikams parengti rekomendacijas dėl...

Verslo aplinka
2021.10.17
E. Leontjeva. Skatinti, skatinti, o ką? 2

Valdžia mėgsta skatinti visokius gerus dalykus. Pagal ekonominę logiką skatinama tai, ko labiausiai...

Verslo aplinka
2021.10.16
K. Smaliukas. Viešųjų pirkimų įstatymai pakeisti. Reforma įvyko?

Seimas priėmė ilgai lauktus Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ) ir Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos,...

Verslo aplinka
2021.10.15
Iešmininkas visad randamas

„Pažadėjo – patiešijo, netesėjo – negriešijo“ – byloja lietuvių patarlė. Panašioje situacijoje atsidūrė...

Verslo aplinka
2021.10.15
A. Sungailienė. Koks bus Lietuvos paštas, kai išnyks laiškai? 2

Spalio pradžioje minima pasaulinė pašto diena, kai beveik prieš beveik 150 metų, 1874-aisiais – buvo įkurta...

Verslo aplinka
2021.10.14
Lenkiškas džinas angliškame butelyje 13

Lenkijos Konstitucinis Tribunolas sukūrė visai Europos Sąjungos (ES) ateičiai pavojingą precedentą ir...

Verslo aplinka
2021.10.14
V. Gutauskas. Reideriai ir feniksai - verslo apsaugos problema

Teisėsaugos institucijoms nepakankamai efektyviai saugant teisėtai veikiantį verslą nuo nusikalstamų veikų be...

Verslo aplinka
2021.10.13
Biudžetas: realus ar optimistinis? 1

Vyriausybė šiandien turėtų apsispręsti dėl svarbiausio metų finansinio dokumento — 2022-ųjų valstybės...

Verslo aplinka
2021.10.13
M. Dubnikovas. Koncertina pasienyje gali padėti surinkti daugiau mokesčių iš cigarečių 5

Apdorotą tabaką rūkantys žmonės per pirmą šių metų pusmetį į biudžetą sunešė 129,6 mln. eurų akcizo mokesčio,...

2021.10.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku