Kas tai? Eksperto įžvalgos

  Gerosios Microsoft SQL praktikos duomenų bazių priežiūroje

  Reklama publikuota: 2023-09-11
  „Blue Bridge“ IT paslaugų valdymo skyriaus vadovas Mindaugas Maraulas.
  svg svg
  „Blue Bridge“ IT paslaugų valdymo skyriaus vadovas Mindaugas Maraulas.

  „Microsoft SQL” duomenų bazių nauda yra neabejotina: tai – paprastas būdas saugiai laikyti svarbią informaciją bet kurioje infrastruktūroje ir taip pat ja dalintis su kitais vartotojais. Remiantis šių metų „Statista” duomenimis, šios duomenų bazės buvo vieni iš 3 populiariausių visame pasaulyje, į priekį užleisdami tik „Oracle” bei „MySQL”.

  Tačiau kaip ir su bet kuria skaitmenine programa, naudojant SQL duombazes kyla tam tikrų iššūkių: kaip užtikrinti efektyvią veiklą, saugiai dalintis jautria informacija ir išnaudoti visas SQL siūlomas galimybes.

  Iš tiesų sprendimas yra ganėtinai paprastas. Viskas, ko reikia – sekti gerosiomis „Microsoft SQL” duomenų bazių praktikomis. Įsiminus kelis esminius žingsnius ir pritaikius juos visos įmonės mastu, netruksite pastebėti geresnius rezultatus. Susipažinkite žemiau:

  Reguliariai atnaujinkite duomenų bazę bei pasirūpinkite jos struktūra

  Kalbant apie bet kokią programinę įrangą, jos esminė priežiūra anaiptol nesibaigia ties įdiegimu. Ne ką mažiau svarbus aspektas yra užtikrinimas, kad ji atliekant kasdieninius darbus veiktų sklandžiai ir efektyviai, o taip pat būtų patogi visiems jos vartotojams. Tą galima pasiekti užtikrinant pastovius programinės įrangos patikrinimus bei žinant, į kokius tiksliai aspektus reikėtų orientuotis.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Visų pirma, svarbu nepamiršti reguliariai atnaujinti duomenų bazės programinę įrangą. Kadangi „Microsoft” periodiškai išleidžia naujas programinės įrangos versijas, reikėtų nepamiršti  patikrinti, kokią versiją naudoja jūsų įmonė, o esant naujesnei – atsisiųsti bei įdiegti vėliausiai išleistą atnaujinimą. Toks žingsnis užtikrins, kad duomenų bazė veiktų nepriekaištingai bei su kiek įmanoma mažiau trikdžių. Be to, kiekvienas „Microsoft SQL” versijos atnaujinimas reiškia ir aukštesnį duomenų saugumo lygį.

  Kita sklandžiam darbui reikalinga „Microsoft SQL” priežiūros užduotis – duomenų bazės organizacija. Iš esmės tai būtų tvarkingas bei intuityvus duomenų struktūros užtikrinimas. Su komanda sutarkite dėl failų pavadinimų sistemos, taip pat duomenų bazės objektus (lenteles, procedūras, indeksus ir t.t.) sudėkite į tam skirtus aplankus (folderius). Tokia struktūra ne tik padės rasti reikalingą informaciją, tačiau ir leis dirbti greičiau bei efektyviau.

  Nepamirškite rečiau pastebimų techninių parametrų

  Net ir reguliariai atnaujinant „Microsoft SQL” duomenų bazės versiją ar sisteminant duombazėje kaupiamą informaciją, tenka susidurti su tam tikrais veikimo trikdžiais. Šiuo atveju tikėtina, kad problemos glūdi šiek tiek giliau. Tačiau jas išspręsti bei pagerinti duombazės darbą nėra sudėtinga.

  Pavyzdžiui, įrankiai „Microsoft SQL” serverio stebėjimui gali pagelbėti sužinoti daugiau specifinių detalių apie pačios duomenų bazės veiklą. Atkreipkite dėmesį į tokius rodiklius, kaip serverio apkrova, užklausų vykdymo laikas, duombazės atminties naudojimas. Būtent jie padeda identifikuoti konkrečias problemas, susijusias su sklandžiu duomenų bazės veikimu. O išsiaiškinus šias detales, duomenų bazę galima tinkamai optimizuoti bei paruošti efektyviam darbui.

  Ne ką mažiau svarbu pasirūpinti atsarginiu duomenų bazės kopijavimu (back-up). Saugant tiek itin jautrius duomenis, tiek didelius bet kokių duomenų kiekius, jų praradimas gali tapti didžiule problema sklandžiam kasdieniniam darbui, o radikaliais atvejais – ir tolimesnei organizacijos veiklai. Nuo nenumatytų situacijų, kurių metu duomenys gali dingti visam laikui, nėra apsaugotas niekas, tačiau būtent atsarginis kopijavimas gali smarkiai palengvinti tokių situacijų pasekmes. Nepamirškite to daryti reguliariai bei užtikrinti, kad visos atsarginės kopijos būtų laikomos specialiai tam skirtuose bei saugiuose serveriuose.

  Nenuvertinkite rutininio duomenų saugumo

  Apie tinkamą duomenų apsaugą kalbama ir rašoma daugiau, nei esame pajėgūs įsivaizduoti. Straipsniai, diskusijos, konferencijų temos, specialūs mokymai darbovietėse – dirbant nuotoliniu būdu, ši tema tampa dar aktualesnė. Jos neaplenksime ir kalbant apie „Microsoft SQL”.

  Norint tinkamai apsaugoti duomenis, reikėtų pradėti nuo dviejų žingsnių autentifikacijos (2-step authentication) įdiegimo. Kitaip tariant, kiekvienas vartotojas, besinaudojantis duomenų baze, turės patvirtinti savo prisijungimą ne tik slaptažodžiu, bet ir patvirtinimu papildomame įrenginyje (pavyzdžiui, mobiliajame telefone). Apie stiprius bei patikimus slaptažodžius irgi primenama ne veltui: „Microsoft SQL” duomenų bazė nėra išimtis, tad įmantrus bei reguliariai keičiamas slaptažodis – ne rekomendacija, o privalomas žingsnis.

  Toliau keliaujame link gilesnių duomenų apsaugos sluoksnių. IT komanda, užsiimanti duomenų bazės valdymu, turi pasirūpinti, kad ši būtų apsaugota nuo kenkėjiško kodo, potencialių įsilaužėlių atakų bei kitų susijusių pavojų. Čia vertinga apsauga taps šifravimas, duomenų teisių auditas bei vadinamasis pareigūno teisių valdymas.

  Kas toliau?

  Kiekviena organizacija turi savo struktūrą, taisykles bei gerąsias darbo praktikas, o jas pastaruoju metu dar labiau keičia hibridinis bei nuotolinis darbo modeliai. Taigi, „Microsoft SQL” naudojimas ne vienoje įmonėje tampa būtinybe.

  Nepriklausomai nuo organizacijos dydžio (su įvairiais iššūkiais įdiegiant naujas sistemas ar įgyvendinant naujas gerąsias praktikas susiduria tiek smulkieji verslai, tiek šimtus darbuotojų turinčios įmonės), verta turėti tinkamus IT sprendimų partnerius.

  Be jokios abejonės, gerosios duomenų bazių priežiūrų praktikas naudinga žinoti bei suprasti, o organizacijoje esantis IT skyrius gali tapti gera pradžia kasdienėms su „Microsoft SQL” susijusiomis užduotimis atlikti. Tačiau norint užtikrinti kokybišką ir sklandų serverių darbą bei taip pat užtikrinti maksimalią jų apsaugą  bet kuriuo metu, rekomenduojama bendradarbiauti su šios srities specialistais.

  Taigi, idealiausia ir vertingiausia „Microsoft SQL” praktika bet kuriai organizacijai veikia iš abiejų pusių: tiek organizacijoje dirbančių, tiek pasirinktų IT infrastruktūros partnerių. Pasirinkus naudoti šią duomenų bazę, svarbu suprasti kertinius jos veikimo principus, apmokyti komandos narius. Tačiau reguliarus bendradarbiavimas su pasirinktais partneriais leis greičiau ir tiksliau išspręsti kylančias problemas, tobulinti duomenų bazės struktūrą bei užtikrinti sklandų, efektyvų darbą.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Gerosios Microsoft SQL praktikos duomenų bazių priežiūroje Verslo tribūna 1

  „Microsoft SQL” duomenų bazių nauda yra neabejotina: tai – paprastas būdas saugiai laikyti svarbią...

  Išmani Lietuva
  2023.09.11
  Ankstyvos stadijos startuolių investicijos Baltijos šalyse – ant sparnų Premium 1

  Naujausia į ankstyvos stadijos startuolius investuojančio rizikos kapitalo fondų valdytojo „Change Ventures“...

  Inovacijos
  2023.09.10
  Lazerių gamintoja „Light Conversion“ nusipirko „Evana Technologies“ Premium

  Lazerių ir jų sistemų gamybos įmonė „Light Conversion“ įsigijo UAB „Evana Technologies“, kuriančią silicio ir...

  Pramonė
  2023.09.07
  Baltijos šalių startuolių investicijos: pagrindinis skirtumas nuo Vakarų Europos ir Amerikos Premium

  Per pastaruosius metus rizikos kapitalo investicijos į startuolius krito visame pasaulyje, ne išimtis yra ir...

  Inovacijos
  2023.09.06
  Skaitmeninio gyvenimo kokybės indekse Lietuva smuktelėjo į 13 vietą

  Lietuvių įkurtos kibernetinio saugumo bendrovės „Surfshark“ kasmet sudaromame skaitmeninio gyvenimo indekse...

  Inovacijos
  2023.09.06
  OAG plečiasi Lietuvoje, įsigijo „Infare“

  Pasaulinės kelionių pramonės duomenų valdymo platforma OAG įsigijo konkuruojančių oro kelionių kainų duomenų...

  Inovacijos
  2023.09.05
  15 mln. Eur pelno sukaupusi „Bored Panda“ užsimena apie įsigijimus Premium 14

  Dizaino, meno ir įdomybių platformą „Bored Panda“ valdanti UAB „Pandos“ 2022 m. pajamas augino ketvirtadaliu,...

  Inovacijos
  2023.09.01
  Bankrutuoja daug vilčių kurstęs lietuvių startuolis Premium 6

  Kraujo ir kitų sveikatos tyrimų paslaugą namuose siūlęs startuolis praneša apie bankrotą.

  Mano verslas
  2023.08.31
  Šiukšlinėje atsidūręs ankstyvas „Bolt“ pasiūlymas investuoti ir kitos (ne)sėkmės istorijos Premium 2

  „Skype“ įkūrę ir šią pokalbių programėlę į pasaulinį fenomeną išvystę inžinieriai ir verslininkai dar kartais...

  Inovacijos
  2023.08.31
  Prasideda nacionaliniai „Lietuvos Metų CTO“ rinkimai: suburs talentingiausius šalies technologijų vadovus Verslo tribūna

  Šiandien prasideda jau trečius metus iš eilės skelbiami nacionaliniai „Lietuvos Metų CTO“ rinkimai. Konkurse...

  Išmani Lietuva
  2023.08.29
  D. Žakaitis: Gediminas buvo geresnis kvieslys už dabartinius politikus Premium 11

  Nors po 2020 m. suklastotų Baltarusijos prezidento rinkimų Lietuva aktyviai kvietė kaimyninės šalies IT...

  Inovacijos
  2023.08.28
  Startuolių atlyginimai: lietuviai uždirba daugiau nei estai Premium 1

  Estijos startuolių ekosistema neretai yra pozicionuojama kaip sektinas pavyzdys Lietuvai. Nors Talinas yra...

  Inovacijos
  2023.08.27
  Išorės tiekėjų paslaugos Lietuvoje ir pasaulyje: vis dar tik kaštų mažinimo priemonė ar verslo akseleratorius? Verslo tribūna

  Globalus 2022 m. „Deloitte” tyrimas, kurio metu apklausta 500 verslo ir technologijų lyderių iš įvairių...

  Išmani Lietuva
  2023.08.24
  „Kilo Health“ skelbia antrą akceleratoriaus etapą – ieško 12 vadovų 1

  Sveikatos technologijų startuolis „Kilo Health“ paskelbė pradedantis naują akceleratoriaus programos...

  Inovacijos
  2023.08.23
  Pakoregavus lūkesčius pernai, „Omnisend“ norėtų grįžti į 100% augimą Premium

  Lietuvių įkurta ir apie 130 pasaulio rinkų paslaugas teikianti rinkodaros automatizavimo bendrovė „Omnisend“...

  Inovacijos
  2023.08.14
  Sukūrė DI tekstų atpažinimo įrankį, bet sako: „ChatGPT“ švietime naudoti galime, turime ir reikia Premium 3

  Siekis kaip įmanoma labiau pasilengvinti darbą, galima sakyti, yra žmogaus natūros dalis. Dar akivaizdžiau ši...

  Inovacijos
  2023.08.11
  Beveik 50% augusi „Tesonet“ šiemet aktyviai pildo investicijų portfelį Premium

  Tomo Okmano ir Eimanto Sabaliausko įkurtas verslo akceleratoriaus „Tesonet“, kuriame išaugo pasauliniai...

  Inovacijos
  2023.08.07
  „Vinted“ vadovas T. Plantenga: esame disciplinuoti, nes buvome beveik mirę Premium 2

  Thomas Plantenga į Vilnių 2016 m. padėti tuo metu labai keblioje situacijoje buvusiai naudotų mados prekių e.

  Inovacijos
  2023.07.31
  Inovatyvus IT infrastruktūros sprendimas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijoje – verslo iššūkiams šiandien ir ateityje Verslo tribūna

  Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijoje UAB „Atea“ įgyvendino IT infrastruktūros modernizavimo projektą.

  Išmani Lietuva
  2023.07.27
  Dėl specialistų trūkumo nerimaujantis agrosektorius mokyklose griauna stereotipus Verslo tribūna

  Žemės ūkio sektoriui ir jį aptarnaujantiems agroverslams šiuo metu iškelti labai svarbūs strateginės reikšmės...

  Išmani Lietuva
  2023.07.24

  Verslo žinių pasiūlymai